| 1Mihai1 a întrebat:

Special pentru atei.

Gandiţi-vă puţin (sau mai mult) la ce o să scriu.
Ce rost ar avea, ca noi creştinii să vă minţim în legătură cu existenţa lui Dumnezeu?
Încercăm să vă facem credincioşi. Cu ce scop? Să aveţi viaţă veşnică alături de noi. Cu ce scop? Să nu pieriţi...
Înţelegeţi că nu pierdeţi nimic dacă veţi crede!
Înţelegeţi că veţi pierde dacă nu veţi crede!
De ce vă spunem vouă despre existenţa lui Dumnezeu? Pentru că noi creştinii suntem aşa de bucuroşi că L-am "întalnit" pe Dumnezeu încat vă împărtăşim şi vouă bucuria noastră, ADEVĂRUL.
Revin cu prima întrebare :Ce rost ar avea, ca noi creştinii să vă minţim în legătură cu existenţa lui Dumnezeu?

62 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

"Nebunul,in a sa boala, creeaza prozeliti.Nebunul se increde in fortele sale de creere a prozelitilor.Nebunul cred ca nebunia sa e lumina, cand, vai, cat intuneric ascunde falsa sa lumina.Nebunul are multi nebuni de partea sa, nu degeaba s-au deschis larg portile spitalului.Nebunul e agresiv.Nebunul face totusi, pe nevinovatul. Obstinatie, am putea-o numi.Nu nesimtire, e prea mult, e incomprehensibil pentru nebun si gasca lui.Nebunul vrea sa fure o ultima farama de libertate, si aceea incerta, pentru ca nebunului ii place sa vada oameni asemenea lui.Nebunul e sociopat.Si alearga liber, nestapanit, ca o locomitiva fara conductor.Pretinde ca ii conduce pe calatori spre o Imparatie Luminoasa.Cand colo, linia nu are nici un capat luminos, nici unul intunecat.Nebunul spune ca adevaratii nebuni il considera pe el nebun.Asa ii zice Biblia.Nebunul mereu cara o Biblie dupa el.Ar putea sa se ghideze dupa ceva mai maleabil, mai pragmatic, insa nebunul este paranoic." (Bill Sagan)

Are dreptate.Ghici cine e nebunul?

| Kosuchin a răspuns:

Daca e s-o luam altfel, e nobil din partea voastra sa incercati sa-i "salvati" pe necredinciosi.
Cred ca oricine ar descoperi leacul pentru cancer ar fi mai mult decat bucuros sa-l imparta cu semenii sai.

Insa trebuie sa intelegeti ca va aflati pe acelasi piedestal cu evreii, musulmanii, hindusii, martorii lui YHWH, etc..., toate leacurile voastre avand in comun faptul ca nu pot fi testate, cel putin nu in viata aceasta.

Cum am zis, e nobil sa vreti sa va salvati semenii, dar nici voi nu stiti cu adevarat de ce/cine trebuie sa va salvati.Voi doar credeti, si tine minte ca "a crede" nu este totuna cu "a sti".
Ori stii ori crezi, nu le poti face pe amandoua la fel cum nu te poti uita in acelasi timp si in stanga si in dreapta.

Pana nu stiti cu adevarat nu puteti incepe campania de vindecare.Si pana nu dispuneti de cunoastere absoluta, nu puteti sti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestini ii cheama de atei la salvare, deoarece ii iubesc, si vreau sa se intalneasca cu ei in rai, si sa-i salveze de la moarte.

Crestinul nu minte in legatura existentei lui Dumnezeu, el nu stie sigur de existenta lui deoarece el crede, credinta avand mai mare putere decat stiinta.

