| Inferno a întrebat:

Stie cineva sigur daca exista Dumnezeu? Pentru nebunii care s-au repezit sa imi scrie un raspuns: "Nu va obositi, intrebarea este adresata oamenilor normali."
Deci repet: Este cineva de aici NORMAL,care sa stie sigur ca exista Dumnezeu?
Nu este? Asa credeam si eu.

Deci nu stim,credem. E o diferenta.
O diferenta importanta mi-as permite sa spun, astazi stim ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui, in trecut credeam ca Soarele se roteste in jurul Pamantului.

Si daca credem si nu stim, pai atunci de ce in scoli invatam ca Dumnezeu exista,ca si cand am sti sigur acest lucru, cu toate ca nu stim, credem?
Pai de ce?

Ce cauta credinta in scoli? Daca e buna credinta in scoli, atunci de ce ne este interzis sa o folosim la matematica? De ce la mate nu putem crede ca 2+2=5,dar la religie putem crede ca exista Dumnezeu?
De ce nu putem aplica ce invatam la religie, despre Dumnezeu, si la matematica sau la chimie?

Adica daca spunem la chimie ca apa poate fi transformata in vin prin interventie divina,asa cum am invatat la religie,suntem penalizati. De ce?
Pai ori e adevar obiectiv si putem sa-l aplicam unde vrem, ori nu e?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/utilizator/hscj

Se pare că "DumnezeuExistaSigur" ştie sigur.;))

...şi ai dreptate, credinţele iraţionale nu au ce căuta în şcoli (e suficient că au umplut ţara de biserici + prostie şi sărăcie).

| doctorandus a răspuns:

Hmm, exista fapte, pareri, fapte despre pareri si pareri despre pareri. Nu putem impiedica predarea parerilor si nici a faptelor despre pareri. In principiu un crestin ar trebui sa aiba oarece idee despre ce presupune propria religie, sigur nu la nivel de obscurantism anxios, ci la nivel ceva mai intelectual.

| Radu284 a răspuns:

Da, si normal este unul care gandeste ca un ateu, nu? Ca ateii, cu

| Inferno explică (pentru Radu284):

Ai gresit cumva intrebarea?

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Nu, dar cred ca mi-a mancat TPU o parte din raspuns. Adica sigur, nu cred. Am vrut sa zic: "ateei, cu o populatie MAI MICA (mi-a mancat totul dupa semnul de mai mic) de 10% sunt normali, nu?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii, e putin diferit. Sa lasam fiecare materie cu ce are ea in parte.
In legatura cu intrebarea daca exista Dumnezeu... Asa e, nimeni nu stie.dar putem sa credem(presupunem) ca exista sau sa nu credem. Mi-am pus si eu de foarte multe ori aceasta intrebare...eu chiar tind sa cred la unele minuni pe care le-am primit, coincidente, eu cred ca pot fi chiar asa de multe. Vom afla dupa ce vom muri.
Si chestia cu matematica, 2+2=5, la informatica acest calcul este oarecum corect, fiind de tip booleanlaughing. In fine.

| MasterYoda a răspuns:

Eu stiu SIGUR ca exista. dovada esti chiar tu! numai dumnezeu poate avea atata umor, incat sa lase pe pamant un prost ca tine big grin

| Inferno explică (pentru MasterYoda):

Dupa standardele psihiatrice ai fi declarat nebun.

| Vektor a răspuns:

Unii nu-si dau seama ce Dumnezeu au.
EL salveaza 3 persoane, din care 1 este Ateu, dar nu e in stare sa faca ceva pentru 20-25.000 de oameni si copii ce mor zilnic din cauza foametei si a saraciei.

