| anonim_4396 a întrebat:

Se spune in Biblie ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat ne iubesc mamele noastre.O mama nu-si va lasa copilul sa sufere in boli cumplite, necazuri, blesteme etc.De ce nu poate si Dumnezeu sa faca asta?

17 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca Dzeu nu exista rolling on the floor

| mentholinks a răspuns:

Nu spune nicaieri in Biblie ce afirmi tu. Pe unii Dumnezeu chiar ii uraste cum l-a urat pe Esau.

| Algo098 a răspuns:

E foarte corecta intrebarea si raspunsul e simplu: Dz nu exista, ca daca exista, la atata putere si iubire cata i se atribuie, nu lasa o secunda picior de om in suferinta, spitalele erau goale si toata lumea era fericita.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Serios?
Dar daca o mama ia droguri si naste copil cu malformatii oare cine e vinovat?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu se pune problema daca este sau nu vina cuiva. Daca eu sunt bun si puternic si pot sa ajut un copil a carui mama are o anumita vina, o fac fara sa ma gandesc la cine e vinovat sau nu. Cand ne gandim la Dz, ne gandim ca la un Dz bun si iubitor, nu ca la cineva care isi cauta scuze sa nu ajute un om aflat in nevoie sau la cineva care are satisfactia sa nu ajute pe cineva cand poate sa o faca. Daca ar exista Dz si ar avea comportamentul asta, ma indoiesc ca va darui credinciosilor o viata vesnica. Viata vesnica e lucru mare: e infinit. Cine crede ca un Dz infinit daca ar exista, e interesat de lucruri finite a caror durata si importanta e egala cu 0 fata de infinit si ca pentru ce face un om intr-o viata finita, (incluzand aici si credinta si ritualurile primitive) ii va darui acestuia infinitul se inseala. Un asemenea lucru nu e posibil, asa cum pentru 1 leu nu poti cumara toate casele din lume. Daca nu folosim ratiunea, suntem inselati de povesti utopice si ne amagim singuri.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Dar daca un criminal vrea sa omoare un om cinstit tu spui ca si aici trebuie sa intervina Dumnezeu?
Ce ar trebui sa faca dupa parerea ta?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e infinit de iubitor si de puternic e de neimaginat sa nu gaseasca o solutie. Fiind insa un Dz imaginar, nu am nici o pretentie ca Dz sa faca ceva bun sau rau, ca nu poate face nimic. Cine e naiv si crede in povesti, se va multumi sa spuna ca asa trebuia sa fie, ca victima e cea vinovata si ca Dz a facut bine ca nu a ajutat-o, ca victima era pacatoasa, ca nu era suficient de credincioasa si asa mai departe. In felul asta, Dz-ul inexistent care nu face nimic e laudat ca fiind cel mai puternic si mai bun din tot ce exista. Daca se intampla ceva bun e de la Dz, daca se intampla ceva rau e de la om ca e pacatos. Dupa ce moare omul, putem spune linistiti ca traieste pe lumea cealalta, ca are viata vesnica si nu putem verifica decat dupa ce ajungem si noi acolo, asa incat fantezia e perfecta si merge inainte.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ne folosim de ratiune, vedem ca povestea cu Dz e o fantezie si nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Eu am vazut niste serpi venind la o icoana in Kefalonia, Grecia.
E tot trucaj?
Sau cum poti sa-mi explici asta?
Eu am fost acolo si pot spune ca e o minune.
Depaseste ratiunea.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un Dz cu putere si iubire infinita, nu ar avea nevoie de icoane si serpi. Doar un Dz inexistent si niste oameni care fac bani din turismul religios ar avea nevoie de asa ceva. Un Dz puternic si iubitor ar putea comunica usor cu oamenii, i-ar ajuta la nevoie, le-ar da o carte cu stiinta care sa le ajute in viata, ar goli spitalele de bolnavi, ar face lumea fericita, nu ar face scamatorii cu icoane si serpi.

| RKBlue a răspuns:

