| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca toti cei care s-au nascut pana la Iisus Hristos s-au nascut cu pacatul stramosesc a lui Adam si Eva. Din moment ce Iisus Hristos s-a nascut din Maria rezulta ca si Iisus Hristos purta pacatul stramosesc. De asemeni se mai spune ca prin Iisus Hristos ni se iarta noua pamantenilor pacatul stramosesc, insa lui Iisus Hristos cum i-a fost iertat pacatul stramosesc?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa cum prin Adam a intrat pacatul in lume,tot asa prin Domnul Isus a intrat iertarea de pacate,pentru cei ce accepta jertfa Lui.El a fost conceput de la Duhul Sfant si a venit din cer.El era singurul fara de pacat, a trait fara sa faca pacat, si a murit iertand chiar si pe vrajmasii Lui si pe cei ce l-au strapuns.El este Fiul lui Dumnezeu. Sfant!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu cunosti tu, in Biblie sunt mentionati barbatii, citeste genealogia lui Isus la Matei 1 si vei vedea ca barbatii erau mentionati deoarece ei sunt capul familiei.Sau tu crezi ca ei au nascut?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaintOcea):

Spune-mi,ai citit la Matei? Ce ai inteles de acolo,ca barbatii au nascut? Daca tu nu intelegi,nu eu sunt toanta,ci tu.(In BIblie scrie ca barbatul este capul femeii, de aceea este scris in romani,, De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit…,,

Răspuns utilizator avertizat
| cristina_6005 a răspuns (pentru SaintOcea):

Hey, inainte de a mai afirma ceva de genul "stiu mai multe decat tine" (poate stii, dar nu in cazul asta), mai da o tura pe la scoala, pe la orele alea de religie in care toata lumea arunca avioane, guma mestecata si asculta muzica, dar de data asta fii atent la ce se mai discuta in jur. Nu ca eu as fi fost foarte interesata, dar desi nu sunt fan crestinism, am putut totusi sa port o discutie (destul de controversata ce-i drept) din care sa selectez chestii pentru cultura generala. Desi totul e doar o poveste overrated (din pct meu de vedere, desigur) si am o viziune total diferita asupra subiectului asta, asta nu imi da dreptul sa insult pe altcineva. Pana la urma, stau de vorba cu omul care are niste convingeri, nu cu o convingere care are un om atasat.

| miradoniz a răspuns (pentru cristina_6005):

"stau de vorba cu omul care are niste convingeri, nu cu o convingere care are un om atasat."
ma întreb daca masori cât de trist este ce spui.si ma gândesc ca am facut bine, întrerupându-mi programulhee hee ca sa te trag de urechihee hee dar nu e vina ta, cred ca sunt sechelele copilariei-mi se întâmpla sa urasc politetea

| cristina_6005 a răspuns (pentru miradoniz):

Nu nu, chiar nu e cazul sa afisez o politete de suprafata. Cei care ma cunosc din realitate (ca sa zic asa, sa o diferentiez de mediul virtual), chiar stiu ca merg dupa principiul asta. Port o conversatie in termeni amiabili atat cat se poate si cat vad ca am cu cine vorbi (oricat de mult s-ar devia de la subiect). In momentul in care constat ca vorbesc cu "o convingere ce are un om atasat", devine aproape o certitudine faptul ca discutia va deveni un conflict si ca se va lasa in cele din urma cu atacuri la persoana.
Deci, ce este atat de trist?

| miradoniz a răspuns (pentru cristina_6005):

Este trist că,în viata ta de până acum(vorbesc de cea adevărată)nu pari să fi întâlnit oameni aprinși de "focul sacru".Nu mă refer doar la preoți,sau măicuțe,dar la oameni cu un profund fond spiritual:femei de serviciu sau artiști,zidari sau aventurieri. Oameni adevărați,care trăiesc viața din plin. E trist să vorbești despre religie ca despre o convingere,una printre multe altele,asa cum vorbești de a fi de dreapta sau de stânga,sau de a prefera culoarea albastra. Cel mai trist este că trăiești, sau se presupune că ai trăi printre acei "nebuni întru Hristos", a căror "eternă adorație" izvorăște dintr-un "abis de smerenie" înspre un etern "abis de tandrețe"

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Basme...

| cristi202 a răspuns:

