| NeverSayNowXD a întrebat:

Hey TPU.De catva timp pot spune ca sunt in depresie.La scoala nu am nici o problema, am un grup de cativa prieteni cu care glumesc in pauze si ma simt ok.Dar cand ajung acasa, incep sa ma simt singura si sa ma gandesc la tot felul de lucruri.Seara mereu scriu tot ce gandesc intr-un "jurnal" daca ii pot spune asa..Mereu dupa 1-2 ore dupa ce am ajuns acasa, ma simt foarte singura.Simt ca nimanui nu ii pasa de mine. Incep sa ma simt prost din orice lucru mic. Imi place de un baiat, cateodata ii trimit mesaje si cand nu raspunde, incep sa ma simt din nou singura, sa imi treaca cele mai rele situatii prin cap.Cum am spus, ma simt prost din orice. Faza e ca, daca acel baiat ma suna sau imi raspunde la mesaje, ma simt fericita si parca nu s-ar fi intamplat nimic. Apoi, dupa cateva ore, din nou revin la acea stare. uneori mi-a trecut prin cap ca as putea fi "dependenta" de el. Pentru ca de la el imi porneste orice stare..Cateodata ma simteam atat de singura incat imi trecea prin cap sa ma sinucid, si am vrut sa o fac de mai multe ori.I-am spus si lui, si de multe ori s-a enervat pe mine din cauza ca vreau sa o fac. dar nu ma crede si in plus nu prea cred ca-i pasa, chiar daca el spune ca da...in fine.Credeti ca pot sa fac ceva sa nu ma mai simt prost din orice lucru mic? Si din ce cauza ar putea fi? Va rog fara raspunsuri gen "spune-le si parintilor" sau " du-te la psiholog" pentru ca nici macar parintilor nu am curaj sa le spun...Multumesc

2 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Stiu cum este, si eu patesc la fel deseori.Cum se spune, adolescenta nu este o perioada atat de frumoasa, este o perioada a schimbarii.Si tu treci prin aceste schimbari putin mai dur ca altii,banuiesc si sunt sigura ca am dreptate,ca esti o persoana foarte sensibila,care se ataseaza repede,si care sufera din orce. Asta este partea nasoala,deoarece daca ia putina incredere,si te vei gandi mai bine la asta,vei vedea ca gandesti lucrurile gresit,si ca baieti mai sunt, prieteni gasesti oriunde, dar cel mai important, tu esti cea mai buna prietena a ta, acorda-ti 10 minute in fiecare zi, sa te analizezi, sa faci diferenta intre bine si rau, si tot ce pot sa-tyi spun acum este sa fii puternica si putin mai optimista.

| Aly07 a răspuns:

Uite aici o intrebare asemanatoare http://www.tpu.ro/......-am-ramas/

Se poate sa-l "sufoci" pe prietenul tau.
Cauta forumuri cu sfaturi legate de relatiile in cuplu.

Nu uita sa te uiti la raspunsul dat de mine la intrebarea din link-ul de mai sus!

Bafta!