Sunt mame care nu isi iubesc copiii.Mame care ii parasesc.
Asta nu inseamna ca mamele, in general, nu isi iubesc copiii.
Se zice ca nimic nu e mai pur ca dragostea de mama.
Dragostea e ea insasi un sentiment pur, asa ca nu prea conteaza ce vrea o zeitate inventata(sau poate reala?!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca planul divin este deasupra intelegerii noastre. Nu isi lasa copilul sa sufere in blesteme? Dar cele care isi blesteama copiii? De ele ce zici?
Spune psalmul 26: Că tatăl meu şi mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
Domnul nu te lasa chiar si dupa ce parintii tau or fi plecat din lumea asta si te crezi ramas singur pe lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mamele o fac din dragoste părintească, Dumnezeu o face din dragoste de sacrificiu; El nu te va vindeca pentru puțin timp(60 de ani poate?) ci pentru eternitate, ba chiar va împărți Împărăția, ce are, cu tine numai să respecți cele 7 fericiri.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacă cineva trece prin necazuri, accidente sau pedepse în copilărie, înseamnă că părinții lui nu există, pe baza principiului că părinții își iubesc foarte mult copii și nu doresc să li se întâmple nimic rău?! Ar fi o lume perfectă dacă toți ar fi închiși și supravegheați riguros ca să nu li se-ntâmple ceva, sau ca să nu facă rău altora?! Asta ar trebui să facă și Dumnezeu?! Sau mai bine zis, de ce permite Evoluția asta așa super inteligentă ca oamenii să involueze fizic, moral, emoțional și social, de ce atâtea necazuri, neajunsuri sau accidente stupide? A îmbătrânit Evoluția și nu mai știe ce-are de făcut? Mă da chiar nu se simte prost când rezolvă Supranaturalul ceea ce nici ea nici Știința nu pot rezolva?!
Sper ca măcar agnosticii să-nțeleagă ceva, că voi la ce întrebări de 2 lei puneți.,.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Pentru ca Dumezeu are si o latura de judecator, pe langa latura de afectivitate.

Uneori Dumnezeu ii lasa pe oameni sa sufere boli cumplite, necazuri (despre blesteme nu stiu ce sa zic) si ca o pedeapsa pentru faptele lor rele.

Exista situatii cand Dumnezeu permite ca oamenii sa treaca prin suferinte si necazuri pe pamant, pentru a le testa credinta.
Un exemplu in acest sens este IOV - exista o carte din Biblie dedicata acestuia. Iov era cel mai credincios om de pe pamant si fara pacat. Satan i-a cerut lui Dumnezeu sa-l dea pe Iov pe mana lui si ii va garanta ca (odata ce va da de greutati si probleme, necazuri) Iov il va injura pe Dzeu in fata.

Dumnezeu a ingaduit lui Satan sa faca ce doreste cu Iov, dar sa nu se atinga de sufletul lui. Intr-o singura zi, lui Iov i-au murit toti copiii (parca 10 la numar) si (daca bine imi amintesc) si-a pierdut si din turmele de animale.
Iov a fost suparat, a blestemat ziua in care s-a nascut, dar nu l-a blestemat pe Dumnezeu. Din aceasta cauza, a fost socotit cel mai neprihanit om de pe pamant.
Astfel, Dumnezeu s-a laudat in fata lui Satan cu Iov.

Undeva in Biblie scrie ca " in imparatia cerului veti intra prin multe necazuri." Bolile si necazurile intampinate pe pamint, au rolul de a intari oamenii, de a-i face mai puternici si chiar de a ne invata sa iertam dusmanii nostri, sau chiar sa ii iubim (daca poate cineva sa faca asta).

Exista insa si multe boli, pentru care oamenii sunt direct raspunzatori, datorita consumului de alcool, cafea, tigari si a unui stil de viata nesanatos, in care isi pierd noaptea prin cluburi, sunt sedentari, au o alimentatie nesanatoasa, prea mult stres, etc.
Iar in astfel de cazuri, si-au provocat singuri boli, deci nu este corect sa il acuzam tot pe Dumnezeu pentru anumite boli.

