| Antisistem11 a întrebat:

Sunt cele patru evanghelii niste simple hagiografii?

1 răspuns:
| Michael11 a răspuns:

Hagiografia (sau hagiologia) este o ramură a teologiei, care se ocupă studierea vieții sfinților. Într-un sens mai larg, se referă și la biografii excesiv de înfrumusețate.

Hagiografiile creștine descriu în special viața și „miracolele" oamenilor canonizați de către Bisericile romano-catolică, anglicană și ortodoxă. Dar și alte religii, de exemplu budismul și islamul, au texte hagiografice ce descriu personaje care ocupă o poziție specială în religia respectivă. (Wikipedia)

Cele 4 Evanghelii nu sunt hagiografii. Daca le vei citi, vei observa ca prezinta personajele asa cum au fost. Cu bune si rele. Le prezinta atat trasaturile bune de caracter cat si cele rele.

Petru s-a lepadat de 3 ori de Isus. El s-a blestemat si a jurat ca nu-L cunoaste pe Isus. Toma nu a crezut ca Isus a inviat. Ucenicii lui Isus s-au certat intre ei pentru ca vroiau sa stie cine e cel mai mare intre ei. Iacov si Ioan au dorit sa se coboare foc din cer peste samariteni. Iuda a fost hot si tradator. Matei a fost vames, iar vamesii erau considerati tradatori sau spurcati de catre evrei. Maria Magdalena care este venerata ca sfanta, a fost o femeie din care Isus a scos 7 demoni etc

Daca Evangheliile ar fi fost hagiografii, atunci autorii lor ar fi trebuit sa omita toate trasaturile urate de caracter ale personajelor. Daca citesti mai departe in Faptele Apostolilor, vei afla ca Pavel l-a mustrat aspru pe Petru, invinovatindu-l de ipocrizie. Pavel a avut o discutie aprinsa cu Barnaba ( din cauza lui Marcu ) dupa care nu au mai colaborat unul cu celalalt. De fapt, toata Biblia prezinta personajele in acelasi fel. Le arata atat trasaturile bune de caracter cat si pe cele urate.