| anonim_4396 a întrebat:

In ultimii ani, simt o chemare sa ma apropii mult mai mult de Dumnezeu, sa ma pocăiesc și sa îmi schimb viata dar nu știu dacă este cu putinta asa ceva adică dacă voi reuși eu având depresie, anxietate si OCD.Imi plac melodiile despre Dumnezeu, simt ca trebuie sa ascult mai mult de El, sa devin mai religios, sa ma împărtășesc, sa ma spovedesc însă problemele psiho-emotionale ma trag în jos și îmi pun piedici iar asta ma întristează foarte mult.Ce sa fac? Cum sa reușesc? Ce se întâmplă cu mine de simt chemarea sa ma pocăiesc? O simt de la 15 ani dar niciodată nu sm făcut pasul cel mare adica sa ma pocăiesc cu adevărat. Oare ce sa fac? Ce e bine pentru mine? Daca problemele cu sanatatea îmi pun frâne și mereu mi-au pus frâne când a fost vorba de acest subiect eu ce pot face? Sa renunț la idee? Vreau sa ma impac cu Dumnezeu dar totodată simt piedici mari de toate felurile, va rog dati-mi un sfat, ceva.Cum sa abordez situația? Cred în Dumnezeu, ma rog zilnic dar știu bine ca nu e de ajuns asta
Ce sa fac? Sa îmi continui viata ca un om mai puțin religios dar cu o oarecare credință în suflet sau sa încep o viata religioasa de crestin practicant? Off și câte piedici am pentru a deveni crestin practicant.Nu știu de ce.Ce sa fac cu aceste piedici si caderi? Va rog dati-mi un sfat, o indrumare daca se poate pentru ca chiar e o frământare reala în viata mea.
Mulțumesc mult.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la scoala zi de zi, invata sa-ti completezi educatia si duminica mergi la biserica, daca simti o chemare la credinta!

| Xox0 a răspuns:

Adica vrei sa devii maica? Scuze daca nu inteleg treaba cu pocainta.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Xox0):

Sunt băiat.
Adică sa devin crestin practicant și dedicat religiei..la asta ma refeream.Dar nu cred ca o sa reusesc deși asa ar fi bine.

| Xox0 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Incearca si o sa vezi.
Dar imita stilul lor de viata inainte si anume: renunta la tehnologie, inchina-te ori de cate ori poti (dimineata, seara, oricand vezi pacatuiri in jurul tau), mergi la biserica la orice slujba, tine post, abtine-te de la orice de frupt, spovedeste-te, impartaseste-te etc.
Si in timp intelegi daca viata asta e de tine sau nu.