| MortemAeternum a întrebat:

Sunteti de acord cu indoctrinarea religioasa a copiilor de 5-6 ani?
Cam asta se va face la clasa pregatitoare, copilul va invata sa faca cruce, va invata ca Dumnezeu a creat totul acum ~6000 de ani, va invata ca neascultarea fata de parinti=lovit de o masina pe strada, va invata ca religia ortodoxa este singura religie adevarata, iar ocine nu este ortodox va arde in iad pentru o eternitate, practic va devenii o alta oaie indoctrinata, incapabila sa mai gandeasca singura.
Credeti ca BOR se gandeste la viitorul ei, "lucrand" la viitoarele generatii de "credinciosi"?
Oare de ce acesti escroci care il "reprezinta" pe Dumnezeu nu sunt arestati ca orice alt criminal de rand?

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da sunt total de acord ca copiii sa primeasca o educatie moral-crestina sa fie inradacinati de mici cu invatatura sanatoasa sa cunoasca adevaratele valori care nu strica nimanui, fii sigur.

| MortemAeternum explică (pentru EmaS):

Cum sa fi de acord?
De mici vor invata ca ortodoxia este singura religie adevarata, iar toti cei care nu sunt crestini ortodoxi sunt niste nenorociti care vor arde in iad.
Acesta escrocherie trebuie transmisa doar in cadrul familiei, nu in scoli publice platite din banul contribuabilului roman. Nu e de ajuns ca deja statul finanteaza BOR?
Un copil nu trebuie educat cu frica, stiu ca asa ati fost educati majoritatea, chiar si eu intr-o oarecare masura, dar este total imoral sa il ti pe un copil incapabil sa ia niste decizii singur, intr-o frica continua care va persista intraga viata. Este mai rau decat o crima, practic acel copil a fost distrus pe toata viata.

| Esperança a răspuns:

Eu as vrea sa se scoata icoanele din scoli deoarece nu toti au aceleasi convingeri religioase si nu toti sunt obligati sa se uite la o poza 6 ore pe zi.
Atat in generala cat si la liceu aveam o icoana in fata clasei,eu stand in prima banca.
Iar cat despre orele de religie la scoala nu stiu ce sa zic deoarece numai religie nu se face.
Eu am asistat la orele de religie de la ortodocsi si acolo in loc sa se invete despre Dumnezeu se invata despre unii si despre altii.
Ca aia sunt asa,ca numai noi suntem nu stiu cum si bla,bla,bla.
Chiar saptamana trecuta zicea una ca ea la religie a invatat ca neoprotestantii sunt triburi, care isi ucid copiii.
Eu cred ca educatia trebuie prima data primita in familie apoi la biserica sa se faca studiu biblic.
Cand voi avea copii normal ca le voi zice despre Dumnezeu deoarece El este Creatorul Universului si al omului.
Ii voi indruma spre Calea buna dar nu ii voi obliga sa mearga la biserica sau sa se boteze, va fi alegerea lor.
In schimb ma voi ruga neincetat ca Dumnezeu sa le puna in inima si in gand planurile si Caile Sale si sa nu se abata de la Calea lui Dumnezeu.
Dumnezeu exista.Fie ca recunosti fie ca nu.
El este Cel care imi poarta de grija si zilnic ma inconjoara cu iubira Sa.
El imi asculta rugaciunile si isi duce la bun sfarsit Planul Sau.
Dumnezeu este si va fi!
Iar intr-o zi ochii tai iL vor vedea.

| Dumnezău a răspuns:

Indoctrinarea religioasa face parte din "educatia" copilului roman.Ca il prosteste si ii pune banda la ochi de la 5 sau de la 7 ani, e tot aia.Normal ca nu sunt de acord,dar m-am obisnuit,sunt cativa care se trezesc inca de la varste relativ fragede, si asta e bine, mai ales ca se inmultesc in ultimul timp.Romania a fost de multe sute de ani o teocratie cretina,ce considera popa si biserica elemente imperioase ale societatii. Popii n-or sa fie bagati la biserica,desi sunt securisti,pedofili,camatari,sarlatani si ipocriti, pentru ca Biserica este peste tot o afacere, nicidecum o institutie care sa aiba cea mai mica tangenta cu creatura transcedenta ce se presupune ca a creat Universul.Cum e o afacere,popii fiind cei ce vand gogosi,iar cretinii crestini cei ce cumpara gogosile alea cu căcat,date cu zahar pudra pe deasupra, sa ascunda duhoarea, afacerea va sta in picioare.Bine,vreo cateva sute de ani,ca nu cred ca specia din care fac parte e asa de proasta,incat sa distruga la un moment dat Biserica,si toata indoctrinarea ce-o face aceasta asa-zisa institutie.

