| raMLesS a întrebat:

De ce sunt crestinii atat de incuiati?
Cum poti sa mai crezi in Dumnezeu, dupa tot ce s-a intamplat in trecut, dupa toate cruciadele si razboaiele provocate de religie, dupa felurile ingrozitoare in care erau torturati oamenii necredinciosi, etc... chiar si in ziua de azi se intampla fel si fel de nenorociri.
Cum poti sa crezi intr-un zeu atat de diabolic si nebun? Unde e Dumnezeu cand lumea are nevoie de el? Unde a fost in urma cu cateva sute de ani cand sfintii astia de crestini au ars oamenii pe rug de vii? Cat de diabolic si de bolnav sa fii, sa lasi un om sa arda si sa se prapadeasca intr-o durere inimaginabila, oamenii aia au avut parte de o moarte lenta si dureroasa, cat de inuman sa fii sa lasi cateva zeci/sute de milioane de oameni sa moara in cele doua razboaie mondiale?
Mai sunt cazuri in care oamenii sunt torturati sau arsi de catre musulmani de exemplu, mai sunt cazuri in care crestinii sunt sacrificati de catre musulmani, unde e Dumnezeu cand ii sunt omorati slujitorii?
Intrati pe Gorebay sa vedeti de ce sunt in stare unii, sa vedeti ca lumea reala nu e chiar atat de roz, unde e Dumnezeu?
Aaa am uitat, el e ocupat cu ăia care se mastur****a si care spală rufe Duminica.
Cat de inconstient sa fii sa spui ca pamantul are cateva mii de ani si sa spui ca in ziua de azi NIMIC NU EVOLUEAZA?
TOTUL/ORICE evolueaza, totul se adapteaza, dovezile sunt pretutindeni...
De exemplu, te apuci de sala, prima oara poti sa ridici maxim 50 de kg sa zicem, de ce dupa cateva saptamani/luni, poti sa ridici cu 10-20kg mai mult? Corpul s-a adaptat, s-a obisnuit si find ca l-ai hranit cu ce trebuie si cat trebuie, a facut unele schimbari in el astfel incat sa poti sa ridici acea greutate fara prea mult efort, si sa poti ridica chiar si greutati mai mari.
Acum sa vorbim de tehnologie... are legatura cu evolutia si asta.
Cine ar fi crezut prin anii 1980 ca peste ceva timp o sa se fabrice telefoane mobile cu touchscreen? Cine s-ar fi gandit acum 10 ani ca se vor fabrica telefoane cu cate 2-3 camere?

(De exemplu, uitati-va si voi sa vedeti evolutia uriasa a jocurilor video: https://www.youtube.com/watch?v=xryWD-Rtktg
Dati la minutul 1:45, admirati cateva secunde grafica, apoi dati la minutul 7:40... peste vreo 12 ani, a aparut un joc facut tot de aceiasi companie, cu diferente de la cer la pamant, grafica de milioane.
In prezent, cu cateva moduri, gta 5-ul arata asa:
https://www.youtube.com/watch?v=ojU5YZfDW5E
Minutul 2:48 )

Imaginati-va cum or sa arate jocurile peste 10 ani... peste 20, peste 100... pana acum evolutia lor a fost fantastica, a fost SF :))
Lasand jocurile video la o parte, uitati aici cateva dovezi vizibile ale evolutiei omului: https://www.youtube.com/watch?v=-qvY6VgDL-0

Cum exista asemenea oameni? Ce minte sa ai sa crezi toate tampeniile scrise in biblie sau spuse de popa? Pe langa asta, ei sunt in stare sa-ti dea in cap, sa te arda si ei la randul lor pe rug pentru simplul fapt ca nu crezi bazaconiile astea spuse de ei =))...
Habar n-au de Biblia lor, de religia lor, habar n-au in ce cred, dar sunt in stare sa iti dea in cap daca esti impotriva lor.
https://www.youtube.com/watch?v=B9qvPMa13p4
Apoi vin Crestinii sa te contrazica, persoanele ca Yavanna, Steregoi, (mai era unu care cica avem viermele satanic in noi daca nu credem :)) :)) :)) Da frate ca voi credinciosii oti avea Limbricii Ceresti in voi =)) :)) )
In ce sa credem ba? In tara asta sunt peste 90% crestini, restul cred in altceva sau sunt atei, iar din cei 90% crestini, 90% sunt niste imbecili retardati, unii habar n-au cine a fost Adam si Eva daca-i intrebi =)).
https://www.youtube.com/watch?v=02PIs9sd_eo
2:46 "Adam si Eva au fost oameni de omenie, de apreciat, de stat" =))) :))
In ce sa credem cand vedem atata prostie?
De la un timp am inceput sa va iau in ras raspunsurile si sa-mi bat joc de parerile voastre, deoarece voi aveti fixuri si oricat as incerca sa va deschid ochii, tot acelasi ca*at credeti, dar daca pun doi crestini unul langa altul, aveti pareri diferite :))
Nu inteleg cum a reusit Ray atatia ani sa se contrazica intr-una cu voi, sunteti o cauza pierduta, iar in prezent suntem printre cele mai sarace tari din Europa... inloc sa facem ceva util cu banii, noi construim biserici, ca na... Romanii chiar isi merita soarta.
La momentul actual, tot ce e de facut, este sa asteptam sa se mai curete din religiosii astia comunisti, peste cateva zeci de ani, s-ar putea sa scapam in sfarsit de Crestinismul asta, sa se incheie odata "Era" asta ca exista de prea mult timp.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Iti spun eu de ce.
1. Crestinii de cand se nasc sunt indoctrinati sa creada in dogmele bibliei. Asa dezvolta credinta oarba pentru ca de inca foarte mici li se spune doar sa creada si sa se supuna religiei. Asta duce la

