| HighFlyer a întrebat:

Sunteti complet crestini?
Adica credeti in Dumnezeu, in tot ce scrie in Biblie, ce spun preotii si aveti incredere in biserica ca instituiti.
Eu personal nu, pentru ca sunt prea multe minciuni in biblie si in ce fac toti din BOR, cu toti banii lor luati de la oameni mai incuiati la minte.
Cand vezi atatea minciuni de ce sa mai crezi?
Vreau sa va uitati aici:
http://nirmukta.net/Thread-Ridiculous-verses-in-Bible
Mai ales ce scrie in imagine si sa-mi spuneti ce credeti.

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce cred? Suna ridicol, si cu toate acestea nu sunt capabil sa tagaduiesc nimic din ce scrie acolo.

NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bun avertisment.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt singura care ori de câte ori dă peste această întrebare citeşte "Sunteti complet cretini?"?

| RAY a răspuns:

Cred din interes in dumnezeu crestini astia

| anonimg a răspuns:

Doar o singura biserica merge dupa Scriptura -pe aceasta caut-o; restul bisericilor -printre care si ce-a amintita de tine- au amestecat adevarul cu minciuna. Acestea sunt biserici false.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce cauti numai tampenii?

| greyhound a răspuns:

Cred in Dumnezeu (de cele mai multe ori)
Nu cred in Biblie cum nu cred in Coca-Cola dietetica
De preoti si biserica nici sa n-aud

| PorumbRodica1965 a răspuns:

A te numi crestin este usor, a fi crestin este mai greu pentru ca suntem inperfecti, gresim in diferite moduri, ori credinta adevarata trebuie dovedita prin fapte. Biblia este singura si cea mai veche carte prin care Adevaratul Dumnezeu se face cunoscut omului. Cine nu crede in existenta lui Dumnezeu nu are cum sa creada nici in Biblie, acest lucru il doreste impotrivitorul lui D-zeu Satan, ca cei mai multi oameni sa fie de partea sa si sa-l renege pe D-zeu, ba chiar unii dementisa spuna ca Biblia este o carte a salbaticilor.Iar daca Biblia spune in1 I0an 5:19 ca intreaga lume zace in puterea celui rau > iata este un lucru dovedit. Cei ce sustin traditia si obiceiul, ba le mai numesc si sfinte, fac lucruri dupa bunul lor plac, nu dupa ceea ce pretinde D-zeu de la noi. Satan le orbeste mintea cu succes, caatare poti sa-ti dai seama dupa evenimentele mondiale, actiunile ce au loc azi la scara mondiala au fost profetite in Biblie de catre oameni alesi de D-zeu, in urma cu mai bine de 2000 de ani. Biblia vorbeste despre adevaratii crestini ca, vor fi cunoscuti prin iubire, iar multimea formelor de inchinare care nu satisfac necesitatile spirituale ale membrilor lor formeaza un tot numit care incurand va fi distrusa, ori vor unii ori nu, lucrurile lui D-zeu, profetite prin intermediul Bibliei merg catre implinire totala. Oamenii rai si impostorii vor merge din rau, in mai rau, sfarsitul lor va fi bucurie pentru Satan, a carui zile de guvernare peste pamant sunt numarate in calendarul lui D-zeu. Oamenii instrainati de D-zeu, la care le merge bine azi, nu stiu in ce se vor increde maine, unde este siguranta lor ca maine isi vor putea deschide gura sa aduca cuvinte de hula la adresa adevaratului D-zeu, si ei spun ca sunt crestini.Ai cui? Dumnezeul adevarat este unul dingur, in Univers El stapaneste, Omul este un fir de praf, pe talerul unei balante, nu poate fi stapan pe ora nasterii sau a mortii sale. Cei ce vorbesc din propria initiativa numai lucruri dezgustatoare nu cauta sa participe la zidirea spirituala si morala a semenilor, ci doar hula si dispret este in inima lor si pentru semenii lor pe care-i vad si pentru Dumnezeu pe care nu-l vad, si se numesc crestini, or fi, pentru cineva, dar nu potrivit vointei lui D-zeu. Nu participa la infaptuirea vointei lui D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Detest dogmele Bisercii! Nu sunt crestin deci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai inaltule? daca Dumnezeu ti-a spus sa nu pacatuiesti? fiindca vei muri, tu de ce ai pacatuit? unde e minciuna? aaa nu ai murit imediat? pai nu.dar imbatranesti si mori.stii ce e grav? ca transmiti si celorlalti de dupa tine handicapul asta.asta e grav.si nu Dum, nezeu e de vina.tu care ai mancat din pomul oprit, care l-ai palmuit scuipat, injurat, si rastignit pe Iisus.tu care zilnic pacatuind il rastignesti in toate zilele vietii tale.care e minciuna? ti s-a promis un rascumparator care a venit s-a rastignit sa te rascumpere din pacat pentru viata vesnica, si ai ocazia sa traiesti vesnic.aaa vrei acuma. vrei dovezi. vrei garantii? pai ai avut si nu ai crezut.acuma va trebui sa crezi fara dovezi fiindca Iisus a spus; fiindca ai vazut ai crezut. ferice de cel ce nu a vazut, dar a crezut.