Pe romaneste,mi se rupe de BOR.Ei pot sa faca ce vor,ca eu nu platesc contributii sociale(nici n-am de gand sa platesc,chiar dupa ce ma fac major) care sa ajunga in mainile porcilor in sutana, cu cruci, si Audi de 80.000 de euro.Cei care sunt suficienti de creduli,incat sa creada de la varste prepubere ca "Doamne-Doamne" si parintelul sunt personaje pozitive,si-o face cu mana lui, si merita sa ajunga un pupator de moaste si o oaie ortodoxa, oarba.

| iRaul a răspuns (pentru Dumnezău):

Frumos. Chiar mi-a placut.

| Bogdanux a răspuns:

Sora-mea are 8 ani si invata despre ce zici tu, presupun.Intr-un fel e bine, intr-altul nu, nu ii poti stabili unii copil credinta sau necredinta in ceva chiar de atunci.Va vedea el cand va fi mai mare cum stau lucrurile.

| Wehrmacht a răspuns:

Cei mai multi "credinciosi" nu cred cu adevarat in zeul lor.Le e frica de Lucifer.Ca dacar n-ar fi si-ar baga **** in ei de zei.

Ar trebuii sa fie ilegal sa ii invete prostiile alea.Lasal frate sa creada in ce vrea nu ii baga pe gat zei.

| Rapplex a răspuns:

Cat timp exista prosti, de ce sa nu aduca si profit.Eu spun ca isi merita soarta din moment ce sunt atat de idioti si cretini incat sa nu observe ca intre povestea biblica si Harap-Alb nu este nicio diferenta.Nu ai cum sa ai pretentii de la un roman needucat, cum sunt multi dintre concetatenii nostri.Atat timp cat se vor calca in picioare sa linga moaste, sa ia o farfurie cu fasole sau sa apuce o sticla de aghiasma, totul va fi la fel.

| ZvT a răspuns:

Pe vremea răposatului NU exista aşa ceva şi sunt convins că nu erau mai multe accidente de maşină. Oraşul în care stau eu a fost construit de la 0 de Ceauşescu, iar după moartea lui s-au construit doar o biserică, o catedrală şi un anl. Un hotel imens a rămas neterminat prioritate având catedrala. Oamenii sunt dependenţi de manipulare.

| CandyTetris a răspuns:

Ema incepuse foarte bine.dar s-a pierdut pe parcurshappy.
Nu e nimic gresit in a invata copii de mici niste valori morale(corectitudine, rabdare, mila s.a), si personal nu mi se pare nimic gresit in a folosi metode crestine pentru a invata valorile astea, cum ar fi pildele.E pacat insa ca incercam sa-i indoctrinam, sa-i invatam lucruri care de fapt nici noi ca adulti nu le intelegem complet gen: rolul crucii, a icoanelor, a rugaciunii s.a.Hope I helped.happy

| DragosConstantin a răspuns:

Sunt de acord pentru ca trebuie sa afle copii despre Dumnezeu si despre religie. Oricum eu nu cred in indoctrinare,deoarece nu afecteaza cu nimic gandirea omului, daca vrea sa creada in Dumnezeu crede, daca nu nu. Poate sa-i spuna cineva ore in sir ca trebuie sa creada in Dumnezeu ca tot nu rezolva nimic.Este vorba doar de modul de gandire a fiecaruia dintre noi nimic mai mult, dar acum nu ma astept ca ateii sa inteleaga lucrul acesta.

| MortemAeternum explică (pentru DragosConstantin):

Bine inteles, cand ai disceranamant poti face relgie fara probleme, dar la o varsta atat de frageda, deja religia nu mai devine o alegere si devine o obligatie cu care acel copil va traii toata viata, daca nu se poate elibera...
Tie ti-am mai spus sa citesti biblia ca sa te convingi cine este Dumnezeul crestin, pana atunci numeste-te cum vrei tu dar nu te mai numii crestin, ca nici macar nu stii ce este crestinismul, acum esti doar o oaie a BOR.

