| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, Sfânta Lumină de la Ierusalim coboară doar dacă rugăciunea specială este spusă numai de Patriarhul Ortodox și doar dacă el este singur în Sfântul Mormânt când o spune?
Această întrebare nu este extrem de importantă doar pentru mine, ci și pentru toți oamenii de pretutindeni!

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca coboara de la bricheta.

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Caută minunea din anul 1580 din curtea bisericii Sfintei Invieri / Biserica Sfântului Mormânt.
Este vorba despre un stâlp despicat și moartea cuiva care a văzut minunea.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Da ok.
O sa caut o minune de acum 440 ani si aia clar o sa ma lamureasca. Indubitabi. happy

Ai video?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Cred că există pe YouTube video cu stâlpul de piatră care a fost despicat.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Video e din 1580 da?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Nu.
Caută tot dovezile despre stâlpul care a fost despicat, despre moartea lui Tounom și despre urmele pașilor lui Tounom imprimați în marmură.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Toate *

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

De ce sa caut eu?
Tu ai ceva de demonstrat. Caută tu

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Tu ar trebui să depui efort individual, pentru a - ți întări credința.
Credeam că vrei să îți întărești credința.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Eu trăiesc în realitatea. Nu am nevoie sa cred. Am nevoie de demonstrații logice, valide, științifice.

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Minunile sunt ireale, ilogice?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Da. Efectiv asta e definiția lor.

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Nu înțeleg, au fost bolnavi care au fost vindecați. Ce e ilogic, ireal în asta?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Pai aia e medicina nu minune.

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Păi profeții și sfinții au vindecat bolnavi.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Asta crezi tu, că nu ai căutat o dovadă in sensul asta și ai preferat sa accepți povestea

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Sunt oameni care spun că vindecările au fost adevărate. Nu este aceasta o dovadă?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Nu. Că aia care zic, sunt că tine. Cred în povestea lor și nu îi interesează realitatea.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Sunt foarte multe scrieri despre minunea din anul 1580, nu sunt acestea dovezi?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Nu înțeleg. De ce nu vrei să analizezi ce este scris despe minuni?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru că nu sunt fapte care pot fi susținute știintific. Sunt doar povesti care sa susțină niste credințe religioase. Simplu.

Vreau sa vad o minune a erei moderne unde exista camere video, expertiza medicala samd. O să vad? Niciodată.

| Seba2013 a răspuns:

SENSUL este ca coboara mai precis. Cand lucrurile sunt organízate, lumina are o specificitate. Mai rau este cand apare la intamplare. Ca sa aiba sens intrebarile tale adauga mai multe referinte. Lumina nu doar coboara ci si se extinde. Iti este frica ca nu ajunge si la tine? Sau care este subiectul intrebarii tale?

| Magie2525 explică (pentru Seba2013):

Am citit că Sfânta Lumină coboară doar dacă Patriarhul Ortodox intră singur în interiorul Sfântului Mormânt și spune de unul singur rugăciunea.
Dacă Patriarhul Armean ar întra singur în interiorul Sfântului Mormânt și ar spune de unul singur rugăciunea, Sfântă Lumină ar mai coborâ?

| Seba2013 a răspuns (pentru Magie2525):

Daca vrei sa coboare lumina trebuie sa ai grija ca statul sa finanteze emisiuni educatoare. Daca apare Florín Calinescu si vreo 14 emisiuni de mistere gen record nu mai vine lumina. Lumina vine doar atunci cand oamenii iubesc stiinta. Este ceea ce facem noi aici si ceea nu fac ei. Tu trebuie sa ii crítici mai mult pe ei decat pe noi. Noi aici incepem sa ne dezvoltam si sa ne construim, nu mai avem nevoie de hrana voastra iesita pe piata cu tenta irónica. Incepeti sa vorbiti misterios si dupa aceea vi se termina emisiunile. Lasati ca oamenii sa isi foloseasca energía mai constructiv. Nu mai cheltuiti banii pe emisiuni nefolositoare. Cristica-i pe aia cu costum, lasa-ne pe noi. Spune-le sa finanteze emisiuni mai educatoare. Sa investeasca in cultura, conferinte, traduceri, sa aduca oameni destepti, etc. Nu sa te trimita aici pe tine sa ne strici muzicuta cu vezi doamne lumina nu apare la tine prima data.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, asa este, Sfanta lumina se coboara numai la rugaciunea patriarhului ortodox al Ierusalimului. Este una din minunile Ortodoxiei, care confirma ca ea este singura credinta dreapta in Dumnezeu. Desi patriarhul este verificat corporal inainte de a intra in Sfantul Mormant, pentru a nu avea surse de foc, pana la urma Sfanta lumina si invierea Domnului Iisus Hristos pe care o anunta sunt de domeniul credintei! Caci umblam prin credinta, nu prin vedere. Ma indoiesc de afirmatia ta ca "toti oamenii de pretutindeni" sunt interesati de veridicitatea Sfintei Lumini de la Ierusalim si de credinta in general, eu cred ca ei au alte prioritati, din pacate!