| svartirhimnar a răspuns:

Mă, eu cred în Dumnezeu, însă nu accept chiar toată religia ortodoxă.
Pentru că am câteva chestii care mi se par puţin penibile, să zic aşa.
De exemplu icoanele, pupatul mâinii preotului, pupatul crucii şi alea alea.
Şi când mă împărtăşesc nu-mi place că trebuie să beau de unde a băut şi baba de alături, bolnavă de sida.
Mna, părerea proprie.
Biblia probabil, la început a fost o carte folositoare şi bună, însă odată ce a fost tradusă de atâtea ori, îţi dai seama că e modificată..au băgat tot felul de prostii în ea.
În rest, cred în Dumnezeu, mă rog, şi alea alea, dar unele chestii tipice religiei nu pot să le adopt.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru svartirhimnar):

Si tu pe alocuri esti penibil ca nu stii sa te exprimi, cauti cuvinte cu care nu esti familiarizat

| milan9 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Toate cultele au cel puţin 70 % din "cultul" imaginilor, cel al "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| milan9 a răspuns (pentru svartirhimnar):

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!
Nu are ce să te surprindă, "pupatul" nu intră în obligativitatea cultului Bisericii. Este doar o formă oarecare de manifestare a respectului, facultativă, neobligatorie.

Este total contraindicat "pupatul" formal happy, cel împotriva voinţei proprii! Asta e valabil în general de altfel happy
Ştii că nici dragoste cu forţa nu se poate... Apar reacţii adverse!

| svartirhimnar a răspuns (pentru milan9):

Dar tu când mergi la biserică de Paşte la Denii, nu te pune popa să pupi icoana? şi te împing şi babele pe la spate.
La icoane mă deranjează faptul că nu au nimic special, şi trebuie să le slăvim ca şi cum acolo ar fi Dumnezeu.

| svartirhimnar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ştii, sunt fată dacă nu observi.
Eu caut cuvinte de genul? Eu doar îi explicam propria mea părere, tu eşti penibil aici, să ştii.

| kira30 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Iisus a atins leprosi...si nu s-a inbolnavit. Daca ai credinta cand accepti tainele [...] atunci esti protejat de sida.

| milan9 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Este un mare greşeală să consideri că cineva te pune să le slăveşti "ca şi cum acolo ar fi Dumnezeu"!

Nu te pune nimeni să faci asta. E o confuzie chiar foarte gravă. Icoanele au har de la Dumnezeu, dar nu confunzi pe Dumnezeu cu nimic altceva! Iar babele… e jenant să aduci argumentul ăsta happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ca definiție metaforică, cea mai potrivită este aceea de "FEREASTRĂ" spre lumea spirituală, spre persoane cu existență reală.

ICOANEI NU I SE ADUCE ÎNCHINARE, CA LUI DUMNEZEU, ci doar cinstire, ca simbol şi cale de apropiere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Puritania,te-ai făcut rea?

| svartirhimnar a răspuns (pentru milan9):

Nu e jenant deloc, ştiind că te poţi îmbolnăvi (am păţit-o).

| M25M a răspuns (pentru kira30):

Nu as baga mana in fac la faza cu sida, kira, doar unul era Iisus...

| milan9 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Mă refeream la faptul că nu este normal ca cineva să se raporteze NUMAI la "babe" în ceea ce face sau nu face. Sunt personae mai în vârstă, avem respect faţă de ele dar nu trebuie să devină ele ţapul ispăşitor pentru lipsa noastră de cunoaştere.

Spun asta pentru că unii ajung până acolo încât aduc ca argument al îndepărtării lor de Dumnezeu exact existenţa acestor fete mai bătrâne happy, care au fost şi ele ieri ca tine (vai ce greu vă mai suportaţi voi femeile), urmând ca şi tu să ajungi mâine ca ele… Totul ţine de toleranţa interumană.

| Dumniezău a răspuns (pentru kira30):

Asta e o mare minciuna.De unde stii tu ca e adevarat? Esti sigur 100%?"Daca ai credinta cand accepti tainele [...] atunci esti protejat de sida. "rolling on the floor)) Eu nu pot sa inteleg logica ta

| Dumniezău a răspuns (pentru kira30):

Crezi in dumnezeu? Sa te vad eu atunci DACA cumva ai sa ai sida ce o sa mai spui despre el.Ca asa a fost sa fie, cai pacatuit si de asta te-a pedepsitrolling on the floor)

| svartirhimnar a răspuns (pentru anonim_4396):

