| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca atunci cand vine vorba de alte religii, voi crestinii sunteti atei nu?

57 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Știți ca atunci când vine vorba de alte religii,
voi creștinii sunteți atei nu?

Creștinii nu sunt atei!
Sunt creștini.

Că nu respectă
altă religie,
este adevărat.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

"Creștinii nu sunt atei!
Sunt creștini."
Definitia ateismului:
Ateismul este lipsa credintei in divinitatii.
Definitia crestinismului:
Ansamblul religiilor la baza cărora se află credința în persoana și învățăturile lui Iisus Cristos.
Desi crestini cred in zeul evreu, ei nu cred (sau au lipsa credintei) in alti 2700 de zei, din acea perspectiva fiind ateii.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tinism
http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/crestinism/
Iisus Cristos există la creștini,( ca Dumnezeu ), la islamici ( ca profet Isa ibn Maryam (Isus fiul Mariei) inferior lui Mahomed http://ro.wikipedia.org/wiki/Mahomed ) și la credincioșii bahai ( ca mesager inferior )
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric
Iisus nu cred că există
în religia Mozaică.

Deci nu este zeu evreu!

Pentru toți care nu sunt creștini, islamici sau bahai,
Iisus este = cu o mulțime vidă.

Ateii nu au treabă cu nici un zeu!

| danut a răspuns (pentru MMihai):

"Iisus este = cu o mulțime vidă. "
Hai mai, nu mai fi asa rau, doar in capusorul tau este "multime vida".
"Ateii nu au treabă cu nici un zeu! "
Cum sa nu aibe treba cu zeii mai baietas, toti ce nu cred in Dumnezeu, se inchina SATANEI, fie ca vor sau nu, nu exista cale de mijloc. Daca nu intelegi lucrul asta se aplica chestia cu "multimea vida".

| Angel0 a răspuns:

Cauta in DEX ce inseamna ateu ca sa nu mai aberezi pe aici.
Oricum divinitatea este una si aceeasi pentru toti dar esti prea mic ca sa intelegi acest fapt.

| Lizzu a răspuns (pentru Angel0):

"Oricum divinitatea este una si aceeasi pentru toti dar esti prea mic ca sa intelegi acest fapt."

---Spune-le asta milioanelor de oameni din alte religiiwinking

| Angel0 a răspuns (pentru Lizzu):

"Noi toti suntem voci de egala importanta intr-un unic cerc. In fata curcubeului fiecare din noi este unicat, dar toti suntem egali. Fiecare persoana are o relatie unica cu Divinitatea. Toti suntem copiii acestei planete, si impartim aceeasi biosfera in care traim cu totii. Respiram acelasi aer, folosim aceeasi apa si acelasi pamant, ne incalzim cu acelasi sacru foc; de aceea trebuie sa traim in pace, armonie si iubire ca fii ai aceluiasi popor numit Umanitate!"

| Lizzu a răspuns (pentru Angel0):

Frumos,foarte frumos citat intr-adevar.
Cine a afirmat asta?

Daca esti de acord cu acest citat minunat atunci si eu sunt de acord cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Daca e acelasi zeu pentru toti, inseamna ca nu doar isus e salvatorul, inseamna ca oamenii dupa ce mor nu ajung doar in raiul/iadul crestin ci ajung si in alte versiuni, inseamna ca reincarnarea e corecta, inseamna ca evanghelizarea este si a fost inutila pentru ca de fapt toti au acelasi zeu, inseamna ca poruncile date de zeul crestin gen "ucideti pe cei ce se inchina altor zei" sunt absurde si ilogice, inseamna ca afirmatia lui isus gen "doar prin mine ajungeti la tata" este eronata si cel mai important, inseamna ca de fapt exista mai multi zei nu doar unul deci politeistii au dreptate.

Daca e acelasi zeu pentru toti, atunci 70% din crestinism este absurd si ilogic. 70% din crestinism pica. Felicitari, prin acel citati ti-ai distrus semizeul (adica pe isus). Ai distrus nevoia crestina de a-l avea pe isus, ai distrus nevoia sacrificiului si nevoia iertarii acelui semizeu.

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea în totalitatea ei, nemărginită în timp și spațiu a fost creata de divinitatea numita Dumnezeu, Allah, Brahman, etc.
IIsus in tinerete a invatat ce trebuia sa stie in India.
Biblia este ok 100 % daca stii s-o intelegi.
Christos s-a reincarnat de mai multe ori de-a lungul timpului luand diferite nume Khrisna, Mithra,Iisus, etc incercand sa ajute prostimea sa evolueze.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Pacat ca atat biblia cat si istoria te contrazic. Ti-am zis mai sus si se pare ca trebuie sa-ti repet : daca e acelasi zeu pentru toti, atunci exista si reincarnare si mai multe locuri nu doar rai/iad, exista mai multi zei si multe altele, chestii pe care biblia nu le accepta.

