| noreligion a întrebat:

Tinand cont ca Vechiul Testament a fost FURAT de catre crestini de la evrei, iar evreii recunosc ca in afara de primele cinci capitole(Tora)pe care i le-a dictat Dumnezeu lui Moise pe cand acesta(Moise)vorbea cu o tufa, restul sunt povesti culese din popor si asternute pe pergament, putem spune ca Biblia este 100% de inspiratie divina?(Asta in cazul in care macar 1% ar fi de inspiratie divina. lool)

6 răspunsuri:
| Adyr0 a răspuns:

N-au furat nimic crestinii. Vechiul Testament a fost completat cu Noul Testament de Isus. Evreii, marea majoritate, l-au respins pe Isus ca Mesia si de aceea nu accepta Noul Testament.

| smaranta a răspuns:

So what? de aia nu poti tu dormii? astea sunt niste aberatii care denota ca habar n-ai despre ce e vorba in propozitie si plus ca e un subiect care va naste discutii interminabile si inutile in contradictoriu. N-ar fi prima data, s-au mai vazut de-astea pe aici asa ca mai bine las-o balta.

| RS4 a răspuns:

Vizionati si filmul "Religulous"! pentru cei ce nu l-ati vazut! merita, pe cuvant!

| Nirvana a răspuns:

Buna. Ti-am mai citit din intrebari.Se vede ca esti o persoana citita, care a studiat mult si care nu inghite tot ce i se da. Dar e ceva ce nu inteleg. De ce au loc toate aceste discutii? Vrei sa ne convingi de ceva? Tu ne zici ca religia ortodoxa e de **** si ca noi credem in ceva ce nu exista? Eu stiam ca religia ortodoxa are multe asemanari cu cea egipteana, dar daca e asa care e problema? Bravo Bisericilor ca prin divin pot sa controleze oamenii. Pe mine una nu ma controleaza, eu cred ca vreau si ceea ce cred eu ca e corect. Deci sincer. Nu inteleg ce cauta aceste intrebari de caracter religios pe TPU. Nu toti sunt asa de cititi in domeniu si de interesati de adevar ca tine. Daca totusi chiar tii mortis sa impartasesti ideile tale cuiva da-mi idiul tau pe privat si o sa vorbim. Subiectul religie e mult prea complex si controversat pentru a se vorbi pe un site. Asa ca ma capat si eu cu un idi? Sunt sigura ca am multe de bagat la cap de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ca rolling on the floorlol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.nu mai discuta pe site. fa-ti un comitet de atragere a adeptilor, autodenumeste-te, guru sau cum. vrei tu, si lanseaza-ti invataturile.