| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca multi credinciosi au impresia falsa ca Isus a murit pe cruce ca sa le mantuiasca lor pacatele, (asta desi insusi Dumnezeu Tatal in Isaia 43: 11 spune ca nu exista niciun alt mantuitor decat El insusi, si nu cred ca Dumnezeu poate fi acuzat de minciuna) as pune intrebarea prin ce se deosebeste sacrificiul lui Isus pe cruce de cel al talharilor rastigniti langa el?
Tinand cont ca si talharii la fel ca si Isus au avut aceeasi soarta si procedura ca si Isus, adica au fost arestati, judecati, condamnati si executati la fel. Prin ce se deosebeste sacrificiul lui Isus fata de al acestora?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Noi nu avem impresii false. Avem convingeri. Care nu pot fi schimbate de un smenar al Bibliei. Daca impotriva Dumnezeului Creator rationalistii, uitand ca Biblia nu e un manual de biologie, pot sa aduca argumente impotriva celor cinci pagini in care se prezinta Creatia pentru iudeul de acum 5000 de ani, impotriva lui Hristos, oricat ar scotoci o minte bolnava, nu pot fi aduse argumente. Ne-a lasat cateva cuvinte si s-a jertfit pe cruce. La fel nu poti aduce argumente impotriva mucenicilor, a celor ucisi pentru credinta. Ce ai dori tu de la ei? Sa moara a doua oara? Sa moara mai incet? Sa fie arsi cu fierul rosu? Sa fie mancati de sobolani sau pisici? Sa fie ingropati de vii? Mucenicia nu este o impresie. Este o realitate, creata, din pacate, de oameni ca tine.

| Dorugar explică (pentru Filip23):

Faptul ca ai tu convingeri nu inseamna ca ele sunt fundamentate pe adevar!
Dar convingerea ca Dumnezeu nu minte, o ai?
Mai smenar esti tu care vinzi biblia ca pe Cuvantul lui Dumnezeu desi stii ca ea este scrisa de rabinii Marii Sinagoge, iar partea ceea ce priveste Creatia, daca ai avea cultura generala ai stii ca acele texte au fost preluate prin iudeii elenisti din filozofia populara a Eladei, faptul ca au fost tot felul de idioti care au murit pentru credinta lor este la fel de adevarat cu faptul ca au fost milioane de oameni de alte religii care au fost ucisi pentru ca au refuzat sa se converteasca la crestinism.
Crima crestinilor impotriva celor care gandeau altfel este mult mai grozava decat a celor cativa idioti care si-au dat viata pentru o credinta care interzicea stiinta, asta in conditiile in care ar fi fost mult mai important sa moara pentru stiinta decat pentru o minciuna inpusa de niste criminali, si aici ma refer la Pavel din Tarsus ucigasul urmasilor sectei MOZAICE care a urmat linia lui Isus, si la imparatii romani care au impus crestinismul prin CRIME!

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns:

Aici nu ai sa primesti niciodata raspunsul... pentru ca aici nu sunt oameni cu experienta in Teologie. Poate Ema te va ajuta.

| Dorugar explică (pentru Silviuloan):

Ema habar n-are ce vorbeste!
Ea e rupta total de realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Cel mai probabil Dumnezeu, a vrut sa dea un exemplu pana unde se poate merge cu sacrificiul, pentru cei de langa tine, in cazul Lui pentru oamenii pe care i-a creat.
Ar fi putut Dumnezeu sa trimita zeci de sfinti, profeti, prooroci,... pe pamant, insa nimeni nu i-ar fi ascultat, pentru ca nimeni nu a facut ce a facut Fiul Sau, Iisus Hristos. Prin asta se deosebeste Iisus de ceilalti si de cei doi talhari, prin invatatura pe care ne-a lasat-o, prin iubirea imensa pe care ne-a aratat-o dandu-si viata pentru noi, prin minunile pe care le-a facut si despre care au vorbit 12 apostoli si zeci de mii de sfinti care au venit mai tarziu, prin faptul ca era nevinovat si nu avea niciun pacat si om fara pacat nu exista si pentru ca 12 apostoli au fost martorii minunilor Lui si au marturisit despre El ca este Fiul Lui Dumnezeu.Nimeni nu a facut ce a facut El.
Sacrificiul il face cineva din prea multa iubire, nu pentru ca i s-ar spune sau l-ar obliga cineva.
Ce inseamna sacrificiul? Inseamna iubire.Numai cine nu iubeste foarte mult nu stie ce inseamna sacrificiul.
Cati dintre voi nu ati fi capabili sa va dati viata pentru copiii vostri sau pentru fiintele dragi? Ganditi-va...Cine iubeste stie ce inseamna si sacrificiul, si-l face din adancul inimii, pentru ca asta simte.
Domnul Iisus Hristos spune:-Ioan capitol 10--30: "Eu şi Tatăl una suntem." El s-a facut om ca si noi si si-a dat viata pentru noi care suntem copiii Lui(Tatal nostru care esti in ceruri...).
Ioan capitol 3--16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."