2. Basmele crestine nu au niciun fundament real, nu sunt bazate pe nimic. Crestinii cred in ele pentru ca asta le-a fost bagat in cap de la nastere deci de atunci subconstientul lor este facut muci din cauza basmelor crestine. De asta sunt unii crestini care il viseaza pe Cristos care nu a existat niciodata si dupa zic ca li s-a aratat Cristos in vis. Ei prin urmare nu au nevoie de dovezi ca sa creada pentru ca asta li s-a spus inca de mici, doar sa creada si sa faca ce zice religia.

De asta crestinii resping orice intra in contradictie cu dogmele lor. Totul este psihologic. Cine este mai deschis la minte are sanse mai mari sa se treseasca la realitate, cine nu, o sa ramana un spalat pe creier toata viata pentru ca crestinismul a fost inradacinat adanc in subconstientul lor. Depinde acum de fiecare si de cata influenta a avut religia asupra lor.

| raMLesS explică (pentru Mclaren12):

Si mie mi s-au bagat in cap rahaturile astea, dar cand am mai crescut mi-am pus intrebari si mi-am schimbat parerea despre religie si despre tot.
Foarte rar se intampla ca cineva sa isi dea seama de asta.
Cum am mai spus: Prostie + Credinta = Religie.

81 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) CAND pui o intrebare, pune O INTREBARE daca vrei sa arati ca esti in armonie cu restul omenirii si nu-ti scrie TOATE refularile si neputintele deavalma (asta privind statutul de "incuiati" a unora).
2) Tu intrebi: "Cum poti sa mai crezi in Dumnezeu, dupa tot ce s-a intamplat in trecut, dupa toate cruciadele si razboaiele provocate de religie")
Daca ai fi avut cat de cat simtul intelegeri ai fi stiut sau aflat ca DUMNEZEU nu are legatura cu RELIGILE si nici cu ATROCITATILE facute de oamenii dornici de putere. Daca acest lucru nu-l poti intelege va fi foarte greu sa intelegi restul dar voi raspunde la "ULTIMA INTREBARE" :"La momentul actual, tot ce e de facut, este sa asteptam sa se mai curete din religiosii astia comunisti, peste cateva zeci de ani, s-ar putea sa scapam in sfarsit de Crestinismul asta, sa se incheie odata "Era" asta ca exista de prea mult timp."
Religiosii astia comunisti (unii dintre ei) vor strabate VEACURILE dar nazisti vor dispare in foarte scurta vreme. Vine Sfarsitul, baietas si in curand TE VEI CONVERTI la o forma de crestinism la care nici nu sperai, foarte curand, habar nu ai ce ti se pregateste.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Biserica catolica a facut ce a facut ca sau inspirat si din vechiul testament si pentru ca era detinea puterea absoluta, Religiosii astia comunisti (unii dintre ei) vor strabate VEACURILE dar nazisti vor dispare in foarte scurta vreme
nazisti erau catolici, poporul german era catolic in proportie de peste 90%, iisus a fost judecat de catre evrei, nazisti au exterminat evrei, nimeni nu stie cand vine sfarsitul, nu il duce in ispita pe dumnezeu, iisus nu a spus sa te convertesti la crestinism, iisus nu era crestin nici apostoli lui

| danut a răspuns (pentru RAY):

"Biserica catolica" Fugi cu Ucigal Toaca de aici.
"iisus nu era crestin nici apostoli lui" Mai citeste putin la Biblie.

| raMLesS explică (pentru danut):

De aproape 2000 de ani de la moartea lui Isus tot vine sfarsitul... tot spuneti ca o sa se coboare pe pamant... Cand? Ieri, azi, maine? Mai avem de asteptat mult timp? In 30.000 de ani se coboara sau cand? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iisus era botezat in religia iudaica, niciodata nu a renuntat la religia lui, da-mi versetul unde scrie ca era crestin

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Curand, foarte curand, sfarsitul nu vine, este pe SFARSITE, dar voi nu vedeti caci nu puteti sa vedeti.crying

| RAY a răspuns (pentru danut):

De 2018 de ani tot vine dar nimic, nici nu va veni vreodata ca sunt basme

| danut a răspuns (pentru RAY):

Esti grabit? Poate te pocaiesti si tu si ai sansa la Vesnicie.

| danut a răspuns (pentru RAY):

A primit raspunsul.

| raMLesS explică (pentru danut):

