| Astaroth a întrebat:

Se spune ca toate relele, de la boli pana la crime, sunt cauzate de Satan.
Si se mai spune ca Dumnezeu e cel bun, nu pedepseste si e mai puternic decat Satan. Atunci, de ce sufera atatia oameni nevinovati? SI MOR?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa raspund o singura data. Nu conteaza de ce intrebarea e pusa pe contul Bloody Spirit. Suntem persoane diferite.
Multi nu mi-ati inteles intrebarea. Tristan a inteles-o cat de cat si presupun ca a ramas nelamurit ca mine.
Am intrebat de ce mor oamenii NEVINOVATI. Se mai spune ca, cei nevinovati platesc pentru pacatele altora. Dar, ce datorie au acei oameni
nevinovati fata de cei pacatosi? Dumnezeu parca nu trebuia sa pedepseasca. Adica sa nu ii faca pe pacatosi sa sufere cand le moare cineva apropiat. (mai pe intelesul tuturor)
Hai sa zicem ca e mana lui Satan. Atunci, Dumnezeu fiind cel mai puternic de ce nu il opreste?
Si cum adica fiecare are un destin? Adica un copil de 2 ani, ce pacate a facut, ca sa moara in chinuri? Si care ii era destinul? Sa se nasca,
dupa doi ani sa fie calcata de niste chinezoi imputiti, ca sa ne arate Dumnezeu cat de cruda e lumea? (asta e doar un exemplu). Ce ar trebui sa insemne asta? Ca ar trebui sa ne cumintim? Ca viata
e scurta?
Ema, tu ce insinuezi ca daca nu crezi in Dumnezeu, EL te pedepseste? Asta isi doreste El de la noi? Credinta in EL? Eu stiam ca vrea altceva
de la noi.
Deci inca o data m-am lamurit ca site-ul asta nu e decat un joc pentru adulti laughing
E culmea rau de tot, nu? laughing

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei pacatuiesc in fiecare zi si nu Il recunosc pe Dumnezeu ca Domn si stapan.De aceea Dumnezeu ii lasa in pornirea inimii lor si suporta consecintele neascultarii.

| EmaS a răspuns:

Satana a adus boala si suferinta.El l-a ispitit pe om ca sa nu asculte de Dumnezeu.El cere ca oamenii sa fie dati pe mana lui. Citeste Genesa 3:1-13,Gen.3:16-19,Iov2:7.Fapte 10:38.
Dar Dumnezeu promite celor ce vor asculta de El:,,El a zis: Daca vei asculta cu luare aminte glasul Domnului,Dumnezeului tau,daca vei face ce este bine inaintea Lui,daca vei asculta de poruncile Lui, si daca vei pazi toate Legile Lui, nu te voi lovi cu nici una din bolile cu care am lovit pe Egipteni; caci Eu sunt Domnul care te vindeca,,.

| MMihai a răspuns:

Se spune ca toate relele, de la boli pana la crime, sunt cauzate de Satan.== Se minte, că nu există nici un Satan.
Si se mai spune ca Dumnezeu e cel bun, nu pedepseste si e mai puternic decat Satan.==se spune
Si se mai spune ca Dumnezeu e mai puternic decat Satan.== dacă nu există nici un Satan, Dumnezeu mai puternic decat Satan, care oricum nu există.
Atunci, de ce sufera atatia oameni nevinovati? SI MOR?==dacă crezi în reincarnare, pentru păcatele, din viețile anterioare, și sau eventual și din viața asta, pentru păcate, pe care nu le cunoști tu.
Dumnezeu e cel bun,== așa ne place să credem,
Dumnezeu nu pedepsește ==nu sunt sigur de asta.

| Rapunzell a răspuns:

Nu exista om nevinovat pe fata pamantului.

| n0matterman a răspuns:

"Nu mă simt obligat să cred că acelaşi Dumnezeu, care ne-a înzestrat cu simţuri, raţiune şi intelect, ar pretinde să nu le folosim."
Galileo Galilei

| mgtow a răspuns:

Pentru ca trebuie sa moara, vin altii in locul lor si de nu ar muri atunci s-ar inghesui lumea intre ea si nu am incapea toti pe pamant + sunt unii care comit pacate si ajung in iad acolo unde le e locul.

