| Allrc24 a întrebat:

Atei prin absurd sa spunem ca Dumnezeu se va arata.atunci veti crede in El? veti dori sa renuntati lav echile obiceiuri de ateu si sa incepeti o viata pentru Dumnezeu indiferent de cat de grea e ea?

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu. Dacă l-aș vedea pe Dumnezeu m-aș gândi că nu e tiranul ăla de care tot vorbiți voi și i-aș mulțumi că mi-a demonstrat că există după care mi-aș trăi viața la fel ca până acum.
Și fă-mi o favoare, definește „obiceiuri de ateu".

| Trinitas a răspuns:

Odata mi s-a aratat si chiar eram pregatita sa ma las de vicii si sa ma calugaresc...

...dar apoi m-am trezit la dezintoxicare.

| MortemAeternum a răspuns:

Pai trebuie sa imi si spuna ca el este Dumnezeul care si-a trimis fiul sa moara...ca sa devin crestin.
Cat despre "greutatea" vietii de crestin este discutabil, sa fi crestin nu este greu de loc.Iti arat atei care sunt mult mai morali si mai etici decat marea majoritate a crestinilor, iar tu ca si crestin nu poti contesta acest lucru, doearece chiar biblia spune ca suntem dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci fiecare dintre noi cunoastem ce este bine si ce este rau, aici totul depinde de caracter si educatia pe care ai primit-o. Viata de crestin e la fel de grea ca cea de ateu, acum depinde de fiecare persoana in parte.

Răspuns utilizator avertizat
| Klepto a răspuns:

Asteapta sa-si primeasca viza? I-a expirat pasaportul? In poza de la pasaport a iesit urat si s-a gandit sa mai dea niste kg jos si sa-si faca alta poza? Ce il retine? O ramas blocata cu ea in clanta divina? Asteapta ca toga aia alba a lui sa fie la moda din nou?

Bine zis "prin absurd", prin visele erotice a crestinilor este visul sa vina pastorul cel bun si sa ii lase sa ii pasca tufa.

Eu am ales deja, momentan alegerea mea imi convine, am gasit ce mi se potriveste.
Care obiceiuri de ateu? exemplifica si nu hiberboliza si du totul la extrem.
Sa incep o viata pentru dumnezeu? ha, eu nici pe a mea nu am inceput-o inca, am multe lucruri de facut, sa ma pis pe Luna, sa se faca un meme dupa mine, sa creez pantoful absolut sa ma adore femeile, sa inventez pastila care te scapa de mahmureala, sa aflu de pe ce planeta sunt.

Recunosc, am si eu un os de crestin in mine, ascult o melodie despre dumnezeu si cuvantul sau
http://www.youtube.com/watch?v=8J2w5nkc4Rc

Daca se dovedeste ca nu exista dumnezeu, crestinii o sa se poate intoarce la normal, sau o sa inventeze un alt pseudo zeu creator si stapan al tuturor?

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ce-mi place că te dai singur de gol prin expresia "prin absurd".

| DorelSudoru a răspuns:

Nu cred, daca e cel crestin...e cea mai jegoasa fiinta (sau ce-o fi), i-as' da doar o flegma.
Totusi dracu' cand se arata?

| alexandra2859 a răspuns:

Daca tu ai descoperi ca dumnezeu nu exista(adica adevarul)ce ai face? noi atei avem dreptul sa credem ce vrem asa cum aveti si voi.nu o sa ni se arate niciodata pentru ca nu existahappysi nu daca o sa ni se arate(este inposibil dar sa zicem)nu o sa renunt la obiceiul de a fi ateu pentru ca imi place.NU CRED IN EL si o sa o spun cu voce tare chiar daca o sa trebuiasca sa mor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandra2859):

Ce fata curajoasa bravo tie

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi.

| Dandanache a răspuns:

Si Saul si-a intors fata catre Dumnezeu dupa ce i s-a aratat Hristos pe drumul Damascului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu as crede in dumnezeu dar nu neaparat cel din biblie daca ar exista ai fi budistul Iisus care apare peste tot in india dar nimeni nul recunoste ce ironie, mias urma viata ca acum nu vad ce obiceuri are un ateu fata de un crestin? da exemple presupun ca toate crimele, violurile, tot raul il fac ateii dar voi crestini sunteti asa sfinti nu-i asa ca asa crezi?