| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce suntem pedepsiti pentru pacatele lui Adam si Eva?

31 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Din cauza lor ne naștem cu tendința de a păcătui, dar suntem răspunzători pentru ce facem fiecare în mod personal.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am citit-o de multe ori și o recitesc mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să nu te închini înaintea lor( a altor dumnezei) și să nu le slujujești căci Eu, Domnul Dumnezeul tău sunt un Dumnezeu gelos care pedepsește nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam AL CELOR CE MĂ URĂSC și mă îndur până la al miilea neam de cei ce mă iubesc și păzesc poruncile Mele/ Exod 20/3
Ieremia 31/29 În zilele acelea nu se va mai zice /părinții au mâncat aguridă și copiilor li s/au sterpezit dinții ci fiecare va muri pentru nelegiuirea lui.
Ezechiel 18/1, 2,3
Pentru ce spuneți voi zicătoarea aceasta/\părinții au mâncat aguridă și copiilor li s=au sterpezit dinții.pe viața mea zice Domnul Dumnezeu că nu veți mai avea prilej să spuneți zicătoarea aceasta. iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul Fiului este al Meu tot așa și sufletul tatălui este al Meu.Sufetul care păcătuiește acela va muri.
Nicăieri un om nu e considerat el responsabil pentru păcatele părinților lui. În Exod se spune al treilea și al patrulea neam al celor ce îl urăsc, dacă tatăl l=a urât pe Dumnezeu dar fiul îl iubea, Dumnezeu era de partea lui. Copiii sunt afectați de păcatele părinților, de aceea vedem bețivi, aroganți, oameni imorali sexual din tată în fiu dar oricine poate decide să rupă lanțul viciilor din familie si să aleagă să fie dedicat lui Dumnezeu și liber de viciile familiei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Este vorba de natura cu care ne nastem. Niciunul dintre noi nu ne nastem neprihaniti. Toti ne nastem rai, chiar daca suntem inofensivi la nastere.
Trebuie deci sa ajungem sa avem neprihanirea pe care o da Dumnezeu, prin credinta. Adica sa ne nastem din nou. Adica sa ne convertim. Adica sa ne pocaim. Adica sa ne schimbam modul de gandire, de privire al lucrurilor. Adica sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu.
Acum depinde de ce alegem: sa traim in continuare asa cum ne-am nascut, sau sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si Noe cum a scapat? Ca nici el nu era neprihanit.Ca tu ai zis-o".
!? Dac am zis asa inseamna ca este o greseala. Biblia spune ca Noe era neprihanit:
"Noe era un om neprihanit si fara pata intre cei din vremea lui: Noe umbla cu Dumnezeu." (Geneza.6:9)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ia,acum vad ca tu crezi in reincarnare.Si daca te nasti din nou, tot pacatos esti."
Eu nu cred in reincarnare. Cand Dumnezeu inviaza un om nu este reincarnare, ci continuarea vietii. Reincarnarea este concept spiritist, adica de la diavolul, special conceput ca sa-i tina departe de Dumnezeu pe oamenii care cred in existenta lucrurilor supranaturale.
Nasterea din nou nu este reincarnare, ci este o schimbare a mintii, numita "metanoia", schimbare facuta de Dumnezeu prin Duhul Sfant, prin alegerea omului.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Tot ''pacatos'' esti."
Adevarat. Dar este altceva cand ai speranta vietii vesnice. Cand acceptam ca pacatele noastre sa fie luate de catre Domnul Hristos, atunci starea noastra se schimba.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Speranta este un concept umanist care nu are legatura cu Dumnezeu. Am folosit si eu acest cuvant ca sa fiu mai usor inteles.
Dar in Biblie gasim cuvantul "nadejde" care este legat de cuvantul "credinta".
"Insa nadejdea aceasta nu insala, pentru ca dragostea lui Dumnezeu a fost turnata in inimile noastre prin Duhul Sfant care ne-a fost dat." (Romani.5:5)
"Caci in nadejdea aceasta am fost mantuiti. Dar o nadejde care se vede nu mai este nadejde: pentru ca ce se vede se mai poate nadajdui?" (Romani.8:24)
"Acum, dar, raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea." (1Corinteni.13:13)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nadejdea care vine de la Dumnezeu nu inseala, si in ea nu exista urma de indoiala. Cine cunoaste pe Dumnezeu stie ca Dumnezeu nu minte si nu inseala, chiar daca nu cunoastem cum/cand Isi aduce planurile la indeplinire. Credinta in Dumnezeu este un act ce se contruieste in inima omului in timpul vietii. Credinta NU este este un act care acum il ai si gata il ai pentru totdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nadejdea trebuie sa aiba o baza logica."
Perfect adevarat. Trebuie sa cunoastem pe Dumnezeu; atunci vom descoperi logica Lui. Pentru ca lucrurile spirituale nu sunt intelese de oameni. Ca sa fie intelese de oameni, Mantuitorul le-a vorbit oamenilor despre lucrurile spirituale in parabole. Altfel nu ar fi fost intelese. Si cand i-a spus lui Nicodim ca trebuie sa se nasca din nou ca sa vada in Imparatia lui Dumnezeu, acest preot Nicodim a ramas perplex:
"Nicodim I-a zis: "Cum se poate naste un om batran? Poate el sa intre a doua oara in pantecele maicii sale si sa se nasca?"
Isus i-a raspuns: "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.
Ce este nascut din carne este carne, si ce este nascut din Duh este duh.
Nu te mira ca ti-am zis: "Trebuie sa va nasteti din nou."
Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge.
Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul."
Nicodim I-a zis: "Cum se poate face asa ceva?"
Isus i-a raspuns: "Tu esti invatatorul lui Israel si nu pricepi aceste lucruri?"" (Ioan.3:4-10)

Deci daca lucrurile spirituale sunt intelese greu sau deloc (sau chiar eronat) de catre conducatorii religiosi, la ce sa ne asteptam la oamenii de rand? Nu vor intelege decat contradictii si eronari.
Dumnezeu vorbeste pe limba noastra prin parabole si alte lucruri prin care sa intelegem catusi de putin lucrurile spirituale. Si acest lucru este cu atat mai greu cu cat nu am fost educati in asa ceva.

