| pumpkinky a întrebat:

Stie cineva daca la religia ortodoxa preotul are voie sa vina la noi acasa sa ne impartaseasca? Mai ales azi de Adormirea Maicii Domnului?
Multumesc

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ii dai bani vine unde vrei tu

| Caro34 a răspuns:

Ideea este ca azi nu prea vine acasa fiindca il gasesti la biserica la slujba. Apoi de ce astepti sa vina acasa, poti merge tu la el si in biserica e mult mai bine! Azi trebuie sa fie o slujba superba! Numai bine!

| Mclaren12 a răspuns:

Daca arunci si niste banuti vine unde si cand vrei tu.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Numai in cazul in care esti prea bolnav pentru a merge la biserica.

| pumpkinky explică:

Pai si are voie sa ma impartaseasca daca nu am tinut post deloc?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru pumpkinky):

Te poate spovedii fără post, dacă poți posti și nu ai postit nu te poate împărtășii, dacă ești prea bolnav pentru a putea posti, te poate împărtășii și fără post (în legătură cu întrebarea inițială :dacă tu nu poți merge la biserică să te împărtășească, la solicitarea ta preotul vine și acasă)