| 1Mihai1 a întrebat:

Special pentru atei.

Gandiţi-vă puţin (sau mai mult) la ce o să scriu.
Ce rost ar avea, ca noi creştinii să vă minţim în legătură cu existenţa lui Dumnezeu?
Încercăm să vă facem credincioşi. Cu ce scop? Să aveţi viaţă veşnică alături de noi. Cu ce scop? Să nu pieriţi...
Înţelegeţi că nu pierdeţi nimic dacă veţi crede!
Înţelegeţi că veţi pierde dacă nu veţi crede!
De ce vă spunem vouă despre existenţa lui Dumnezeu? Pentru că noi creştinii suntem aşa de bucuroşi că L-am "întalnit" pe Dumnezeu încat vă împărtăşim şi vouă bucuria noastră, ADEVĂRUL.
Revin cu prima întrebare :Ce rost ar avea, ca noi creştinii să vă minţim în legătură cu existenţa lui Dumnezeu?

62 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce rost ar avea, ca noi hindusii să vă minţim în legătură cu existenţa zeiilor?
ateii nu au nevoie de dumnezeu, dumnezeu are nevoie de oamenii sa existe asa a avut nevoie totii zeii daca i uitam numai exista, ce motiv ar avea un negru sa te minte ca nu exista zeul lui? sau un hindus? ar avea motive?
in concluzie eu ca ateu mereu voi vi ateu nici mort nu devin crestin

| i86e2 a răspuns:

Păi voi nu mințiți, voi chiar credeți cu tărie în cai verzi pe pereți. Mă amuză când voi, creștinii, spuneți că ne vreți binele, hai, mă lași?

Vreți doar ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi, nici măcar sectele creștine nu se suportă între ele, ce să mai vorbim de alții. Voi creștinii vreți ca noi necredincioșii să ajungem în iad, că vi se pare o pedeapsă corectă pentru că am făcut păcatul rațiunii.

Ce mai vreți voi e să ajungeți în rai, și credeți că dacă aduceți necredincioși pe calea cea bună, veți ajunge în rai. Sunteți egoiști, nu mai vorbiți de altruism, că am văzut eu altruismul creștin, când are cineva altă părere, înjurați ca la ușa cortului și sunteți în stare să vă luați la bătaie, ca popii ăia creștini de la Ierusalim.

| RAY a răspuns (pentru i86e2):

Corect,nici macar ei intre ei nu se suporta, cate secte sunt crestine toate te duc in rai de parca ai juca la loterie

| 1Mihai1 explică (pentru i86e2):

"Vreți doar ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi" Cu ce scop?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

O luăm ca la grădiniţă atunci...Eu te-am întrebat primul!

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Dacă doi oameni nu se înţeleg, înseamna că toţi nu se înţeleg? NU MAI GENERALIZAŢI.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Daca 2 oamenii rationali nu se inteleg vor ajunge ei la o intelegere, daca 2 crestinii nu se inteleg din cauza religiei se va naste ura

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Un exemplu clar multi ortodocsi nu suporta pocaitii vezi ura se naste, multi pocaiti considera ortodocsi pacatosii, de ce sunt ei diferiti? de ce atatea secte?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Daca 2 oamenii rationali nu se inteleg vor ajunge ei la o intelegere" De ce eşti aşa sigur?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Motivul pentru care vreți ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi e instinctul de turmă. Vă simțiți mai bine când toți vă împărtășesc credințele absurde fiindcă în adâncul vostru aveți îndoieli și aveți senzația că dacă îi convingeți pe ceilalți vă veți convinge pe voi înșivă. Detestați faptul că alții vă consideră credințele absurde și copilărești, ca credința în Moș Crăciun. happy Sunteți frustrați de faptul că nu puteți dovedi nimănui că credințele voastre nu sunt idioate.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pentru ca gandesc rational, eu daca am nu mu ma inteleg cu un ateu dialogam rational dar nu ne acuzam intre noi

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Cine ţi-a spus că mulţi ortodocşii sunt creştini?
"multi pocaiti considera ortodocsi pacatosii," - Ăsta-i adevărul.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Voi o biblie si sute de secte noi ateii nu avem secte oare de ce?
de ce fiecare secta spune altceva?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Iar generalizezi...

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

De ce ortodocsi sunt pacatosi? ei sunt sfintii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în primul rând voi sunteți orbi și aveți leac în informația pe care o puteți accesa, dar nu vreți, asta este o altă problemă. Păi voi nu ne mințiți, pentru că voi ați fost deja mințiți, voi doar transmiteți mincuna mai departe. Iraționalitatea voastră afectează realitatea în care trăiesc eu, dacă ați trăi într-un spațiu vid, singuri, v-aș lăsa să credeți în toate zeitățile și în toate doctrinele bolnave, dar așa trebuie să lupt împotriva prostiei deoarece faptele și gândirea voastre au efect direct sau indirect asupra mea.

Având în vedere că tu trăiești deja în minciună, întrebarea ta nu își mai are rostul.

"Înţelegeţi că nu pierdeţi nimic dacă veţi crede! "

O dar peirdem unica noastră viață, pe care o irosim în minciună și prostie dacă am adopta aceeași gândire bolnavă ca și a voastră, puls că am distruge tot ce înseamnă bun în rasa umnă, adoptând ideologia sado-masochistă creștină. Oricum civilizația creștină după cum ne arată statisticlie e în cădere liberă ceea ce mă bucură.
Dumnezeul vostru este un Dumnezeu care se hrănește cu prostie, cu suferința, cu ignoranța, cu mizerie, de asta în țările dezvoltate, această doctrină nihilistă nu mai are succes și tocmai de asta această doctrina bolnavă va dispărea odată cu aducerea unui nivel de trăi acceptabil și a unei educații bune tutoror oamenilor, iar secolul 22 promite asta.

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Toţi suntem păcătoşi.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Du-te tu in biserica si vb despre pocaiti sau invers sa vezi ura

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

"O dar peirdem unica noastră viață, pe care o irosim în minciună și prostie dacă am adopta aceeași gândire bolnavă ca și a voastră," Păi şi? Care ar fi scopu' nostru?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ei se considera mai putin pacatosii, in fine religia naste ura istoria dovedeste asta

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Scopul tau e sa slujesti pe dumnezeu o viata?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Ei se considera mai putin pacatosii," Pentru că aşa sunt...

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Da! Să fiu recunoscător.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

De unde sti, poti dovedi asta? tu cat la suta din ce afimi poti dovedi?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Du-te tu intr-o biserică penticostală şi vorbeşte despre ortodocşi.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asta nu inseamna ca totii trebuie sa avem acelasi scop ca tine

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Eu nu merg in nici o biserica, doar de paste

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Ştiinţific eu nu pot. Încearcă să-l vizionezi să vezi ce-ţi face ştiinţa.http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Ar trebui să avem toţi acelaşi scop...numai că unii nu-l ştiu, altii nu vor.

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Eu nu merg in nici o biserica, doar de paste" Atunci de ce tragi concluzii aiurea?