| Mircea08 a întrebat:

Stim ca atata timp cat Iisus traia pe pamant era in vigoare Vechiul Testament, prin urmare era logic sa spuna oamenilor ca sa respecte Legea. DUPA MOARTEA LUI IISUS a intrat in vigoare Noul testament in care se specifica faptul ca cei care sunt crestini sunt scosi de sub Lege
Mai trebuie respectata Legea? - sigur ca da! Crestinii respecta invataturile din Lege dar numai ca daca o incalca cumva i se socoteste ca greseala si nu pacat, si atunci pun intrebarea?
De ce trebuie legea respectata daca incalcarea ei nu mai duce la pacat?
Raspunsul este simplu de dat, foarte exact, asa ca va rog sa nu scrieti ca raspuns abureala aia de doua pagini care se preda la diverse dogme religioase

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Întrebarea, asa cum ai formulat-o, probabil că ar necesita răspunsuri elaborate, care să se întindă pe vreo două pagini. Dar se poate lua pe porţiuni. Să iau, de exemplu, următorul fragment: "Mai trebuie respectată Legea? - Sigur că da". Dacă ai spus "sigur că da" înseamnă că susţii si obligaţia respectării Sabatului, că si asta face parte din Lege. Dar din câte am înţeles eu din unele comentarii de-ale tale, tu nu respecţi porunca asta; nu faci parte din cei "de ziua a saptea". Si atunci cum rămâne cu acel "sigur că da"? Pare mai degrabă un "sigur că nu". Zic si eu.

| Mircea08 explică (pentru sabin89):

Sabatul s-a schimbat, si multe alte porunci au fost schimbate de Iisus, asa ca le tin pe cele noi nu pe cele vechi.
"Dumnezeu HOTARASTE DIN NOU O ZI, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre". Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă. Drept aceea, S-A LASAT O ALTA SARBATOARE DE ODIHNA poporului lui Dumnezeu."
Cum comentezi urmatoarele versete?
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel - 4/7-9)
"Romani 14:5 Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui."
Coloseni 2:16 Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Iisus nu a schimbat sabatul sau vreo lege.
A facut-o altcineva.

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Cine? si de unde stii?

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Constantin a schimbat ziua de odihna in imperiu in anul 321.Pasajul din Epistola lui Pavel catre Coloseni (2:16-17) este unul dintre cele mai controversate din Biblie. Biblia este foarte clara în privinta Sabatului (sâmbata, zi libera). Sabatul a fost dat la creerea lumii (Geneza 2:1-3), Isus l-a sustinut (Luca 4:16) iar Pavel l-a recomandat (Faptele Apostolilor 13:42-44). In Epistola lui Pavel catre Coloseni (2:16-17) Pavel afirma: "Nimeni sa nu va judece cu privire la zilele de Sabat care sunt umbra lucrurilor viitoare".

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Constantin a schimbat ziua de odihna in anul 321 (dupa spusele tale) dar apostolul Pavel spunea ca pentru sabat a fost aleasa o noua zi CU MULT TIMP INAINTE, deci se referea la cu totul altceva. Daca citesti si celelalte versete vei vedea ca spune "AZI", azi insemnand ziua in care ai auzit cuvantul lui Dumnezeu.
Cele ce au fost "umbra" lucrurilor viitoare sunt porunci primite de la Moise, care acum nu mai sunt valabile. Iisus ne-a aratat
sau ne-a spus despre infatisarea adevarata a lucrurilor si de acestea trebuie tinut cont - subiectul este stufos si are nevoie de explicatii mai multe, daca vrei sa discutam strict despre umbra lucrurilor viitoare o putem face

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Dumnezeu a zis lui Moise așa: „Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți zilele mele de odihnă, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește. Păziți deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi. Cel ce o va întina, acela să fie omorât; tot cel ce va face într-însa vreo lucrare, sufletul acela va fi stărpit din poporul Meu.

Iisus se inchina sambata:"A venit în Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă şi S-a sculat să citească." Luca 4:16
"Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege." Luca 16:17. Dumnezeu a spus: "nu-Mi voi călca legământul, şi nu voi schimba ce a ieşit de pe buzele Mele." Psalmii 89:34

Dumnezeu zice de Sambata, Iisus se inchina Sambata Si voi va luati dupa un epileptic care a avut vedenii si a cazut de pe cal.

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Nu stiu despre ce epileptic vorbesti - daca te referi la apostolul Pavel atunci spune si pe ce te bazezi ca a fost epileptic. Si despre Ellen White se spune ca a avut problema asta dar se pare ca nu e adevarat. Adevarat este ca a plagiat si ca de fapt nu a avut nici o vedenie, dar gurile rele spun ca a avut epilepsie si ca acele crize erau de fapt "transa" in care lua legatura cu raiul. Uite, eu iti pun o intrebare - in Biblia lui Cornilescu, cea in care voi credeti exista si epistolele lui Pavel? daca nu a fost altceva decat un epileptic de ce nu l-ati scos din Biblie? De ce oare alte religii nu si-au dat seama ca a fost epileptic iar cele scrise de el nu au valoare?
Un singur lucru te mai intreb - ce inseamna sa fii crestin si cine sunt cei care au propovaduit Evanghelia in vremea lui Iisus si imediat dupa? Cei care azi propovaduiesc Evanghelia sunt toti normali la cap? si martorii lui yehova care propovaduiesc altceva decat voi? si ortodocsii care tin dumineca in loc de sabat? si celelalte religii care au o cu totul alta dogma religioasa?
Eu stiu un singur lucru, Biblia este SINGURA INFORMATIE PE CARE O AVEM DE LA DUMNEZEU! Putem pune sub semnul intrebarii anumite versete pe care unele religii puteau sa le modifice potrivit intereselor lor, dar a pune sub semnul intrebarii AUTORII CARE AU SCRIS BIBLIA inseamna a rupe singura legatura cu Dumnezeu. O sa spui ca in noul legamant avem legile in mintea si cugetul nostru asa cum scrie in (evrei 8/10) - "Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu."
Dar si acest verset a fost scris de Pavel (un epileptic) asa ca chiar am rupt legatura cu Dumnezeu, si cu ce am ramas? cu filozofiile pastorilor sau a preotilor? CINE este interesat ca oamenii sa rupa legatura cu Dumnezeu?