In spiritualitatea orientala (de exemplu India, China si alte tari de religie budista, sau hinduista, etc.), se considera ca pentru pacatele facute in viata asta, vei primi rasplata/ vei fi pedepsit in viata viitoare.

De exemplu, daca un om isi ucide sotia, in viata viitoare cele doua suflete se vor intalni din nou, vor fi din nou un cuplu, dar rolurile se inverseaza: sufletul sotului ucigas va primi un corp de femeie, va avea rolul de victima, deci va fi ucis la randul lui, pentru a-si ispasi karma.

(Karma este prima lege universala, legea cauzei si efectului). Mai concret, tot ceea ce facem se intoarce impotriva noastra, sau poate fi de partea noastra, daca facem fapte bune.
Un exemplu in acest sens, pe care putem sa-l gasim in biblie, este atunci cand Iuda il vinde pe Isus printr-un sarut, iar apostolul Petru taie cu sabia urechea unui preot (sau? slujitor) care se afla in acel moment acolo.
Isus i-a zis in acel moment: " Baga sabia in teaca, Petre, ca cine ucide cu sabia, de sabie va fi ucis." Adica, legea karmei explicata babeste: ce semeni, aceea culegi.

Un exemplu asemanator in biblie, este cel referitor la Ioan Botezatorul, despre care este scris ca " a venit in duhul lui Ilie."
Citind despre Ilie in veciul testament, observam ca acesta a fost un prooroc manios, care le-a dovedit preotilor care se inchinau lui Baal ca acesta nu exista si ca Dumnezeu este cel adevarat, caruia trebuie sa i se inchine. Apoi a TAIAT CAPUL multor preoti care se inchinau lui Baal.
Totusi, prorocul Ilie nu a vazut moartea, deoarece s-a ridicat la cer intr-un car cu foc.

In noul testament, scrie ca Ilie a fost inchis, iar ulterior i s-a taiat capul (vezi capitolul despre taierea capului sfantului Ioan botezatorul - fata Irodiadei putea cere altceva ca rasplata pentru dansul care a placut imparatului, cu prilejul serbarii zilei sale de nastere), pentru a implini legea karmei (Ilie a ucis taind capul preotilor inchinatori la Baal, sufletul lui s-a intors pe pamant (in corpul lui Ioan botezatorul) si a fost supus aceluiasi tratament ca cel pe care el l-a ales intr-o alta viata - i s-a taiat si lui capul).

Isus zice ucenicilor ca " eu va spun ca Ilie a si venit, dar au facut ce-au vrut cu el." Ucenicii si-au dat seama ca le vorbea despre Ioan botezatorul.

Am citit chiar ca exista situatii cand doua suflete care au fost dusmani intr-o viata anterioara, pot alege sa fie frati intr-o alta viata, pentru a invata lectia iubirii.

Tot orientalii cred ca, sufletele care vor sa evolueze spiritual mai repede, isi iau lectii de viata mai grele - adica, vor alege niste boli mai grave (chiar pentru a plati pentru pacatele din vietile anterioare), compania unor sefi si / sau prieteni mai severi, care le cauzeaza diverse probleme.

Daca vei citi cartea " Secretele intregii vieti " careia i se face reclama pe Youtube, vei vedea ca sufletul si-a ales multe din lectiile de viata si chiar dintre persoanele cu care are tangenta in timpul vietii, pe pamant.

Deci, nu este corect - din anumite puncte de vedere - sa-l invinovatim pe Dumnezeu, pentru toate lucrurile rele care ni se intampla in viata.

| alex598 a răspuns:

Ai înțeles greșit iubirea. Iubirea nu înseamnă ferire de suferințe. Dumnezeu știe că sunt lucruri mai importante decât confortul tău pentru fericirea ta. Iubirea înseamnă să fii dispus să te sacrifici pentru asta. Și Dumnezeu a dat dovadă de toată iubirea din lume când l-a trimis pe Isus în lume pentru noi.