Daca exista un creator, il doare-n cot de noi.
Ne-a creat, iar apoi si-a luat ramas bun rolling on the floor
Avand in vedere de lucrurile care se intampla in lume si sa nu intervina nici un Isus, nici un inger, nici un arhanghel, e strigator la cer.
"DUMNEZEU nu are legatura cu RELIGILE si nici cu ATROCITATILE facute de oamenii dornici de putere."
Daca te duci la biserica si il intrebi pe popa, o sa-ti spuna ceva de genul Dumnezeu = Religie, asa ca numai vorbi aiurea, daca Dumnezeu era atat de real, nu le insufla oamenilor sa scrie biblia cu niste citate interpretabile in x moduri, spunea direct cum functioneaza lumea, ce s-a intamplat concret.
Acum o sa spui ca nu suntem suficent de inteligenti ca sa intelegem ce zicea. Vrajeala, demonstram lucrurile din jurul nostru prin matematica si fizica cuantica si tu imi spui mie ca nu intelegeam? rolling on the floor
Sunt doua variante:
1. Dumnezeu nu exista
2. Dumnezeu ne-a creat si si-a luat talpasita.
Si ai mai spus ca Dmz nu are legatura cu cruciadele... Nu conteaza, daca era un bun creator, nu lasa atatia oameni sa fie torturati si ucisi in ultimul hal, daca a creat universul asta care e atat de complex, sigur gasea el un mod in care sa opreasca o banalitate de razboiwinkingwinking
Aveam o vorba:
Daca ii vorbesti lui Dumnezeu si te rogi la el in speranta ca o sa te auda, esti prost.
Daca iti vorbeste Dumnezeu tie, esti schizofrenic laughing

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Asteapta sa mai cresti si ai sa vezi cum iti vei schimba parerea de copil razgaiat.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

"Daca ai fi avut cat de cat simtul intelegeri ai fi stiut sau aflat ca DUMNEZEU nu are legatura cu RELIGILE si nici cu ATROCITATILE facute de oamenii dornici de putere."
Nu a zis nimeni asta, geniule. El îl invinovățește pe Dumnezeu pentru că a permis ca omenii să fie omorâți și chinuiți, nu spune nicăieri că el a făcut asta.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iisus nu a vorbit de pocainta =de trecere la vreo religie, secta, iisus prin botez la 30 de ani nu a trecut la nici o religie

| RAY a răspuns (pentru danut):

De ce e copil razgaiat ca nu crede ce crezi tu? cu toti suntem obligati sa credem in ce crezi tu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai spus ca esti un profan dar te crezi erudit. Isus ESTE CRESTINISM, bineinteles ca nu a trecut la vreo religie. Dupa atatea intrebari puse pe aici inca nu ai reuusit sa "evoluezi" si tu, acolo, macar un pic?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Comportamentul este de copil nu credinta, asta este optionala (Liberul Albitru).

| RAY a răspuns (pentru danut):

Danut nu te crede inteligent nu uita ca mandria este pacat, nu este nici civilizat, frumos

| RAY a răspuns (pentru danut):

Parca iisus iubea copii

| raMLesS explică (pentru RAY):

Da, iubea copiii... se ia de mana cu Pomohaci laughing
In Romania, exista sute, poate si mii de preoti homosexuali/pedofili, dar niciunul nu recunoaste.
Astia se duc la biserica la spovedit si le pupa mana preotilor, cine stie ce fac popii dupa slujba si pe unde baga mana laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Asa e

| raMLesS explică (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=VaGRtk9MeCA
Vai de capul lor... chiar isi merita soarta.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Prietene acum văd că religia e un drog, nu trebuie să fii drogat să aberezi în halu ăsta, trebuie doar să fii nițel fanatic condimentat cu o spălare pe creier de genul sectelelor voastre, și gata dai în conspirați, paranoia și amenințări cu torturi inexistente.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Copii cuminti, nu razgaiati. laughing

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Care amenintari, care torturi, cumva nu ai citit intrebarea?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Multumesc pentru "atentionare".

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

Totul a fost lasat la alegerea omului. Dumnezeu nu este paznicul criminalului si nici a nebunului.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

Și când un copil de 5 ani are cancer tot la alegerea omului e?

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

Absolut, parintii sunt de vina sau mai bine spus antecedentele lor. Daca citei Biblia stiai.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

Știu mai multe lucruri din biblie decât știi tu.
Ce răspuns, lol.
"Totul a fost lasat la alegerea omului. Dumnezeu nu este paznicul criminalului si nici a nebunului." - Tu te-ai referit aici că fiecare suntem responsabili pentru suferințele noastre, nu-mi spune mie că te-ai referit la om în general. Iar acum zici că părinții sunt responsabili. Dar unde e alegerea copilului? Cu ce a greșit el de are cancer? Ti se pare corect să pățească asta din cauza părinților lui?

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

"Știu mai multe lucruri din biblie decât știi tu.", ma bucur ca ai mai mult studiu Biblic decat mine, eu nu am decat cca 30 de ani.
Dumnezeu spune ca un copil mosteneste ceea ce i-a lasat parintii mostenire (genetica), bune dar si rele iar mostenirea se intinde pana la al 3-lea si al 4-lea neam in privinta celor rele. (asta au aflat si oamenii de stiinta de curand).

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

Eu te-am întrebat dacă ți se pare corect, nu-mi spune mie ce zice Dumnezeu, că știu și eu să citesc.
Și nu-mi răspunde "Cine suntem noi să-i punem la îndoială deciziile?" sau "Dumnezeu are un plan" sau mai știu eu ce abureală zici tu acolo. Dacă vrei să-mi răspunzi, spune-mi doar dacă ți se pare corect că un copil de 5 ani are cancer pentru că părinții lui au fost într-un anume fel.