Pacatul stramosesc se transmite din tata in fiu. Daca o femeie ar putea naste fara sa fi cunoscut un barbat, cel nascut ar fi fara pacatul stramosesc.
Si fi sigur ca Dumnezeu nu a ales pe oricine ca sa vina in lumea asta. Maria era o femeie sfinta, chair daca si ea purta in trupul ei pacatul stramosesc.
In rest, e o taina, o taina la fel de mare ca aceea in care un Dumnezeu sfint, care uraste pacatul, vine sa isi faca loc in inima si viata unui pacatos ca mine sau ca multi alti credinciosi. E taina dragostei Lui, e taina pe care atunci cind incepi sa o patrunzi, te trec fiori de bucurie prin suflet.

| KlaraWeiss a răspuns:

"Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!"
Acesta este crezul ortodox (presupun ca esti ortodox; daca nu citeste-l ca si cultura generala).
Dumnezeu este unul in trei ipostasuri:Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Dumnezeu-Fiul (Iisus Hristos, adica) s-a intrupat (adica a luat trup din Fecioara Maria prin lucrarea Duhului Sfant), s-a facut om, fara a inceta sa fie Dumnezeu. Iisus Hristos e Dumnezeu adevarat si Om adevarat. Fiind Dumnezeu, nu are pacatul stramosesc (care e pacatul lui Adam si al Evei, ce au incalcat porunca lui Dumnezeu).
Toti cei care se nasc se nasc cu pacatul stramosesc, nu numai cei care s-au nascut pana la Iisus Hristos, ci absolut toti, inclusiv in zilele noastre. Pacatul stramosesc se iarta prin Sfantul Botez; dupa aceea, pacatele pe care le faci se iarta, in urma spovedaniei la preot, de catre Domnul Iisus Hristos.
Sper ca te-am lamurit acum.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Natura omului este FĂRĂ de păcat! ceea ce se numește "păcat strămoșesc"-e o "eroare de soft"hee hee cred că îi spune, dacă nu mă înșel.Domnul ne dă hard-ul,soft-ul îl programăm noihee hee dar sunt puțini cei care și-l resetează și reprogramează singurihee hee și doar Iisus, pentru că era Dumnezeu... nu a dat nici o eroarehee hee (vezi tu, ce frumoase devin lacrimile din grădina Ghetsimanihee hee )

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

Ia uite cine a venit pe la noi. Buna ideea sa le explici cu partea de hard si de soft la acest aspect nu ma gindeam.Era bine sa le explici mai mult cu lacrimile si sudoarea Mintuitorului din gradina Ghetsimani, toate pentru indreptarea unei erori umane si eu pe undeva spuneam "
Domnul nostru Iisus Hristos a castigat cea mai mare izbanda asupra lui Satan in Gradina Ghetimani si a facut aceasta intru ascultarea Sa fata de Dumnezeu Tatal. Prin neascultarea de Dumnezeu, Adam a fost invins de catre Satan; prin ascultare fata de Dumnezeu, Hristos l-a invins pe Satan, dand mantuire lui Adam si urmasilor sai. In Gradina Edenului, Satan a invins omul; in Gradina Ghetimani, Omul l-a invins pe Satan. Acesta este razboiul pe care il relateaza Evanghelia. Era trebuincios ca omul sa fie biruitor – omul, nu Dumnezeu, asa incat toti oamenii sa poata avea inaintea lor acest pilda a razboiului si a biruintei – o pilda omeneasca, care sa poata fi urmata. Asadar, Dumnezeu L-a lasat pe Omul Iisus sa lupte cu Satan si cu toate puterile aceluia

| evostyle7 a răspuns:

Luati de fumati ceva si dati`va frau liber imaginatiei. Luati o foaie si un pix, sau pe cineva treaz langa voi si notati ideile. Veti gasi raspuns la toate intrebarile, uimitor de repede si de simplu, iar prin simplitatea lor, raspunsurile vor fi complexe. Pe urma, orice nedumerire tratati`o din foaia respectiva. Good luck.

| gaby37 a răspuns:

laughing du-te ma deaicia cum poate avea Iisus Hristos un pacat

| AmeMiss a răspuns:

Simplu.Iisus nu s-a nascut cu pacat, mama lui era fecioara si Duhul Sfant printr-o minune a facut ca ea sa-L aduca pe lume.Noi ne nastem prin contactul dintre barbat si femeie(care e considerat pacat intr-o oarecare masura) si ramanem curati de orice pacat dupa botez.Totusi cred ca e diferit pacatul stramosesc de faptul ca ne nastem in pacat.Pacatul stramosesc il platim zi de zi caci nu mai avem acces la gradina Raiului decat dupa moarte.(vezi biblia) happy

| AmeMiss a răspuns:

