| anonim_4396 a întrebat:

Sunt copiii pedepsiti pentru pacatele parintilor lor?

Răspuns Câştigător
| ldhvsaldhvo a răspuns:

Salut! poate te intrebi de ce Dumnezeu pedepseste copii pentru pacatele parintilor.Se spune ca ''parinti mananca agurida, iar copiilor li se sterpezesc dinti.
Prin suferinta copilului parinti sufera si ei.Si prin aceasta suferinta parintii vazand copii ca sufera din cauza a cea ce au facut ei se intorc cu fata spre Dumnezeu, iar El vazand ca parinti se indreapta si se roaga nu-i mai pedepseste.
Sper ca intelegi!

32 răspunsuri:
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Daca e adevarat, daca copiii sunt pedepsiti pentru pacatele parintilor pana la...a 7-a generatie...ai tai au gresit GRAV. Daca nu e adevarat, e doar o intamplare.

| Elvina a răspuns:

De cele mai mule ori da. Uite, parintii nu au invatat in scoala, s-au casatorit de tineri, au facut copii, stau in saracie. In acest fel copilul plateste pentru pacatele parintilor, traieste sarac, mereu ii lipsesc lucruri, nu-si poate satisface nevoile. Sau mai rau, unele mame isi abandoneaza copiii, clar ca acel copil va avea de suferit.

| Diabolique a răspuns:

Nu. Fiecare persoană este responsabilă pentru propriu-i destin. Să crezi că ai fost pedepsit pentru păcatele altcuiva este tipic celor îndoctrinați greșit.
Numai bine!

| roxyana03 a răspuns:

Da! din pacatesad...

| SystemFucker a răspuns:

Femeie, raspunsuri la intrebari d-astea idioate gasesti pe orice site, in orice carte scrisa de d-aia de ai lui niezo. Am observat ca pui mereu intrebari la care stii deja raspunsul.De ce faci asta? Sa vezi daca altii sunt la fel de indoctrinati ca tine?

| RAY a răspuns (pentru SystemFucker):

Propaganda religioasa

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Propagandă ateistă!

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Vechiul testament ce propaganda visezi

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Aştept să te prinzi, vorbim după.

| ToKen a răspuns:

In viziunea unora, da.

| EmaS a răspuns (pentru ToKen):

Dar in viziunea ta?

| ToKen a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu ce sa zic, sunt rezervat in privinta asta.

| EmaS a răspuns (pentru ToKen):

Ezechiel 18.20 ne spune: „Sufletul care păcătuiește, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatălui său și tatăl nu va purta nelegiuirea fiului său!" Acest verset arată în mod clar că pedeapsa pentru păcatele cuiva sunt suportate de acea persoană.

| ToKen a răspuns (pentru EmaS):

Si cum ramane cu platirea pacatelor..pe generatii intregi?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,poti sa ma lamuresti cu un lucru?
Eu stiam ca Domnul pedepseste omul pana la al patra generatie.Asta a fost in Vechiul Testament, sau cum?

| ldhvsaldhvo a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Salut! Dumnezeu ''pedepseste'' pana la a 3a generatie, adica pacatul este tras de exemplu de la bunica la nepot.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru ldhvsaldhvo):

Gata,m-am prins.Multumesc!

| EmaS a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Există un verset care i-a făcut pe unii să creadă că Biblia învață pedeapsa intergenerațională pentru păcat, dar această interpretare nu este corectă. Versetul în cauză este Exodul 20.5, care spune referitor la idoli: „Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii, până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc." Acest verset nu vorbește atât de mult despre pedeapsă, cât despre consecințe. El spune că urmările păcatelor unui om pot fi simțite generații mai târziu. Dumnezeu le-a spus israeliților că copiii lor vor simți impactul generației părinților lor ca o consecință naturală a neascultării lor și a urii față de Dumnezeu. Copiii crescuți într-un astfel de mediu vor practica același fel de idolatrie, astfel încadrându-se în modelul prestabilit de neascultare. Efectul unei generații neascultătoare a fost plantarea răutății atât de profund lăuntric, încât a fost nevoie de câteva generații pentru a restabili acest lucru. Dumnezeu nu ne trage la răspundere pentru păcatele părinților noștri, dar uneori suferim ca rezultat al păcatelor comise de ei, așa cum ilustrează Exodul 5.20.