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

Te crezi mai presus ca Dumnezeu? De unde sti tu ce este corect? De unde sti tu ca daca parintii aia dupa suferinta copilului nu devin oameni mai buni? De unde sti tu ce va hotara Dumnezeu in dreptul acelui copil? De unde sti tu ce ii va asigura Dumnezeu in Viata Viitoare? Crezi ca viata asta este ideala. este doar o suferinta generalizata DOAR din cauza oamenilor, a pacatului.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

Cică de unde știu ce e corect? Ai adormit pe parcurs? Te-am întrebat pe tine dacă crezi că e corect. Caută-ți ouăle și răspunde. Tu nu ai o părere proprie? Chiar așa laș ești că îți e frică să ai o părere legat de asta?
"De unde sti tu ca daca parintii aia dupa suferinta copilului nu devin oameni mai buni?"
Deci Dumnezeu pedepsește oameni în toată firea (sau le dă șansa să se îndrepte) prin un copil care nu a greșit cu nimic. Atunci unde mai e, mă, alegerea noastră? Te contrazici și mai ești și... Ai zis că noi decidem totul și suntem pedepsiți doar pentru păcatele noastre. Acum zici că suntem pedepsiți pentru păcatele părinților noștri. E de tot râsul. Susține și tu o opinie, nu le tot schimba atât, că nu mai știi ce vorbești.

Și dacă urmează să zici că a avea cancer și a muri nu e tocmai o suferință pentru persoana aia și că îl așteaptă ceva mai bun acolo sus, atunci de ce să aibă cancer persoanele care văd în asta o suferință? Corect ar fi ca copiii tăi să fie pedepsiți (nu am zis "să aibă cancer pentru că suna cam dur, deși dacă zici că asta nu e o dramă, nu văd o problemă), dacă tot nu ai nimic împotriva pedepselor de acest gen.

Ah, tu nu ești păcătos, deci n-au cum să fie pedepsiți. Nici Iov nu era, sau nu mai știu cum îl chema. Și tot i-a murit toată familia. Dar dacă ar fi adevărat, tu tot nu te-ai putea compara cu el, pentru că tu ești ipocrit. Ești de acord cu pedepsele astea cât timp ești convins că nu ți s-ar putea întâmpla ție. Mi-e silă să mai scriu. Am vorbit pe teme din astea o grămadă, puțin îmi pasă în ce crezi, dar nu îmi plac ipocriții și ăștia care cred că le știu pe toate. Și să nu mai pomenim de lași. Nu că ai fi tu unul, ziceam doar așa.

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

Gandesti ca unul FARA Dumnezeu dar uite ce spune Biblia:
Exodul 20, 5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
Da, Dumnezeu tine pedeapsa pana la a patra generatie si daca vreti sa nu mai aveti copii CANCEROSI, aveti RESPECT fata de Dumnezeu dar voi tot cu jignirile. Si eu sunt pacatos si poate am fost si eu pedepsit DAR stiu si recunosc a cui este vina, nu incerc sa o arunc in capul altcuiva. Ipocrit esti doar ntu ca zici ca iti pasa, pai daca ti-ar pasa ai lasa comentariile pe net si te-ai duce sa MUNCESTI DIN GREU SI GRATIS PENTRU copii cu probleme, nu sa arunci vina in spatele lui Dumnezeu.

| raMLesS explică (pentru danut):

"Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc" Nu sunteti sanatosi la cap daca sustineti asa ceva, ala e un zeu nebun, ii plac oamenii prosti.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

N-ai inteles inca NIMIC, aici nu este o pedeapsa cu implicare directa ci urmarile GENETICE capatate de parinti si transmise copiilor. Asta spune Dumnezeu aici dar si oamenii de stiinta au descoperit de curand acest lucru doar ca Dumnezeu a spus-o cu mii de ani inainte putin altfel pentru intelegerea oamenilor de atunci.

| raMLesS explică (pentru danut):

"N-ai inteles inca NIMIC, aici nu este o pedeapsa cu implicare directa ci urmarile GENETICE capatate de parinti si transmise copiilor."
Urmarile genetice cica rolling on the floor))
Daca eu ma duc si omor un om, copilul meu o sa aiba in genetica omul omorat sau cum? laughing)
De exista urmari genetice? De ce daca copilul ala nevinovat a avut ghinionul sa fie facut de niste mari pacatosi trebuie sa sufere din vina lor? Sau de ce sa sufere copiii daca stra-stra bunica-su a facut cine stie ce pacat? Numai aberatii, nu vezi ca n-are sens? Regula asta e facuta doar ca sa nu faca nebunii cine stie ce, daca stiu ca or sa fie pedepsiti nu mai fac.
Majoritatea...

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Nu are sens in intelesul tau dar daca parintele se duce la femei usoare si se imbolnaveste de sifilis, genetic va transmite boala pana la a patra generatie. Trebuia sa se gandeasca inainte sa nu se duca, alt exemplu, daca parintii (1 sau ambii) sunt alcoolici si progeniturile lor vor suferi chiar daca nu vor fi betivi, vor avea probleme cu ficatul, cu "calculatorul" samd. Vezi statisticile. Copilul este nevinovat dar ce vina are Dumnezeu ca parintii lor au avut probleme?

| raMLesS explică (pentru danut):

Lasa parintele, eu vorbesc in general.
Si in primul rand de ce mai exista bolile astea? Daca mamai-ta avea hiv, de ce trebuie copilul tau sa aiba si el hiv? De ce nu intervine Dumnezeu /?