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

YHWH nu are legatura cu adevarata divinitate.
A fost un criminal.
Iisus daca a fost fiul lui, e grav.

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Dupa parerea mea e simplu sa alegi cui sa-i slujesti, sau mai bine spus cu cine vrei sa traiesti pe lumea cealalta.
Daca iti place destrabalarea, sa ucizi sa minti, sa fraieresti, sa chinui pe altul si asa mai departe ii slujesti diavolului deoarece EL SPUNE SA FACI ASA.
Daca iti place adevarul, corectitudinea, si tot ce spune Iisus sa faci, atunci slujesti lui Dumnezeu, Tatal lui Iisus si nu te mai intereseaza alti dumnezei.
Daca iti place sa traiesti asa cum scrie in Coran, slujesti lui Alah, si asa mai departe.
Nu are rost sa critici alti dumnezei si nici pe cei care au ales alti dumnezei si asta pentru ca NIMENI nu te poate opri sa alegi ce vrei, si nici nu te obliga sa alegi altceva. Cei care propovaduiesc religii si dogme o fac pentru a te informa nu pentru a te obliga in vreun fel sa alegi dogma sau religia lor

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Poti sa te prefaci ca nu ai vazut, dar Dumnezeu o sa stie ca ai vazut:

"Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege." Luca 16:17.
Dumnezeu a spus:
"nu-Mi voi călca legământul, şi nu voi schimba ce a ieşit de pe buzele Mele." Psalmii 89:34

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Ce nu am vazut? cele doua versete pe care le-ai scris?
Iisus a spus ca : "Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc". Modul in care se face acest lucru este mentionat in versetele urmatoare :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Una este implinirea Legii si alta este sa fii sub Lege. Crestinii au fost scosi de sub Lege
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
De aceea si spune :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Si mai spune celor care propovaduiau taierea imprejur care era legamantul ca vor pazi intru totul Legea :
"Păziţi-vă de câini! Păziţi-vă de lucrătorii cei răi! Păziţi-vă de tăierea împrejur."
(Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel – 3/2)
"Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor şi au răvăşit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi legea,"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 15/24)
Cum comentezi versetele pe care le-am scris mai sus? Te rog sa comentezi versetele nu sa ma aburesti din nou cu cele doua versete care sunt adevarate si perfect valabile pentru toti cei ce nu sunt crestini.

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Esti chiar retardat daca continui sa-l citezi pe Pavel.

| Mircea08 explică (pentru Panamax):

Atunci nu mai discuta cu mine, raspunde doar la cei care au mintea intreaga

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu a specificat destul de clar ca legile lui sunt eterne.
Nu pot fi desfiintate de un bolnav mintal ca Saul.

| Qasim a răspuns (pentru Panamax):

Salut!

Imi poti arata unde anume a specificat Dumnezeu ca legile lui sunt eterne si ca nu pot fi desfiintate?

Multumesc,

| Panamax a răspuns (pentru Qasim):

Am altul mai interesant unde Muhammad profetul lui Allah manca carne de porc pe ascuns.

| Qasim a răspuns (pentru Panamax):

Daca exista, vreau sa vad si asta. Numai sa nu fie ceva fabricat. Te rog!

| RaulAlmășan a răspuns:

Legile vechilui testament au fost date pentru poporul Israelit.
După moartea Mântuitorului legile vechilui testament au fost înlocuite de noul legământ prin sângele Domnului Iisus Hristos.
Normal că trebuie să respectăm legile, Dar Iisus Hristos ne-a dat două legi noi care le cuprind pe toate.
(Galateni 6:2) care înseamnă: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău. Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii." (Matei 22:37-40). Dacă noi facem aceste două lucruri, vom împlini tot ceea ce Hristos vrea să facem: "Căci dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui. Şi poruncile Lui nu sunt grele"

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

E f. bine ce ai spus, dar nu ai raspuns la intrebare - DE CE trebuie sa respectam Legea?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mircea08):

Păi,in vechilui testament trebui să fii găsit neprihănit că sa dobândești raiul.
Si atunci doar israelul credea în Dumnezeu,celelate popoare a uitat de Dumnezeu și și-au făcut idoli.
Prin Iisus Hristos, Dumnezeu ne-a dat șansa să ne spălăm păcatele, dar trebuie să ascultăm legile lui Dumnezeu din Noul testament.
Diferența e, că în Vechiul testament cine greșea, nu mai putea fi iertat.
Si Dumnezeu din iubire pentru noi, vazand că prea mulți oameni au păcătuit si se duc în iad.
La dat pe singurul său fiu pentru ca noi prin legământul cu Iisus să dobândim mântuirea

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

Ce ai scris este foarte bine. Nu ai raspuns nsa la intrebare - DE CE trebuie sa respectam Legea?

| leo59 a răspuns:

Versetele din Coloseni2, 16-17 nu sunt controversate. Dimpotriva, Sf Pavel ii asigura pe coloseni (crestini care apartimusera iudaismului) si pe toti crestinii ca legea veche cu ceremonii, sarbatori (sambata) a fost umbra celor viitoare, adica a Legii noi si nu mai trebuie respectata, cum s-a hot. si la Sinodul apostolic, anul 50, desfiintarea circumciziei.