''Nu da inapoi... daca crezi cu adevarat vei reusi''

| RAY a răspuns:

Ce rost ar avea, ca noi hindusii să vă minţim în legătură cu existenţa zeiilor?
ateii nu au nevoie de dumnezeu, dumnezeu are nevoie de oamenii sa existe asa a avut nevoie totii zeii daca i uitam numai exista, ce motiv ar avea un negru sa te minte ca nu exista zeul lui? sau un hindus? ar avea motive?
in concluzie eu ca ateu mereu voi vi ateu nici mort nu devin crestin

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

O luăm ca la grădiniţă atunci...Eu te-am întrebat primul!

| NicolaeComan a răspuns (pentru 1Mihai1):

Tot ca la grădiniţă să o luăm: Creştinii au afirmat că există divinitatea şi de vreo 2 milenii se tot chinuiesc să demonstreze existenţa ei, dar nu prea reuşesc. Dumnezeu e atât de atotputernic, că nu e capabil să se facă vizibil. Când vor reuşi creştinii să demonstreze existenţa divinităţii, atunci va fi şi rândul ateilor să dea replica.

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Eu iti inteleg frustrarile, inchizitia, cruciadele, popii cu masini de lux, si credinciosii ce se bat, pentru a ajunge la moaste.
Insa daca vrei, si daca iti deschizi sufletul, vei intelege adevaratul sens al credintei.
Nu privesti unde trebuie. Dumnezeu exista in oamenii carora nu le dai importanta. dar ei sunt cu adevarat fericiti.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu am nevoie de credinta

| RAY a răspuns:

Nu

| WhatheWow a răspuns:

Auzi dragul meu, tu nu te poti numi credincios, tu esti doar credul; cit despre convingeri, tine-le pentru. tine.

| WhatheWow a răspuns:

Tu dragul meu, nu esti credincios ci doar credul, cit despre atei, las-o balta!

| DyNo a răspuns:

Pentru ca voi crestini credeti in existenta lui Dumnezeu si nici macar voi nu stiti ''adevarul'' avand in vedere ca va luati dupa basmele din Biblie. Si cum s-a mai spus, voi crestini nu ne mintiti, voi ati fost deja mintiti. Asa cum crede un copil mic in dragoni, serene etc, in basme adica, asa credeti si voi in Biblie, care este diferenta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în primul rând voi sunteți orbi și aveți leac în informația pe care o puteți accesa, dar nu vreți, asta este o altă problemă. Păi voi nu ne mințiți, pentru că voi ați fost deja mințiți, voi doar transmiteți mincuna mai departe. Iraționalitatea voastră afectează realitatea în care trăiesc eu, dacă ați trăi într-un spațiu vid, singuri, v-aș lăsa să credeți în toate zeitățile și în toate doctrinele bolnave, dar așa trebuie să lupt împotriva prostiei deoarece faptele și gândirea voastre au efect direct sau indirect asupra mea.

Având în vedere că tu trăiești deja în minciună, întrebarea ta nu își mai are rostul.

"Înţelegeţi că nu pierdeţi nimic dacă veţi crede! "

O dar peirdem unica noastră viață, pe care o irosim în minciună și prostie dacă am adopta aceeași gândire bolnavă ca și a voastră, puls că am distruge tot ce înseamnă bun în rasa umnă, adoptând ideologia sado-masochistă creștină. Oricum civilizația creștină după cum ne arată statisticlie e în cădere liberă ceea ce mă bucură.
Dumnezeul vostru este un Dumnezeu care se hrănește cu prostie, cu suferința, cu ignoranța, cu mizerie, de asta în țările dezvoltate, această doctrină nihilistă nu mai are succes și tocmai de asta această doctrina bolnavă va dispărea odată cu aducerea unui nivel de trăi acceptabil și a unei educații bune tutoror oamenilor, iar secolul 22 promite asta.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

"O dar peirdem unica noastră viață, pe care o irosim în minciună și prostie dacă am adopta aceeași gândire bolnavă ca și a voastră," Păi şi? Care ar fi scopu' nostru?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Scopul tau e sa slujesti pe dumnezeu o viata?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Da! Să fiu recunoscător.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asta nu inseamna ca totii trebuie sa avem acelasi scop ca tine

