| Dragotta a întrebat:

Stiinta adevarata,testabila, cu teorii exacte despre tot(STIINTA), sau o carte scrisa acum 2000 de ani de un popor primitiv si prezinta lumea ca fiindca creata in 7 zile de un batran care se simtea singur(Religie)

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sase zile, dar asta nu e prea relevant oricum. Problema este cu fundamentalistii crestini, care interpreteaza niste scrieri "alegorice" (ma rog, eu nu le consider alegorice, dar sa presupunem ca ar fi) ad litteram, au mentalitatea celor din sceolele 18 respectiv 19. Ce sa discuti cu trepanatii aia? Papa de exemplu a acceptat atat teoria evolutiei cat si a Big Bang-ului, considerand ca acestea nu ar intra in discordanta cu credinta in divin.

| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

"si prezinta lumea ca fiindca creata in 7 zile "
Aici gresesti.Lumea nu a fost creata in 7 zile! Asa spune Biblia, dar Biblia nu a mai specificat ceva, ce fel de 7 zile? O zi din asta de care zici tu, este egala cu 1000 de ani.Ar fi putut Dumnezeu sa faca totul in 7 zile omenesti, dar de ce? De ce sa nu lase sa se intampleincet si foarte incet?
Dar oricum nu vei crede.
Domnul sa te ierte pentru ceea ce zici.

| Dragotta explică (pentru robby212):

7000 de ani tot nu ar fi destul

| M25M a răspuns:

Aleg stiinta, insa o precizare, aceasta are teorii exacte pana la proba contrarie, bine aici este si farmecul stiintei daca este eronata se poate corecta.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

"aceasta are teorii exacte pana la proba contrarie" - Mihai, stiinta nu este opusa teoriei creatiei, nimeni nu a demonstrat asta. Ce nu s-a demonstrat nu se poate considera un dat. Dar, ideea ta este geniala - apropo de evolutie. Teoria Bing-Bangului nu este compatibila cu principiile termodinamicii.

| Dragotta explică (pentru martzian):

Si ce anume din termo dinamica nu este compatibila?

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

"Si ce anume din termo dinamica nu este compatibila?" - Principiul 1 al termodinamicii.winking

| Dragotta explică (pentru martzian):

Cred ca esti tampit serios...Acea lege de aplica intr-un spatiu inchis...

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

Nu imi place ca ma jignesti. De obicei dau ignore pentru asta, nu din lasitate, dar pentru ca ma astept sa fiu respectat, dupa cum si eu incerc sa o fac. Dar, pentru ca i-am raspuns deja altcuiva, reiau raspunsul cu copy si ti-l dau si tie:

Principiul 1 al termodinamicii se refera la sistemele izolate. Intrebarea care se pune este: universul este sau nu un sistem izolat? Disputa dintre cei care afirma ca universul este sistem izolat si cei care afirma ca universul nu este un sistem izolat este veche de i se pierde urma. Ce e drept, stiinta a dat un singur raspuns la dilema asta. Vesnicul: "nu stim". Cei care au spus nu, nu au dat si dovezi in sensul asta, pentru ca nu au avut posibilitatea de a-si depasi limitele. Dar, in momentul in care un ateu spune ca universul nu este un sistem izolat are o problema mai mare... Intelegi? Vorbim de punctul zero. Nu mai este nimic dincolo. Si totusi, daca principiile termodinamicii nu se aplica pentru ca nu vorbim de un sistem izolat, atunci inseamna ca dincolo de "cutiuta univers" mai exista o sursa de energie.

Ca sa rasucim mai mult cutitul in rana, una dintre problemele cu afirmatia ca universul nu este sistem izolat este aceea ca ea presupune ca dincolo de univers se afla alte surse fizice (alte universuri paralele cu al nostru) informatie ce nu poate fi verificata stiintific. Stephen Hawking a recunoscut in 2010 (el a si lansat ipoteza) ca de fapt o astfel de idee este pur teoretica. Stii ce este asta? Credinta in zane si Mosi Craciuni, dpv stiintific! Omul de stiinta CREDE ca ceva e dincolo de universul asta! WHAT? Dar daca am explica aparitia acestui univers prin existenta celorlalte si coboram pe fir in jos, cum s-a format PRIMUL sistem? Nu era ala un sistem IZOLAT? Principiul 1 al termodinamicii trebuie sa intre in scena. happy

Pana una alta noi nu stim decat de un singur univers: al nostru. Iar, un univers care este finit ESTE si un sistem izolat. Punct. Dincolo de asta stiinta devine credinta.