Măi Groan, măi, cum să fiu eu rea?

| svartirhimnar a răspuns (pentru kira30):

Iisus e Iisus. Noi nu suntem el.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru svartirhimnar):

N-am stiut ca arati asa bine!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA şi PREOŢIA creştină, pe care Mântuitorul le confirmă de la începutul şi până la sfârşitul Noului Testament.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Martin Luther nu au făcut altceva decât să desfiinţeze Biserica pentru protestatarii care i-au urmat greşelile... El a pierdut din vedere şi s-a lepădat de învăţături de bază ale Bisericii:

- de transmiterea harului preoţiei, de ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică, de lucrările sacramentale ale Bisericii (sfintele taine), de Sf. Predanie - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (Sf. Tradiţie) şi în acelaşi timp spaţiul în care a apărut biblia, etc...

Ei bine, astăzi Biserica adevărată se recunoaşte tocmai după păstrarea transmiterii harului prin ierarhia pe care Însuşi Mântuitorul a stabilit-o Bisericii Sale!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cine altcineva este mai în măsură să recunoască Biserica autentică dacă nu chiar Fiul lui Dumnezeu prin cuvintele:

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

| svartirhimnar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce vrei să spui?

| svartirhimnar a răspuns (pentru milan9):

Sunt fată mă, pentru a câta oară să spun? Ce dracu e aşa de greu să-ţi dai seama?
O să fiu şi eu la rândul meu ca ele, dar dacă ştiu că sunt bolnavă nu ies aşa pe stradă.
Mă rog, ştiam că sunt creştini din ăştia pe aici care sar în capul oamenilor degeaba, doar pentru o părere, dar habar n-au cu ce se mănâncă religia în sine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru svartirhimnar):

Ca in fotografia de profil

| Dumniezău a răspuns (pentru svartirhimnar):

Logica de cre(s)tini.N-ai ce sa le zici.Chiar daca vii cu sute de argumente ca de fapt dumnezeu nu exista ei tot cred.Si ai dreptate in legatura cu icoanele.Eu nici acum nu inteleg de ce majoritatea se inchina la niste bucati de lemn pictate.

| svartirhimnar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Lol...care poză mă?

| svartirhimnar a răspuns (pentru Dumniezău):

Cu icoanele sunt de acord.dar n-am zis că nu cred în Dumnezeu, am spus ce mi se pare inutil.că sunt cam între, nu-mi convin toate regulile religiei.
Însă mă rog la Dumnezeu, şi cred.

| Dumniezău a răspuns (pentru svartirhimnar):

Aa deci crezi? Sper ca nu te superi pentru ce am scris big grin

| svartirhimnar a răspuns (pentru Dumniezău):

Stai liniştit, nu mă supăr.

| svartirhimnar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De pe ce site mă?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru svartirhimnar):

Foto cont TPU se vede ca intelegi greu, daca-ti spun fa te superi? nu stiu daca suntem de-o seama sa ne tragem de sireturi

| svartirhimnar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sper că glumeşti, nu?
Ăla e bărbat..Are mustaţă, bă.
I don't wanna live on this planet, anymore.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru svartirhimnar):

Nu glumesc

| Z3R0H0uR a răspuns:

Crezi ma in Dumnezeu si taci acolo!

| Essencest11 a răspuns:

Biblia si absolut tot ceea ce cuprinde BOR inclusiv religia crestina de orice fel,
in opinie proprie, sunt dezagreabile!
Nu am cuvinte sa spun cat de aiurea e biblia si toata religia!
Referitor la avertisement, foarte tare!

| NoisyDream a răspuns:

Eu cred in dumnezeu ca suma a tuturor legilor fizice si nu ca o entitate. Cred ca e mai presus de intelegerea noastra si ca noi functionand in sistem binar avem doua variante in toate deciziile pe care le luam consider ca dumnezeu reprezinta alegerea care ne duce spre bine iar diavolul reprezinta alegerea proasta pe care o putem face. Biblia e axata pe subintelesuri nu putem lua totul caatare trebuie sa vedem sensul figurat cand acesta exista. Biserica reprezinta pentru mine cea mai mare forma de manipulare in masa. Eu personal imi rezerv dreptul de a crede numai ce vreau eu si ce consider ca poate fi adevarat pentru mine. Biserica in tainele ei exagereaza cu multe lucruri asa ca am ales sa cred ce vreau nu ce mi se spune. Suntem liberi sa alegem ce vrem sa credem daca tu consideri ceea ce spune biserica, ca fiind minciuni asta e parerea ta si nu o contesta nimeni. Nici eu nu cred in biserica cred in mine si in Dumnezeul pe care il vad eu ca fiind posibil existent.