| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Credeti voi ca guvernul au o parte din banii care preotii ii baga in buzunar? Altfel nu vad de ce naiba ar fi atatea biserici (si cum nivelul prostiei e "limitat" ca universul)mai fac si catedrala aia imensa, inloc sa bage banii in spitale (nu zic scoli ca degeaba ar baga, oricum majoritatea ii preocupa sexul de la 14 ani sau se pupe in dos reciproc pe facebook). De ce zic spitale, acym ani o vecina, sotul ei ia spart capul si a ajuns la spital, dupa 5 ore de operatii au "pus-o" pe picioare si iau facut vand acasa ca nu are destul loc si cazul ei nu era "destul de grav", chiar daca avea numai copci si ate in cap si restul. Ma intreb eu, oare Romania se va scula la realitate, sa numai fie asa impertinenta, sa numai bage aiurea banii in toate prostiile ci si in ceva care trebuie cu adevarat, care ne ajuta cu adevarat?

Am mai vazut un post de genu " oricum voi ateei va casatoriti in fata la preoti si cand muriti preotii va ingroapa", da ca asa sunt multi invatati si sotul sotia poate crede in dzeu si ii face pe plac, dar de ce (poate oi parea animal dar e adevarat) cand bunicu bunica ii e rau sau naiba stie ce se mai intampla, toti suna salvarea, de ce nu se inchina la miile de iconite care le atarna prin casa, ca te miri ca nu ia casa foc? De ce nu se roaga la dzeu si cheama doctoru? Omu cu stiinta? Toata lumea e ipocrita cand vine vorba de asta vedeti voi, ei cu doctoru cand au belele, noi cu ale noastre.

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Lumea se plange ca sunt mai multe biserici decat spitale...dar pana la urma a cui e vina?

Multe din aceste biserici au fost construite din donatii.
Mai sunt si exemple nesimtite de gen Manastirea Mantuirii neamului....de 200 si ceva de milioane de euro.
Dar in general bisericile sunt facute din fonduri private.

Ce sa faci? Asta e...lumea de buna voie alege sa doneze mai multi bani catre biserici decat catre spitale.
Suntem o tara pana la urma in care 95 % din populatie se declara profund religioasa.
95%....suntem in top 10 in lume.

Dar mai e ceva.
O buna parte din bisericile astea au o vechime.
In timpul comunismului nu s-au mai construit, si totul a inflorit din nou dupa 1989.
Dar e de luat in calcul si faptul ca multe din ele erau deja construite de o buna perioada de timp.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Infectia fumigenelor iehoviste (gen @Robyi) nu inceteaza sa fie aruncate asupra Bisericii lui Hristos.
Biblia nu condamna cinstirea obiectelor de cult (icoanelor), din moment ce porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context ce a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor si nu crestinilor), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).
CA DOVADA, iata ca la porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…
Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!
Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "asemănărilor"! Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| milan9 a răspuns:

Infectia minciunilor iehoviste (de genul @Robyi) nu inceteaza sa fie aruncate asupra Bisericii lui Hristos.
Biblia NU CONDAMNA CINSTIREA obiectelor de cult (sf. CRUCI), din moment ce insasi Scriptura RIDICA LA O CINSTE NEMAIVAZUTA SEMNUL CRUCII.

(Ce Scriptura modificata si denaturata au oare ratacitii de iehovisti? thinking)
Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

Biblia nu condamna cinstirea obiectelor de cult (sf. Cruci), din moment ce porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context (dată doar evreilor si nu crestinilor), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).
CA DOVADA, iata ca la porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

A ALTA PROBLEMA...
Cat de ipocriti pot fi iehovistii din moment ce interzic oamenilor sa-si numeasca parintii cu apelativul "tata", tot la fel interzic preotilor sa fie numiti "parinti" (spirituali). Asta s-ar deduce dupa TEORIA LOR STRANIE, care pleaca din denaturata interpretarea falsa si fortata a Scipturii (lucru la care se pricep cel mai bine dintre toate sectele).
Scriptura spune: "Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri." - dar este doar un limbaj metaforic, dorind sa arate DOAR ca Cel care prin excelenta ne este "Creator" si "Parinte". (cuvintele contin o indreptare a atentiei spre Dumnezeu, si nicidecum o interdictie).

| milan9 a răspuns:

Cat de mincinosi si tendentiosi vor continua sa fie iehovistii din moment ce calca in picioare sute de VERSETE BIBLICE referitoare la PREOTIA Noului Testament? thinking

O mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."etc, etc.

| sublime89 a răspuns:

E cam greu pentru credinciosi sa nu fie ipocriti. Ei cred intr-un zeu care nu functioneaza. Daca el nu face niciodata niciun miracol, atunci e si normal ca oamenii se vor duce la spital cand sunt bolnavi, cu unele mici exceptii de un fanatism rar. Cat despre tara asta, e clar ca avem un popor intreg de educat. Problema e ca un popor ignorant nu se prea poate autoeduca, pentru ca intelectualii sunt prea putini, si nu fac fata unei mase de inculti. Politica iar nu ne prea poate salva, pentru ca intr-o democratie majoritatea decide, iar majoritatea nu e tocmai formata din intelectuali. Deci aproape toti politicienii vor proveni din randurile maselor, si vor face politica pe placul maselor, pentru ca altfel nu primesc voturi, si nu au viitor. Poate salvarea va veni din Occident, odata cu integrarea Romaniei in UE si alte structuri vestice. Important e sa o lasam sa vina, si sa nu-i acuzam pe straini ca vor sa ne distruga identitatea nationala, sau mai stiu eu ce.

