| Alphawolf a întrebat:

Societatea ne-a pus la dispozitie informatie cu duiumu', de toate pentru toti, foarte diversa, atat realista cat si fantasmagorica. Avem de unde alege! Foarte multa din aceasta informatie este produsul slabiciunilor si al fanteziei. Familia si societatea ne-a format caracterele, modul de a fi si de a gandi. In functie de ceea ce am experimentat, de ceea ce ne-a marcat si de informatia cu care am fost influentati ni s-au format sentimentele si modul de a gandi. Normalul, in general, este cel cu care am fost obisnuiti. Normalul tau are suport realistic?

Biblia nu se sustine cu nici-un fel de dovezi. Totusi, foarte multi gandesc realitatea in functie de acea carte. Vi se pare normal? Nu ar fi trebuit sa fie invers? De unde acea convingere ca Biblia indica un adevar? Pentru ca asta scrie in ea, pentru ca asta au afirmat persoanele care ti-au inspirat incredere, pentru ca te-a uns pe suflet o parte din informatia ce o cuprinde, sau unele afirmatii... pentru ca povestea suna bine, ofera un sens, sperante? Sau ce anume va face sa fiti atat de indarjiti, atat de convinsi ca voi sunteti pe calea cea dreapta, urmati un adevar? Chiar as vrea sa inteleg!

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

@@"Sau ce anume va face sa fiti atat de indarjiti, atat de convinsi ca voi sunteti pe calea cea dreapta, urmati un adevar?"

Nu noi suntem indarjiti, tu esti; tu nu poti accepta ca altul are alta cale dacat a ta.

| sublime89 a răspuns:

Am cunoscut crestini care aveau impresia clara ca biblia e adevarata pentru ca acolo gasim relatarile unor martori oculari care au asistat la niste miracole. De multe ori auzim expresia "a ramas scris". Pentru ei asta e o dovada suprema. Isi imagineaza ca acei oameni de atunci erau multi si toti au vazut aceleasi lucruri, deci nu s-au putut insela. Majoritatea crestinilor din prezent nu au cunostinte suficiente despre evenimentele de atunci, despre ce fel de oameni traiu atunci, despre modul lor de viata, sau despre natura umana, as putea zice. Increderea asta pe care o avem in unele persoane care pretind ca au trecut prin evenimente supranaturale, desi nu aduc nicio dovada clara, e periculoasa. Avem exemple si-n prezent. Multi spun ca au fost rapiti de extraterestri, de exemplu, si sunt multi care chiar ii cred pe cuvant. Cred ca aici intervine dorinta de a crede in senzational, in spranatural, sau in divin. Dorinta de a crede in ceva ce e dincolo de lumea si realitatea noastra. E cam la fel si cu biblia. Dorinta de a o crede e mai mare decat nevoia de a cere dovezi pentru cele scrise acolo.

| Alphawolf explică:

Dar cum ajung la ceea ce spui tu? De ce trebuie sa ma integrez in societate in functie de ceea ce indica Biblia?

| Alphawolf explică:

Nu m-ai inteles. Tu pleci de la premisa ca Biblia indica un adevar, insa eu nu pot trece de acea premisa. Eu sunt convins ca Biblia este produsul anticilor. Asfel, de ce as urma eu indicatiile unor inapoiati cand eu stiu mult mai multe decat ei?

"sa fi modest( ca sa nu te urasca lumea), sa nu ucizi, sa nu furi, sa iti respecti parintii( ca cei din jur te judeca dupa raportul relatiei dintre tine cu acestia)." - Nu am nevoie sa-mi indice Biblia pentru a le respecta.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Alphawolf):

