| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Stimati utilizatori, credeti ca intalnirea cu Dumnezeu o sa fie atat de infricosatoare pe cat ne imaginam noi sau va fi pur si simplu o intalnire fata in fata si iti va arata absolut tot ce ai facut in viata si in final incepe judecata ta?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stim daca Dumnezeu are o fata, cum avem noi, sa presupunem ca ne intalnim cu El fata in fata. Adica... daca vrea, are. Insa poate dupa moarte, nu este exact asa cum credem. Poate nu ne intalnim cu nimeni si poate vedem totul. Sau poate nu vedem nimic, poate nu o sa fie nici o judecata. Aceste lucruri ne depasesc pe noi ca oameni, si mai mult decat o parere 100% neimportanta, nu putem sa dam.

| milan9 a răspuns:

Invatatura crestina (a Bisericii) ce ne invata? Stim aceste lucruri. Ce rost are sa ispitim aici pe TPU pentru a scormoni variante si teorii alternativele? Cu ce ne poate incalzi pacatul ereziei cautate si provocate? Nu face decat sa ne apese mai mult sufletul. Eu unul nu simt sa am nevoie de aceasta apasare. Pe tine ce te face sa crezi ca ai nevoie? thinking

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri sau, nefericiri…

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii oameni să se folosească de libertate pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc"...

Ori, dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", daca nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El? sad

| DeyCj a răspuns:

Prostii doxice. Întâlnirea cu creatorul fiinţelor n-are cum şi nici nu cred că ar trebui să sperie creaţiile acestuia.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca ne putem intalni doar in vis cu personajul imaginar numit Dumnezeu, deci intalnirea poate fi exact asa cum ne-o imaginam noi sau cum ne sugereaza altii sa ne-o imaginam. Eu daca mi-as imagina-o, ar fi ok, placuta pentru amandoi, pana in momentul in care ii voi arata toate nedreptatile pe care le face si rolul egal cu 0 pe care il are. Cred ca el va fi cel judecat, nu eu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cel ce este in Hristos, va fi intr-adevar tras la raspundere, dar nu va pieri in iad, si Dumnezeu este Tata, El nu isi abandoneaza copiii, te iubeste, si vrea tot ce este mai bun pentru tine.
De asemenea El vrea sa ne maturizam, sa fim oameni buni si s ail reprezentam pe El pe pamant, prin comportament si modul de vorbire.

https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY