| xulescu000 a întrebat:

Sunt adevarate asa-zisele exorcizari? Oare acei oameni erau cu adevarat posedati sau bolnavi mintal?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Erau bolnavi bineinteles, dar din prostie si superstitie se duc la preot. Se pare ca in unele parti ale Romaniei oamenii inca nu au aflat ca exista ceva numit "doctor" sau "medicina". Cui ii trebuie atat stiinta oricum? Mai bine sa traim ca in evul mediu.

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt adevarate asa-zisele exorcizari? Oare acei oameni erau cu adevarat posedati sau bolnavi mintal?==erau bolnavi mintali sau erau loviți de cel mai crunt obscurantism, ăia care credeau în realitatea exorcizărilor!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Acei oameni au fost bolnavi de epilepsie, sindromul Tourette, diferite stadii de schizofrenie sau dedublarea personalitatii!
Nu exista Demoni!
Vezi pozitia stiintifica vizavi de exorcizari!

| Zenicide a răspuns:

Nu, aveau doar nevoie de niste bani extra happy

| danay72 a răspuns:

Azi Satan ii poate induce in eroare pe oameni, dar oamenii nu pot sa scoata demonii cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru ca in prezent Dumnezeu nu mai foloseste aceasta metoda.Matei7:21-23

| Mădă0611 a răspuns:

Boala psihica sau autosugestie.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a lăsat această putere apostolilor, iar mai apoi episcopilor şi preoţilor prin transmiterea harului către aceştia.

Există menţionări referitoare la CONFIRMAREA acestei puteri, dar nu există nicăieri informaţii (aşa cum susţin unele secte) că această putere a încetat sau că trebuia să înceteze. Această putere va continua, atât timp cât va exista Biserica transmiţătoare a harului lui Dumnezeu:

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

| milan9 a răspuns:

Da, sunt adevărate (evident, nu poate garanta nimeni pentru toate persoanele din lumea aceasta care participă la această "experienţă"), tot la fel pe cât de adevărată este existenţa şi posibilitatea de lucrare a celui rău în lume...

Această putere a fost încredinţată purtătorilor de har, apostoli, episcopi şi preoţi ai Bisericii.
Numai lor li s-a adresat Mântuitorul atunci când a spus: "Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma." – Luca 10, 19

| M25M a răspuns:

Posedari= schizofrenie, sindromul Tourette, epilepsie, personalitate disociativa multipla, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri deci nu ma bag. Sunt cazuri cand bolnavi psihici sunt crezuti posedati, si sunt cazuri cand sunt posedati. rog atei sa nu cometeze

| crissa20 a răspuns:

Doar Dumnezeu stie asta!

| AndromedaGXY a răspuns:

Ai auzit vreo data de chestia aia numita automotivare? cand crezi din tot sufletul tau ca acel om e posedat desi este doar nebun tu chiar poti sa il vindeci ( dar nu permanent ) si nu ma intreba de ce doctorii nu reusesc sa faca asta. raspunsul e logic : cat timp nu exista cate 2000 de $ la ei in buzunarel nu au motivatie, asa ca ei se ganesc ca omul e sarac, nu are ce ii da, asa ca...hai sa il lasam pe patul de moarte happy