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

PS - Ca sa nu fiu acuzat dupa de nesimtire. Imi place sa discut cu tine, pentru ca esti un tip destept. E drept, atunci cand vei renunta la preconceptii cred ca vei avea perspective mai putin limitate. Dar, te rog mult, nu mai insulta, daca tii la o discutie civilizata. La urmatoarea situatie eu ma retrag din discutie, fara notificare.

O seara faina!

| Dragotta explică (pentru martzian):

1.Fazele cu nu stim se spuneau si cand se credea ca pamantul este o simpla intindere nu un glob, dar sa descoperit.Tot cea ce nu stim se va descoperi pana la urma,te-am jignit nu pentru ca am vrut ci pentru ca ai venit cu un argument dea dreptul stupid.
Daca este pe asa,cine l-a creat pe Dumnezeu?
Daca zici nimeni - Inseamna ca ceva poate exista fara sa fie creat si deci tot ce ai spus este egal cu zero

Daca zici da,cine? Dumnezeu nu zice ca ar fi fost creat de cineva si deci e un ateu.

Daca zici ceva de genul cum ca el exista in afara realitatii sau in alt univers,dar si la asta tot vine contrariul deoarece, cine i-a creat si pe ceilalti?

Si zi-mi te rog frumos, ce te face sa crezi cu atata indarjire in credinta ta, ce te face sa crezi ca e adevarata? O carte? Indoctrinarea facuta de parinti tai sau alti oameni?

Religia a fost creata la inceput pentru ca omul se tot intreba ''De ce?'' si nu a avut puterea sau resursele sa explice acel lucru, in trecut fulgerul era vazut ca un semn de la un zeu dar acuma stim cum se petrece.

Dar in pricipal religia a fost creata pentru a controla alti oameni.Aceasta probabil a fost o rautate necesara...dar umanitatea a crescut, si e timpul sa punem deoparte lucrurile copilaresti.

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

"te-am jignit nu pentru ca am vrut ci pentru ca ai venit cu un argument dea dreptul stupid." - Cel putin asa ti se parea tie atunci. Dar, din cate observ, tu nu il contrazici si nici nu aduci ceva nou, prin urmare orice om civilizat si-ar prezenta scuzele.

"Fazele cu nu stim se spuneau si cand se credea ca pamantul este o simpla intindere nu un glob, dar sa descoperit" - Eu vorbesc de lucruri actuale, nu de istorie, ci de afirmatiile lui Stephen Hawkin din 2010 - a fost la BBC (David Shukman)

"Daca este pe asa, cine l-a creat pe Dumnezeu?" - Nu vom deturna discutia, decat daca vrei sa vorbim din Biblie. Explicatia ca Dumnezeu este etern, o stii. Daca nu crezi ca ceva poate fi etern, ne intoarcem la explicatia din legile termodinamicii si ai sa vezi ca daca inceputul universului nu are o sursa eterna si externa, fizica este contrazisa.

"Daca zici nimeni - Inseamna ca ceva poate exista fara sa fie creat si deci tot ce ai spus este egal cu zero" - Vezi ce frumos ajungi la ce spuneam eu. ASA CEVA NU EXISTA! Atunci de ce ar exista in cazul universului? happy

Dragul meu, daca nu crezi in Biblie, OK, accept provocarea sa o punem deoparte. Dar ramai, macar, la subiect...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Corect.Totusi,in toate lucrarile stiintifice cumulate intr-una singura, nu exista asemenea continut de intelepciune ca in Biblie.Eu personal am ales o cale de mijloc.E nevoie de stiinta pentru cunoastere,informatie, profesiune, dar Biblia poate fi un mod de viata personala, un refugiu din cotidian, o combatere a stresului la care uneori ne supune chiar acea cunoastere a lumii reale.

| Dragotta explică (pentru Danut_Popa_1961):

Un motiv pentru a marginaliza un grup de oameni.De exemplu homosexuali.Relatiile homosexuale sunt naturale.

| martzian a răspuns:

Dragul meu "stiinta adevarata, testabila, cu teorii exacte" este astfel si datorita contributiei majore a cercetatorilor si oamenilor de stiinta creationisti. In aspecte esentiale, ea a avansat si pentru ca acestia au avut deschiderea sa caute acolo unde cineva limitat de preconceptii nu ar fi facut-o.

