| JoinTu a întrebat:

Stiu cum se naste o fiinta vie. Dar cum se naste sufletul?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Genesa 2:7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.
Iov 33 -4 Duhul lui Dumnezeu m-a făcut, şi suflarea Celui Atotputernic îmi dă viaţă.
Ffaptele Apostolilor 17-25 El nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi când ar avea trebuinţă de ceva, El, care dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Lista completă a personalitătii umane:duhul, sufletul si trupul. Duhul a fost insuflat de Dumnezeu la creatie.El este capabil de legătura si comuniunea directă cu Creatorul. Dumnezeu a comunicat in mod direct cu duhul omului si prin duhul omului cu sufletul lui. Împreună, duhul si sufletul omului se exprimă prin trup.Omul,,spiritual'' este unit cu Dumnezeu prin duhul său, si astfel poate să primească revelatie spirituală direct de la Dumnezeu.

| Catalinnna a răspuns:

Sufletul ia nastere din momentul in care spermatozoidul intalneste ovulul matur

| OOOLEOOO a răspuns:

Sufletu e daruit de la dumnezeu, tu crezi ca in tine exista doar organe, dar corpul tau este templul duhului sfant si este alegerea ta daca vrei sa-l distrugi, Dar ca sa stii sufletul e de la Creator happy

| MTC a răspuns:

Nu exista

| sorinsam1995 a răspuns:

Sufletul este insuflat de Dumnezeu

| CatalinMihai99 a răspuns:

Sufletu ni-l da Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare stupida tu ai vazut suflet ca se naste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hocus-pocus si PUFFF, a aparut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti raspund, daca imi spui ce inseamna "suflet". Pe bune.

| DD_4997 a răspuns:

laughing. tu ce sti? sti ca Dumnezeu, inainte de mama ta e Cel care ti-a dat viata? De aici, as afla singur raspunsul.