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Ar trebui să avem toţi acelaşi scop...numai că unii nu-l ştiu, altii nu vor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Eu nu pot vorbi în numele tuturor, un scop comun nu există deoarece suntem diferiți, fiecare își caută singur drumul în viață.Dar atenție în viața aceasta, nu în vieți imaginare ignorând viața prezentă adică viața reală, așteptând-o pe cea viitoare deoarece nu e mulțumit cu ceea ce este. Știu că creștinii au un dispreț față de viață tocmai datorita doctrinelor pe care le promoveză, dar din pacate voi nu vă citiţi biblia, tot ateii trebuie sa o facă si pentru voi.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

Cată siguranţă pe-un om...

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

Ba există, toţi avem un scop comun...

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce incapatant esti, se vede ca inca nu te-ai maturizat

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Scuze dar nu intru în astfel de discuții care au la bază doar doarinta ta personală să existe ceva comun care să ne facă egali. Avem ceva comun care ne face egali, moartea, dar după voi nici asta nu ne mai face egali.
Că tu îți dorești ceva foarte mult nu îl face real și nu va schimba cu nimic reaitatea ce te încojoară. Mai devreme sau mai târziu realitatea te va prinde din urmă.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

M-a prins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termină cu gândirea asta că mă faci să râd. Auzi o viață trăită pentru Dumnezeu rolling on the floor. Categoric nu puteți să acceptați viața așa cum este și nu puteți să trăiți o viață pentreu voi, așa că va refugiați în iluzii masochiste. Voi chiar credeți că trăiți pentru Dumnezeu? voi traiţi pentru nimic, sunteți campionii nihilismului.

"Este mai frumos sa traiesti ca un destrabalat, urandu-L toata viata pe Dumnezeu si apoi sa mori zicand de pe patul mortii ca ti-ai risipit viata in zadar si regreti? "

Se vede că ai un virus în creieraș (creștinism) de la atâtea sute de ore de îndoctrinare. Toți veniți cu aceleași "argumente" patetice.
Voi credeți că toți cei care nu cred în Dumnezeu o fac pentru a se "destrăbăla" și a face sex pentru plăcere(sunteți obsedați de sex, de obicei asta mi se bagă pe gât tot timpul, sexul).

Bine înțeles că toți ateii sunt niște scârbe imorale, care ar trebui arse pentru o eternitate în iad, naiba să îi ia de atei, lasă că ne vom simții noi creștinii "răzbunați" când ne vom bucura o eternitate de chinul necredincioșilor care se zvârcolesc în chinuri cumplite prin iazul de foc, în timp ce noi îi pupăm picioarele lui God.

Tu chiar ai impresia că eu urăsc vreun zeu? Păi dacă aș urî vreun zeu ar însemna să cred în existența unui zeu ceea ce ar fi absurd, eu urăsc o ideologie distructivă, poți să înțelegi așa ceva?

Nu ști tu ce o să fac pe patul de moarte, așa că nu îți mai da cu părerea în zadar.

Îl ști pe nenea Christopher Hitchens? a murit în 2011 decembrei și ghici ce, nu a regretat faptul că și-a dedicat viața combaterii religiei și iraționalității nici măcar în ultima clipă de viață.

Voi nu înțelegeți că eu va compătimesc pentru caricatura de viață ce o trăiți?

Nu vreți să înțelegeți odată că ateii nu luptă împotriva unui zeu sau nu urăsc vreun zeu și luptă împotriva unei ideologii nihiliste care distruge omul?

