Întrebare recomandată | mODIN a întrebat:

De ce inca sunt construite biserici? Lume nu are nevoie de asa ceva.Din banii aia am putea sa salvam oameni care au nevoie de operatii scumpe, sau sa ii ajutam pe cei loviti de soarta....Cu ce naiba ajuta bisericiile? Sunt o pierdere de timp si bani.

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Am putea construi scoli. Asta ar trebui sa fie viitorul. Propun secularizarea averilor bisericii. Sa lase doar una la cateva sute de locuitori, sa le elimine aparatul administrativ, sa le fie confiscate averile care nu pot fi dovedite si cu toate astea cred ca s-ar construi cateva scoli si spitale.

Răspuns utilizator avertizat
41 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca toți cei care sunt de părere că e ok să avem mai multe biserici decât spitale și că e normal să se construiască în continuare, să meargă la biserică când se îmbolnăvesc. Ar fi așa de simpatic să vezi cum li s-ar schimba opinia când de la spital ar fi trimiși la biserică să se roage să se vindece, priceless.

| NOname a răspuns (pentru FucktheSystem):

...şi la şcoală, eventual, să vină doar pentru orele de religie. Deşi...copiii ce vină au?

| FucktheSystem a răspuns (pentru NOname):

Nu, nu, nu, mai bine să fie lăsați la școală că poate se deșteaptă, nu e destul că-s mulți, să mai fie și proști și asta ne mai lipsea...

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Esti de acord cu mine ca cel care a emis aceasta intrebare dezgustatoare sa fie legat in lanturi?

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Nu ma lua in seama. Glumeam big grin

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Nu pot fi de acord cu prostie, fanatism, dictatură şi violenţă (printre altele).

Dar dacă simţi asta, îţi recomant un consult psihiatric, exile.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Nici eu. Aveam chef de glume, nimic mai mult.

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Cum de glumele tale mai mereu sunt de prost gust, exile?
Spui o prostie sau nesimţire pe care o gândeşti, iar apoi o îmbraci într-o afirmaţie ipocrită de tip "am glumit". Dacă nu eşti capabil să-ţi asumi cuvintele, nu le mai arunca, ţine-le pentru tine.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Asa am sa fac.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/EprQGmZ3Imw :))

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
atat timp cat vorbim si ne razboim sub anonimat, nu facem decat sa ne ascundem lasitatea, ar trebui sa iesim in strada sa ne strigam durearea din toate punctele de vedere.e foarte comod sa stam in fata pc-ului si sa acuzam, dar pe cand atitudine?
nu asa ar fi corect?
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

In cazul asta, iesirea in strada nu cred ca are vreo relevanta.
Studentii si profesorii au iesit in strada cerand 6% din PIB pentru invatamant
Cei din sanatate amentinta cu greva.Statul se face ca le rezolva revendincarile, stiind ca cetatenii nu se pot lipsi de educatie nici de sanatate. Intr-o lupta castiga tot timpul cel puternic ( in cazul nostru statul )

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Poate ca ai dreptate, dar sa iesim in strada sa ne strigam durerea, nu sa iesim doar de dragul filmarilor sa devenim "vedete" peste noapte..nu am nimic cu biserica, lacasul sfant este de cand lumea, fiecare hotaraste ce face cu banul lui, iar daca eu/tu..hotaram sa ajutam biserica, nimeni nu ne poate condamna..sunt multi care doneaza bani, cu siguranta acei bani nu sunt cinstiti, cel care munceste din greu pentru bani, nu isi permite sa doneze mii de euro sa fim seriosi, asa ca, tot cei care fura, construiesc biserici cu gandul ca vor fi iertati de pacate..nu crezi?
nici preotul nu iti poate impune sa dai o suma anume si nu cere de acolo de unde nu are ce.
O seara bunahappy

| MihaelaDart a răspuns:

Daca s-ar construi mai multe scoli si astfel gandirea ta una mai desteapta. Bisericile intotdeauna au avut rolul lor, cu si fara ele sunt necesare unei lumi. Anumite persoane isi simt sufletul linistit intr-o astfel de locuinta, casa a Domnului, casa Sfanta. De unde stii tu ca daca ar fi bani s-ar construi anumite chestii si nu s-ar duce in afaceri murdare, ce stii tu despre lume?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste indobitocire

