| CinevaNou a întrebat:

Pentru cei carora li se pare corect ca pacatele parintilor sa se rasfranga asupra copiilor lor:
Daca bancile ar urma exemplul lui dumnezeu si ar obliga copiii sa plateasca toata viata creditele acordate parintilor(in caz ca acestia intra in imposibilitatea achitarii), vi s-ar parea la fel de corect?

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Probabil nu ai inteles despre ce este vorba.
Am sa-ti dau un exemplu; cineva merge la curve si se imbolnaveste de SIFILIS (boala care NU se vindeca) apoi se casatoreste si v-a avea copii. Acestia (copii) vor fi mostenitori de SIFILIS cu consecintele respective. Sifilisul se transmite EREDITAR pana la a patra generatie (inclusiv). Sa-ti dau alt exemplu, un individ cu familie face o infractiune cu pierdere de bani. Individului va trebui sa plateasca banii, lucru care v-a afecta si familia.
Pacate facute de o persoana care se rasfrang si asupra copiilor.
Iar pentru "credinciosii" atei, daca ve-ti citi Biblia ve-ti vedea ca Dumnezeu hotareste un termen de suportare a efectelor pana la generatia a patra, surprinzator Sifilisul are efecte asupra urmasilor in aceiasi perioada de timp. Oare de unde or fi stiut aia sa scrie asa ceva ca nu stia nimeni de boala asta pe vremea aia?

| CinevaNou explică (pentru danut):

Cum ramane cu celalte boli? Banuiesc ca nu doar sifilisul exista.
Btw, cunosti vreun caz real in care boala s-a propagat 3 generatii si la a 4-a s-a oprit?

| danut a răspuns (pentru CinevaNou):

Sifilisul este una dintre cele mai grave boli din lume FARA leac si in acelasi timp MOSTENITE, este o boala a PACATULUI, CURVASARIA. Incalcarea poruncii a 7-a. Si celelalte boli sunt o consecinta a pacatului dar nu stiu de niciuna cu o "intindere" la urmasi atat de lunga. Nu ma pricep la medicina dar pe vremea lui Ceausescu in toate dispensarele gaseai pliante cu efectele SIFILISULUI fiind cea mai GRAVA boala SEXUALA.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Poti lua si o tona de pelicilina ca nu te vindeci. Vorbesti fara sa stii sau citesti aiureli de pe net. Am avut un prieten care era casatorit cu o doctorita care il trata, fiind mostenitor de prima generatie.Nu spun cum arata baiatul ala la 22 de ani. Nu mai este, asa ca ia tu sifilis si "vindecate" cu pelicilina si cine stie, poate scapi.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Atata "poti" atata "generezi".

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru danut):

Sifilisul se trateaza si se vindeca, bine ai sosit din Evul Mediu.

| danut a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Cu mult mai mult decat iti imaginezi tu.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Poate nu sti dar nu se vindeca ci "dispare" in jur de 10 ani revenind in faza SECUNDARA, avand ca prim efect nebunia iar la urmasi apare si in faza tertiara ce include ceva ce seamana cu lepra in privinta pielii, organe interne degradate ireversibil si nebunie. Eminescu era in faza tertiara avand o faza de nebunie ireversibila (internat a treia oara la nebuni). Sifilisul daca este tratat apare in faza secundara la o distanta mai mare de faza primara (10-15 ani) DAR nu se vindeca, sunt doar minciuni dar doctorii stiu adevarul dar asa cum ciuma NU a disparut si nici variola (doar minciuni pentru fraeri) asa si sifilisul nu se vindeca. P.S. I-a duceti-va voi ce spuneti ca se vindeca la spitalul de boli tropicale unde sunt si sifiliticii si vedeti de ce sunt tinuti cu grati la usi si ferestre ca la puscarie si cati pleaca vindecati de acolo, asta asa ca sa nu spuneti ca sunteti "dezinformati".