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

In general dar si in particular bolile sunt cauza PACATULUI. Cand mama m-a facut nu exista HIV dar nici nu a creat conditile sa aiba sau ca contacteze o boala sexuala asa ca. nu am. Dumnezeu nu intervine fiindca viata asta este doar un TEST pentru viata viitoare asa ca daca iei accidental HIV dar esti loial Creatorului, Dumnezeu stie si va face ce trebuie in dreptul tau.

| raMLesS explică (pentru danut):

" viata asta este doar un TEST pentru viata viitoare"
rolling on the floor) N-are rost sa mai continui, e in zadar, salut.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

RaMLesS nu te enerva man,daca vezi un drum carate din tara asta,carate si numai te uita inapoi,nu ai de ales,nu ai ce face aici,fiecare zi e sinucidere curata,viitori votanti psd, asta e, insati petre tutea spunea am stat inchis pentru un popor de cretini, e nu toti o fi asa, dar e destul sa fie cei care voteaza

| RAY a răspuns:

Hai ca raspund si eu
https://www.tpu.ro/......lioane-de/

uni vad ca nu inteleg ca scopul primatelor nu era sa devina oameni,de ce nu au devenit cimpanzei uragutani sau gorile? fiecare specie s-a adaptat cum a putut ia, sa luam exemplul unui geopard el alearga foarte rapid, dar asta nu inseamna ca el nu a evoluat ca si alte animale, omul poate este diferit dar daca studiezi natura umana, anatomia, embriologia, genetica vezi ca omul a evoluat ca si restul primatelor

https://www.tpu.ro/......lioane-de/

https://en.wikipedia.org/wiki/Marsupial

https://www.tpu.ro/......cu-cateva/

din nou acelasi minciuni https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

https://www.tpu.ro/......ar-trebui/
ce legatura are evolutia cu prima viata? vezi se vede clar ca uni habar nu au ce inseamna teoria evolutiei

https://www.tpu.ro/......noscute-e/

vorbim de niste bacteri evoluate de miliarde de ani si cica sunt complexe serios

dumnezeu nu ne vrea prosti dar sectancti, fanatici religiosi vor sa fim ca si ei, daca dumnezeu a pus ratiunea in creierul omului sa ne folosim de ia nu sa facem umbra pamantului

| milan9 a răspuns:

Tu in realitate poate ca nu-ti doresti nici un raspuns. Probabil nu ai dorit decat sa faci o pledoarie.
Toate acest dileme pe care le expui au raspunsuri decente. Foarte decente. Dar, eu personal nu-ti pot raspunde la 20 de intrebari. odata. Daca tu chiar vei dori un raspuns la vreuna dintre intrebari, te sfatuiesc (pentru a primi raspunsuri oneste) sa le plasezi pe rand.

Ai inceput cu "razboaiele provocate de religie". Te anunt ca religia crestina nu a inceput nici un razboi. Iar daca te referi la cruciade, e bine sa nu asociezi crestinismul cu initiativele politice ale vreunui descreierat de papa, care, in timpul incursiunii de jaf si pradare (acesta este numele real al "cruciadelor") pentru "eliberarea" locurilor sfinte, s-a gandit sa treaca mai intai prin Constantinopol, pentru a-i jefui si ucide si pe "confratii" ortodocsi. "Nobilii" cruciati au trecut apoi prin Muntele Athos, de unde au plecat mai departe, dar nu inainte de a da foc unor manastiri ortodoxe si de a lasa in urma lor foarte multi martiri calugari ortodocsi arsi de vii.

Te rog, nu asocia astfel de fapte cu crestinismul. Poate cu impostura. sad

| milan9 a răspuns:

Un alt lucru neinteles vad ca este cel legat de toate victimizarile pe care tu le pui pe seama lui Dumnezeu. Nu e nimic mai gresit. In spatele acelor fapte grave, avorturi, crime, ucideri, razboaie, accidente, etc, sunt 1000 de cauze pentru fiecare poate, dar la nici un punct din cele 1000 nu este implicat Dumnezeu.

Stii de ce crestinismul este numit "religia iubirii"? Pentru ca Dumnezeu este iubire. Nu poti sa-L respecti si sa-L iubesti in mod profund pe Dumnezeu daca vei continua sa consideri ca El trimite necazurile si pedepsele. "Pedeapsa" nu e altceva decat consecinta unei dezordini morale, a unui pacat (dpdv se poate spune ca orice pacat te pedepseste, asta e adevarat), e un BUMERANG care se intoarce. PENTRU CA TU L-AI ARUNCAT. sad

| raMLesS explică (pentru milan9):

Ce aiurezi ma pe acolo, pai si de ce permite Dumnezeu sarcinile formate din viol, de ce se nasc copii handicapati, cu fel si fel de malformatii, cancer si mai stiu eu ce boli? Dumnezeu o fi genetician si face experimente rolling on the floor
" Te anunt ca religia crestina nu a inceput nici un razboi."
Nu frate... doar a eradicat de pe fata pamantului cateva popoare.

| milan9 a răspuns (pentru raMLesS):

Daca ai avea un pic de rabdare sa citesti atent incercarea mea de raspuns ai intelege. Te grabesti insa, sau mai rau, esti fixat in stereotipuri.