| fosnet a răspuns:

Dumnezeu te iubeste mai mult decat te uraste dracul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fosnet):

Daca faci voia lui dracu ala te uraste cum naiba? atat de prost e

| fosnet a răspuns (pentru anonim_4396):

Dracul isi uraste sluga, o domina si o umileste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fosnet):

Ce prost e dar sti ca dracu nu e diavolu din biblie da o cautare pe google dracu vine de la Vlad dracu imparatul vampirilor

| fosnet a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu era vorba despre etimologia termenului ci de ceea ce reprezinta acesta; sinonime sunt gramezi. happy

| fulvia a răspuns:

Pentru ca exista energii negative, care, canalizate intr-un anumit fel, iti deregleaza energia pe care o ai tu. Oamenii mor pentru ca trebuie sa moara. Si fiecare are un destin. El nu poate fi modificat, dar poti sti cind cineva ti-a vrut, sau ti-a facut rau. Si te poti apara.Trebuie doar sa stii cum.

| NoNameo a răspuns:

Crede-ma... satanistii au mult noroc fata de crestini si au vraji care chiar functioneaza... Deci Lucifer este mai bun decat Dumnezeu parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mica paralela: parintii isi pedepsesc copii, cand acestia gresesc, desi nu le face nici o placere sa le aplice corectii. Copii, fac prostioare, desi parintii nu sunt de acord cu acest lucru, insa il inteleg si in functie de gravitatea faptei aplica pedeapsa. Gandeste-te ca noi suntem copiii si D-ZEU este parintele. Eu cred ca nevinovatii sufera tocmai pentru a trage un semnal de alarma in directia celor vinovati. Pentru unii, moartea e chiar o usurare, o eliberare. Acum, sa nu crezi ca ma bucur daca moare un om nevinovat sau o persoana apropiata mie sau ca declar moartea "leacul" suprem. Satan e radacina tuturor relelor. Pamantul asta e dominionul lui, terenul lui de actiune (normal. In cer nu mai are acces si va cauta sa distruga ceea ce D-ZEU a creat si iubeste cel mai mult : fiinta umana). D-ZEU nu e de acord cu ceea ce se intampla, insa nu va interveni tot timpul. Phew, e cam complicat de explicat si ar trebui sa ma insir aici cu "liberul arbitru", dar pentru a nu incurca si mai mult raspunsul, ma opresc aici. Nu stiu daca te-am multumit cat de cat cu cele scrise. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima oara inveti acea persoana ce sa nu faca apoi daca greseste o pedepsesti dumnezeu ce ne invata personal nu prin carti de acum 5000 de ani daca copilu tau il vezi ca il oamoara pe fratesu tu il lasi ca asa se face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal ca prima oara il inveti ce sa NU faca, si chiar daca l-ai invatat, tot va face, fara voia ta. (De ex. nu stiu daca ai observat cat de bine stiu sa minta copii inca de mici, fara sa-i invete cineva asta sau cum incearca sa manipuleze adultii chiar din leagan prin plans). D-ZEU te invata prin parinti lucururile bune (nu numai prin carti antice). Si aici e discutabila educatia pe care unii parinti o dau copiilor lor. E clar ca tu, ca parinte, n-o sa-l lasi sa-l omoare pe fratele sau. Insa nu uita ca o crima este infaptuita, de regula, fara martori (si daca acestia exista sunt persoane care nu ar avea interes sa intervina). Revenind la D-ZEU, EL ti-a dat liberul arbitru. Ti-a spus ce NU e bine sa faci, insa n-a instaurat dictatura. Nu sta cu parul in spatele nimanui. Stii zicala: "D-ZEU nu bate cu boata ci cu socoata."? Nu trebuie sa fii de acord cu mine. Suntem oameni diferiti, cu pareri diferite. Incercam sa-ti ofer o explicatie prin punctul meu de vedere, care difera de al tau. happy Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi dumnezeu cand a invatat lumea ce sa faca? de exemplu africanul din pom hbar nu are sa citeasca si el va vi pedepsit din moment ce nu la cunoscut pe dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