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru danut):

Tu ai probleme mai grave decat parea...ce legatura are Eminescu cu povestea noastra? Ala a trait acum 150 de ani, deci repet, bine ai venit din Evul Mediu, acomodeaza-te intai pe aici si dupa aia poate nu mai bati campii atat.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Mai, de cand a trait Eminescu in evul mediu? Am spus si repet, cine vrea sa stie adevarul sa se duca la SURSA, spitalul de boli tropicale, langa Victor Babes, acolo unde a fos dus cel ce se credea ca are EBOLA.

| danut a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

De la SURSA, mama mea a lucrat (a decedat de curand) intr-un laborator medical, adica facea analize medicale, crezi ca stia cu ce se "consuma" SIFILISUL sau nu, asa ca pentru tine?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Eminescu n-a trait in evul Mediu, dar pur si simplu a trait inaintea inventarii antibioticelor.
Pentru cultura ta "Spitalul de boli tropicale", cum ii spui tu, nu e "langa" Spitalul Victor Babes ci asa se cheama chiar spitalul, "Spitalul de boli infectioase si tropicale Dr.V.B."
Si ce legatura are un pacient suspect de ebola cu tratarea sifilisului?!?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Respectivul spital se numea: "Spitalul Clinic Dermato-Venerice "Prof. Dr. SCARLAT LONGHIN". Intr-adevar s-a mutat in apropierea spitalului Victor Babes, sub tutela acestuia DAR nu in aceiasi locatie ci la 2 stati de tramvai distanta, adica VB la piata muncii (Bariera Vergului) iar SL la Baba Novac. Ebola nu are nimic cu sifilisul dar am spus ca acolo a fost dus respectivul ins, adica au saloane cu izolare infectioasa totala (fara posibilitate de a intra sau iesi, gen inchisoare) pentru bolnavii cu boli cu transmisie sexuala, in special pentru cei cu sifilis. Cine nu crede poate da un "tur" prin zona.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Cum "pacatul" nu e decat o inventie crestina, evident ca toata prostia asta cu copiii care patesc nu stiu ce din cauza mosilor si stramosilor lor nu e decat o stupiditate evidenta.

Bineinteles ca prostia parintilor se poate rasfrange asupra copiilor lor direct, dar nicidecum prin pedepse divine.

| sublime89 a răspuns:

Mai intai trebuie sa dovedeasca existenta pacatelor, si apoi sa dovedeasca si ca acestea se pot "rasfrange" asupra altcuiva. Misiune Imposibila 1000.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un exemplu ca sa intelegi treaba aia se gaseste pe teriitorile precum Siria, Libia (daca nu ma insel), Palestina, Irak, Afghanistan etc. Copii care se nasc acolo sunt supusi razboiului ca o conditie.

"In Palestina va fi pace atunci cand arabii isi vor iubi copiii mai mult decat ii urasc pe evrei." Golda Meir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai sti rostul acestei probleme ai sta numai in genunchi si ai multumi Domnului-Dumnezeu.Dar nu-l stii deci nu e cazul unui raspuns. daca ai vedea in timp si oarecum, planul domnului, ti s-ar parea foarte normal.dar nu vezi fiindca orb esti.

| CinevaNou explică (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca tu ii multumesti si daca iti pica un gainat in freza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaNou):

Bai gagiule? gainatul in freza inseamna noroc pentru cine e superstitios, iar agricol vorbind, ingrasa ogorul care-ti da painea cea de toate zilele.cum face si gunoiul dealtfel.de grajd.deci fii ganditor, nu prost perecum gardul primariei, din cucuietii din deal.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu era nevoie sa confirmi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu ma, aia cu demnitate, ii pupa in c.r pe politicieni, functionari, pile, si alti ciocoi din astia noi poate-poate vor fi primiti si ei in randul lor cu o diploma cumparata de masa si tatasu, ca sa poata freca si em menta intr-o chichineata acolo.bravo ma demnitate, ma miram eu cum de esti asa dastept.esti de cel fara de Dumnezeu care calca pe cadavre si te numesti demn? pentru mine nu esti decat un bleg iesit dintr-un trunchi gaunos rau de tot, cu capul plecat, nu la sfinti, ci la oameni.aia nu e demnitate blegia.e slugarnicie si pupincurism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i bun exemplul cu bancile.In urma unui deces banca poate obliga mostenitorii sa plateasca.
Cand e vorba de banci pana si Satan isi inchide paravalia numai sa nu fie nevoit sa faca un imprumut.
Cum zicea si tata "ba ia si da in cap, fura, sparge buticuri ca intr-o zi o sa iesi basma curata, dar sa nu te indatorezi la banci caci te vor urmari o viata intreaga."

| Bringmelight a răspuns:

Bancile ca bancile, dar sunt multi care cred ca daca un copil se naste handicapat sau cu o boala, de vina sunt pacatele parintilor, si nu alte cauze. Asta e mai grav.