Ceva simplu la care sa raspunzi : daca zeul X e acelasi pentru toti (si tu esti crestina), de ce a zis zeul tau "ucideti pe cei ce au alti zei" si de ce a zis semizeul tau "doar prin mine ajungeti la tata"? Daca e acelasi zeul pentru toti, atunci tu recunosti ca zeul tau si religia ta NU sunt singurele care duc la "mantuire" corect? Deci mai pe scurt, recunosti ca inchinarea la versiunea crestina a zeului X este nesemnificativa si neimportanta corect? Daca e acelasi pentru toti, atunci are sau nu are un fiu (sau mai multi)? Daca e acelasi pentru toti, inseamna ca reincarnarea e corecta? Daca e acelasi pentru toti atunci ce rost are porunca "sa nu ai alti zei in afara de mine"?

Esti constienta de faptul ca TOATE religiile se contrazic iar acele contraziceri NU sunt minuscule ci sunt URIASE nu? Esti constienta ca din cauza acelor constraziceri afirmatia "e acelasi pentru toti" NU POATE FI CORECTA?

Vrei sa iti spun eu de ce faci o asemenea afirmatie? Pentru ca stii ca multe din lucrurile care apar in biblie sunt IMORALE. Stii ca este imoral sa ii trimiti pe cei din alte religii in iad din cauza ca nu au auzit de zeul tau iar tu vrei sa cauti o scapare. Nu iti iasa. Doar pentru ca tu vrei sa cauti scuze pentru zeul tau sau pentru ca vrei sa il scroti din incurcatura deoarece tie ti se par imorale faptele lui si multe pasaje din biblie, asta nu inseamna ca afirmatia "acelasi pentru toti" e corecta.

Raspunde intrebarilor de mai sus (si nu incerca sa schimbi subiectul sau sa tragi de timp).

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris destul de citet :
"Christos s-a reincarnat de mai multe ori de-a lungul timpului "
Reincarnat iti spune ceva?
Si tu o "arzi" in continuare cu"daca e acelasi zeu pentru toti, atunci exista si reincarnare "
Asa nu mai ajungem nicăieri.
Normal ca exista reicarnare, iar Biblia nu contrazice acest fapt.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Raspunde la restul intrebarilor.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Da-mi un exemplu unde se face referire in biblie la reincarnare

| Angel0 a răspuns:

"Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine."
Un mare adevar.
Nu-l poti cunoaste pe Dumnezeu daca nu-ti trezesti constiinta Christica.
Gasesti mai multe despre constiinta Christica pe net.
Am gasit si eu ceva interesant care reflecta cat de cat si punctul meu de vedere.

http://www.jeshua.net/ro/who_is_jeshua.htm

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Pai tocmai ai zis ca zeul tau e acelasi pentru toti iar acum zici ca doar prin isus ajungi la acel zeu. Tu chiar nu observi problema? Chiar nu observi ca te contrazici singur/a?

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai s-o lasam balta.
Se pare ca nu citesti tot ce am scris sau nu tii minte.
Am scris :"
Christos s-a reincarnat de mai multe ori de-a lungul timpului luand diferite nume Khrisna, Mithra, Iisus,"
Si tu ai inteles:"doar prin isus ajungi la acel zeu."
Estri tare de cap sau doar faci misto incercand sa ma enervezi?

| danut a răspuns (pentru Angel0):

"Christos s-a reincarnat de mai multe ori de-a lungul timpului luand diferite nume Khrisna, Mithra, Iisus,""
E TARE NEAMULE cu reincarnarile astea, P.S. mai pot adauga si eu cateva nume, dar doi o data, sincron, se pot incarna?
Uite, vad ca te pricepi, eu am o unghie INCARNATA, poti sa-mi spui cine este, Iliescu, Ceausescu, Stalin, Hitler, Eminescu sau BASESCU?

| Angel0 a răspuns (pentru danut):

Origene unul dintre primii sfinti parinti ai bisericii credea in reincarnare.Stia el ceva.

| danut a răspuns (pentru Angel0):

"originea" acelui "sfant" se tragea din Nicolaiti, daca intelegi ce spun. Gnostici pe limba ta, in esenta copii satanei.

| Angel0 a răspuns (pentru danut):

Crestinii il vad pa Satana peste tot, numai unde trebuie sa-l vada nu se uita.

| Angel0 a răspuns:

Confunzi pe Iisus cu Christos.
Nu este acelasi lucru.
Greseala de incepator.
Ai aici parerea unui tip care stie cate ceva:
Dar cu siguranta ideile tale preconcepute si gresite nu se pot sterge usor.
Trebuie sa fii receptiv la nou si sa stii sa recunosti cand gresesti dar nu este cazul tau.
http://vimeo.com/56992314

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Si vad ca iar schimbi subiectul si tragi de timp. Raspunde la cele 2 intrebari. Esti incapabil/a sa faci macar atata?

