| simplej a întrebat:

Sunt in acea perioada a lunii si nu inteleg de ce nu am voie in biserica.Stiu ca femeia a fost blestemata inca de la inceputul lumii si ca Dumnezeu prefera barbatii, insa astept parerile voastre.

Desi urmatorul blog este mai mult ca sigur o inventie, biserica chiar sustine astfel de idei cum ca ar fi pacat mare daca merg la biserica in acea perioada.

http://credinciosii-intreaba.blogspot.com/......ra-de.ht ml

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Când nu foloseau nici chiloți și nici tampoane și se și spălau f rar șamd femeile în perioada ciclului miroseau f urât, iar sângele cu cheaguri se prelingea pe jos și făcea mizerie și le era lene să spele mizeria respectivă.
Între timp societatea a mai evoluat, s-au inventat : chiloții, vata, ulterior și tampoanele, săpunul, apa caldă, iar femeile se mai și spală, măcar săptămânal, și lucrurile stau oarecum diferit, dar religia și biserica, au rămas tot așa!

10 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu e o inventie, nu ai cand esti la perioada si gata.

| 93Anna93 a răspuns:

Eu una, ma duc la biserica cand sunt in acea perioada a lunii. Am vorbit cu un preot care mi-a zis ca pot merge la biserica cand sunt pe stop si ca regula aia a fost facuta, asa cum zicea si Mihaida, pe vremea cand nu existau absorbante si chiloti.Interzicirea intrarii in biserica, in acea perioada a lunii, era pur igienica.

| Esperança a răspuns:

Dumnezeu a blestemat femeia?
Cine te-a mintit?
Vezi tu, oamenii iau Biblia mot-a-mot si nu se gandesc la faptul ca asta scria in VT unde femeile nu aveau absorbante si normal ca nu puteau iesi pe strada asa, murdare, adica patate de acea scurgere.
Acum fiecare cu ideile lor si fiecare cum a interpretat Biblia.
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu nu este o carte filosofica si nu este nici usor de inteles iti trebuie mult har si multa intelepciune de la Dumnezeu pentru a o intelege si din pacate la multi le lipseste aceasta intelepciune.

| cristi202 a răspuns:

In Legea lui Moise, ai vazut pe blog pasajul, scrie ca femeile nu aveau voie sa mearga cind erau pe rosu (sau cu orice alt fel de scurgere, si in privinta asta era valabil si pentru barbati) la Cortul Intilnirii, unde Dumnezeu venea si se intilnea cu oamenii, adica cum ar veni azi Biserica. Problema e ca s-a preluat acea lege cum ca femeile nu au ce cauta in Biserica cind sunt pe rosu. Insa realitatea nu e asa. Isus, Dumnezeu intrupat, a acceptat sa fie atins de o femeie cu scurgere de singe de 12 ani, si nu a facut-o necurata, asa cum erau considerati a fi cei ce avea scurgeri pe vremea Legii lui Moise. Dimpotriva, a vindecat-o de curgerea singelui ei. Asta inseamna ca poti veni la Dumnezeu asa cum esti, fie ca esti OK, fie ca esti pe rosu, ca nu mai e dupa Legea lui Moise, si ca Hristos a venit cu Legea Sa, legea dragostei, care accepta pe fiecare asa cum e el.

| Vali87 a răspuns:

Doamne nu imi vine sa cred ca ai scris. Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu e un lucru rau ca esti credincioada dar cum sa fii atat de preocupata de faptul ca esti la menstruatie si nu ai voie in biserica? Si daca esti ce? Care e problema? Am citit articolul la care faci referire de pe blog. Pai maicutele asta trebuie sa faca sa duca mai departe ceea ce era in trecut, asta e menirea lor, dar nu inseamna ca trebuie sa aplicam ce ne zic ele. Asa daca ne luam dupa ele cred ca ar trebui sa tinem post sau sa ramana virgine femeile toata viata, asta asa ca sa exagerez un pic. Ce naiba las-o naibii de treaba, crezi ca femeile/fetele care se duc in noaptea de inviere la biserica nu or fi unele dintre ele in acea perioada a lunii, doamne iarta-ma, crezi ca nu or fi? Tu ce zici?

Imi aduc aminte de o matusa care venise la Bucuresti si am fost sa se inscrie fata ei la facultate si era marcata de faptul ca o mare parte din fete purtau fuste scurte, era traumatizata de ceea ce vazuse. Asa multi oameni care au trait in mediul rural pe vremea lui Nea Nicu au ideile lor fixe. Daca te duci la bunica ta, de exemplu si ii spui de ceea ce ai intrebat tu pai cred ca te si plesneste mai ales daca e mai batrana asa de 70 80 de ani big grin. Ca pe timpul lor asa era nu puteau femeile in acea perioada sa intre in biserica, extraordinar.

Cu privire la faptul ca femeia e blestemata de Dumnezeu, doamne am observat ca ai 20 de ani, cum poti sa spui asta, daca nu ma uitam la intrebarile anterioare as fi zis ca ai 12 ani, nu mai mult. Scuza-ma cum poti sa spui asta? Chiar nu gasesc raspuns. Nu mai crede toate bazaconiile, prostiile pe care le gasesti pe bloguri, site-uri.

| simplej explică (pentru Vali87):

Eu doar incercam sa inteleg de ce. M-am gandit si eu ca asa era pe vremea lor, dar pana la urma, in prezent tot se considera pacat.Biserica sustine astfel de bazaconii.

In plus, chiar consider ca femeia a fost blestemata de Dumnezeu.Ai noroc ca nu te-ai nascut de sex feminin, te-ar fi asteptat o viata grea si murdara.

| simplej explică:

Haha.Asta ai inteles din ce-am zis eu? Deci daca imi pun o intrebare de genul inseamna ca nu mai pot de grija de ca nu ma pot duce la biserica ca asa se zice? Aveam si eu curiozitatea asta, cum la fel poate ma intreb de ce biserica se face ca nu stie de preotii homosexuali si pedofili.laughing

Daca ai fi fost femeie, ti-ar fi placut sa ti-o pui cu sefu( si pana ajungi la sef, poate si cu altii) ca sa ai salariul mai mare? Te-ai fi simtit avantajata, a? Sau sa stai cu libidinos de 60 de ani ca sa ai bani de cizme? Sau chiar sa stai la servici toata ziua si in timpul liber sa ai grija de copii si sa gatesti, in timp ce sotul tau se distreaza cu amantale si cu prietenii( ca deh, nu-i treaba lui sa spele, sa calce, sa faca mancare, sa aiba grija de copii, etc, etc)? Sa mai zic? Nu, lasa, ai dreptate, femeile sunt avantajate: umilite toate viata.Nu le iau apararea, ca stiu ca multora le place umilinta, dar asta e parerea mea.Eu nu sunt genul ala de fata.

| Vali87 a răspuns (pentru simplej):

Se pare ca discutia noastra degenereaza big grin.

Nu asta era scopul.

Numai bine!

| simplej explică (pentru Vali87):

"o femeie este mult mai avantajata decat un baiat din foarte multe de vedere...in mediul profesional ai sa vezi ca asa este"

Urasc frazele de genul.Imi provoaca sila.

Numai bine si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa afli adevarul la aceasta intrebare? o sa ti-l scriu dar in mesaj.