| AvalohAlyn a întrebat:

STUDIU BIBLIC.Stiti cumva cum,unde, cand etc? As vrea sa fac un studiu biblic ORTODOX. Studiu mai aprofundat.Am citit Biblia dar nu in totalitate,mai mult am citit carti teologice sau duhovnicesti.Dar oricum, nu sunt un extraordinar de mare citititor.Dar vreau sa devin.Consider ca aceste minunat lucruri: cartile merita citite,mai ales cele care te ajuta in viata,gandire,suflet, mantuire.Deci stie cineva ceva,undeva, candva de studiu biblic ortodox? Studiu de teologie.Nu oficial, la seminar sau la facultate ci asa individual.Se poate si cu plata.Insa poate este ceva vreo actiune de genul..gratis sau cu fonduri de la BOR.Stiti? Ce sfaturi imi dati? Va rog,doar raspunsuri de la as vrea raspunsuri crestini ortodocsi si nu neaparat, dar vreau cineva sa ma ajute in legatura cu ce am intrebat.Sa stie.Doamne ajuta si multumesc mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se fac cursuri de evanghelizare, si studiu biblic in toate orasele. exista biserici unde se aduna tineri in zile anumite, care intreaba, discuta si li se raspunde la intrebari.si unde se duc si atei, printre care se straduiesc unii sa-i dea pe spate.cu intrebarile si teribilismul lor, si care pleaca foarte rusinati de cuvantul Domnului, si proasta crestere de care dau dovada.nu toti.doar cei foarte teligenti.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Merci mult de raspuns.Stii o anume adresa ceva in legatura cu asta?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Nu cred ca este menirea tuturor sa fie teologi sau carturari. Duhul Sfant a vorbit oamenilor prin parintii din vechime dar si prin sfintii din ultimele doua veacuri. Ar fi pacat sa pierzi cuvintele staretilor Optineni, ale Sf Serafim de Viritza, Patericul sau Proloagele.