Am mai spus si in alta parte: Dumnezeu este logic. Mai logic decat oamenii. Chiar dincolo de intelegerea lor. Dar nu este cu neputinta sa cunoastem logica Lui. Numai si numai cand vom intelege logica Lui, atunci vom putea intelege Biblia. Pana atunci ea este numai si numai eronari, chiar si pentru aceia care au facut facultati si doctorate. Este ca o carte care ii dai sa o citeasca unui om care nu stie sa citeasca. Ce poate el intelege? Niste desene (adica litere) fara inteles. Asa este si logica lui Dumnezeu: fara inteles pentru aceia care nu Il cunosc. De aceea o repet de cate ori este nevoie: trebuie ca mai intai sa cunoastem pe Dumnezeu; apoi lucrurile vor fi intelese. Aceasta este o educatie. Si cea mai inalta decat toate.
In vechime scrierile erau rare; dar educatia (cunoasterea) de Dumnezeu se transmitea verbal din generatie in generatie. Astazi nu mai este verbala -sau poate foarte rar; a ramas doar scrisa.
Si educatia aceasta trebuie sa fie personala. O personala convingere.
Cartea "Calea catre Hristos" este mare ajutor in privinta aceasta. Se gaseste gratuit in multe formate electronice.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Tu l-ai cunoscut?"
Da. Spiritual, nu si fizic. Cum este? Nu exista cuvinte in ocabularul umanitatii pentru ca sa Il pot descrie. Nu stiu dac apoate fi explicata legatura de dragoste dintre om si Dumnezeu. Chiar sunt curios daca cineva a exlicat-o.
Dovada ca L-am cunoscut este schimbarea vietii.
Martori: o intreaga unitate militara ce facea de garda la un depozit de munitie in timpul stagiului militar obligatoriu; apoi familia, rudele, cunoscutii si colegii de munca.
Mai multe detalii nu am.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu esti pedepsit pentru ale lor, ai tu destule si asa, si tu si eu.
Toti suntem pacatosi si toti am cazut. Noi mostenim doar inclinatia spre rau, cand un copil se naste, vine in aceasta lume cu o fire pacatoasca, noi trebuie sa ne straduim uneori sa facem binele, dar nu trebuie sa ne fortam prea mult ca sa facem raul, sa curvim, sa furam, sa mintim, sa injuram, etc. Dar tu alegi ce sa faci, tu alegi daca sa pacatuiesti sau nu.
Fara Dumnezeu nu putem trai o viata sfanta, Iisus spune ''Despartiti de Mine, nu puteti face nimic'' Nu avem puterea necesara in noi insine sa traim o viata sfanta, de aceea a venit Duhul Sfant, care se numeste in Biblie in Greaca parakletos, adica cel care vine in ajutor, care sustine cauza cuiva, in alte traduceri este numit ''cel care lupta alaturi de tine'' se face o asociere, exact ca in luptele in care 2 soldati stau in campul de lupta spate in spate si lupta cu inamicul, nu ii poate lua prin surprindre pentru ca ei fiind spate in spate, nu pot fi luati pe nepregatite.
Fara ajutorul Duhului Sfant, nu putem face fata si sa traim conform cuvantului Lui Dumenzeu, este imposibil. Nu putem pentru ca desi ne dorim, nu avem in noi puterea necesara, Duhul Sfant vine ca un generator foarte puternic care alimenteaza o baterie moarta, bateria este moarta si nu poate produce energie, fara Duhul Sfant care sa ne alimenteze, suntem sortiti esecului.
Cand ei au cazut, toata natura umana s-a degradat, dar cel ce crede in Hristos nu mai este judecat, El poate trai cu Dumnezeu, poate vor mai fi caderi accidentale, dar nu esi obligat sa ramai in ele.
Adam a ales gresit, noi putem alege mai bine ca el, il alegem pe Dumnezeu, dar tine de propria vointa, Dumnezeu nu ne poate forta mana.

Recomand cu caldura urmatorul video :

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Ineys a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca un copil, de cand se naste e inchis intr-o camera si i se ofera doar hrana si conditii optime pentru a putea trai pana la batranete, poate sa pacatuiasca? Nu interactioneaza cu nimeni, nici nu stie sa vorbeasca, tot ce stie sa faca e sa manance, sa mearga la toaleta si sa doarma.

Răspuns utilizator avertizat
| 1hellotpu1 a răspuns:

Ei au fost asa nerecunoscatori lui Dumnezeu incat si noi suntem pedepsiti din cauza lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Parca in biblie zice clar ca, copiii nu sunt pedepsiti pentru faptele parintilor lor"

De fapt zice si ca nu sunt si ca sunt. Depinde la ce capitol esti.

Răspuns utilizator avertizat