1 - Daca zeul X e acelasi pentru toti, ce rost are porunca din crestinism in care zeul respectiv zice "sa nu ai alti zei in afara de mine"?
2 - Daca zeul X e acelasi pentru toti, ce rost au ordinele zeului crestin in care zice "ucideti pe cei ce se inchina altor zei"?

| danut a răspuns:

Nu stiam ca suntem atei cand vrea lu matale namule, da pe asta din ce o scosesi? E vreo "facatura" intelighenta a lu matale? Vrei sa dezvoltesti ideea asta cas fi ateu daca vad un musulman?

| Dreamer a răspuns:

,,De cand e crestinismul o religie'' - de peste 2.000 de ani punct!

| Dreamer a răspuns:

Pai ar trebui sa crezi in toate religiile de pe pamant ca sa nu mai fi ateu, raportandu-ne la ceea ce spui tu. Si oricum daca esti ateu ce?! Te condamna cineva pe tine ca esti ateu sau pe mine ca sunt deist?! ...Viata merge inainte pe drumuri diferite pana la dovezi 100 % exacte.

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Mereu ma amuza persoane cand vad ca scrie 100 la suta exact, zi-mi un singur lucru exact 100 de suta, de ce vrei perfectiune tu find imperfect?

| Dreamer a răspuns (pentru RAY):

Pai tocmai asta voiam sa insinuez....este imposibil ca toti sa fim atei din premisa faptului ca intotdeauna va ramane loc de incertitudinewinking. Ramane ca fiecare sa ne alegem o categorie (sau mai multe) de incertitudini pe care le acceptam si sa traim cu ele stiind ca niciodata nu vom sti nimic 100% exact - na c-am zis din nou laughing

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Dreamar draga ateismul nu are nimic de a face cu o afirmatie sau o infirmatie e doar o lipsa de credinta,agnosticismul se refera la existenta lui nu ateismul,ma refer la ateismul de facto,da la cel pozitiv e cam dur, definitia ateismului e eronata in dex, definiti pe siteuri crestine, acuma pe wiki pe buna, si eu m-am speriat cand vazut /ateismul este afirmatia clara 100 ca nu exista dumnezeu /cea ce e total gresit, e doar o lipsa atata tot, da ateismul gnostic e o afirmatie clara, vezi tu multi savanti ateii recunosc ca sunt de facto

| Dreamer a răspuns (pentru RAY):

Si oricum sti bine ca nu sunt singurul care vreau perfectiune, si tu o vrei, toti o vrem. Mintea noastra desi relizeaza ca asa ceva dpdv fizic nu exista o cauta cu disperare si tocmai aceasta,, foame'' spre cunoastere si perfectiune este luminita care ne ghideaza prin intuneric, luminand din ce in ce mai puternic dar niciodata sa acopere tot terenul.
Si uite din aceasta cauza unii prefera sa mearga orbeste prin intuneric acceptand divinitatea. Acum noi de ce sa mergem cu,, luminita'' la ei daca ei merg foarte bine prin intuneric?

PS: By the way...I've got nightvision smug

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Corect tanjim dupa perfectiune, ne imaginzam ca suntem perfecti dar din pacate nu suntem, dreamer daca omul nu sar minti sar sinucide

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu nu ma mint, am vazut adevarat natura a rasei umane, mi se pare absolut dezgustatoare, si totusi traiesc, nu am niciun scop de durata, poate singurul scop ar fi sa devin psiholog, dar am invatat un lucru in viata ca omul va gandi cu adevarat intotdeuna pentru sine, si nu va fi capabil niciodata sa se schimbe cu adevarat.

| zurick a răspuns:

