| neaivan a întrebat:

Sfanta lumina coboara an de an la Sf. Mormant? Sa intamplat sa nu coboare vreodata?

29 răspunsuri:
| cristeaflaviurafael a răspuns:

Apare in fiecare an in noaptea de Inviere

| OOOLEOOO a răspuns:

Au existat ani in care a ''lipsit'' din cate stiu eu.

| danut a răspuns:

Daca "sfinti" preoti sunt acolo, apare NEAPARAT si "sfanta lumina".

| MMihai a răspuns:

Aia este o escrocherie cu fosfor, nu are nici o treabă cu religia!

| C0nstantin a răspuns:

"Încă de pe vremea când Ierusalimul se afla sub conducerea musulmanilor a existat o doză serioasă de scepticism asupra acestui fenomen, însă acesta era tolerat pentru că pelerinii ce călătoreau special pentru a fi martori la moment aduceau venituri consistente. Când Ierusalimul a fost cucerit de cruciaţi, aceştia au izgonit preoţimea ortodoxă şi au descoperit că miracolul a încetat să se mai producă. Absenţa pelerinilor şi a taxelor plătite de aceştia l-au convins pe regele Baudouin să le permită preoţilor ortodocşi să revină în Biserica Sfântului Mormânt, însă întâmplarea a amplificat scepticismul."
Sursa: http://www.descopera.ro/......nselatorie

| ArseniePapacioc a răspuns:

Ea coboara negresit! Nu te indoi de Cuvantul Domnului!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru C0nstantin):

Bineinteles ca nu a mai aparut acolo daca nu au mai fost preotii ortodocsi. Spune tu, daca o persoana trebuie sa se opereze si doctorul nu vine sa isi faca treaba se mai realizeaza operatia? Lumina aceea nu se coboara la orice secta sau credinta " cresina".

| imale a răspuns:

Este o iselatorie a preotilor

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Proasta comparatie. Scamatoria aia o poate face oricine, pe cand operata o poate face numai medicul, care nu are voie sa lipseasca in primul rand.

| C0nstantin a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Mai bine te-ai fi abtinut sa comentezi laughing Asemenea aberatie mai rar gasesti. Nu ai tu nici o treaba cu realitatea laughing

| Zenit313 a răspuns:

Felicitari,a fost o farsa!
Ai fost filmat cu camera ascunsa!

http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

Este tragic ca lumea inca mai crede in asa ceva! :(

| tasmania a răspuns:

Intreb pe cei "contra" : ati fost vreodata acolo sa vedeti? Cum nu te arde lumina aceea cand dai cu ea pe fata? Sau pe maini?
Raspunsul la intrebare e da - s-a intamplat sa nu vina. Gasesti detalii indestulatoare pe internet.

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Auzi, tipul ala din clip face o demonstratie cu o luminare care se aprinde singura, corect? In fapt, el NU aduce nici o dovada ca in acea biserica se procedeaza la fel.

Pe de alta parte, sint marturii ale unor oameni care relateaza ca li s-au aprint si lor luminarile in mina in timp ce erau in acea biserica. Si e vorba despre luminari ordinare cumparate la intimplare.

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Un zetetic grec, Dl. Kalopoulos, a făcut analize lumânării patriarhului şi a descoperit prezenţa fosforului galben/alb dizolvat într-un stabilizator lichid care îi previne oxidarea.
Astfel se întârzie arderea, fiindcă trebuie ca solventul să se evapore înainte ca lumânarea să se aprindă.

Cunoaştem deci o metodă prin care focul poate fi aprins fără să fie nevoie de chibrituri, de brichete sau de lumânări ascunse sub poalele popii.

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Tare te mai grabesti sa crezi toate "dovezile" asa zisei farse!

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca era adevarat, musulmanii si alte religii nu mai radeau, pentru ca ei stiu celebra farsa! laughing

Tu realizezi ce s-ar fi intamplat pe pamant daca ar fi fost real? straight face

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Nu este dovedit nimic! Rid degeaba! Minunea este reala numai ca este foarte multa ignoranta pe acest pamint! Si mai sint si alte minuni pe care oamenii le ignora!

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Si tu ce dovedit?!
Ai spus de niste marturii care nu pot fii demonstrate!
Lumea marturiseste multe!

Eu macar am gasit o explicatie stiintifica! Tu nimic!

