| Allrc24 a întrebat:

Sunteti gata sa renuntati la tot pentru credinta in Iisus Hristos inclusiv avere, familie si chiar viata?

Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-aţi urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va şedea pe tronul slavei Sale, veţi şedea şi voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminţii ale lui Israel.

Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau ţarine, pentru numele Meu, înmulţit va lua înapoi şi va moşteni viaţa veşnică.
(matei 19, 28-29)

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca as zice ca da, as fi ca apostolul Petru, care a zis Lui Isus Hristos inainte de rastignire, ca va merge pina la moarte pentru El, insa nu a facut altceva decit sa se lepede de trei ori de Hristos atunci cind a trebuit sa marturiseasca pentru El. E usor sa zici ca mori pentru cineva, mai greu e cu facutul.
Iar daca chiar am renuntat la ceva, nu am sa o zic aici. In primul rind, pentru ca daca am renuntat, nu as fi putut sa o fac fara ajutorul lui. Iar in al doilea rind, daca zic la ce am renuntat, dau dovada de mindrie. E mai bine ca lucrurile sa ramina ascunse. Nu degeaba zice Biblia ca "slava lui Dumnezeu sta in ascunderea lucrurilor". Deci nu te mira daca nu ai sa primesti prea multe raspunsuri.

| andrey2012 a răspuns (pentru cristi202):

Felicitarile mele pentru raspuns.Sunt110% de acord cu tine!

| Dumnezău a răspuns:

Uite inca un exemplu, pentru care religia crestina merita blamata.Ma,trepanatilor,familia inseamna onoare, si de cele mai multe ori, singurul element din lume care chiar iti vrea binele. Voi credeti intr-o chestie ce poate foarte bine sa nu fi existat, si anume Iisus! Credeti intr-o carte scrisa de oameni ce voiau sa controleze, prin scrierile lor! Sunteti nebuni de-a binelea, daca va lasati chiar si viata in mana unei treimi de debili mintali inexistenti, cu speranta ca o sa primiti un loc caldut in Rai.Nici omorati nu meritati, ma, ca sunteti dezgustatori!

| Allrc24 explică (pentru Dumnezău):

Ce tedoare pe tine ce fac altii? uite vezi ipocrizia? cum cauta un calugar sa te prosteasca si sa iti ia banii cand vinde tot? dar tot nu va convine ati vrea ca ortodoxia sa dispara complet.Nu va convine nici asa nici asa. obistnuiti-va cu ideea mereu vor fi credinciosi cu frica de Dumnezeu

| Dumnezău a răspuns (pentru Allrc24):

Ma "doare" pentru ca sunteti aberanti, si sunteti gata sa va puneti si pe cruce, numai sa fiti in asentiment cu Hristosul vostru, si v-ati da si pielea de pe voi, pentru accedera, intr-o imparatie a Cerurilor, care niciodata n-a fost certa, si nici nu va fi, pentru ca nu exista.Nu sunt deloc ipocrit, tu esti acela, cel mai probabil, ca pus intr-o situatie personala, nu cred ca ti-ai abandona mama, tata, fii, sotie, fratii, prieteni, pentru promisiunea improbabila a Raiului si a vietii vesnice. Un calugar, e foarte probabil sa nu te prosteasca, da' popii, ma, popii ce fac? Nu ei au Mercedes-uri de 80 de mii de euro, si o ard cu smerenie la slujbe, indemnandu-i pe prosti sa "construiasca" lacasele lui Dumnezeu prin donatii, si prostesc oamenii non-stop? Nu ortodoxia ar trebui sa dispara complet, ci latura trepanata a religiosilor, fie ei catolici, islamisti, ortodocsi, protestanti sau iudei.Si,nu cumva Dumnezeu era ala cu iubirea nemarginita fata de oameni? Cum se pupa frica de Dumnezeu cu maxima iubire ce ne-o poarta acesta? Nu cumva se anuleaza una pe cealalta, daca iesi din noaptea mintii, si nu pot exista in acelasi timp?

| DragosConstantin a răspuns:

Deci sa renunt la familie si la viata mea ca sa fiu un "preferat" de al lui Iisus Hristos (mai bine zis marioneta cuiva)? asta e total aiurea e ca si cum mi-as vinde sufletul sau daca as face asta as fi un om fara demnitate si e ca si cum nu mi-as fi iubit parintii.

| kriystina19 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Dupa gandirea ta inseamna ca esti vandut deja cuiva dar nu celui care trebuie ci celui cu furca.
Fiecare are dreptul sa aleaga de aceea Dumnezeu ne-a lasat timp de intoarcere ca si lui lucifer pana la venirea lui Isus dar noi nu stim cat timp mai avem ca sa ne intoarcem la El la Dumnezeu. daca tu gandesti in felul acesta nu stiu cum o sa te accepte Dumnezeu in Imparatia Lui.

