| MortemAeternum a întrebat:

Sunteti de acord cu indoctrinarea religioasa a copiilor de 5-6 ani?
Cam asta se va face la clasa pregatitoare, copilul va invata sa faca cruce, va invata ca Dumnezeu a creat totul acum ~6000 de ani, va invata ca neascultarea fata de parinti=lovit de o masina pe strada, va invata ca religia ortodoxa este singura religie adevarata, iar ocine nu este ortodox va arde in iad pentru o eternitate, practic va devenii o alta oaie indoctrinata, incapabila sa mai gandeasca singura.
Credeti ca BOR se gandeste la viitorul ei, "lucrand" la viitoarele generatii de "credinciosi"?
Oare de ce acesti escroci care il "reprezinta" pe Dumnezeu nu sunt arestati ca orice alt criminal de rand?

41 răspunsuri:
| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Vai maiestate v-am inselat asteptarile? Eu nu am nimic cu predarea religilor in scoli, dar ar trebui predate toate religile, la fel cum si la istorie inveti si despre istoria universala. Cat timp in scoli este prezentat un singur cult crestin-ortodox, indoctrinarea religioasa este la un nivel foarte mare, mai ales la aceasta varsta, cand copii sunt usori impresionabili.
Cred ca putina independeta nu ti-ar strica tie si nici educatie din cate vad.

| iRaul a răspuns (pentru Dumnezău):

Frumos. Chiar mi-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba du-te si te pisa contra vantului.si nu mai abera. daca ai avea o cultura cat de cat te-ar ingrijora nu niste legi morale drepte dupa care s-au facut multe legi ale societatii pe care nu le respecta decat prostii de rand,ci alte manipulari ale creierelor celor mici, nu religioase ci de alta natura, pe care vad ca nu le stii fiindca te legi ca innecatul de un pai ce-l ai la indemana.nu cele 10 porunci sunt rele trudila.ci libertatea de sine asumata fara masura de toti dar mai ales de cei cu putere de decizie la nivel global,care au hotarat ca rasa umana incepe de la o treapta sociala in sus, restul fiind doar statistica, si in curand niste numere ce defileaza pe un ecran.asta ar trebui sa fie marea ta problema.nu invataturi biblice care spun ca in fata lui Dumnezeu santem egali.striga tu asta in gura mare sa vedem daca te aude cineva, si nu te crede nebun.dar vei striga, dar vei si suferi.asta e o problema majora.nu ce spui tu acolo caci din ce spui in postarea ta, mai mult de jumatate e prostie curata sau bagare in sama ca chilotii in cur.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa nu fii pus de potera sa faci matanii, trebuie sa respecti si tu dreptul altora de a-si educa odraslele in propria religie. In ce priveste statul, el trebuie sa fie echidistant fata de religie si ateism, adica sa nu fie cu unii muma si cu altii ciuma.

La urma urmelor, pentru cine e prost, credinta crestina e un lucru bun, ca-l mai opreste de la facut rele. Daca toti prostii si-ar pierde credinta n-ar mai avea aceste retineri. Bine, ca am vazut si crestini care furau, imi ziceau colegii de scoala sa cred in Dumnezeu iar ei erau invatati de mici cu furtisagurile.

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Din cele zece porunci doar 6 sunt utile, primele 4 sunt inutile din punctul meu de vedere.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.(iti spune sa iti cinstesti parintii doar de dragul unei recmpense, tipic omului tribal)
6. Sa nu ucizi.(trebuia specificat)
7. Sa nu fii desfranat.(detaliat)
8. Sa nu furi.(in ce conditii nu ai voie sa furi)
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.(de acord)
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.(imposibil)

Eu vorbesc aici de caise si tu imi spui de pepeni.
Nu am spus ca cele 10 porunci ar fi rele si indoctrinarea tu chiar nu pricepi?
De exemplu in Anglia se studiaza marile religii ale lumii- crestinismul, islamismul, iudaismul, si asta intr-o viziune nereligioasa, umanista.
Oricum cele 10 porunci parca au cazut, le-a inlocuit Isus cu 2 porunci care le inglobeaza pe toate 10.
Ce te plangi ca omul nu are valoare in ochii liderilor nostri? Asa a fost mereu piretene si asa va mai fi pentru mult timp.
Nu stiu cat de egali suntem in fata Dumnezeului tau, dar stiu cu certitudine ca toti suntem egali in fata mortii, deci nici un om nu este superior fata de altu in viziunea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate in viziunea ta.dar in legatura cu poruncile mai ai de invatat.esti departe si nu se leaga.foarte departe.imi pare rau.

| Rapplex a răspuns:

Cat timp exista prosti, de ce sa nu aduca si profit.Eu spun ca isi merita soarta din moment ce sunt atat de idioti si cretini incat sa nu observe ca intre povestea biblica si Harap-Alb nu este nicio diferenta.Nu ai cum sa ai pretentii de la un roman needucat, cum sunt multi dintre concetatenii nostri.Atat timp cat se vor calca in picioare sa linga moaste, sa ia o farfurie cu fasole sau sa apuce o sticla de aghiasma, totul va fi la fel.

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Ma eu incerc sa respect o singura pornuca, "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" restul poruncilor nu isi mai au rostul.
Mai lasa aroganta asta, indiferent cat de inteligent te crezi vorbeste civilizat.
Ai vazut si tu niste clipuri cu teoria consipiratiei facute de niste crestini paranoici si acum te crezi cultivat.

| Bogdanux a răspuns:

Sora-mea are 8 ani si invata despre ce zici tu, presupun.Intr-un fel e bine, intr-altul nu, nu ii poti stabili unii copil credinta sau necredinta in ceva chiar de atunci.Va vedea el cand va fi mai mare cum stau lucrurile.

| Wehrmacht a răspuns:

Cei mai multi "credinciosi" nu cred cu adevarat in zeul lor.Le e frica de Lucifer.Ca dacar n-ar fi si-ar baga **** in ei de zei.

Ar trebuii sa fie ilegal sa ii invete prostiile alea.Lasal frate sa creada in ce vrea nu ii baga pe gat zei.

| CandyTetris a răspuns:

Ema incepuse foarte bine.dar s-a pierdut pe parcurshappy.
Nu e nimic gresit in a invata copii de mici niste valori morale(corectitudine, rabdare, mila s.a), si personal nu mi se pare nimic gresit in a folosi metode crestine pentru a invata valorile astea, cum ar fi pildele.E pacat insa ca incercam sa-i indoctrinam, sa-i invatam lucruri care de fapt nici noi ca adulti nu le intelegem complet gen: rolul crucii, a icoanelor, a rugaciunii s.a.Hope I helped.happy