Din momentul in care Adam si Eva au fost expulzati din Rai toti ne-am nascut,ne nastem in pacat. Daca nu e asa spune-mi de exemplu de ce nu e bine vazut ca femeia sa nu iasa din casa dupa nastere decat dupa molidva? De ce e considerata spurcata? Si la ce e necesar botezul? Intr-adevar procreerea e de la D-zeu, poate gresesc eu, nu sunt o experta in asa ceva.Am scris ce stiu, mi-am dat cu parerea.Atat.Iar tu esti foarte bine informat, nu inteleg de ce mai intrebi? happy

| florin08 a răspuns:

Eu zic ca e o pierdere de timp ce faci tu.Incerci sa iti pui niste intrebari la care nu exista raspuns.Sunt ortodox si n-am nimic cu religia dar nu prea ma pasioneaza de ce un pletos care ne mintea ca vinul e sangele lui care se varsa pentru noi.

| Danutza27 a răspuns (pentru florin08):

? Tu cu mina ta ai scris "Sunt ortodox si n-am nimic cu religia" poate esti obosit si nu ai fost atent dar esti in ograda la Religie. Pentru Conversatii cauti la categorii si cite degete ai la miini acolo te opresti exact deasupra la dragoste si sex vezi ca stii

| xFire a răspuns:

El a luat toate pacatele tuturor oamenilor care au murit pana la venirea Lui si carora le era imposibil sa le fie iertate. Prin moartea Sa a rupt legatura aceea a pacatului.El nu s-a nascut ca un om normal din unirea unui barbat cu o femeie El s-a intrupat. E cu totul altceva.

| cristina_6005 a răspuns:

Habar n-am ce-i cu tine, de care parte esti, si mai putin ma intereseaza asta. Chiar si ateu sa fii, ori esti vreun troll, ori ai lacune mari in ceea ce priveste domeniul. Povestea aia SF denumita generic Biblie zice pe undeva cum ca Iisus ar fi fost nascut fara sa poarte pacatul stramosesc. Nu sunt cu biserica sau sa cred in mod special in cel mai controversat SF de pe planeta, dar prin cunostintele generale acumulate dau totusi dovada de respect fata de cei care aleg totusi sa creada chestia aia, si fata de propria persoana. Contrar parerii generale, ignoranta nu e o binecuvantare.

| Danutza27 a răspuns (pentru cristina_6005):

Ia uite cristinica fata educata si cu mult bun simt,

| cristina_6005 a răspuns (pentru Danutza27):

S-a intamplat ceva?

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

hee hee sper că ești conștientă că de abia ea este, probabil, cu adevărat ateehee hee.Să enunți cu o perfectă indiferență adevărurile bibliei... voalul este gros.Doamne ajută să greșeschee hee dar religia este perfect iraționalăhee hee este farmecul eihee hee

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

@miradoniz---> Danutza27 sper că ești conștientă că de abia ea este, probabil, cu adevărat atee să enunți cu o perfectă indiferență adevărurile bibliei... voalul este gros. Sper că greșesc dar religia este perfect irațională este farmecul ei
@danutza27
Eu ce sa zic dau exemplul primit de la bunica "cimpul este alb oile sunt negre cine le vede nu le crede cine le paste le cunoaste " asta o pun ca o traducere la ce ai scris tu

| Danutza27 a răspuns (pentru cristina_6005):

Ia uite omul te admira si tu sa ii dai cu parul in cap

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

Da,singur Domnul cunoaște inima fiecăruia

| cristina_6005 a răspuns (pentru Danutza27):

Mno, greseala mea daca am interpretat-o altfel decat trebuia.

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

NU! gândindu-ma mai bine,cred ca am gresit dându-ti dreptate! este o greseala sa accepti orice; sa spui la tot ca e bine. Politetea nu îsi are loc în crestinism,ca si în orice fel de dragoste:este carcasa indiferentei.Îmi cer scuze,Cristina,dar politetea ta este poate utila în viata,probabil îti va aduce mult.Dar dumnezeul calâi si inutil care te încalzeste într-o noapte de iarna nu exista.Cel adevarat e un "foc mistuitor" si "vapaie crunta"Iar tu,Danutza, sunt sigura ca vazând un cersetor pe strada, o sa îi dai sau nu ceva bani.Dar sigur nu o sa îl lauzi.
Indiferenta omoara credinta.Domnul ne iubeste asa cum suntem,nu avem nevoie sa acceptam nici dictatura iadului,nici a raiului si nici macar a Lui-de altfel nici nu exista asa ceva.
Am fost bulversata ieri de un mesaj trimis de la parohie,la care parintele a adaugat un îndemn"e timpul sa ne trezim".Am facut un blog special,Danutza, daca vrei sa citesti o predica scrisa cu sinceritate, uite-te la profil(vorbeste exact despre asta).