| Dorugar explică (pentru CredintaSperantaIubire):

1 Despre ce sacrificiu vorbesti?
Intr-adevar se sacrificau boii si junincile pentru a spala pacatele oamenilor, dar nu vrei sa cred ca Dumnezeu a cerut ca Isus sa fie sacrificat ca un Bou!
2 Nu se poate vorbi de sacrificiu lui Isus, pentru ca Isus care in conceptia crestina era Dumnezeu "inainte de toti vecii" adica NEMURITOR, nu putea muri pe cruce pentru ca mai traieste si astazi, asa ca "scena sacrificiului" era doar un act din piesa de teatru "Hai sa-i prostim pe fraieri"!
3 De unde stii tu ca atunci cand el vorbea de Tatal sau... el nu se referea la soldatul roman Tiberius Abdes Pandira care era tatal natural al lui Isus, nu de alta dar Isus nu are origina divina pentru ca povestea nasterii sale din Sfanta Treime nu este descrisa in Biblie...asa ca despre ce vorbim?
4 Lasa tu prostiile pe care le debiteaza cioflingarul pe nume Ioan si mai bine vezi ce spune Dumnezeu in Apoc 12.12 despre venirea lui Isus Christos pe pamant!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Dorugar):

Nu va suparati, faceti afirmatii bazate pe supozitii eronate, pentru ca nu cunoasteti mai nimic despre religia crestina.Cel putin n-o intelegeti.
Vreti sa fiti ateu, ramaneti ateu, fiecare om este liber, dar nu incercati sa convingeti asa si nu-i mai faceti pe credinciosi mincinosi pentru ca religia noastra se bazeaza pe dovezi lasate de sfintii apostoli si de oameni care au atins un grad mare de sfintenie, ajungand sfinti facatori de minuni prin puterea Lui Dumnezeu si lasandu-ne aceasta credinta crestina.
Studiati si blogul meu cand o sa aveti timp.
Dumneavoastra fiind ateu, n-o sa intelegeti niciodata.
In versetul acela se vorbeste de venirea antihristului, fiul raului, Inainte de a doua venire a Lui Hristos.
La cea de-a doua venire a Lui Hristos, El va judeca viii si mortii iar raul(adica diavolul) impreuna cu cei care i-au slujit vor avea parte de moartea a doua, adica cea a sufletului pentru a se crea acel cer nou si acel pamant nou, unde raul nu va mai exista.
Sfanta Scriptura ne vorbeste despre un cer nou si un pamant nou unde "va locui neprihanirea"(2Petru-3-13).
De ce sa fie nevoie de un cer nou si un pamant nou, daca nu fiindca ceva este defect (stricat) în cel vechi? Isaia 11:6-9 ne spune cum va fi în cerul nou şi pamantul cel nou:
"Atunci lupul va locui împreună cu mielul, şi pardosul se va culca împreună cu iedul; viţelul, puiul de leu, şi vitele îngrăşate, vor fi împreună, şi le va mâna un copilaş; vaca şi ursoaica vor paşte la un loc, şi puii lor se vor culca împreună. Leul va mânca paie ca boul, pruncul de ţâţă se va juca la gura bortei năpârcii (viperei), şi copilul înţărcat va băga mâna în vizuina basilicului (scorpionului). Nu se va face nici un rău şi nici o pagubă pe tot muntele Meu cel sfânt; căci pământul va fi plin de cunoştinţa Domnului, ca fundul mării de apele cari-l acopăr."
Iata aici o descriere care ne arata ca animalele nu se vor mai manca intre ele, ci vor manca plante/verdeata (vegetariene) si ca nu va exista violenta sau suferinta.
Apocalipsa 22:3 ne spune ca, "Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo". Apocalipsa 21:4 afirma ca, "El(Hristos) va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut".
Descrierea a ceea ce se va intampla la restaurarea tuturor lucrurilor poate fi rezumata dupa cum urmeaza: nu va mai fi moarte, varsare de sange, blestem, lacrimi, plans, sau durere; animalele vor fi vegetariene. În mod sigur, aceasta nu este o descriere a lumii din zilele noastre, insa este o descriere a restaurarii a ceva ce reflecta o stare trecuta.