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia cu patul de moarte îmi amintește de Voltaire care când era pe patul de moarte a venit preotul și l-a întrebat dacă e pregătit să se lepede de diavol și Voltaire a răspuns: "nu e momentul să-mi fac dușmani".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - De ce vrei ca altii sa faca ceva ce tu nu ai face? Tu esti pregatit sa-ti schimbi religia sau sa renunti la ea? Daca nu, de ce as face-o eu?
2 - Cei care folosesc pariul lui pascal cred in dumnezeu de frica, mai exact de frica de a "nu pierde totul". Ai impresia ca dumnezeu nu stie asta? Ca sa folosesc si eu acest pariu, daca tu nu ai nimerit zeul corect ce crezi ca se intampla? Tu esti intr-un si mai mare dezavantaj deoarece incerci sa-i faci pe altii sa urmeze un zeu fals. O sa fi pedepsit mult mai rau de catre adevaratul zeu. Ai sanse sa ajungi intr-un loc poate chiar mai rau decat iadul crestin daca ai gresit zeul. Esti constient de asta nu?
3 - Nu e vorba ca minti intentionat. E vorba ca tu crezi in ceva fara a avea dovezi ca exista. Rromania e o tara in care ti se baga religia pe gat si daca nu o vrei incepi sa fi insultat, amenintat, batjocorit si multe altele iar daca le ceri dovezi crestinilor, daca incepi sa le pui intrebari, sa le contesti existenta prietenului lor imaginar tot crestinii sunt cei care se considera persecutati. Vorba lui George Carlin : "Fiecare sa-si tina religia pentru el".

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

Eşti departe rău de tot...

| 1Mihai1 explică:

Lasă-i...

| i86e2 a răspuns:

Păi voi nu mințiți, voi chiar credeți cu tărie în cai verzi pe pereți. Mă amuză când voi, creștinii, spuneți că ne vreți binele, hai, mă lași?

Vreți doar ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi, nici măcar sectele creștine nu se suportă între ele, ce să mai vorbim de alții. Voi creștinii vreți ca noi necredincioșii să ajungem în iad, că vi se pare o pedeapsă corectă pentru că am făcut păcatul rațiunii.

Ce mai vreți voi e să ajungeți în rai, și credeți că dacă aduceți necredincioși pe calea cea bună, veți ajunge în rai. Sunteți egoiști, nu mai vorbiți de altruism, că am văzut eu altruismul creștin, când are cineva altă părere, înjurați ca la ușa cortului și sunteți în stare să vă luați la bătaie, ca popii ăia creștini de la Ierusalim.

| RAY a răspuns (pentru i86e2):

Corect,nici macar ei intre ei nu se suporta, cate secte sunt crestine toate te duc in rai de parca ai juca la loterie

| 1Mihai1 explică (pentru i86e2):

"Vreți doar ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi" Cu ce scop?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Dacă doi oameni nu se înţeleg, înseamna că toţi nu se înţeleg? NU MAI GENERALIZAŢI.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Daca 2 oamenii rationali nu se inteleg vor ajunge ei la o intelegere, daca 2 crestinii nu se inteleg din cauza religiei se va naste ura

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Un exemplu clar multi ortodocsi nu suporta pocaitii vezi ura se naste, multi pocaiti considera ortodocsi pacatosii, de ce sunt ei diferiti? de ce atatea secte?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Daca 2 oamenii rationali nu se inteleg vor ajunge ei la o intelegere" De ce eşti aşa sigur?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Motivul pentru care vreți ca ceilalți să aibă aceleași credințe idioate ca voi e instinctul de turmă. Vă simțiți mai bine când toți vă împărtășesc credințele absurde fiindcă în adâncul vostru aveți îndoieli și aveți senzația că dacă îi convingeți pe ceilalți vă veți convinge pe voi înșivă. Detestați faptul că alții vă consideră credințele absurde și copilărești, ca credința în Moș Crăciun. happy Sunteți frustrați de faptul că nu puteți dovedi nimănui că credințele voastre nu sunt idioate.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pentru ca gandesc rational, eu daca am nu mu ma inteleg cu un ateu dialogam rational dar nu ne acuzam intre noi

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Cine ţi-a spus că mulţi ortodocşii sunt creştini?
"multi pocaiti considera ortodocsi pacatosii," - Ăsta-i adevărul.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Voi o biblie si sute de secte noi ateii nu avem secte oare de ce?
de ce fiecare secta spune altceva?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Iar generalizezi...

