| Marian1907 a întrebat:

Cu totii stim de Lumina Sfanta de la Ieurasilm in fiecare an de Sfintele Pasti coboara o lumina din cer si aprinde cele 33 de lumanari cu care intra patriarhul in Sfantul Mormant.de asta ce ziceti daca nu exista Dumnezeu si cineva acolo sus ce lumina poate sa coboare sa se aprinda acele lumanari?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Problema Luminii Sfinte de la Ierusalim a mai fost „dezbătută" pe acest site, la rubrica /categoreia religie.
Ar fi fost bine să cauți ce s-a răspuns anterior la această „ problemă", înainte să pui întrebarea!

| MMihai a răspuns:

Treaba cu „ Problema Luminii Sfinte de la Ierusalim a mai fost „dezbătută" pe acest site, la categoria religie, de mai mute ori.
Ultima întrebare a fost cea pusă de Raymusic / raymusic :
http://www.TPU.ro/......u-izgonit/
Citește ce a scris el și cea ce i-am răspuns eu.
Evident că este o escrocherie a prelaților ortodocși și nu are nimic sfânt, și numai cretinii îndobitociți cu totul și care nu cunosc nici fizică și nici chimie pot crede în „corectitudinea ideii de Lumină Sfântă", de la Ierusalim.
Aprinderea unui obiect : lumânare, cal albastru, hârtie, lemn sau ce vrei tu se produce în anumite condiții bine stabilite sub aspect fizico- chimic.
Dacă ai să ai capacitatea să gândești cu capul tău, ai să vezi că Nu există nici o logică fizico-chimică specială, ca să se aprindă neapărat preferențial lumânările unui gunoi de patriarh / mitropolit/ episcop / preot / arhiepiscop, și nu alte obiecte.
Soarele luminează la fel în multe zile ale anului și nu ascultă de „ dispoziții speciale" ca lumina solară, să contribuie în mod special la aprinderea în mod special a celor 33, sau n lumânări a unui gunoi de patriarh ortodox.

La o întrebare anterioară pusă de altă persoană, diferită de Raymusic, îi explicam că în avioane nici o companie aviatică nu va admite sub nici un motiv să te urci în avioanele ei cu lumânări aprinse.
Că înainte să se ridice avionul îi va obliga pe toți pasagerii să stingă orișice sursă de foc, și că „lumina de la Ierusalim", este de la o cutie de chibrituri sau de la o brichetă din dotarea popilor care coboară din avion.
Că până nu sting toți idioții de popi lumânările, piloții nu încep manevrele de ridicare de la sol a avionului, dacă cumva i-au lăsat să urce în avion cu lumânările aprinse.
Deci lumina de la Ierusalim, care ajunge în România, nu este de la Ierusalim.
Tu dacă ai fii comandantul avionului, nu ai începe manevrele de a ridica avionul de la sol, până nu ai fii sigur că toți nebunii cu lumânările aprinse, au stins toate lumânările.
La ridicarea avionului de la sol îi poate cădea prostului lumânarea din mână și să ai un început de incendiu în avion, lucru care nu poate să fie admis de nici un comandant de aeronavă.

| Paulla a răspuns:

Tu de fosfor alb ai auzit? Google it.

| anonim4565 a răspuns:

E un fals acea lumina. Lumanarile sunt aprinse cu as fosforului care se pune pe ele.

| Vladuthz a răspuns:

Cauta pe google fosfor alb, si ai sa vezi.

| angel74dm a răspuns:

Ce-i aia "Ieurasilm"?

| Alikke a răspuns (pentru angel74dm):

Cred ca a vrut sa spuna "Ierusalim".

| angel74dm a răspuns (pentru Alikke):

Păi mi-am dat seama că aia a vrut să spună, de-aia era o întrebare retorică, pusă ca să-şi corecteze întrebarea...

| MasterYoda a răspuns:

Sfanta Bricheta, protectoarea de minori de minuni si Sfantul Chibrit Forestierul aprind acele lumanari