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt crestina, dar consider ca exista o limita in toate.Sunt 10 biserici intru-un oras de 16 mii de locuitori? Foarte bine! Sa se construeasca cel putin tot atatea scoli sau /si spitale. Pana la urma si preotii se imbolnavesc si trebuie tratatii iar copiii acestora trebuie sa invete.
Biserica are lor rolul ei in societate, iar preotii nu ar trebui sa-si depaseaca atributiunile.

| milan9 a răspuns:

Lumea are nevoie de biserici, dar adevarul este ca acestora le sta intotdeauna mai bine atunci cand sunt modeste... happy

| sublime89 a răspuns:

Noi intelegem asta cat se poate de clar, dar incearca sa o spui crestinilor indoctrinati, sa vezi ce sanse ai sa-i convingi. Am ramas cu mentalitatea de pe vremea lui Stefan cel Mare. Construim cat de multe biserici se poate, de parca ar conta cantitatea. D-zeu te vede din cer si te ajuta pe tine mai mult, ca vede ca ai mai multe biserici.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Mai bine nu-mi aduceai aminte! Chiar acum este in constructie o biserica, la doar 100 metri departate de blocul in care stau.Sa vezi cand o sa bata clopotul, nenorocitii.O sa ma mut pana atunci, nici nu se pune problema. laughing
Deci, sa mentionam ca bisericile polueaza fonic si perturba linistea publica.

| Kalla a răspuns:

Sunt de acord cu tine.Ar trebui ca numarul de biserici ortodoxe sa fie la fel cu celelalte biserici.
In plus Iisus se ruga la cer sau in pesteri sau la singurul templu care exista in tot Ierusalimul.Cand un preot vrea sa construiasca o biserica Dumnezeu isi pune mainile in cap.
Ar trebui sa facem niste petitii ca sa nu se mai faca biserici. Avem deja prea multe.Banii nu cresc in copaci.Preafericitul Daniel ar trebui sa inteleaga asta.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

De data asta, Kalla, sunt de acord cu tine. : )

| Vvistula a răspuns:

Nu se va indrepta nimic niciodata daca noi doar vorbim

| Swan39 a răspuns:

Evident că aşa e, dar cine crezi că ţine cont? Religia e peste tot, e ca un parazit; afectează şi pe cei care nu vor să aibă de-a face cu ea.
Marea majoritate a populaţiei Pământului sunt credincioşi; e o luptă în zadar.

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Probabil dar sa fim sinceri, unii oamenii chiar au nevoie de biserica si daca banii nu s-ar da pe biserici fii sigur 100% ca nu s-ar fi dat doar pe spitale si scoli ci si pe afaceri murdare cum spunea cieva mai jos.Bisericile au si ele rol important dar intr-adevar sunt si foarte multe avand in vedere ca vezi ogramada DOAR intr-un oras.Dar nele bisericii au fost construite si de pe vremea lui Stefan cel Mare care era foarte credincios.Fi macar recunoscator pentru ceea ce au facut domnitorii nostri.

| mODIN explică (pentru AndreiCosmin2):

Pe vremea aceea erau oamnei care mureu de foame, iar dragul de Stefan a decis sa construiasca niste cladiri unde lumea poate avea prieteni imaginari.Sunt foarte recunoscator.

| milan9 a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Nu ar fi rau sa luam exemplul unor mitropoliti ai tarii care, pe langa sustinerea aratata invatamantului (preotii predau celor nestiuntori de carte) au ridicat cu fondurile lor multe scoli: Veniamin Costache, Dosoftei, Antim Ivireanu, Andrei Saguna.
Numai ultimul dintre ei a ridicat prin initiativa proprie peste 400 de scoli în Transilvania...

| sebydoda a răspuns:

Dar cu ce va deranjaza pe voi? dat-i din bani vostri? Bisericile se fakpe banii credinciosilor dar daca nu vrei sa donezi nu te opreste nimeni asa ca nu are de ce sa va intereseze pe voi de aceeasta treaba

| NOname a răspuns (pentru sebydoda):

sebydoda: "Dar cu ce va deranjaza pe voi? dat-i din bani vostri?"

Da, toată lumea dă. Ne sunt luaţi tuturor (cu forţa).