Nu! Nu ma intereseaza cum sunt alti crestini, acum vorbesc doar in numele meu.Sunt crestin-ortodox si am fost receptiva la alte religii, religia nu mi-o voi schimba, dar niciodata n-am judecat o persoana dupa religia sa, sau n-am judecat o alta religie.Am putut purta discutii despre religie cu mai multe persoane(nu ma refer pe TPU), am vorbit cu unul care apartine martotiilor lui iehova fara sa fiu de acord cu el, dar fara sa judec religia sa sau in ce crede el, ca cine oi fi eu sa judec nu-mi place cand cineva imi judeca religia de ce as face eu asta, n-are sens...Am doi prieteni foarte buni care sunt atei religia nu conta, n-avea nici o importanta eu nu-i contraziceam si nu le judecam religia si nici ei mie.Am avut si o fosta colega de clasa care era adventista, la momentul acela era cea mai buna prietena a mea, azi nu prea vorbesc cu ea ca-i plecata din tara...Ce voiam de fapt sa zic e ca nu toti crestinii sunt la fel.

| Liviu a răspuns:

Dap, sa folosesti prezervativu daca nu, te vei trezi cu vreun pui de schizofrenie laughingcare te va chinui toata viata ta laughing

| Lizzu a răspuns:

Da,din punctul tau de vedere si perspectiva de fata, da, sunt atei.

Pentru ca refuza sa creada si sa accepte un dzeu, pana la urma, chiar daca nu e al lor, dar totusi e al altor oameni.

| fuzzer a răspuns:

Desi, exista sute, sau poate mii de religii doar una este reala.

| BlackSulphur a răspuns (pentru fuzzer):

Teoretic toate sunt reale daca exista/ sunt practicate.

| fuzzer a răspuns (pentru BlackSulphur):

Din perspectiva "bibliei", nu toate sunt reale.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Si din perspectiva altora, religia ta nu este corecta.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Perspectiva altora nu conteaza, cel putin pentru mine. Eu sunt ortodox, deci "religia" mea, e pe departe de a fi cea reala. Dar eu am alte principii, cu alte cuvinte, sunt impotriva ortodoxiei.

| HueyFreeman a răspuns (pentru fuzzer):

Pai normal, eu am "masina cea mai tare si gagica cea mai mare"... stai ca nu merge asa, masina cea mai mare si gagica cea mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Sau, niciuna

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Din perspectiva realitatii biblia este un mit

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vorbesti despre Dumnezeu, e ceva supranatural. Trebuie sa crezi in supranatural, ca sa vezi si unele mituri.

| mODIN a răspuns (pentru fuzzer):

Esti foarte ipocrit sa crezi asta

| Aiwendil a răspuns:

Nu esti ateu pentru ca tu crezi intr-o religie.Eu una nu am nimic cu celalalte religii, dar asta nu ma face atee.

| нσяяσя a răspuns:

Daca te uiti la definitia reala a cuvantului ateu vei vedea ca nu este asa cum zici tu

| Gajiu69xxx a răspuns:

Deci in primul rand intrebarea este idioata... deoarece un ateu nu crede in nimic: nici in Dumnezeu, nici in diavol, nici in spirite sau fantome... Si in privinta religiilor.

| ilisoi a răspuns:

Crestinii nu sunt numai Atei sunt si Penticostali (de exemplu) ca mine!

| Duucu a răspuns (pentru ilisoi):

Ce căcat învărți acolo?

| anonim_4396 explică (pentru ilisoi):

laughing

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Matei 11:14 Vorbind despre Ioan Botezatorul, Mantuitorul spune "Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină."

Ilie a trait cu multe sute de ani inaintea lui Ioan Botezatorul, si totusi iata ca Mantuitorul spune ca Ioan este Ilie.

2. Matei 9:11 "Şi trecând Iisus, a văzut un om orb din naştere. Şi ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învăţătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?"

Cand putea "acesta" sa pacatuiasca pentru a se naste orb? Intrucat in pantecele mamei nu cred ca poate cineva pacatui, ramane raspunsul vietii anterioare.
Trebuie retinut aici faptul ca Mantuitorul nu i-a pus la punct pe ucenicii sai pentru intrebarea pusa. Daca prima varianta, "acesta", ar fi fost irationala, probabil Mantuitorul i-ar fi lamurit.

| martzian a răspuns (pentru Angel0):

Imi pare rau ca trebuie sa intervin, pentru a lamuri cateva lucruri. Biblia nu vorbeste nicaieri despre reincarnare, la faza asta cei care te contrazic au dreptate. Repet, nu exista o baza biblica, nici macar vaga. Faci greseli de interpretare la fiecare dintre versetele citate si o sa trecem pe la fiecare ca sa vedem de ce.