Religia crestina nu a eradicat pe nimeni. Ce ce faci confuzie intre "religia crestina" si un cretin care si-a calcat in picioare principiile propriei religii in numele banului? thinking
Si ca sa intelegi ce vreau sa spun... Presupun ca si tu esti botezat ortodox. Dar tu, asa cum te comporti si cum gandesti acum (liber cugetator sau ce convingeri oi fi avand tu), crezi ca esti tu reprezentativ pentru Biserica Ortodoxa? Daca te-ar vedea o alta persoana ar putea spune despre tine: "ce abateri de la crestinism are ortodoxul acesta. Halal crestin..." La fel faci si tu in privinta unei sleahte de cruciati, de cautatori de aur (ce au folosit credinta doar ca pretext nedrept), conchistadori sau ce or mai fi fost ei.

| raMLesS explică (pentru milan9):

Lasa scuzele, nu a fost o Cruciada sau doua, au fost vreo 7-8, asa ca mai bine taci si nu mai incerca sa ma convingi cu argumentele astea.
Ma c** pe el de ortodoxism, numai aberatii din partea crestinilor.
Dumnezeu este doar o creatie a omului, am avut nevoie sa credem in el acum cateva sute de ani, acum chiar nu mai e necesar.
Cum crezi ca puteau sa colaboreze 2 tabere de exemplu daca nu se intelegeau? Daca aveau acelasi scop pentru care sa lupte, isi puneau viata unul in mainile celuilalt.
Azi e doar spalare de bani de pe urma batranilor constransi de prostia asta de biserica rolling on the floor
Nu-mi pasa de ce crede altul despre mine, parerea altora chiar nu conteaza, am prietenii mei, alesi cu cap.
Daca 2 miliarde de oameni sustin o prostie, tot prostie ramane.

| milan9 a răspuns (pentru raMLesS):

Sarcinile formate din viol nu sunt provocate de Dumnezeu (!) ci de un dobitoc infam.
Copii cu handicap se nasc din cauza handicapatilor de parinti, din cauza obiceiurilor lor alimnetare, medicamentelor, bauturii, si de curand s-a demonstrat ca si din cauza fumatului, unor idiot de "tata" care a putut sa fumeze in perioada de dinaintea conceperii copilului... ca sa nu mai spun de fumatul mamei in timpul purtarii sarcinii.

Te asigur ca toate "dilemele" tale au raspunsuri. Si sunt raspunsuri decente. Dar care scot in evidenta CRIME, crime ale unor OAMENI iresponsabili... sad sad

| milan9 a răspuns (pentru raMLesS):

De ce nu intervine Dumnezeu? Pentru ca NU POATE interveni peste LIBERTATEA noastra RESPONSABILA...

| raMLesS explică (pentru milan9):

"Sarcinile formate din viol nu sunt provocate de Dumnezeu (!) ci de un dobitoc infam. "
Pai si DE CE nu face Dumnezeu in asa fel incat sa nu se produca sarcina? DE CE trebuie sa sufere femeia aia si cand se uita la copil sa-si aminteasca de acel moment, sa-si aduca aminte de ala care a violat-o?
Lasa ca sunt multi nefumatori care fac copii cu handicap.

| milan9 a răspuns (pentru raMLesS):

Inteleg ce spui.
Exista cred, lucruri imposibile si pentru Dumnezeu chiar. Spre exemplu, cred ca mici macar Suveranul acestui univers nu ar putea face un CERC PATRAT. Si stii de ce? Pentru ca cele doua realitati se exclud una pe alta, au la baza principii spatiale diferite. Tot la fel cred ca e si cu alte doua principii: LIBERTATEA si CONTROLUL tatal al raului din lume.

Nu-ti imagina ca de intervenit in evitarea raului se intervine doar atunci cand e sa se lanseze o racheta nucleara, cand e sa se evite un Mihailesti, o crima sau alta... Pentru evitarea raului trebuie oprite din fasa la nivel de gand toate pornirile negative (de genul tensiunilor, emotiilor negative sau calomniilor manifestate de noi in timpul acestei libere conversatii pe TPU happy ), si din moment ce omul nu are o cunoastere asupra motivatiilor, asta ar insemna o COERCITIE, o CONSTRANGERE fortata.
Aceasta ar fi o subminare totala a libertatii. Asta nu foloseste la nimic. Nici lui Dumnezeu. Noi suntem subiecti liberi. Este asteptat din partea noastra un raspuns liber, tot la fel cum din partea prietenilor nostri reali noi insine ne asteptam la un feedback liber si nu din interes...

| raMLesS explică (pentru milan9):

Exista cred, lucruri imposibile si pentru Dumnezeu chiar. Spre exemplu, cred ca mici macar Suveranul acestui univers nu ar putea face un CERC PATRAT

Nu exista asa ceva.
Cand spui cerc, te gandesti la un cerc, o forma geometrica de 360 grade.
Daca spui cerc patrat, ala nu mai e cerc.
E ca si cum ai spune,, Lumina alba neagra,,

| SG1995 a răspuns:

Subscriu, cu excepție la faza, că nu văd o problemă între existența Divină și prostia umană.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Wow, WOW! Iti pot raspunde in doua feluri, aparent contradictorii. Dar nu vreau sa trezesc controverse din partea unor "copii" plini de informatii, dar lipsiti de cunoastere.winking Pace si bere rece, tuturor uilizatorilor TPU majori, care nu conduc auto-moto.winking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca in biblie scrie ca Maria a fost patrunsa de duhul sfant: pot asimila notiunea de duh, cu aceea de penis erect!?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dovada ca exisa Dumnezeu: "| RobertG101 a răspuns:
Stai ce? De unde pana unde ridici 50KG cand mergi prima oara la sala?" WOW, da. Este cazul sa-mi fac provizii de hartie igienica!

| AC4S4 a răspuns:

Cata propaganda... Uite ca eu sunt religios si nu sunt comunist. Esti un om care are stereotipuri, crezi tot ce iti spune internetul, bravo.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Man las ca si alti fac progadanda crestina, in fapt 99% din intrebarile crestine sunt propaganda fi sincer, tu nu pui intrebari nu ma refer la tine

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Paradoxul in ce zici tu este ca religia crestina se aseamana foarte mult cu comunismul. Amandoua au la baza doctrine identice: materialism, supunerea fata de o entitate superioara, indoctrinarea, saracia etc.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Si voi credeti tot ce va spune Biblia din simplul motiv ca in Biblie scrie sa credeti in Biblie.Este asa rational?