Tare te mai grabesti sa crezi toate "dovezile" asa zisei minuni!

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Pai daca e minune, nu se poate explica stiintific!

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Tocmai ti-am explicat mai sus procesul,nu inteleg de ce nu accepti adevarul!
In fine,esti credincios, este imposibil sa iti demonstrez ceva, o sa respingi adevarul mereu si mereu.

Oke, ai dreptate, Mos Craciun exista si lumanrile se arpind prin minune! rolling on the floor)

Multa sanatate! happy

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Tocmai i-am rapunsul unui user ca inca nu s-a dovedit nimic! Ceea ce voi evocati sint doar niste ipoteze. Ok, s-a dovedit ca pot exista luminari care se aprind singure, dar inca NU s-a dovedit ca minunea este o farsa. Nu s-a dovedit ca acolo se folosesc luminari trucate. Asa ca pina se dovedeste ceva, ramine minune!

| relian a răspuns:

Care mormint odata ce ati spus si sustineti ca Isus na murit? Se pare ca va contgraziceti singuri.Mormintul este locul unde o persoana decedata este ingopat, asezat etc. Odata ce Isus spuneti ca na murit cum puteti spune ca arfe mormint? Naspa de tot.

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca nu sunt dovezi pro sau contra, denumirea corecta este de "ENIGMA" si trebuie sa fim sceptici!
NU MINUNE! A fost minune pana cand nu aveam nici o ipoteaza!

Dar eu sunt alta parere, sunt dovezi si cazul este inchis de mult!

| Calininio a răspuns:

Cand a lipsit, a lipsit pentru ca au uitat preotii cum se face substanta pe care o dau pe fitil, sa ia foc cu intarziere.

| neaivan explică (pentru relian):

Pentru cultura ta gelerala Iisus se scrie cu doi de i, a patimit, a murit si a inviat a treia zi!

| relian a răspuns (pentru neaivan):

Pt cultura mea generala am aici linga mine 3 biblii, una de la ortodoxi, alta de la penticostali si alta de la catolici si in toate scrie Isus nu Iisus.Deci scrie cu un singur i nu cu doi cum tu spui.Acum ca or fi carti in care se scrie si cu 2 de i nu zic ca nor fi.Dar nu vad care e problema cum se scrie? Pt tine o fi corect cu 2 de i pentru altii cu un singur i.Nu cred ca asta ar fi o problema o litera in plus sau minus la un nume.Sint corios cum pronunti daca scrii cu 2 de i.In cazul asta citind romaneste o sa iasa altceva de isus.Dar na fiecare cu cel doare. Daca tea deranjat f tare chestia asta puteai sa ignori sa nu citesti ca am scris cu un i.Asta sa fie problema si restul sa mearga struna ca n-o sa mai zica nimeni ca e cu 7 de i sau cu 9.Si daca ai pus o intrebare lasa lumea sa comenteze.Nu veni ca n-are cultura sau ce vrei sa arati? Vrei sa inveti lumea sa scrie sau ce? Mergi la categoria libii romane si acolo poti comenta.Se pare ca ai gresit categoria.Numai bine

| ManStrong a răspuns:

Daca preotii nu ar face pregatirile dinainte cu materialele inflamabile etc Nu ar cobori lumina niciodata.
Dar vedeti a lumina se aprinde pe; a 4 sau 5 dupa masa ca sa aiba timp sa o trimita in Europa sa faca bani.
Eu sint aici linga Betleem, si s tiu ce se face acolo.

| Silviuloan a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da a fost un an in care catolicii (parca) au intrat in Sf. Mormant i-a dat pe toti crestinii afara s-au rugat si nu s-a intamplat nimic. patriarhul Ierusalimului impreuna cu credinciosii s-au rugat afara si Dumnezeu le-a aprins lumanarile afara.

| neaivan explică:

Stimate Domn! Iisus se scrie din punct de vedere al Ortodoxilor cu doi de i, o biblie ortodoxa adevarata se scrie Iisus cu doi de i.Iar la Pisalmi lui David pisalmul 50 incepe asa:,, Miluiestema Dumnezeule dupa mare mila Ta si duma multima indurarilor tale. Sterge faradelegea mea si de pacatul meu ma curateste...,, eu ca ortodox trebuie sa iti arat unde ai gresit, indiferent de ce confesiune esti!