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

Am citit si eu blogul si are perfecta dreptate Parintele, din pacate cind ma duc si eu spre servici intilnesc un preot si ii zic "Sarut mina Parinte" se uita la mine mirat. Slava Domnului ca 65-70% din populatie este la tara si acolo inca mai pastreaza rinduiala si Parintele este respectat.Din pacate a fost pusa artileria grea(presa tv internet ) pe Biserica si vad ca prinde foarte mult, Regimul comunist fata de astia a fost mic copil stiu de la tata.Tot de la tata stiu ca in 86 a fost un cutrenur si Biserica Sf Spiridon era sa cada dar era un santier de constructii si inginerii si santierul au sarit cu mic cu mare si au oprit deplasarea turlelor cu cabluri de otel ca pe mina apoi a fost reparata avea temelia de caramida.Mai tin minte ca "nici portile iadului nu vor clinti Biserica " si cred cu tarie in asta.Pacat ca am pierdut multi Duhovnici ai neamului Adormiti intru Domnul.Parintele Iustin Pirvu ofera solutia "intoarcerea la traditie" dar el nu este mediatizat ca daniela crudu. Este adevarat relatia Biserica Scoala Biseica, este frinta din 47 dupa 90 a fost refacuta legatura dar acum suntem mai praf ca inainte de 89. Si tata povestea ca el la scoala pe vremea lu mosu profesoara ( afacut liceu industrial 5 ani) de Lb Romana le povestea despre rolul Bisericii :primele tiparituri,primii dascali Preotii au fost.Ce sa mai zic ca citind ce zice pe aici o "foarte draga colega mie " ceva cu biserica care dai cu limba de lemn si de sute de ani,nu mai dau citatul ca ai dat si tu cu ochii de el, este normal ca pustii in becisnicia lor vor lua de bun ce este rau.Din pacate si eu il invidiez pe bunicul ca traieste la tara si este linistit.Om mai trai si om mai vedea, ma doare sufletul pe mina cui intra tara.

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

Pe toți ne doare sufletul,ce crezi? dar faza cu "limba de lemn" mi se pare adevărată,din păcate.Și nu înțeleg de ce nu sunt promovate frumoasele texte ortodoxe,cele scrise din "sângele inimii"! Avem cea mai mare colecție filocalică din lume! cea organizată de părintele Staniloaie,cred. dar este scrisă într-o limba "bisericeasca",practic inaccesibilă tinerilor! desigur nu asta contează,ortodocșii cred în revelațiehee hee Dar totuși! Ce bogăție! și noi ne expunem zdrențele! nu înțeleg și basta,de ce logica și înțelepciunea,au primit un renume atât de prost la ortodocși! La început,primele texte-nu erau deloc așa! episcopii primelor secole erau oameni foarte cultivați!
eu,când citesc articolele de azi,îmi vine să casc de plictiseală! mai or fi și altele mai interesante,dar oricum nu în chestii de genul"Familia Creștină"! mai sunt ceva reviste direct de la mitropolii,sau de la facultățile de teologie, care sunt ok.Dar cine le citește? nu cred că le găsești la chioșcuri.
Da, să ne punem speranța în Domnul-și să facem câte ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iisus Hristos s-a nascut fara pacat, duhul sfant umbrind-o pe FECIOARA MARIA, nu impreunandu-se cu ea.el era si ESTE VIATA.traiul in pacat este moarte.dar Iisus este viata, a murit si moartea nu l-a putut tine.si fiindca pacatul a intrat in om prin adam,primul om creat de Dumnezeu, a fost ridicat de fiul lui Dumnezeu nascut din Dumnezeu, care avea atributele tatalui sau.era sfant,drept,cinstit,milos, credincios, pana la jertfa de sine in slujba si salvarea celor facuti tot de el fiindca prin el toate s-au facut.e greu de inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai auzit de Botezul Domnului? Boboteaza?

Chiar daca era Dumnezeu, Hristos s-a nascut cu fire omeneasca si a vrut sa implineasca atat Legea Domnului cat si pe cea a oamenilor. Pe vremea aceea Ioan Botezatorul ii boteza pe cei ce doreau sa li s eierte pacatele si se crestineze. Ca sa implineasca legea, si Hristos s-a botezatwinking