Inapoiati? Stai putin, anticii aia au fost mai destepti ca noi, dragule.Noi ceea ce facem in ziua de azi e sa redescoperim ceea ce deja a fost descoperit cu mii de ani in urma.Biblia, religia a actionat ca un fel de politie, justitie pentru a mentine ordinea. Daca te gandesti un pic, pe timpurile alea, oamenii erau incredibil de destepti iar unii erau incredibil de prosti.Referindu-ne la aia prosti, incepi sa te gandesti ca singura solutie de a-i tine sub control sunt exact metodele folosite de Dumnezeu in biblie. Sper ca intelegi unde vreau sa bat aici.Iar unele lucruri din biblie sunt adevarate, deoarece le-am putut observa, supune demersurilor teoretice si practice ale stiintei."Biblia nu se sustine cu nici-un fel de dovezi" asta imi mai aduce aminte de o chestie: i-am trimis mai demult lui Oreste Teodorescu un mesaj in legatura cu Iisus, pentru a cere tot felul de dovezi si a-mi explica unele lucruri.El mi-a raspuns:" Pe Iisus il gasesti doar in inima ta... Oriunde l-ai cauta in alta parte, vei obosi degeaba!"Oare sa fie asta lucrul care ne-a scapat? Sa fi avut dreptate oare?

| Alphawolf explică (pentru Zamolxe777):

Ma foarte indoiesc ca anticii au fost mai destepti ca noi, faptele lor nu indica deloc asta.

"Iar unele lucruri din biblie sunt adevarate, deoarece le-am putut observa, supune demersurilor teoretice si practice ale stiintei." - Cred ca te referi la lucruri realiste, evidente chiar si pentru antici.

"Pe Iisus il gasesti doar in inima ta... Oriunde l-ai cauta in alta parte, vei obosi degeaba!" - Asta cu inima, sau relatia... se potriveste la orice altceva. Conteaza ce are omul in cap, ceea ce-si doreste, slabiciunile lui. Eu cred ca relatia credinciosilor cu zeii, in fapt e doar cu ei insisi.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu nu ma indoiesc ca anticii au fost mai destepti ca noi.Sunt sigur de asta! Daca faptele lor nu indica deloc asta, documenteaza-te bine! Am un profesor de sociologie generala, sociologia organizationala si multe alte cursuri care mi-a explicat foarte multe lucruri in legatura cu treaba asta.La al doilea alineat, da, la lucruri realiste ma refer.La al treilea alineat, nu stiu ce sa zic, personal ma depaseste.

| Alphawolf explică:

Ma faci sa rad. Legislatia rutiera este dupa ultimele norme, este actualitatea, dedusa... si stabilita din ceea ce indica realitatea prezenta.

| Alphawolf explică:

Ce treaba are asta cu subiectul intrebarii? S-a deviat prea tare de la subiect.

Calc pe ea, o zapacesc. Nu gresesc cu nimic.
Tu acum vrei sa dai pentru carnet? Mai ai cam mult de invatat. In mod normal nu exista parcare amplasata care sa te oblige sa incalci linia continua, pot exista doar masini parcate prost care sa te oblige ca incalci acea linie.

| Alphawolf explică:

Daca este adevarat ceea ce spui tu(desi ma indoiesc), nu este normal. Eu am zis "In mod normal nu exista parcare amplasata care sa te oblige sa incalci linia continua"

"Uite cateva exemple care demonstreaza ca oamenii in antichitate erau mult mai destepti decat din zilele noastretongueitagora, Arhimede, Platon, Erastotene.Ai auzit de ei?" - Si cu cateva exemple tu vrei sa dai peste cap totul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista si nevoia de a crea un adevar, cel in care sa te complaci.Cam astia sunt pilonii de baza ai religiilor: speranta, alinare, raspunsuri ireale care-ti convin la probleme reale, sau rezolvarea lor tine de metode care nu-ti convin, nu-ti plac, esti prea introvertit ca sa le practici.N-am nimic impotriva celor care isi protejeaza fragilitatea psihica, in schimb am ceva personal cu cei care profita de pe urma lor.Eu vad adeptii ca pe niste pacienti si nimic mai mult. Daca sunt eu ala rau, ce naiba mai spun altii despre cei care ii vad ca pe niste posibile victime.
Biblia poate indica o directie, am vazut multi care s-au lasat de alcool, dupa ce au luat calea bisericilor.As fi vrut sa scriu si droguri, dar se pare ca metadona bate si convingerea crestina.

| DarkAndDreary a răspuns:

Daca in biblie scrie ca biblia e adevarata atunci asa e.
Christian logic. Si ateii nu sunt rai asa cum sunt descrisi in biblie/de alti crestini.