"Bisericile se fakpe banii credinciosilor dar daca nu vrei sa donezi nu te opreste nimeni asa ca nu are de ce sa va intereseze pe voi de aceeasta treaba"

Te înşeli amarnic. Ce ar fi să te informezi, înainte să vorbeşti?

- http://www.tpu.ro/......ca-cineva/

| sebydoda a răspuns (pentru NOname):

Sa fim seriosi va veni preotul sa iti ia bani din buzunar cu forta

| NOname a răspuns (pentru sebydoda):

Ni le ia statul în locul lui (politica şi religia fiind mână în mână).

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sebydoda):

Da, dam din banii nostri.Sa-ti zic ceva;
Cand a amurit bunica, preotul nu vrut sa o ingroape pana ce tata nu a achitat cultul( un fel impozit datorat biserici pe vreo 5 ani)Si nici nu ar fi avut de unde de vreme ce singurul ei venit a fost o pensie amarata de agricultor.
La fel si la mama, a trebui sa fac dovada achitari contributiilor la biserica inainte de a o ingropa.Asta pe langa alti bani care intra in buzunarul preotilor sau/ si a biserici( incepand de cumpararea locului si termind cu taxa de ingropaciune)Cei care au avut fost in situatia stiu despre ce vorbesc.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Trist. sad

| sebydoda a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Poi contributia si celelelte taxe aferente trebuie platite pentr a se putea intretine Biserica

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sebydoda):

Da,asa este.Deci Biserica poate gasi metode de autofinantare
Si atunci de ce preotii cer ( si primesc )mai muti bani ca in sanatate de exemplu? De ce sunt mai multe biserici ca spitale sau de cele existente nu sunt dotate corespunzor?
Intr-un stat,, sanatos ''', sanatatea are prioritate, asfel avem de a face cu o societate,, bolnava''.

| DreamAsk a răspuns:

Mai omuletu lui Dumneze! Tu ai idee ce fac bisericile pentru oameni? Inainte sa iti scriu orice discurs... vreau sa te intreb : Tu esti crestin sau esti Martorii lui Iehova, protestant sau alta dracovenie? In fine. Biserica este casa Domnului. Acolo mergi sa-ti cureti sufletul de toate pacatele. Ca doar de aceea esti robul lui Dumnezeu. Si daca mata si cu tactu nu te-au invatat asa ceva n-am timp nici chef sa te invat eu! Hai pa!

| Larysa2 a răspuns:

Nu e adevarat..bisericile sunt foarte importante ca sa aflii mai multe despre Dumnezeu.ok mai putine biserici, dar macar sa fie pline si alea, pentru ca stiu si eu ca sunt foarte multe construire si deloc populate.dar nu ai ce sa le faci unora..si de chestia cu cei bolnavi, putem sa ii ajutam si pe ei, dar sa nu lasam nici bisericile Domnului...

| mODIN explică (pentru Larysa2):

Bisericile ar trebui fie arse fie demolate! Toate! Nu ajuta pe nimeni cu nimic.Sunt o risipa de timp, bani si spatiu.

| DreamAsk a răspuns (pentru mODIN):

Oooooo! Baietelu a invatat cuvinte noi! Ba stii mereu m-am gandit la o chestie cu prostu si cu paganu nu te pui! Da stii de ce? Ca te coboara la nivelul sau si te bate cu experienta si cu vrajeala de 2 lei. Daca vrei sa stii o biserica nu este un rahat de parc de distractii sau un rahat de cinema! E un loc sfant unde desteptii ca tine ar trebui sa mai mearga sa se mai racoreasca ( sa mai scape de pacate).

| deniss94 a răspuns:

In ziua de astazi totul consta in instinctul de "supravietuire" care s-a transformata in instinctul de a fura. Deci eu consider ca biserica a fost, este, si va ramane cea mai mare putere a lumi. eu unul nu cred in biserica, de ce? nu observati ca inloc sa gasim un refugiu spiritual cand mergem la biserica, gasim un loc care ne seaca de bani cu nesimtire si fara nici un respect, si ne seaca de bani folosinduse de nume Domnului. Atunci cum mai putem crede minciunile si primisiunile preotilor cand ei insusi sunt niste mincinosi? care conduc lumea din umbra numelui de preot?
Lumea in care traim poate fi comparata cu un acvariu de pesti, in care sunt 5 rechini si restul pesti mici, cei mici trebuie sa lupte pentru a supravietui.

Respect miscarea Anarhica!