Serios?! De cat egoism puteti da unii dovadahappy

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Stiu sigur ca exista! Era sa mor de 2 ori si alte 2 persoane pe care le iubesc ori puteau sa moara, ori sa ramana paralizate. Aici precizez ca unul din ei e ateu si nu crede in Dumnezeu care l-a tinut in viata. Tu ce crezi ca e? Nu-ti putem noi spune ca El exista. Ziceai ca: Daca nu stim ca Dumnezeu exista, de ce credem? Nu! Noi credem, tu nu crezi si daca nu vrei sa faci religie, poti sa mergi cu mama ta la scoala si sa renunti la ea. Este o materie optionala. Dar eu am o mie de motive sa cred ca Dumnezeu exista!

| Holiday a răspuns (pentru MaNuela_RoMina_1999):

"Stiu sigur ca exista! Era sa mor de 2 ori si alte 2 persoane pe care le iubesc ori puteau sa moara, ori sa ramana paralizate."

Demult nu am mai auzit un argument mai jalnic privind existenta zeului...
"Era sa mor"- deci exista Dumnezeu. Incredibil unde se poate ajunge cu crdulitatea...

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns (pentru Holiday):

Care e problema omule?! Nu crede! Nu te pun eu sa crezi si nici nu mi-ar pasa daca tu crezi sau nu! Iti spun sincer ca nu-mi pasa de tine!

| Holiday a răspuns (pentru MaNuela_RoMina_1999):

" Iti spun sincer ca nu-mi pasa de tine!"

Mai trist e ca nici de tine nu-ti pasa.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns (pentru Holiday):

Hai te pup! Oricum nu-mi strica nimeni ziua. big grin

| casian_6565 a răspuns:

Un exemplu ar fi moastele. oamenii care si au dedicat viata lui Dumnezeu.Trupurile lor nu au putrezit.Cum poti sa mi argumentezi asta. Este un dar de la Dumnezeu pentru ei si pentru noi. Frate Dumnezeu e cel mai destept. acolo functioneaza toate altfel noi stim foarte putine daca faci si tu scoala nu te considera destep. E complicata treaba despre Dumnezeu. Esti om nici macar ingerii din ceruri nu pricep si tu vrei sa le stii pe toate?

| Vektor a răspuns (pentru casian_6565):

Cu atatea E-uri din mancaruti si bauturi sa vezi ce de sfinti vor fi cand ne vor dezgropa de 7 ani. happy

| casian_6565 a răspuns (pentru Vektor):

Vreau s o vad si pe aia.Tu o sa te numeri printre ei?

| Vektor a răspuns (pentru casian_6565):

Tu nu mananci? smug

| casian_6565 a răspuns (pentru Vektor):

Ba da, dar nu in fast food. stai calm ca te manca viermi

| Vektor a răspuns (pentru casian_6565):

Ia orice punga din frigider si ai sa vezi ca orice contine macar un E-
plantele sunt stropite cu insecticide, fungicide, pesticide si s-ar putea sa ai sanse ca nici viermii sa se mai atinga de cadavru big grin

nu e nici o minune in faptul ca se gasesc oameni care nu au putrezit, totul depinde de solul in care este inmormantat.

| casian_6565 a răspuns (pentru Vektor):

Dispari. si daca ii pui inapoi in pamant in orice pamant ai vrea tot nu o sa putrezeasca filozofule.

| Vektor a răspuns (pentru casian_6565):

Pi bunii?!?! Ai testat tu luand un sfant si l-ai aruncat in pamant si dupa ceva timp el era fresh si mirosea a Lenor?

| casian_6565 a răspuns (pentru Vektor):

Tu de unde stii faza cu E? ai vazut un articol pe net? Lasa ma cu chestiile astea.Fiecare cu punctul lui de vedere. Tine o pentru tine, daca nu crezi treaba ta si da mi pace

| Vektor a răspuns (pentru casian_6565):

Daca tu zici...eu pot sa ma pun cu tine, caci oricat ti-ar explica omu' tot pe a ta o tii.

| casian_6565 a răspuns (pentru Vektor):

Crezi ca la noi in religie nu se vorbeste despre astfel de oameni care iti spun ca nu exista Dumnezeu si despre prooroci mincinosi? Ca multi o sa va amagesca despre astfel de lucruri. Eu o sa cred pana mor atrunci o sa vada toata lumea si punct.

| Crestin1 a răspuns:

Sigur ca exista Dumnezeu.