| navarre a întrebat:

Stiati ca la baza evreii au fost un popor impartit in triburi(12) si fiecare trib isi insusise anumiti zei.
Israel (in traducere :cel ce s-a luptat cu Dumnezeu) a fost la origine un popor politeist!
De aceea si intalnim atatea nume a lui Dumnezeu (Adonai, Sabaoth, Eli, Elohim, El-shadai, El-Roi, Yehova, etc.)deoarece aceste nume apartineau unor zei tribali evreiesti.
Biblia evreilor (Vechiul Testament) este Tanah si e formata din 3 carti:
Tora, Neviim si Ketuvim.
Ceea ne au iudeo-crestinii, nu este altceva decat o sinteza a bibliei evreilor, apoi adaugata si NT, in completare, acesta din urma fiind in dezacord cu iudaismul original, adica cu conceptiile lui Moise.
Intr-un final, biblia nu este altceva decat o culegere, care din pacate se contrazice total, deoarece VT. nu este si nici nu va fi vreodata,, inspirat"din aceeasi sursa!
Constantin cel,, mare"si sleahta lui a introdus conceptul de trinitate, conceptul de Iisus Dumnezeu, cu forta armelor, dar de fapt biblia evreiasca,, transmite"cu totul si cu totul altceva!
Pentru evrei, Mesia nu inseamna altceva decat un eliberator politic si social, asteptandu-se de la el reeditarea eliberarii din Egipt, condusa - cum bine se stie - de Moise.
Pentru crestini, Yeshua este eliberatorul de sub stapanirea nevazuta, cea a pacatului.
Pentru evrei, Hristos a fost un om ca oricare altul, Constantin cel,, mare"si criminal, a schimbat aceasta conceptie, numai si numai din interese politice si teritoriale! http://www.youtube.com/watch?v=379UspagVv8

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adonai, Sabaoth, Eli, Elohim, El-shadai, El-Roi, Yehova, etc.Acestea sunt numele pe care le are Dumnezeu in Vechiul Testament. El reprezinta ajutorul nostru in orice circumstanta a vietii. El este rezolvarea tuturor problemelor.
Adica Dumnezeu care vede, Dumnezeu care poarta de grija, Dumnezeucare da pacea, Cel care vindeca, Dumnezeu care exista prin El insusi.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Elohim – Domnul Dumnezeu, Cel puternic, divin (Geneza 1:1)
Adonai - Domnul, indicând o relaţie de tipul Stăpân-slujitor (Exod 4:10, 13)
El Elion – Cel Preaînalt (Isaia 14:20)
El Roi – Cel ce vede totul (Geneza 16:13)
El Shaddai – Dumnezeu atotputernic (Geneza 17:1)
El Olam – Dumnezeu cel veşnic (Isaia 40:28)
Yahweh - DOMNUL "Eu sunt", având sensul de Dumnezeu veşnic, existent în El Însuşi (Exod 3:13, 14).

| monstrulet a răspuns:

Interesant

| costis a răspuns:

Ce mai conteaza triburile? Evreii sunt probabil cel mai unit popor si nu mai cred in nici un alt zeu.
In ce priveste atribuirea introducerii "conceptului" de Iisus Hristos, de trinitate, lui Constantin cel Mare esti total pe alaturi. Zeci de mii oameni au murit in timpul prigoanelor lui Adrian sau Deciu sau Diocletian pentru acest "concept". Ai "mancat" vreo 250 de ani din istoria crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru navarre):

Stimabile, cei 250 de ani pe care i-ai pierdut sunt o realitate confirmata de martirajul a zeci de mii de oameni.
Exemple:

Imparatul numit Adrian- a jupuit de vii si a mutilat, in fata mamei lor 3 fete de 9, 12 si 15 ani, pentru vinovatia de "crestine". Acelasi imparat si-a ucis unul din cei mai buni generali (Plachida), impreuna cu sotia si 2 fii, bagandu-i intr-o incinta metalica incinsa, tot pentru vina de "crestini". Torturile se pare ca ii placeau pentru ca le repeta cu placere

Vreo 120 de ani mai tarziu, alti doi imparati, Deciu si Valerian, ii repeta ispravile.

Prin anii 290-305 alti doi baieti de treaba (Diocletian si Maximian) extind actiunile in intreg imperiul. Torturile in piete si fiestele in arene in care lei sau ursi sfasie copii, tineri, batrani, femei devin sporturi nationale. Aceste sporturi au fost interzise de Constantin cel Mare, pe care il denigrezi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru navarre):

Nu am spus nimic de evrei, amesteci tu lucrurile in mod voit. Eu ma refer doar la crestini, indiferent ca erau greci, romani, capadocieni, pontici, evrei, sirieni sau egipteni. Nu am spus ca a instaurat Constantin dogma ( asta spui tu), ci ca a oprit prajirea/ jupuirea / sfasierea a zeci (sute) de mii de crestini. De ce nu spui nimic ca inainte de Constantin cel Mare "coridele" erau cu lei si cu crestini, iar spectacolele din pietele publice constau din prajirea, scrijelirea, jupuirea crestinilor, inclusiv copii.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru navarre):

"Acum te intreb: aceasta este dupa parerea ta, adevarata cale de credinta :crima si fortarea cu arma a omului de rand, sa imbratiseze aceasta dogma, chiar daca nu vroia?" Eu tot iti spun ca de fapt crestinii au fost torturati ca sa renunte la religie si tu spui ca li s-a impus sa creada; nu pot fi adevarate amandoua: ori erau torturati sa renunte la religie, ori sa o adopte. Cand statul roman sau persan ii supunea la suplicii, prin lege, pentru a renunta la crestinism, cum ar fi putut sa fie fortati sa-l adopte? Aberezi, man...

P. P. Tanakh-ul evreilor nu m-a interesat si cred ca nu este cunoscut de multi crestini. Ar trebui sa te referi mai mult la Noul Testament si la Vietile Sfintilor; acolo e tezaurul crestinesc.
P. P. P. Constantin cel Mare nu este fondatorul crestinismului. Crestinismul a aparut cu vreo 300 de ani inainte, iar despre dogma trinitatii a scris cu vreo 100 de ani inainte Sf Grigorie al Neocezareii.

Nu-ti urez spor la aberatii, ca oricum ai!

| Magnifico a răspuns:

Nu nu stiam...