| DragosConstantin a răspuns (pentru MortemAeternum):

Beeheeeheee...de parca o sa inteleaga cine stie ce copii cand sunt pitici.Adevarul e ca tu presupui ca sa nu afle veac copii de religie ca asa consideri tu ca e bine.Tu ai vrea ca toate generatiile urmatoare care urmeaza sa fie atee nu? ca sa fi tu mandru ca se afla pe aceeasi frecventa cu ceea ce crezi tu.Impacate cu ideea ca nu va disparea religia niciodata poate doar in visele tale.

| MortemAeternum explică (pentru DragosConstantin):

Nenea de aceea se numeste indoctrinare. Copii pot sa afle despre religie si chiar ar fi recomandat sa se faca religie la scoala(dupa 12 ani), dar sa se prezinta toate religile din care copilul sa isi aleaga una sau nici una cand creste mai mare si are discernamant, asta este adevarata decizie nu iluzia ca ei au luat decizi sa fie crestini cand mici au fost indoctrinati in aceasta religie. Nu ma intereseaza ce religie vor avea ceilalti oameni, atata timp cat o vor avea pe baza a ceea ce cunosc si nu o religie a ignorantei, cum este predata acum in scoli si in societatea romaneasca si cum o ai si tu acum.

| ateu123 a răspuns:

Incredibil cum isi pierd uni timpul cu internetul.scoala e o pierdere de timp. internetul e o pierdere de banii si de timp in tara asta e ca in iad sau mai rau

| MortemAeternum explică (pentru ateu123):

Este un mijloc de relaxare pentru mine. Am invatat vreo 4 ore dendrologie si fac o mica pauza.

| ateu123 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Am auzit si eu la stirii de porcaria asta ce vrea sa faca biserica. normal ca vor sa se asigure ca au o generatie de creduli in viitor e logic. religia nu te ajuta religia te ucide. religia e un cancer care trebuie eliminata de tot

| MortemAeternum explică (pentru ateu123):

Deja dai in extremism. Eu nu sustin ca religia este un cancer, sustin ca indoctrinarea religioasa la o varsta de 5-6 ani este un cancer.
Ai grija cu gandirea asta, ca nu mai ai mult si o sa te gandesti ca oamenii care au o religie trebuie exterminati in lagare de concentrare.
Se vede ca miscare Noul Ateism te-a influentat.

| ateu123 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Religia e un cancer te opreste din gandit

| iRaul a răspuns:

Omule stai linistit, faceam religie de la gradinita din grupa mica, si faceam in fiecare zi, faceam chiar religia ortodoxa.
Copilului ii pot fi bagate in cap tampenii de genu, dar isi poate deschide ochii daca vrea, cum am facut eu, si am baga tot si de toate in biserica si in religie.
Si acum sunt ateu. laughing

| MortemAeternum explică (pentru iRaul):

Pai nu toti sunt capabili sa iasa din indoctrinarea ce au primit-o de mici, majoritatea vor avea aceeasi credinta pe care si parintii lor o au si ei la randul lor isi vor indoctrina copii, dupa ce ei au fost indoctrinati in scoli de data aceasta.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa nu fii pus de potera sa faci matanii, trebuie sa respecti si tu dreptul altora de a-si educa odraslele in propria religie. In ce priveste statul, el trebuie sa fie echidistant fata de religie si ateism, adica sa nu fie cu unii muma si cu altii ciuma.

