| mODIN a întrebat:

Sunt mai multe biserici decat spitale in Romania...ce tara de idioti putem avea.Cu ce naiba ajuta bisericiile? Daca cineva vrea sa aiba prieteni imaginari, de ce nu o poate face acasa?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...şi pe banii lui.

- https://www.facebook.com/....../photo.php

- http://stirileprotv.ro/......erici.html

| sublime89 a răspuns:

Va veni vremea cand vom regreta noi toate astea. De fapt, deja o facem. Cand ne vom trezi ca toate tarile din jurul nostru vor ajunge la un nivel cat de cat apropiat de vest, iar noi vom sta pe loc ca de obicei.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca romanului ii place sa fie luat de prost, batjocorit si apoi cu banii luati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii ajuta pe ei, pentru ca e mult mai usor sa construiesti o cladire si nimic mai mult decat sa construiesti o cladire si sa dai cateva zeci de salarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista spitale dar se inchid, de ce oare?
Cat despre biserici nu este treaba magarului de unde beau oile apa.
Daca unii doresc sa fie ingropati sau incinerati precum cainii comunitari este alegerea lor si o respect.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Respecţi cum, Danielescu2000? Prin dispreţ şi aroganţă?

Nu pricepi că băutul tău de apă, în calitate de oaie, îi costă pe oameni - neimplicaţi în treaba oilor şi ciobanilor (popi) - nişte bani, nişte bani care se puteau cheltui într-un mod raţional, util şi de bun simţ?

Dacă vrei să fii o oaie, nu ai decât, dar fă-o pe banii tăi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Câţi bani pot să dea la buget aceşti 0, 2% atei de fac atâta scandal pentru banii lor fata de cei 85, 9 care sunt credinciosi ortodocsi?
Cat la suta din banii de la buget varsati de atei ajung la biserici?
În plus, puţinii atei pe care i-am cunoscut plătesc impozite spre zero.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce contează că tu şi familia ta sunteţi violaţi, dacă alţii 100 se lasă ffffolosiţi de bună voie?"

Nu este vorba de număr, ci de principiu şi nu este vorba doar despre atei, ci despre toţi cei, inclusiv credincioşi, care sunt de părere că banii din taxele lor ar trebui utilizaţi în alt mod, nu risipiţi pe salariile popilor şi pe biserici.
Totuşi trăim într-un stat laic (deşi, se pare, doar în teorie)!

| Delmoniko a răspuns:

Intr-o astfel de "cladire" intra mai multi bani decat iti poti imagina. Unde mai pui la socoteala ca sunt neimpozabili. Stiati ca in ultima vreme arhiepiscopia deschide gradinite in curtea bisericilor iar taxa este trecuta ca "donatie". Daca am vorbi despre cat de distrus psihologic neamul romanesc ne-ar lua veacuri. Din pacate, ne vom lasa furati in continuare. Toata lumea fura, asta-i Romania.

| Moisie a răspuns (pentru Delmoniko):

Nu Romania, ci asta-i modelul ortodox!

| AmXjKr a răspuns:

Frate esti retardat mintal, du-te si imagineazati-l pe satana si fa-ti-l prieten, sa vezi ce bine iti va fi fara El.

| mODIN explică (pentru AmXjKr):

Tu esti cel care vorbeste cu oameni imaginari nu eu.

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Romania nu etse trasa in jos de catre religie ci de alte lucruri.asa ca numai cautati motive alternative pentru faptul ca romanii SUNT RETARDATI!