Probabil acel cer nou si acel pamant nou va fi pentru acei oameni pe care Dumnezeu ii va alege, acei oameni care vor trece de acest test-aceasta viata, ducandu-si Crucea precum Domnul nostru Iisus Hristos(Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine(adica de modul egoist de a trai), să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie (Matei 16, 24), infruntand necazurile vietii si biruind raul prin rugaciune.Domnul Iisus Hristos ne-a invatat cum sa ne rugam, lasandu-ne rugaciunea Tatal nostru...si de aici reiese ca noi suntem copiii Tatalui ceresc si nimeni nu trebuie sa se simta sclav atunci cand face o rugaciune, asa cum spun unii atei.Rugaciunea este doar un mod de a vorbi cu Dumnezeu-Tatal ceresc si de a-i cere ajutorul sa infruntam necazurile vietii si raul de pe pamant.
Pana la acel cer nou si acel pamant nou exista Raiul si Iadul unde sufletele oamenilor se vor duce dupa moarte, fiecare unde merita.Sunt oameni care au avut moarte clinica,unii au vazut frumusetea raiului,altii au vazut iadul si chinurile cumplite ale celor de acolo.
Daca omul alege raul-diavolul,atunci pentru el nu va mai exista decat aceasta viata,in care probabil,diavolul ii va da putere peste altii dar in schimb ii va cere sufletul, care dupa moarte va ajunge in iad, chinuindu-se acolo pana la a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos, cand va judeca viii si mortii si cand raul-diavolul, impreuna cu oamenii care i-au slujit vor avea parte de moartea a doua, adica cea a sufletului si nu vor mai exista.Atunci va fi acel cer nou si acel pamant nou si acolo raul nu va mai exista, va fi acea lume frumoasa si buna care trebuia sa fie de la inceput si nu a fost din cauza existentei raului care a pus stapanire pe creatia lui Dumnezeu.
Dumnezeu stie mai bine ce va fi...
Se spune ca cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca el nu exista si daca el nu exista nici Dumnezeu nu exista.Inlaturandu-l pe Dumnezeu din viata omului, raul poate avea putere deplina asupra creatiei lui Dumnezeu.Nu se poate trai o viata fara Dumnezeu.
Exista binele, exista si raul-exista Dumnezeu, exista si diavolul(dualitatea), este lumea in care traim si cred ca avem nevoie de Dumnezeu intr-o lume in care exista si raul.
Stiu ca pentru un ateu sunt lucruri greu de crezut si de inteles, dar credinta este mai presus de argumente.
Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze mintea, ca sa intelegeti intr-o buna zi aceste lucruri.Numai bine!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Dorugar):

@ dorugar-(Nu se poate vorbi de sacrificiu lui Isus, pentru ca Isus care in conceptia crestina era Dumnezeu "inainte de toti vecii" adica NEMURITOR, nu putea muri pe cruce)

Ba da, Domnul Iisus Hristos s-a facut om ca si noi, pentru noi si-a dat viata, lasandu-ne astfel un sacrificiu pe care nimeni din lume nu ar putea sa-l faca, tocmai de aceea oamenii vorbesc de El si ii asculta invatatura pana in ziua de azi.Ce a facut El nu a facut nimeni.

@ dorugar-(De unde stii tu ca atunci cand el vorbea de Tatal sau... el nu se referea la soldatul roman Tiberius Abdes Pandira care era tatal natural al lui Isus)

Simplu, pentru ca 12 Apostoli au fost martorii minunilor Lui si Invierii Lui si L-au marturisit ca fiind Fiul Lui Dumnezeu.Repet, zeci de mii de sfinti ne-au lasat aceasta credinta.
In Noul Testament, cu prilejul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos, s-au aratat toate cele trei persoane ale Sf. Treimi:
Tatal, aratand lumii pe Fiul si binecuvantandu-L, Fiul primind botezul de la loan, iar Sf. Duh coborand asupra Fiului, in chip de porumbel "Matei capitol 3--16.Iar botezându-se Iisus, când ieşea din apă, îndată cerurile s-au deschis şi Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel şi venind peste El.17. Şi iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".--(Matei 3, 16-17; Luca 3, 21-22; Ioan 1, 32; 15, 26).
Trimitind pe Sf. Apostoli la propovaduire, Mantuitorul le spune: "Drept aceea, mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sf. Duh" (Matei 28, 19).

Numai bine!