| rusel a răspuns (pentru ldhvsaldhvo):

Sigur?
Adica pe langa parinti mai sufera si copii nevinovati?
Si parintii Si copii
sad Eu una nu Cred de loc.
Pentru ca eu stiu Omul cand se caieste cu Adevarat Dumnezeu i-l iarta, daca nu se caieste cu adevarat Dumnezeu nu se mai uita la el, sti de ce aicea jos pe pamant este cine sa-i faca rau.
Deci sa intelegi Omul care se caiesti cu Adevat este iertat de Dumnezeu nu trebuie sa mai sufera nici el nici copii.
Dar unu care va zice Doamne iarta-ma si peste 4 zile face iar Dumnezeu se indeparteaza de El pentru ca aceea persoana a incalcat Cuvantul lui dumnezeu, si mai repeta incat o data cu siguranta Dumnezeu se indeparteaza de El si cel rau se va alipi de El si acel rau nu-i vrea de cat sa-l vada suferind nu?
Seper sa intelegi ce vreau sa spun, daca nu ascultam de Dumnezeu si incalcam Poruncile lui, El se va indeparta de Noi si se aproprie cel rau de de aceeia spun alti ca Dumnezeu vrea asa, ca Dumnezeu mi-a facut asa.
Hai sa incercam sa gandim intelept ca asta vrea Dumnezeu de la noi Va rog!
Daca noi am facut-o cu mana noastra, acum sa nu dam vine pe Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru rusel):

Desigur ca multe suferinte si necazuri sunt consecinte ale neascultarii!

| rusel a răspuns (pentru EmaS):

Exact!
Si asta nu insemna ca trebuie sa dam vina pe Dumnezeu.
El se ingrijeste de noi, El este dezamagit cand aude de poporul lui ca sufera, ca a gresit si multe.
Sa nu pretindem niciodata ca Tatal nostru Ceresc este un Tata rau.

| SmexyBoy a răspuns (pentru EmaS):

Exod 20:5-6

| ldhvsaldhvo a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Salut! poate te intrebi de ce Dumnezeu pedepseste copii pentru pacatele parintilor.Se spune ca ''parinti mananca agurida, iar copiilor li se sterpezesc dinti.
Prin suferinta copilului parinti sufera si ei.Si prin aceasta suferinta parintii vazand copii ca sufera din cauza a cea ce au facut ei se intorc cu fata spre Dumnezeu, iar El vazand ca parinti se indreapta si se roaga nu-i mai pedepseste.
Sper ca intelegi!

| NemNUZ a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a dat porunca sa fie omorati copii pentru faptele parintilor

Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!``

| neutrino a răspuns:

Din pacate, da!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Acest verset arata in mod clar ca pedeapsa pentru pacatele cuiva sunt suportate de acea persoana."... si atunci de ce se considera ca oamenii se nasc cu pacatul stramosesc? De ce suntem noi vinovati pentru faptele comise de adam si eva? De ce din cauza celor 2 sunt restul oamenilor dati afara din gradina edenului? Practic, toti oamenii sunt pedepsiti pentru ceva ce nu au facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam așa se zice, nu? Pezevenchi rău dumnezeu ăsta, cu legile lui scrise și nescrise răsfrânse asupra noastră.

| 1Mihai1 a răspuns:

NU!

| ddanaraluca a răspuns:

Fiecare este responsabil pentru pacatele lui.Copiii n-au nici o vina pentru pacatele parintilor. Dumnezeu care este atat de bun si indurator, nu ar pedepsi copiii pentru pacatele parintilorwinking

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

DA, 100% da, sa nu aveti indoiala,