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Nu de asta cred eu în Biblie. Nu întreba de ce, că oricum nu îți răspund.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Normal ca nu sunteti comunist. Comunistii sunt atei; e conditie obligatorie; daca se demonstreaza ca un comunist practica un cult, gata, a pierdut carnetul rosu.

| Steregoi a răspuns:

Nu se vede ca ai studiat Biblia cu atentie la fel ca Ray si multi necredinciosi de aici. Razi degeaba. Ai obosit? Cand vei obosi poti veni la mine aici pe TPU sa discutam cu ce te pot ajuta in materie de credinta. Numai bine *

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma tu vb care blasfemezi biblia, cica sarpele erau niste mini boxe puse de dumnezeu, logic ca am studiat biblia

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu se vede ca ai studiat Biblia.

| raMLesS explică (pentru Steregoi):

O spui de parca din cauza noastra e lumea asa cum e.
Noi suntem o minoritate, la fel ca tiganii in licee =)).
(Era unu care cica noi nu avem stapanire de sine si ne lasam condusi de satana sa facem lucruri rele) O mare prostie, vrei realitate? La cat de multi sunteti in comparatie cu noi, tot voi sunteti aia care fura, violeaza, dau in cap la lume.
Nu mai manca rahat aiurea si nu mai baga ateii in aceiasi oala cu criminalii, infractorii, hotii, etc.
Daca le pui la 10 atei o intrebare, fiecare o sa-ti raspunda prin cuvintele lor, in proportie de peste 80% la fel, aceiasi idee.
In schimb, voi interpretati cum vreti "BLIBLIA", aveti zeci de dogme, multi dintre voi nu stiti nici macar cine a scris "Bliblia" si in ce zi s-a nascut Hristos, sau in ce loc =))
Rad pentru ca am de ce sa rad... de prostia voastra rad.
De ce crezi ca cei mai prosti oameni sunt crestinii? Ca aia nu isi pun intrebari, aia au o credinta oarba.
Auzi si tu la asta, cica i s-a aratat Dumnezeu in vis.
Daca te intreb pe tine o sa spui ca el nu se arata in vise, daca intreb alti 100 de crestini spun ca se arata in vis, care minte?
https://www.youtube.com/watch?v=aRC6UBhLSzQ
Aia 100 fac copii si ii invata asa, aia la randul lor o sa faca la fel cu viitoarele generatii, exact asa e si cu religia asta, apoi vine unu' si ne intreaba de ce nu credem =)).

https://www.youtube.com/watch?v=VN6JvX7tMSM

Aici: https://www.youtube.com/watch?v=JucaqVugyqM
1:09... ce frumos vorbeste, a uitat de "Bliblie" saracul.

Apropo... cine a scris "BLIBIA"? https://www.youtube.com/watch?v=23pm09CRldU

Frumoasa tara, pacat ca e locuita.

| Nilsson a răspuns:

Te inseli cap-coada

| raMLesS explică (pentru Nilsson):

Ai si vreun argument?

| Nilsson a răspuns (pentru raMLesS):

Alege oricare punct vrei din cele enumerate de tine, sunt prea plictisit de aceleasi clisee ca sa le iau pe toate la rand.

| raMLesS explică (pentru Nilsson):

Evolutie.

| Nilsson a răspuns (pentru raMLesS):

OK, sa vorbim despre evolutie.
In primul rand, cele 5 exemple ale asa-zisei evolutii ale omului sunt mai degraba o dovada a involutiei, fiecare element reprezentand o pierdere o unei trasaturi care aducea avantaje competitive (pierderea unui rand de masele, a unei pleoape suplimentare cu rol de protectie, a cozii cu rol de echilibru).
Cand vorbesti de evolutie de gandesti automat la crearea de trasaturi noi nu la pierderea celor existente.
Apoi ma e si vorba de o lipsa de informare, despre apendice se vehiculeaza ca nu ar fi chiar atat de inutil ci ar avea rol in depozitarea unor bacterii cu rol benefic in digestie.
A demonstra evolutia inseamna sa descifezi codul genetic al unei specii existente si al stramosului acesteia si sa explici pas cu pas fiecare mutatie care a dus la schimbarea trasaturilor exact ca demonstrarea unei probleme de matematica, asta inseamna stiinta, pana acum teoria evolutiei e sustinuta de argumente pentru copii.
Daca organismele se adateaza la mediu asta nu demostreaza o evolutie pentru ca nu se creaza nicio specie noua.
In exemplul cu jocurile video, ele nu evolueaza singure, in spatele lor echipe intregi de dezvoltare care au alocate bugete de milioane de dolari.
Mai degraba ai dovedit existenta design-ului inteligent.
Despre paradoxurile evolutionismului am vorbit in mai multe postari anterioare:
https://www.tpu.ro/......lioane-de/
https://www.tpu.ro/......cu-cateva/
https://www.tpu.ro/......ar-trebui/
https://www.tpu.ro/......noscute-e/

| raMLesS explică (pentru Nilsson):

