| AvalohAlyn a întrebat:

Simt că nu am destula chemare către Dumnezeu și creștinism.mi se pare greu de îndeplinit sarcinile unui creștin..pare că nu sunt făcut să fiu că un creștin autentic născut din nou, nu am puterea necesara..De ce cere așa de multe creștinismul și Domnul Iisus? Adică nu oricine poate reuși să fie creștin autentic și să zic așa practicant al religiei acesteia cu succes.Mie mi se pare că de câte ori vreau sa devin un om mai bun și să Îl chem pe Iisus în viața mea intampun dificultăți în sensul că mi se pare imposibila sau foarte greu de făcut tot sau aproape tot din ce cere aceasta religie și Domnul Iisus și mai ales mi se pare greu sa te incadrezi in standardul cerut și să fiu un creștin devotat, cu evlavie entuziasmul sau speranța moare repede ..De ce? Și totuși îmi doresc să mă apropii de Dumnezeu sau sa Îl slujesc pe Iisus însă mi se pare extrem de greu și mereu apar piedici de ordinul pastrarii speranței, motivației și mai ales a perseverentei ..Religia mi se pare frumoasa și interesantă, buna de studiat dar când vine vorba de a fi un practicant "profesionist "că sa zic asa sau devotat mereu dau de dificultăți și lipsa de putere.O fi din cauza anxietății și depresiei? Cum pot avea chemare pentru Dumnezeu? Caci un fel dec atracție simt dar nu e deloc de ajuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine poate sa fie creștin autentic,Dumnezeu vine la toată lumea,El nu face deosebiri,nu exista destin (de ex un om să fie destinat sa ajungă păcătos și să ajungă în iad)acum sa nu te gandesti că creștinii autentici sunt fara păcate,ei doar accepta jertfa Lui Isus Hristos,Îl iubesc,au o relație personală cu El, sunt născuți din nou mai pe scurt.
Tu nu trebuie sa faci lucruri bune acum, tu trebuie sa Îl iubești pe Isus Hristos, că dacă Îl iubești automat faci lucruri bune, și nu mai trăiești în păcate.
Uită-te la aceste videoclipuri: https://youtu.be/OwoM8s9IHrY; https://youtu.be/DuhcFXdXGdY; https://youtu.be/DlpPB06_Cw8 (poți să te mai uiți pe acest canal că te va ajuta mult)

1 răspuns:
| marinaru777 a răspuns:

Dumnezeu este iubire faci dupa puterea ta treptat, este o carte Dai vointa iei putere. Depinde de cat de mult vrei sa te apropiii de Dumnezeu. Cauta un duhovnic bun sa te poti spovedi si impartasi.