| anonim_4396 a întrebat:

Sfintirea lucrurilor o poatea face doar preotul in biserica? Sau oricine? As dori o cruciulita de pus la gat sfintita si as dori sa aflu cum se poate sfinti... FUNDA

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sfintirea o poti face tu renuntand la pacat la standardele lumii acesteia, ascultand si implinind Cuvantul lui Dumnezeu.http://www.resursecrestine.ro/cauta/sfintiti+va/16/versete

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu tot nu am inteles ce vrei sa zici, si stiu ca esti penticostala si nu ai aceleasi obiceiuri ca ortodocsi, catolici ...deci nu prea mi-ai raspuns la intrebare.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu singur te sfintesti prin modul tau de viata. Nu poti sa practici pacatul si daca porti o cruciulita la gat te-ai si sfintit. Sa stii ca Domnul Isus nu te va intreba din ce confesiune ai facut parte ci despre modul in care ti-ai trait viata.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Nu zau? Din cate stiu asta nu este un site unde sa iti faci reclama la site.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ia si tu exemplul de la Baubaulica, el tine cu Adevarul. Eu nu fac reclama unui site ci pur si simplu am adus versete care sa intareasca cele afirmate de mine.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu e preocupat ca prin conduita noastra sa ne dovedim oameni care vor sa-i fie placuti.Un obiect nu ne poate sfinti.

| milan9 a răspuns:

"Un obiect nu ne poate sfinti?" Harul lui Dumnezeu ne sfinţeşte la urma urmei, dar obiecte de cult au existat cu sutele începând CHIAR CU POPORUL EVREU!

Când ÎNSUŞI DUMNEZEU LE-A CERUT EVREILOR să le folosească i să le respecte (chiar statui, HERUVIMI DIN AUR) a ştiut la ce sunt necesare: ca prin semnificaţiile lor să-i apropie pe oameni de sacru, de spiritual!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ezact cum spune ema.deci fa cum spune ea.eu am in casa toate icoanele sfintite, si cruciulitele, da sant cel mai mare pacatos dupe fata pamantului.deci? cu ce sa ma ajute lucrurile astea sfintite daca eu sant intinat pana la dezastru?

| Dumniezău a răspuns:

Scuipo si dupa aia dao cu parfum.Se sfinteste garantat 100%.

| RaduMD a răspuns:

Desi toti oamenii (botezati) au capabilitate de a sfinti, modalitatea obisnuita de sfintire a unui obiect este de catre preot in biserica, dupa ce a stat acolo o vreme, macar atata timp cat dureaza o liturghie.

| Fayree a răspuns:

~ Uitii : Sfinţirea obiectelor nu o pot face decât numai persoanele liturgice cărora li s-a încredinţat misiunea de a fi iconomi ai tainelor lui Dumnezeu (I Cor. 4, 1) şi de a face lucrul slujbei (Efes. 4, 12), spre cele către Dumnezeu (Evrei 5, 1), iar aceştia sunt episcopii şi preoţii.

| teateutza a răspuns:

de obicei cele de la biserica sunt sfintite asa ca te duci in biserica si intrebi asta e sfintita si o cumperi dupa ce ti se raspunde da

| ElMilo a răspuns:

Buna, poti tu poti sfintii obiecte mai mici gen mancarea si perna pe care dormi dar nu lucruri gen Icoane si Cruculite, daca vrei sa-ti fie sfintite du-te la Sfanta taina a Maslului si cerei Parintelui sa o miruiasca si Sfinteasca