"In primul rand, cele 5 exemple ale asa-zisei evolutii ale omului sunt mai degraba o dovada a involutiei, fiecare element reprezentand o pierdere o unei trasaturi care aducea avantaje competitive"
Omul s-a adaptat, s-au schimbat multe lucruri la el, daca n-a mai avut nevoie de acele masele de minte, au inceput sa dispara, forma maxilarului s-a schimbat, omul a inceput sa consume si carne.
Ne este inutila coada, nu ne mai cataram in copac, si nu mai mergem in 4 labe :)
Acum nu mai avem nevoie de acele "avantaje", oamenii sunt cele mai inteligente fiinte, nu avem nevoie de cine stie ce auz, vaz, etc... e suficient ca avem mintea asta ascutita si reusim sa facem pamantul sa se invarta... vorba vine.
Evolutia nu are un scop, ea pur si simplu se intampla, omul se adapteaza in functie de schimbarile care apar in mediul inconjurator, evolutia asta se intampla in foarte mult timp, nu in 2 zile :).
Daca i-ai baga unui om creierul unui cimpanzeu, apoi i-ai da drumul in padure, in 2 zile ar mai ramane decat oasele din el :))
In schimb un cimpanzeu ar supravietuii mult si bine acolo.
Si legat tot de evolutie, nu ne nastem cu invatati, cunostintele le dobandim, acestea sunt transmise de stramosii nostri, la timpul nostru o sa le distrubim cu ceilalti.
Am reusit sa supravietuim atat datorita selectiei naturale, in timp am devenit niste "zei", avem controlul total asupra naturii, ma rog, partial, asta inseamna ca daca vrem sa transformam un oras intr-o padure, o putem face, daca vrem sa radem de pe fata pamantului populatia unui continent, o putem face.

"Cand vorbesti de evolutie de gandesti automat la crearea de trasaturi noi nu la pierderea celor existente."
Poti sa pierzi 2 trasaturi, poti sa dobandesti in schimb o trasatura, 2, 3, 4... etc.
Ti-am mai spus, te adaptezi la mediu.
"Pana acum teoria evolutiei e sustinuta de argumente pentru copii."
Da frate, exact :)) :)) Nu noi suntem aia cu "Crede si nu cerceta", "Daca nu crezi te bate Dumnezeu", "Daca nu crezi in Dumnezeu te bat eu =)) ", "De ce nu crezi in Dumnezeu? Vrei sa ajungi in iad?" "De ce cred in Dumnezeu? Ca asa mi s-a spus :)) "
Voi sunteti aia care atacati stiinta si veniti cu argumente de genul, voi n-ati dovedit nimic, n-aveti nici macar un argument logic si real in legatura cu existenta lui Dumnezeu, uneori uitati ca sunteti crestini si injurati cum va vine la gura.
https://www.youtube.com/watch?v=JucaqVugyqM
1:09... ce frumos vorbeste, a uitat de "Bliblie" saracul.
90% din crestini sunt ca ala din video, restul au pareri diferite si interpreteaza altfel biblia.
"Daca organismele se adateaza la mediu asta nu demostreaza o evolutie pentru ca nu se creaza nicio specie noua."
Dintr-o specie nu se creeaza alta specie, din caine nu se naste pisica.
Repet, evolutia se intampla in mii/zeci de mii de ani si e in functie de mediu si de presiunile puse de nevoile si de probleme care apar, informatiile se trimit/primesc de la o generatie la alta.

"In exemplul cu jocurile video, ele nu evolueaza singure, in spatele lor echipe intregi de dezvoltare care au alocate bugete de milioane de dolari.
Mai degraba ai dovedit existenta design-ului inteligent."
Da, design-ul acela nu a aparut din prima asa cum e, oamenii au facut posibil asa ceva in timp, ei au facut descoperirile, in timp au facut si acel design, dar eu ti-am demonstrat aici ca evolutia se intampla pretutindeni dandu-ti un exemplu;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce exemple cu sala dai, parcã esti un prieten crestin de a meu.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost crestin niciodatã, si nici nu o sa fiu dar nici ateu. Dar multe calendare care au fost facute de religiosi cum ar fi anii universului kaliyuga(iron/bronze/golden age)si geometria sacrã care iar apare in multe religii imi da de banuit ca existã un creator.

| Kandia15 a răspuns:

Iar eu nu inteleg cum poti da vina pe Dumnezeu pentru ceea ce fac oamenii. Stii, doar pentru ca cineva zice ca e crestin, nu inseamna ca e.

| BlackOldSun a răspuns:

Foarte bine spus omule! Religia inevitabil va disparea, e cert si firesc in viitorul apropiat, e nevoie sa evoluam ca specie umana nu sa ramanem in evul mediu cu gandirea asta de sclav ignorant! Restul parerilor care au fost contradictorii cu ce ai evidentiat tu aici sunt a celor care sunt spalati de mici la creier si nu vor sa se trezeasca nici cand adevarul este in fata lor dar nu vor sa il accepte pentru ca au ei o Autoritate mai inalta care le spune ce sa gandeasca!
Asa ca am si eu o nelamurire : pot sa spal pacatele cu detergent? sau imi trebuie si inalbitor? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru BlackOldSun):

Nu cred ca Romania va evolua vreodata, vom fi in continuare de rasul UE

| Lioaralio a răspuns:

Citeste biblia si a sa afli raspunsurile..incepe de la geneza de unde Dumnezeu a creat pe om pana pana la apocalipsa si a sa afli raspunsurile..ca asa din parererile si auzitele de la altii..nu o sa afli niciodată raspunsurile corectehappysucces