1.Matei 11:14
Biblia vorbeste aici despre o analogie. De fapt se confirma implinirea profetiilor (vezi Maleahi 4:5-6). Despre acelasi lucru se vorbeste si in Matei17:12-13. In primul rand trebuie sa notam faptul ca evreii stiau ca Ilie NU A MURIT! Vezi 2 Imparati 2:11. Expresia folosita aici nu vorbeste despre reincarnarea lui Ilie si nici despre intoarcerea lui (apropo, Ioan a fost NASCUT). De fapt, atunci cand este intrebat, Ioan Botezatorul INFIRMA faptul ca ar fi Ilie. Vei gasi acest lucru in Ioan 1:21, dar ni se spune ca a venit „in duhul si puterea lui Ilie" (Luca 1:17) – ceea ce schimba datele, nu-i asa? Concluzia este ca profetia se refera nu la reincarnare fizica ci la continuarea lucrarii propriu-zise a profetului.

2. Matei 9:11 – Aici inteleg ca nu ai citit Biblia, ci ca citezi de la altcineva. Referinta este gresita. Textul se gaseste de fapt in Ioan, la capitolul 9:1-2.
Acum, ca sa intelegem la ce face referire textul. Biblia ne spune ca pacatul poate fi una dintre cauzele suferintei. Vezi Ioan 5:14, Numeri 12, 1 Cor. 11:30, Iacov 5:15. Dar, dupa cum stim, nu este obligatoriu. Vezi exemplul lui Iov, 2 Corinteni 12:7 sau Galateni 4:13. Ucenicii, asemenea celor mai multi de pe vremea aceea, au asumat faptul ca principala cauza a acestei orbiri este pacatul. Isus ii contrazice si nu spune nicaieri ca el putea pacatui intr-o alta viata. Doctrina transmigratiei sufletelor – comuna la acea vreme printre asiatici si greci – ar putea fi probabil sursa intrebarii ucenicilor. Dar, ideea (indusa mai ales de faptul ca majoritatea invatatorilor vremii legau exclusiv orbirea de pacat) a fost contrazisa de catre Mantuitorul.
Observatia ta cu privire la faptul ca El nu i-a pus la punct nu este sustenabila si nu indica deloc faptul ca este de acord cu reincarnarea. De fapt Biblia ne spune clar ca „oamenilor le este randuit sa moara O SINGURA DATA si dupa aceea vine judecata". (Evrei 9, cititi tot capitolul ca e frumos).

Dar, ca sa nu o mai lungim, am observat ca ai luat cu "cut and paste" opiniile cuiva de pe un forum (de fapt tot comentariul), ceea ce explica eroarea pe care o faci: http://www.crestinortodox.ro/forum/showpost.php?p=274048&postcount=7

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

BRAVO (macar suntem amandoi de acord cu anumite lucruri ce tin de crestinism laughing ) dar din pacate, nici tu nici eu, chiar daca o sa contrazicem acel user si ii aratam ca a gresit nu o sa accepte asa ceva si nu o sa recunoasca.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

"Venirea lui Ilie (era asptetata de evreii add literam), dar esenieni au luat concept egiptea (avand in vedere ca isi ducea veacul prin Alexandria deoarece ei avea contact cu non-evreii si au imprumutat practici "pagane" nu era bine vazuti de ai lor) o forma alegorica la mitul dintre Osiris si Horus, egipteni credeau ca:Osiris traieste prin Horus (aici nu e vorba de reincarnare)si guverneaza poporul prin intermediul fiului sau de aici si conceptia ca faraonul descinde din zei.
In orice caz acelasi tip de "reincarnare" l-au luat si esenii, dar tot odata acesta relatie divina tata-fiu dintre Osiris si Horus este atribuit asemanator si lui Isus.
"8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?"
Evanghelia dupa Ioan versetele 8 si 9. "
Acesta e un citat care explica "reincarnarea" biblica, se vede ca ai o lipsa in ce priveste cultura evreiasca, evreii nu credeau in niciun fel de reincarnare, acest tip de "reincarnare" care despre care scriu eu nu are legatura cu credinta hindusa, ci cu cea egiteana.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"Doctrina transmigratiei sufletelor – comuna la acea vreme printre asiatici si greci – ar putea fi probabil sursa intrebarii ucenicilor."
De unde putea avea idee niste pescari amaratii de doctrina de care tu vorbesti? Adica: Vorbim de simpli oamenii care nici iudaismul nu-l cunosteau bine, darmite filozofia greaca sau asiatica pe asta de unde au luat 12 pescare aflati la cu totul alt pol de Asia?laughing Nu ma intelege gresit, ca cred in reincarnare, caci ai faci o eroare, deoarece aici e vizibil ca biblia a fost MODIFICATA.

| Mișika a răspuns (pentru Duucu):

Cel mai tare raspuns laughing, rolling on the floor