La urma urmelor, pentru cine e prost, credinta crestina e un lucru bun, ca-l mai opreste de la facut rele. Daca toti prostii si-ar pierde credinta n-ar mai avea aceste retineri. Bine, ca am vazut si crestini care furau, imi ziceau colegii de scoala sa cred in Dumnezeu iar ei erau invatati de mici cu furtisagurile.

| superdorex a răspuns:

Mai, nu uita ca tara noastra e predominant crestina! Ca le spune despre religie, cum sa te comporti asta nu inseamna ca cineva e indoctrinat! Si nu am auzit vreodata ca la o slujba vreun popa iti zice ca religia ortodoxa e singura religie adevarata! Asta e doar in inchipuirea ta...pentru asa cum sunt ortodoxi tot asa de multi sunt si catolici si nu difera mult in conceptii! Te intreb tu de ce religie esti de esti asa de pornit?

| MortemAeternum explică (pentru superdorex):

Ma nu conteaza ce zice popa, cand acolo sunt niste profesori de religie retardati si incompenteti care le transmit copiilor propia lor viziune asupra vietii.
Poate ca unii mai au o toleranta fata de celelate denominatiuni crestine, dar fata de celelate religii nici un preot nu are vreo toleranta. Multi o sa devina la fel de retardati ca americanii, numai ca in stil ortodox
Cultul meu se numeste Pastafarianism, singura religie adevarata, unde este prezentat adevaratul Dumnezeu. Dar li se preda copiilor asa ceva? nu bine inteles ca nu.

| superdorex a răspuns (pentru MortemAeternum):

Vezi tu cine a mai auzit de religia asta? Doar tu, asa ca te rog pasteaza pentru tine ceea ce crezi despre religie...e doar parerea ta!

| MortemAeternum explică (pentru superdorex):

Nenea Becali, educatia religioasa trebuie sa se limiteze doar acasa, nu in scoli publice si nu in felul cum este predata la momentul actual.

| superdorex a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mortemaeternum...doar numele tau zice despre conceptiile si ideiile tale hai du-te si fa morala cui vrei tu...ai gresit sigur site-ul! Aici nu-i intereseaza pe nimeni ce crezi tu! In tara nostra eu stiu ca sunt respectate religiile si la scoala sau gradinita daca fiul tau e de alta religie nu cred ca iti baga cineva pe gat aceasta religie, sa ca esti liber sa faci ce vrei! Ca tine am mai vazut de astia deveniti peste noapte farisei si liber cugetatori!

| MortemAeternum explică (pentru superdorex):

Bine inteles ca sunt respectate, daca tu esti ortodox normal ca sunt respectate.
Nu am copii, dar vad ca tu esti putin mai mult indoctrinat si nu vreau ca si viitoarele genratii sa fie la nivelul tau.
Vezi-ti de religia fotbalului si nu te baga in religia crestina, ca nici macar nu o cunosti, dar vii sa imi ti mie predici aici.

| superdorex a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ha, eu iti tin predici sau tu ai cazut din cer ca un aparator al dreptatii si al idealului de ateist ce esti! Cati ani ai de esti asa de indoctrinat? Nu vezi ca vorbesti singur aici? Faptul ca tin cu o echipa nu iti da dreptul sa ma judeci! Fiecare e liber sa aleaga religia de care vrea sa apartina, nu stiu ce vrei sa dovedesti tu aici? Eu nu am auzit ca la scoala la orele de religie se invata despre non valori sau despre tot felul de faradelegi, asa ca nu condamna, tu in ce religie te-ai nascut imi poti zice?

| MortemAeternum explică (pentru superdorex):

Ma fiecare e liber sa creada ce vrea, dar indoctrinarea religioasa la o varsta de 5-6 ani la SCOALA opreste aaceasta decizie.
Dar nu te-am judecat, ti-am dat un sfat, ramai la fotbal.
Nu are nici o importanta in ce religie m-am nascut, nu vorbim despre persoana mea aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit tu programa scolara a clasei 0 probanil ai si participat la infiintarea si completarea ei.mai du-te ma la origine si tu cu prostiile tale.nu ai gasit altceva? ba prosti santeti si nu mai muriti.chiar ca faceti omul sa va bruftuluiasca in cel mai urat mod.nici nu stii ce e clasa pregastitoare si gata ai aparut cu atacurile la religie.chiar tie asa de frica? stai cuminte idiotenie persionificata ca Dumnezeu ii iarta pe cei saraci cu duhul.credeam ca esti mai istet.dar nu depasesti cu nimic baremul de inteligenta al gastii.pacat.si credeam ca esti independent si se poate discuta.aiurea.