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

De ce ortodocsi sunt pacatosi? ei sunt sfintii?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Toţi suntem păcătoşi.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Du-te tu in biserica si vb despre pocaiti sau invers sa vezi ura

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ei se considera mai putin pacatosii, in fine religia naste ura istoria dovedeste asta

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Ei se considera mai putin pacatosii," Pentru că aşa sunt...

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

De unde sti, poti dovedi asta? tu cat la suta din ce afimi poti dovedi?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Du-te tu intr-o biserică penticostală şi vorbeşte despre ortodocşi.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Eu nu merg in nici o biserica, doar de paste

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Ştiinţific eu nu pot. Încearcă să-l vizionezi să vezi ce-ţi face ştiinţa.http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"Eu nu merg in nici o biserica, doar de paste" Atunci de ce tragi concluzii aiurea?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce concluzii trag eu?

| i86e2 a răspuns:

Daca vrei să fii sclavul religiei, mie nu îmi pasă, e viața ta.

Careva zicea că religia e ca un penis, dacă ți-l ții în pantaloni, totul e bine, dar dacă începi să ți-l fluturi prin fața mea sau încerci să mi-l bagi pe gât, ne supărăm. laughing

| LiliJB a răspuns:

Intreaba un preot.Este calea cea mai sigura.

| PanicInThePentagram a răspuns:

Nu pierzi nimic daca (,) crezi? banii, timpul si libertatea?

| 1Mihai1 explică (pentru PanicInThePentagram):

Crede cu adevărat şi vei vedea că nu pierzi banii, timpul şi libertatea.

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

"Înţelegeţi că nu pierdeţi nimic dacă veţi crede!

Înţelegeţi că veţi pierde dacă nu veţi crede!" - O sa iti raspund cu Pariul lui Pascal:

"Daca crezi in Dumnezeu si ajungi sa vezi ca te-ai inselat nu ai pierdut nimic -- dar daca nu crezi in Dumnezeu si ajungi sa vezi ca te-ai inselat, o sa ajungi in iad. Asadar, este o prostie sa fi ateu." - E exact ce ai zis tu, numai ca a scris-o un mare filosof.
Acum sa iti insir si defectele acestui paradox:

-In primul rand nu indica care religie sa o urmezi. Intr-adevar, exista multe religii contradictorii si care se exclud reciproc. Acesta se mai cheama "problema evitarii iadului gresit". Daca o persoana este adeptul unei religii, ar putea sfarsi in versiunea altuia a iadului.
Chiar si daca presupunem ca exista Dumnezeu, acesta nu inseamna ca exista un singur Dumnezeu. In care ar trebui sa credem? Daca crezi in toti, cum poti decide care porunci sa le urmezi?

| 1Mihai1 explică (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Există un singur Dumnezeu.

| whitefenix a răspuns:

happy s-a adunat la tema aceasta toata gradinita.

Nici atei nici credinciosii nu stiu intr-adevar ce inseamna religie.

Pentru a nu scrii mult si fara sens, va dau un indiciu, relegia pentru oameni ea ca si cum o LEGE, dupa care ei trebuie sa se conduca. Crestinismul a spus prima data ca "e pacat sa ucizi oameni" si tot de astea. Sa nu fost religia ar fi fost haus.

Nu am invedere ca trebuie tot timpul sa te duci sa te inchini la vreun popa. Asta deja asa inventii omenesti.

Religia reprezinta binele omenesc, si trebuie sa crezi in ea.

| evolutienuinvolutie a răspuns:

ADEVARUL:
Religiile
- fabrici de facut bani
- mijloc de manipulare in masa
- toate sunt false!

Întrebări recente