| MrEvil89 a întrebat:

Stiu ca e in Biblie o Evanghelie sau o pilda care descrie pe un imparat care a facut 2 vase unul pentru el si unul a fost inchinat Mantuitorului dar pentru ca cel inchinat Mantuitorului era mai frumos, imparatul s-a gandit sa il tina pentru el. Mantuitorul a aflat si i-a spus acestuia de ce a facut asta. Stie cineva numele acetei invataturi/Evanghelii?

Răspuns Câştigător
| Naavin a răspuns:

Buna! Nu este nici din Biblie, nici din Evanghelie(care sunt una si aceeasi Carte, doar ca Evanghelia contine doar viata lui Iisus, prezentata in cele 4 evanghelii:Matei, Marcu, Luca si Ioan), ci e din minunile Sfantului Ioan Rusul. Acel vas a fost promis la Biserica Sfantului. Cand o sluga de-a acelui om bogat tinea vasul in mana, aflandu-se intr-o corabie, in drum spre Biserica, Sfantul Ioan Rusul a facut ca acea sluga, impreuna cu vasul sa se scufunde in mare. Dupa ce bogatul si-a dat seama de greseala facuta si de promisiunea incalcata, si si-a cerut iertare Sfantului, slujitorul lui a revenit pe corabie, in mod miraculos, teafar, impreuna cu vasul. Poti citi Acatistul Sfantului Ioan Rusul ca sa aflii mai multe despre aceasta minune, si despre multe altele facute de el.

| MrEvil89 explică (pentru Naavin):

Aici voiam sa ajung, in punctul in care sa stiu exact in ce context se afla( Evanghelie, pilda, acatist). Am postat aici deoarece in urma cu ceva timp am citit despre ceea ce mi-ai spus doar ca nu mi-am mai amintit ce era exact. Multumesc mult.

| Naavin a răspuns (pentru MrEvil89):

Cu foarte multa placere

10 răspunsuri:
| MrEvil89 explică (pentru doctorandus):

Nu e asta raspunsul.

| doctorandus a răspuns (pentru MrEvil89):

Asta e singura poveste din Biblie cu:

- un imparat;
- vase dedicate Domnului, alese/folosite de acel imparat.

| Digikey a răspuns:

Ai auzit de la vreo baba surda care la randul ei a auzit de la alta mai surda decat ea, iar tu nu ai citit deloc Biblia pentru ca nu avea poze.Dar te crezi mare credincios.

| Irinel15123532 a răspuns:

Acest verset nu exista in biblie, este probabil o invatatura inventata din popor. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| MJo a răspuns:

Fii mai concret. Te asigur că acea pildă nu e extrasă din evanghelii. Totuși, un pasaj similar găsești în Faptele Apostolilor capitolul 5, când doi oameni au încercat să-L însele pe Dumnezeu. Lectură plăcută!

| MrEvil89 explică (pentru MJo):

Este vorba despre acatisul Sf Ioan Rusul

| MrEvil89 explică (pentru MJo):

Este vorba de acatisul Sf Ioan Rusul