| TeckTonik997 a răspuns:

Ai un avatar cu un creier, ai putea incepe si tu sa il folosesti, biserica aia gigantica e o mare afacere, nu altceva. Credinciosii NU au nici o vina, cum spune zicala populara: "Fa ce zice popa, nu ce face popa". Biserica Ortodoxa ia o gramada de bani de la stat, pe cand alte religii mai mici care activeaza in Romania, refuza dreptul la ajutor financiar din parte statului, nu sunt sigur, dar cred ca ajutorul financiar se da si in functie de credinciosi, asa ca... ghiceste cine ia cei mai multi bani. Acum intr-o alta ordine de idei, cum am spus si intr-un alt raspuns, bisericile sunt mult mai multe decat spitalele si scolile desi fiecare sat are cate o bisericuta mica si NU vad cu ce incurca aceasta. La ea se savarsesc cate 5-10 slujbe pe an deoarece preotul are multe astfel de bisericute in grija ia cheltuielile sunt ft reduse. In timp ce, o scoala sau un spital are nevoie de investitii majore si de multa atentie, de personal prezent zilnic. Unele comune au si spital si scoala, cu personal bine pregatit (cunosc exemplu cert, profesori buni, medici la fel) dar cei care locuiesc acolo prefera sa mearga 50km pentru o banala raceala sau pentru studiile primare, atunci ce folos are acea scoala goala si acel spital parasit? Niciunul.
In ultimul rand, ar trebui sa stii ca Dumnezeu a spus sa avem mare grija de viata noastra, de sanatatea noastra deoarece este cel mai important dar cu putinta si sa incercam prin toate mijloacele posibile sa ne vindecam, deoarece el lucreaza de cele mai multe ori prin oameni.

| Holiday a răspuns (pentru TeckTonik997):

'Credinciosii NU au nici o vina"

Eronat, fara prostia credinciosilor, acea institutie nu ar mai exista.

" In timp ce, o scoala sau un spital are nevoie de investitii majore si de multa atentie, de personal prezent zilnic."

Vezi tu, o astfel de logica ne tine in Evul Mediu...Scoala necesita niste cheltuieli, dar formeaza oameni, ii educa, oameni care vor inapoia inzecit, in variate moduri banii investiti de stat in ei. Pe cand biserica doar ia si nu da nimic, doar umfla buzunarele si burtile popilor.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Holiday):

Dupa cum spuneam, degeaba faci scoala si spitalu' in fiecare sat/comuna ca tot nu rezolvi nimica pentru ca pur si simplu oamenii nu vor veni deoarece prefera sa mearga la oras, crezand ca acolo sunt doctorii, profesoriii si conditiile mai bune. Pana la urma, urmand cele mai bune scoli pana acum altceva in afara ca relatiile, bani si linguseala iti aduc rezultate nu am invatat absolut nimic. Hai sa facem cum zici tu, sa facem scoli, sa umplem burtile profesorilor care altceva in afara sa oblige copii la platit meditatii in caz ca vor sa aiba o nota cat de cat si sa treaca clasa, nu fac. Si in orice caz, pana acum nu am auzit de o comunitate privata de unitati de invatamant, decat de 4-5 copii intr-un sat izolat si nu stiu cine ar construi o scoala pentru ei.

| Holiday a răspuns (pentru TeckTonik997):

Lucrurile nu se pot schimba de pe o zi pe alta, gandirea asta paguboasa e adanc inradacinata in mintile romanilor, dar trebuie inceputa schimbarea, altfel vom ramane in continuare unde suntem, si tot mai departe de cei care au inteles cum merg lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Politica, comertul si religia falsa colaboreaza-666.

| milan9 a răspuns (pentru ada92):

Religia falsa a iehovistilor, sau care alta dintre cele aproape 40000 de secte?

| ada92 a răspuns (pentru milan9):

Care colaboreaza cu politica si face comert din orice, se vede care.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Relatia cu "politica" inseamna relatia cu statul, cu oamenii in fond, iar Fiul lui Dumnezeu a spus sa respectam autoritatea statului: "dati Cezarului ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu".

| Robyi a răspuns:

De fapt, Biblia vorbeste despre acesti profeti falsi (Deuteronomul 18:20; Luca 6:26; Matei 24:23; 7:15-23). Acesti "profeti falsi", asa cum ii numeste Biblia, au schimbat religia cum ei au vrut. Iti dau un exemplu.
Biblia condamna inchinarea cu ajutorul icoanelor (Ioa 4:24)
In al doilea rand, Biblia spune ca folosirea crucii in inchinare este o idolatrie (Exodul 20:4; Ieremia 10:3-5)
De asemenea, expunerea stalpului de tortura al lui Isus este o batjocura, spune Biblia in Evrei 6:6 si Matei 27:41, 42.
Asadar, acesti "profeti falsi" au prostit lumea atat de tare, incat i-au orbit.
Oamenii nu mai deschid Biblia sa se convinga ei singuri. oamenii il cred doar pe preot.
Si as mai vrea sa inchei cu un argument. Cateodata, preotilor li se spune "parinti". Avand in vedere ca Biblia spune sa nu ii spunem nimanui "tata", decat Tatalui vostru ceresc (nu ne referim la parintii care ne-au nascut si ne-au crescut).
Asadar, cauta SINGUR si convinge-te la care religie este adevarul.