D-ZEU NU te va pedepsi pentru ceva ce NU cunosti! Nu e atat de las sa faca asta! Prin mijloace accesibile si inteligibile tie iti va face de cunoscut asteptarile Lui in ceea ce te priveste ca persoana (misionarii de ex.) si apoi te va trage la raspundere pentru greselile facute, perpretuate si neregretate sincer si ulterior abandonate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi am voie sa ucid sa fur etc toate relele ma duc acum sa ucid toti crestini din oras bine? ma amice ala nu m-a invatat nimic tot ce stiu e dint_r carte scrisa acum 5000 de ani de niste betivani nu vreau sai jignesc da la bautura isi fuge mintea asa e vorba

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca am scris ca ai voie sa faci lucrurile enumerate de tine. Nu m-ai inteles.Suntem de pareri diferite asa ca nu vom putea "cadea la un numitor comun". Avem libertatea de a gandi diferit si in concluzie ma voi opri aici dorindu-ti toate cele bune! happy O seara placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adi noapte buna

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sensul propriu sau sensul figurat? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu isi dorec o noapte fierbinte cu iubita

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fericire (acum pentru mine), m-a parasit acum 5 ani pentru altul mai fitos, cu bani mai multi, masina mai scumpa, casa mai mare etc. Deci, sunt solo (pentru ca asa vreau eu in acest moment). Sper sa nu se creada ca dau anunt "mascat" la matrimoniale. laughing Oricum mersi de urare. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred stiu si eu cum e cu femeile ca cu biserica cat dai esti bine primit

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Ai MAAARRREEE dreptate. E verificata treaba!

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu isi dorec o noapte fierbinte cu iubita"
Mai schimba piciorul cu care scrii, ca a inceput sa dea rateuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

Bine patriot roman inca nu ai murit de foame ma doare in p de limba romana ma c pe ea ca vine am eu ca traiesc aici

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de cat timp esti plecat, si daca ai cu cine sa vorbesti romaneste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

Sunt un roman de rand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu exista de aia se petrec toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe intelesul tuturor; daca dumnezeu e bun de ce se intampla atatea nenorociri? daca dumnezeu e atotputernic,de ce nu termina cu rautatea din lume? daca dumnezeu e milos si bun,de ce mor copii nevinovati? daca,daca, daca, daca.chiar asa.de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfecta dreptate ca dracii apasau in pedala de acceleratie cind conducea huidu Tot ei se fac vinovati pentru ruinarea economiei Ramaniei,dracii au luat petrolul romanesc sa faca zmoala si gaz nu gasesti prin tara nici cu tunul, deoarece il folosesc dracii cind au indigestie de la zmoala pe post de triferment.Tot ei au luat fabrica de tractoare de la Bv si locomotivele de la Electroputere ca vor sa industrializeze iadul, ca nu vor avea pe cine sa inhame la plug si ei nu sunt fraieri sa traga in jug Acum in iad se fac tractoare si au fabrica de locomotive si de vagoane (romanesti) sa care ce au ciordit din Romania. Este adevarat ca romanii sufera ca dracii au luat fabricile si au desfiintat locurile de munca cam 6 mil.Eu le dau si lor dreptate ca au scazut somajul in iad, pina si la bulibasa lor ii fac scaun de aur.cu aurul din apuseni ca tot al lor este, Dracii baieti destepti aveau o liota de analfabeti au mai sterpelit si 3000 de scoli si acum fac carte, ei nu joaca metin ei indeamna AF la metin ca ei sunt inteligenti. Dracii nu fac D/S dar ii indeamna pe altii la dracii.
Ps Au luat si Petrochimia sa faca anvelope la tractoare si toata cauciucaraia folosita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi recomand o consulatie la medic de urgenta deja chiar scrii lucruri nebunesti la inceput te credeam un pic dus cu pluta acum cred ca ti sa uscat mintea in vara asta

| l1t7leb0y19 a răspuns:

Salut! Daca vrei adauga-ma in lista... id meu e star_child2011!
Putem discuta pe tema asta foarte multe si cu siguranta o sa ti se para interesant! Daca esti de acord, te astept pe mess sa discutam happy Esti LIBER sa decizi! O seara minunata iti doresc!