| Rox1997 a întrebat:

Spune-ţi şi mie câte ceva despre Adventist.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Daca te referi la Biserica Adventista, pot sa-ti rezum cateva din punctele de credinta:
1. Credem in Dumnezeu Tatal, in Fiul Sau Iisus Hristos si in Duhul Sfant.
2. Primim moartea Domnului pe cruce ca jertfa ispasitoare pentru pacatele oamneilor.
3. Credem ca Biblia este cuvantul inspirat al lui Dumnezeu si ea constituie singura regula de credinta si de viata practica pentru crestin.
4. Privim pazirea celor 10 porunci ca o datorie a crestinilor, inclusiv porunca a patra.
5. Credem ca cea de-a doua venire a lui Hristos se apropie si trebuie sa fim oricand pregatiti, ducand o viata curata si ajutandu-i si pe altii.
6. Primim invatatura Noului Testament despre despre botezul prin scufundare ca o marturie publica a credintei in iertarea pacatelor si invierea prin Domnul Hristos.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Te referi la "advent"? Ei bine, asta e cu totul altceva decat secta adventistilor.
Fie ca i se spune Advent sau Postul Craciunului, aceasta perioada reprezinta pentru crestini un timp de asteptare si pregatire spirituala, care se materializeaza prin rugaciune, asceza si asteptare.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Hai n-o mai scalda cu postul tau, a intrebat omul de adventisti, iar astia si-au luat denumirea de la cuvantul latin "adventus", care inseamna sosire, sau venire, nicidecum de la postul craciunului. Pe de alta parte, daca le zici la ortodocsii tai de advent 99.9% habar n-au despre ce vorbesti, termenul asta e folosit de catolici.
Iar aia si-au luat denumirea de adventisti pentru ca sunt "asteptatorii" revenirii schizofrenicului, adica a lui Isus, nu pentru ca se considera pastratorii tainelor postului craciunului.

| Holiday a răspuns:

Adventistii sunt o alta secta crestina, aparuta relativ recent (sec XIX), care s-au gandit ei, ca si altii, ca au descoperit miezul din caisa.
Partea proasta pentru ei este ca acea caisa, adica Biblia, e putreda.
De altfel si astia in nici 200 de ani s-au impartit in alte secte si sectute. Fiecare cu variatiile lor de nebunie religioasa.
Cu alte cuvinte, sunt unii care au furat si ei o bucatica din marele ciolan denumit pompos "religia crestina".

| NGheorghe a răspuns:

Toate sectele (Reformați, Adventiști, Baptiști, etc ) au apărut si dezvoltat deoarece Biblia conține si minciuni, si din aceasta cauza șefii bisericești mai fac si abuzuri din ce in ce mai insuportabile. Si atunci se crează o secta noua care elimina aceste abuzuri. La început totul este bine dar cum bisericile sunt o industrie prospera (lumea donează bani in nestire) cu timpul conducerile oricaror noi secte sau instituții religioase sunt cucerite de investitori. Peste tot se practica tehnici de indobitocire ( adică textele din biblie înseamnă exact anumite chesti si atât) si tehnici de speriere cu scopul ca lumea sa doneze din ce in ce mai mult. Iar când un pastor zice ca biserica lui nu are bani, zice adevarul, banii fiind cheltuiți de investitorii din conducere.
Apropo, chiar mai înainte aveam o discuție cu minciuni din biblie:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15574872/

| JesseH a răspuns:

Primul Advent = Prima Venire (a lui Isus)
Al Doilea Advent = A Doua Venire (a lui Isus)
adventist = așteptător al Revenirii lui Isus

Cele 2300 de zile profetice (ani literali) din Daniel 8:14 s-au terminat în 1844, când a început Judecata de Cercetare, ultima etapă din Planul de Mântuire ce precede Revenirea.

Știi că la Revenire se va ști deja cine e de luat și cine de lăsat, cei mântuiți și cei pierduți. Asta pentru că dosarele sunt cercetate și fiecare caz hotărât pentru viață sau moarte înainte de Revenirea lui Isus.

Doctrina adventistă are unul dintre stâlpi doctrina Sanctuarului. Există în Cer un Sanctuar (templul lui Dumnezeu) pentru care cortul întâlnirii (făcut de Moise) și mai târziu templul de la Ierusalim au fost niște simple copii în miniatură.

„Și Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis și s-a văzut chivotul legământului Său în Templul Său. Și au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pământ și o grindină mare." (Apocalipsa 11:19)

„Punctul cel mai însemnat al celor spuse este că avem un Mare Preot care S-a așezat la dreapta scaunului de domnie al Măririi, în ceruri, ca slujitor al Locului Preasfânt și al adevăratului Cort, care a fost ridicat nu de un om, ci de Domnul." (Evrei 8:1-2)

Isus - Profet, Preot și Rege.
A trăit ca un profet pe pământ, acum e Mare Preot în cer - misiune care o dată încheiată face loc să-Și ia pentru totdeauna Împărăția.

„Dar în vremea acestor împărați, Dumnezeul cerurilor va ridica o împărăție care nu va fi nimicită niciodată și care nu va trece sub stăpânirea unui alt popor. Ea va sfărâma și va nimici toate acele împărății, și ea însăși va dăinui veșnic." (Daniel 2:44)

„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu..." (Luca 12:31A)

„Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă, așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului? Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea." (2 Petru 3:11-13)

„Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. [...] Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." (Ioan 14:1-6)