| anonim_4396 a întrebat:

Se stie ca Mantuitorul i-a trimis pe cei 12 apostoli sa propovaduiasca Evanghelia la popare dupa cum si verstele " Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin. " Sfintii apostoli au sfintit preoti care au continuat misiunea mai departe
(I Tim. 4, 14; Fapte 6, 6 ).In continuare preotii sfintiti de apostoli au datoria de a propovaduii mai departe, si asa prin succesiunue apostolica pana in zilele noastre.Intrebarea mea este urmatoarea : Cine ii pune pe pocaiti sa umble cu biblia pe strada sa "propovaduiasca" daca nu i-a trimis nimeni? Avand in vedere ca ei s-au rupt de biserica. Caci " Cum vor propovadui daca nu sunt trimisi? ( Rom. 10, 15 ). "

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca esti urmasul lui Hristos ai datoria sfanta de a duce vestea cea buna a Evangheliei.
Matei 28:19-20:,, Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.,,
El doreste ca fiecare dintre noi sa ducem vestea cea buna a Evangheliei mai departe. Odata ce am fost nascuti din nou, din Duhul lui Dumnezeu, noi am primit o putere de marturie mai mare. Cand ai gustat ce bun este Domnul, nu mai poti sa taci. Incepi sa spui celor din jurul tau despre mantuirea pe care ai primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. O parte din Dumnezeire locuieste acum in inima ta. Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu. Haideti sa fim oameni care stau in spartura pentru cei nemantuiti din casa noastra, din orasul nostru, din tara noastra. Ezechiel 22:30,, Caut printre ei un om care sa inalte un zid, si sa stea in mijlocul sparturii inaintea Mea pentru tara, ca sa nu o nimicesc; dar nu gasesc niciunul!,,
Articol scris Emanuela

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nici nu ma astept sa intelegi tu care este cea mai nobila misiune a unui crestin nascut in nou. Cand primesti Duhul Sfant El iti da putere de marturisire.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Cum crezi ca s-a raspandit Evanghelia daca nu fiecare crestin, ucenic ar fi dus vestea cea buna? Din 12 ucenici crestinismul a ajuns cea mai raspandita lucrare religioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Stii tu ceva, dar nu bine.Este scris :,, Şi cum vor crede în Acela, despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi despre El fără propovăduitor?,,

| EmaS a răspuns:

Esti tu un madular in Trupul lui Hristos? Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| RAY a răspuns:

Banii sunt raspunsul la toate, cotizatia de 10%

| ciprianjurje a răspuns:

Pocaitii sau martorii lui iehova sunt niste spurcati care incearca sa il ia pe Crestin de langa Tatal lui, rastalmacind Cuvantul lui Dumnezeu. Pe ei ii pune satana sa faca asta si cred ca si iluminatii.

| ciprianjurje a răspuns:

Pocaitii sau martorii lui iehova sunt niste "spurcati"(asa sunt numiti de biserica crestina) ceincearca sa il ia pe Crestin de langa Dumnezeu facand-ul sa puna la indoiala Cuvantul lui Dumnezeu. Eu unul cred ca numai satana ii pune sa faca asta si iluminatii

| ciprianjurje a răspuns:

Scuze ca am scris de doua ori dar prima data nu imi aparea raspunsul la intrebarea ta.