| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, am citit că Sfânta Lumină coboară doar dacă Patriarhul Ortodox intră singur în interiorul Sfântului Mormânt și spune de unul singur rugăciunea.
Dacă Patriarhul Armean, care este prezent la ceremonie și care primește Focul Sfânt - Lumina Sfântă de la Patriarhul Ortodox, ar întra singur în interiorul Sfântului Mormânt și ar spune de unul singur rugăciunea, Sfânta Lumină ar mai coborâ?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu. Armenii sunt monofiziti. In sec. 16, Sfanta Lumina (Agios Fos) a venit numai la rugaciunea patriarhului ortodox, care era tinut afara din Biserica de turci. O coloana s-a despicat si din ea a tasnit Sfanta Lumina care a aprins lumanarile patriarhului ortodox si el a impartit-o credinciosilor ortodocsi. Hristos a inviat!

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Lumina nu a coborât atunci la armeni, pentru că ei păcătuit.
Lumina a coborât pentru ortodoxi, pentru că ei nu au păcătuit.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Eu nu pot sa sustin afirmatia ta agramata ca ortodocsii nu au pacatuit! Asta numai Dumnezeu care este Judecatorul poate s-o judece. El care a zis: "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!". Dar este adevarat ca numai ortodocsii tin neschimbat adevarul revelat primit de la Dumnezeu prin Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie a Sinoadelor Ecumenice si a Sfintilor Parinti, in Biserica una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca.
Monofizitii s-au despartit de adevarul ca Hristos are doua firi: omeneasca si dumnezeiasca in acelasi Ipostas al Logosului, Dumnezeu-Cuvantul. Deci, monofizitii, cazand in erezie, nu primesc decat prin intermediar Sfanta Lumina.

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

De ce afirmația mea este agramată?
Armenii sunt monfiziți, adică ei nu cred că Iisus C/Hristos era om în carne și oase?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Deoarece pluralul de la ortodox este ortodocsi, nu "ortodoxi", cum gresit ai scris. Ereticii monofiziti afirma in chip mincinos ca Hristos nu a avut decat o fire sau natura, cea dumnezeiasca.

| doctorandus a răspuns (pentru Magie2525):

De fapt e mai complicat ce cred armenii, iar acuza de monofizism e mai mult o caricatura.