| Sarkasoon a întrebat:

Stiati ca acum mii de ani se credea ca cei cu epilepsie sunt posedati de diavol.?
Acei salbatici,gaureau capul omului in suferinta,cu un cui,pentru a iesii diavolul din el.
Intre timp,s-a dovedit prin stiinta ca aceea,,manifestare"epileptică, este o boala,nicidecum vreo posedare de diavoli sau alte aberatii.
Stiinta,medicina,cosmologia, etc.etc. au avansat in mod vertiginos,explicand de foarte multe ori ca vechile conceptii si povesti mitologice,nu sunt reale,au fost inventate de acei oameni salbatici fiindca nu-si puteau explica unele fenomene.
Mitologia nu poate fi,,impletita"cu stiinta, deci nici Yehova,Zeus,Horus, etc.etc. nu pot fi aceeiasi cu Divinul cosmic,inteligenta superioara,acestia reprezentand doar conceptii si inchipuiri a unor oameni ce nu-si puteau explica mediul inconjurator, chiar propria existenta.

10 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Ai dreptate. Nu exista Zeus, Horus, Apollo, Hera, Mercur, Pluto, zeita Diana etc.
Exista un SINGUR DUMNEZEU INTREIT: Dumnezeu-Tatal, DUmnezeu-Fiul si Dumnezeu- Sfantul Duh.

| Xenya a răspuns:

Ceea ce scrii tu este foarte adevarat dar nu vad unde este intrebarea. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Daaaaaaaaa, nu exista Zeus, Horus, Apollo, Hera, Mercur, Pluto, zeita Diana etc., dar dumnezeu/yhwh exista. not worthy laughing Exact asta zicea, ca nici el nu exista, ca e inventia mintii umane ajunsa la limita cunoasterii/intelegerii.

| Nucreeed a răspuns (pentru Xenya):

Daca punea un semn de intrebare acolo banuiesc ca'l luai in serios? trebuie sa fie intrebare ca sa discutati pe tema asta?

| Xenya a răspuns (pentru Nucreeed):

Buna!
Se pare ca usor, usor uitam care este scopul acestui site!
O zi buna!

| AvalohAlyn a răspuns:

Intr-adevar epilepsia este o boala.Dar asta nu inseamna ca daca epilepsia e boala Hristos nu a existat sau Dumnezeu nu exista si sunt aberatii.Eu cred, insa e credinta mea, cred ca Hristos este Calea, Adevarul si Viata precum chiar El ne-a spus.

| nicoalusoby a răspuns:

Este adevarat exista doar un Dumnezeu.

| Al99 a răspuns:

Inca nu se stiu mecanismele care declanseaza epilepsia si nu se vindeca.
Deci cat au avansat in "mod vertiginos" stiinta si medicina in acest domeniu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma asa e.ai dreptate.heeeiii? are dreptate omu asta.ai dreptate ma bravo.

| HueyFreeman a răspuns:

Unul dintre cele mai bune exemple este Arabia. Arabii au revolutionat medicina, dar dupa aceea a dat islamismul peste ei si uite unde au ajuns.