Poftim cateva exemple: Newton, Faraday, Maxwell, Kelvin (fizica), Boyle, Dalton, Pascal, Ramsay, (chimie), Ray, Linnaeus, Mendel, Pasteur (biologie), Steno, Woodward, Brewster, Agassiz (geologie). Stiinta nu a putut niciodata nega existenta lui Dumnezeu - dar nici oferi raspunsuri mai bune ca alternativa la El. Ca sa il citam doar pe Albert Einstein, acesta spunea: "I cannot conceive of a genuine scientist without that profound faith".

| Dragotta explică (pentru martzian):

Ce ciudat, acesti oameni nu mentioneaza nimica de Dumnezeu in studiile lor stiintifice? Deci daca eu credeau de ce nu ajungeau la el?

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

"acesti oameni nu mentioneaza nimica de Dumnezeu in studiile lor stiintifice? Deci daca eu credeau de ce nu ajungeau la el?" - Poti sa imi spui care este ultimul "studiu stiintific" al "acestor oameni" pe care l-ai citit?

| Dragotta explică (pentru martzian):

De ce nu mentionezi tu daca tot ai inceput argumentul despre implicarea lui Dumnezeu in studiile lor?

| Exilee a răspuns:

Daca erai asa de inteligent dupa cum iti spune si numele dupa acest site, nu ai fi stat aici cautand sa dezbati diferenta dintre o portocala si o para, ci ai fi stat de exemplupe un site de mate-info, sau softpedia la categoria Stiinta si discutii pseudo-stiintifice, sau pe scientia. Drept dovada, nu cred c-ai fi la un nivel de "smartAtheist" daca ma intelegi unde bat.

| LegionarulRoman a răspuns:

Aha,si un yoghin leviteaza si poate sta ani de zile fara mancare sau apa. Curat legile fizici!

Combateti minunile crestinismului, vindecari ale bolilor si multe altele, dar pe un yoghin care iti indoaie fierul in fata ta, il crezi? Sa sti ca practicantii de yoga sunt foarte porniti impotriva evolutionismului si a altor teorii.In orice caz, aura energetica a omului a fost demonstrata de catre oamenii de stiinta.

P.s: a nu se intelege ca promovez religiile orientale( pentru ca si diavolul are puteri, aproape nelimitate)

| Alphawolf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Aha,si un yoghin leviteaza si poate sta ani de zile fara mancare sau apa."

Poate... in visele tale!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

Du-te si intreabai si incearca sa stai cu ei macar o saptamana(ma refer la yoghini din India).

| Alphawolf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Vrei sa spui ca ei sfideaza realitatea, legile fizicii, stiinta? Fara apa? Ei sfideaza caldura, nu transpira, sau poate ei transpira energie solara? Corpul lor, care este 70% apa(nu mai retin, poate chiar mai mult), functioneaza fara ea. Minciuni! Eu nu am timp sa cred asa ceva.

Daca chiar crezi asa ceva ar fi bine sa-ti schimbi religia.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

Minciuni pana nu vezi.

| LegionarulRoman a răspuns:

Dupa cum pupi in fund stiinta(fara sa ai vreo cunostinta), mai mult pari un neicanimeni!

| LegionarulRoman a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/34391188/Bazele-Biblice-Ale-Stiintei-Moderne

Citeste de la pagina 92!

Mi s-a parut extrem de interesant sa stiu ca o mare parte a Bibliei e perfect in concordanta cu multe din bazele stiintei moderne!

Capitole:

Partea I:Stiinta si Crestinismul Adevarat

1.Regina stiintelor. Teologia biblica.

2.Hristos si cosmosul.Cosmologia biblica.

3. Miracolele si legile naturii.Supranaturalul biblic.

4.Stiinta pe nedrept numita astfel. Evolutionismul biblic

Partea II: Stiintele fizice

5.Creatia lumii.Ccosmogonia biblica

6. Ostirea cerului.Astronomia biblica

7. Puterea caldurii. Termodinamica biblica

8. Tarana pamantului.Chimia si fizica biblica

Partea III:Stiintele Pamantului

9. Temeliile lumii.Geofizica biblica

10.Apa si Cuvantul.Hidrologia si meteorologia biblica

11.Revarsarea apelor.Geologia biblica

12.Fosilele si potopul.Paleontologia biblica

Partea IV:Stiintele vietii

13.Viata trupului.Biologia biblica

14. Dupa chipul lui Dumnezeu.Antropologia biblica

15.Babel si populatia lumii.Demografia si lingvistica biblica

16Dumnezeu si popoarele.Etnologia biblica

Anexe:

1. Oameni de stiinta din trecut care au crezut in Biblie

2. Miracolele biblice ale creatiei

3. Miracolele biblice ale providentei

4. Miracolele satanice si demonice

5.Constelatiile zodiacului si revelatia primordiala

6.Procesele globale care sugereaza o creatie recenta

La final:

Documentatii pentru estimarea varstelor

Bibliografia capitolelor

Note

==> Biblia nu o intelege oricine.