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Vai maiestate v-am inselat asteptarile? Eu nu am nimic cu predarea religilor in scoli, dar ar trebui predate toate religile, la fel cum si la istorie inveti si despre istoria universala. Cat timp in scoli este prezentat un singur cult crestin-ortodox, indoctrinarea religioasa este la un nivel foarte mare, mai ales la aceasta varsta, cand copii sunt usori impresionabili.
Cred ca putina independeta nu ti-ar strica tie si nici educatie din cate vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba du-te si te pisa contra vantului.si nu mai abera. daca ai avea o cultura cat de cat te-ar ingrijora nu niste legi morale drepte dupa care s-au facut multe legi ale societatii pe care nu le respecta decat prostii de rand,ci alte manipulari ale creierelor celor mici, nu religioase ci de alta natura, pe care vad ca nu le stii fiindca te legi ca innecatul de un pai ce-l ai la indemana.nu cele 10 porunci sunt rele trudila.ci libertatea de sine asumata fara masura de toti dar mai ales de cei cu putere de decizie la nivel global,care au hotarat ca rasa umana incepe de la o treapta sociala in sus, restul fiind doar statistica, si in curand niste numere ce defileaza pe un ecran.asta ar trebui sa fie marea ta problema.nu invataturi biblice care spun ca in fata lui Dumnezeu santem egali.striga tu asta in gura mare sa vedem daca te aude cineva, si nu te crede nebun.dar vei striga, dar vei si suferi.asta e o problema majora.nu ce spui tu acolo caci din ce spui in postarea ta, mai mult de jumatate e prostie curata sau bagare in sama ca chilotii in cur.

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Din cele zece porunci doar 6 sunt utile, primele 4 sunt inutile din punctul meu de vedere.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.(iti spune sa iti cinstesti parintii doar de dragul unei recmpense, tipic omului tribal)
6. Sa nu ucizi.(trebuia specificat)
7. Sa nu fii desfranat.(detaliat)
8. Sa nu furi.(in ce conditii nu ai voie sa furi)
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.(de acord)
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.(imposibil)

Eu vorbesc aici de caise si tu imi spui de pepeni.
Nu am spus ca cele 10 porunci ar fi rele si indoctrinarea tu chiar nu pricepi?
De exemplu in Anglia se studiaza marile religii ale lumii- crestinismul, islamismul, iudaismul, si asta intr-o viziune nereligioasa, umanista.
Oricum cele 10 porunci parca au cazut, le-a inlocuit Isus cu 2 porunci care le inglobeaza pe toate 10.
Ce te plangi ca omul nu are valoare in ochii liderilor nostri? Asa a fost mereu piretene si asa va mai fi pentru mult timp.
Nu stiu cat de egali suntem in fata Dumnezeului tau, dar stiu cu certitudine ca toti suntem egali in fata mortii, deci nici un om nu este superior fata de altu in viziunea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate in viziunea ta.dar in legatura cu poruncile mai ai de invatat.esti departe si nu se leaga.foarte departe.imi pare rau.

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Ma eu incerc sa respect o singura pornuca, "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" restul poruncilor nu isi mai au rostul.
Mai lasa aroganta asta, indiferent cat de inteligent te crezi vorbeste civilizat.
Ai vazut si tu niste clipuri cu teoria consipiratiei facute de niste crestini paranoici si acum te crezi cultivat.

| XxThoumaxXAndyXx a răspuns:

In Dumnezeu trebuie sa crezi de buna voie. Poti fi de orice religie daca intr-adevar crezi.In Dumnezeu Allah Buddha, in orice ...Nu trebuie sa iti bruieze cineva minte cum ca preotul e omul lui Dumnezeu, poate ca sunt si astfel de oameni, dar sunt si excroci.tongue

| otilikapostolik a răspuns:

Mai bine nu s-ar face religie. Sunt crestina ortodoxa dar adevarul e ca nu ar trebui aceasta ora pentru ca Dumnezeu a dat minte la oameni sa faca ce vor de ce sa invete de o singura religie? Chestile astea se fac acasa!

| romanyta a răspuns:

Doar cu acordul parintilor ca copii sa fie la aceasata ora de religie.

| MortemAeternum explică (pentru romanyta):

Nu sunt de acord, deoarece copii care nu vor face religie, vor fi de multe ori marginalizati ca facand parte din categoria anormalilor, mai ales la acea varsta frageda.

| romanyta a răspuns:

Religia nu se face cu forta