| OctavianDanielMaria a întrebat:

Stiti cum invingatorii crestini scoteau monede cu ''Nu există alt Dumnezeu în afară de Allah, iar Mahomed este trimisul lui Allah? Cum se numeste asta?

2 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu mai întrebai: "Știți cum cruciații au masacrat toți copiii, toți bărbații și toate femeile - lipsiți de orice fel de apărare - din Ierusalim în anul 1099, "în numele lui Hristos"? Cum se numește aceasta?" Sau: "Stiți cum Inchiziția spaniolă folosea tortura pentru a obține mărturii false din parte celor anchetați, urmând a-i ucide și a-le confisca averea "pentru ca Dumnezeu să le ierte lor păcatele"? Cum se cheamă aceasta?" Și exemplele pot continua, de la comportamentul oamenilor lui Columb - și, ulterior, al conquistadorilor și al altor coloniști - față de nativii americani la "Index librorum prohibitorium" (lista cu cărți cenzurate de papă că așa voia el, listă care cuprindea, printre altele, cărțile lui Voltaire, Galileo Galilei, Nietzsche, Lucrețiu, Seneca, Descartes ș.a.m.d.)
Tot pe seama obsesiei ăsteia extreme față de păcat putem pune Moartea Neagră: papa considera că pisicile sunt niște creaturi satanice, în care vrăjitoarele se puteau transforma și pe care le puteau controla (De ce? Că așa voia el, de-aia!) așa că europenii medievali au fost încurajați să omoare pisicile. Fără pisici, populația de șoareci a explodat, favorizând apariția uneia din cele mai grave pandemii din istoria: Moartea Neagră.

Răspuns utilizator avertizat