P.S : Henry M.Morris

Presedintele Institutului de Creationism Stiintific din San Diego, California.Si-a obtinut doctoratul de la University of Minnesota. Timp de 28 de ani face parte din corpul profesional al celor mai importante universitati si de 13 ani ocupa functia de sef al catedrei de constructii civile la Virginia Polytechnic
Institute si Virginia State University.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu exista altceva decat stiinta

| Mikhtarian a răspuns:

Stiinta este ca norocul, daca iti iese calculul bine, daca nu tot bine.
Mai bine sa am o alinare alaturi de credinta, decat sa fiu dat la o parte de stiinta.

| Jackul336 a răspuns:

Ce inseamna credinta?
1.Sa crezi ca dovezile stiintifice nu ar avea un caracter atat de evident si parca nu simti adevarul dovedit!
2.Sa tinzi sa crezi in ceva ce e permanent absent la influentele si staruintele educatiei religioase.

eu cred in stiinta care e demonstrabila pe mai multe cai si pe care se pot rezolva problemele vietii si nu cred in ceva demn de sfantul asteapta multi si bine

| Dragotta explică (pentru Jackul336):

Ce dovada au religiosi ca Dumnezeu exista? O carte

| Jackul336 a răspuns (pentru Dragotta):

problema e ca o carte e considerata o dovada aici e dilema! promovez spiritul umanist-investigativ si nu critic-de turma!

| Dragotta explică (pentru Jackul336):

O carte in care scrie ca pamantul a fost creat in 7 zile, in care soarele a fost creat dupa plante... logic

| Jackul336 a răspuns (pentru Dragotta):

Eu zic ca viata e una singura dar daca o traiesti cum trebuie e mai mult decat suficient! sincer e o pierdere totala sa lasi viata asta din mana pentru ceva nesigur dupa moarte;

| Exilee a răspuns (pentru Jackul336):

"eu cred in stiinta care e demonstrabila pe mai multe cai" BUn. am itneles crezi in stiinta. Dar sunt curios, multi spun ca se incred in stiinta, dar cu practica sunt praf si pulbere. AI cautat sa si aplici ceea ce detii si anume cunostintele si teoriile? Asta presupune stiinta. Nicidecum sa plagiezi ideile care sunt postate pe internet. NU vorbesc de tine ci IN GENERAL. De exemplu, lumea cauta pe net' anumite informatii despre un anumit domeniu stiintific, dar iti spun ca mai mult de 70% dintre ei habar n-au despre ce este vorba si DACA SUNT CORECTE. In ceea ce ma priveste, am cautat si eu intr-o zi date despre mecanica matriceala care recunosc voiam sa aflu mai mult, si care trebuie s-o studiez putin mai in de-amanunt, si m-am consultat cu anumiti colegi de la un laborator de studii si am inteles ca mai mult de 20% sunt erori grave. Deci, internetul nu este deloc un mijloc dupa care poti sa cultivi idei stiintifice.

| martzian a răspuns (pentru Dragotta):

Pentru ca esti ateist dar si smart, ai putea sa ne explici care este alternativa la teoria creationista de creare a lumii? Din ce a aparut tot ceea ce vedem astazi?

| Dragotta explică (pentru Exilee):

Pentru asta sunt oameni care studiaza, tu incerci sa ataci acuma pe cei care nu cred in povesti ci in evolutie si nu au studii superiorare, ei sunt destul de educati incat sa o faca, si fazele cu procentele 70%, 20%, te rog de unde scoti procentele? Din cur? Ai facut tu un studiu?

| AnyAnA99 a răspuns:

Cele 7 zile nu reprezinta neaparat zile formate din 24 de ore...acele 7 zile pot semnifica secole, milenii.Voi nu intelegeti

| Dragotta explică (pentru AnyAnA99):

Daca pot insemna asta atunci de ce nu scria asa? De ce dumnezeu nu era in stare sa explice oamenilor cum trebuie?