| DragosConstantin a răspuns (pentru kriystina19):

Ehh nu ma accepta nu ma accepta happy dar sa-mi abandonez viata si familia nu as face asa ceva niciodata.Asta crezi tu ca imi e deja vandut sufletu la Satana, doar pentru ca nu sunt de acord cu ceva ce tine de Iisus sau de Dumnezeu nu inseamna ca ajung imediat in iad, dar mno tu crezi ca imdediat daca nu respecti un lucru dat de Dumnezeu ajungi in iad tipic marilor crestini.De ce nu va ganditi ca poate Dumnezeu va si supune la niste probe sa vada cat de mult tineti si la altceva in afara de Dansul.Eu unu cam asa vad lucrurile, dar parerile sunt impartite happy

| 4b a răspuns:

Este grea viata asta de crestin, insa devine si mai grea cand diversi destepti iti presar pe drumul vietii spini...bine frate ca pe tine te vezi bun, si numai ceilalti au defecte de caracter, asa om sa tot fi.
Asta fu introducerea, si sa revin la intrebarea ta All, gata suntem numai cand dam dovada prin faptele pe care le facem, ca de vorbe, toti suntem saturati...winking

| alex945 a răspuns (pentru 4b):

Draga dreptate e grea viata de crestin dar o sa fiti rasplatiti pentru greautate Pocaitiva si credeti in domnul

| ionutzshadow a răspuns:

Nu tu ai fi gata?

| sillvana a răspuns:

Sincer as minti sa spun ca da.

| Anecherry a răspuns:

Si tu chiar crezi chestiile astea?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Uaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2. Deci, când faci milostenie, nu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii în sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
5. Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9. Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10. Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13. Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!
14. Că de veţi ierta oamenilor greşealele lor, ierta-va şi vouă Tatăl vostru Cel ceresc;
15. Iar de nu veţi ierta oamenilor greşealele lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greşealele voastre.
16. Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, şi-au luat plata lor.
17. Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
18. Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
19. Nu vă adunaţi comori pe pământ, unde molia şi rugina le strică şi unde furii le sapă şi le fură.
20. Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură.
21. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!
24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.
25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.
. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
6. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.
7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.
9. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?
10. Sau de-i va cere peşte, oare el îi va da şarpe?
11. Deci, dacă voi, răi fiind, ştiţi să daţi daruri bune fiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?
12. Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor, că aceasta este Legea şi proorocii.
13. Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
14. Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află.
15. Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
16. După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
17. Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie şi se aruncă în foc.
20. De aceea, după roadele lor îi veţi cunoaşte.
21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.
24. De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele şi la îndeplineşte asemăna-se-va bărbatului înţelept care a clădit casa lui pe stâncă.
25. A căzut ploaia, au venit râurile mari, au suflat vânturile şi au bătut în casa aceea, dar ea n-a căzut, fiindcă era întemeiată pe stâncă.
26. Iar oricine aude aceste cuvinte ale Mele şi nu le îndeplineşte, asemăna-se-va bărbatului nechibzuit care şi-a clădit casa pe nisip.
27. Şi a căzut ploaia şi au venit râurile mari şi au suflat vânturile şi au izbit casa aceea, şi a căzut. Şi căderea ei a fost mare.
28. Iar când Iisus a sfârşit cuvintele acestea, mulţimile erau uimite de învăţătura Lui.
29. Că îi învăţa pe ei ca unul care are putere, iar nu cum îi învăţau cărturarii lor.

| ateuNEGATIV a răspuns:

ăzând mulţimile, Iisus S-a suit în munte, şi aşezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
2. Şi deschizându-şi gura, îi învăţa zicând:
3. Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor.
4. Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiţi cei blânzi, că aceia vor moşteni pământul.
6. Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor.
11. Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea.
12. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri, că aşa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
13. Voi sunteţi sarea pământului; dacă sarea se va strica, cu ce se va săra? De nimic nu mai e bună decât să fie aruncată afară şi călcată în picioare de oameni.
14. Voi sunteţi lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie şi o pun sub obroc, ci în sfeşnic, şi luminează tuturor celor din casă.
16. Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.
17. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în împărăţia cerurilor.
20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.
21. Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
23. Deci, dacă îţi vei aduce darul tău la altar şi acolo îţi vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24. Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, şi mergi întâi şi împacă-te cu fratele tău şi apoi, venind, adu darul tău.
25. Împacă-te cu pârâşul tău degrabă, până eşti cu el pe cale, ca nu cumva pârâşul să te dea judecătorului, şi judecătorul slujitorului şi să fii aruncat în temniţă.
26. Adevărat grăiesc ţie: Nu vei ieşi de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban.
27. Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui.
29. Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30. Şi dacă mâna ta cea dreaptă te sminteşte pe tine, taie-o şi o aruncă de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31. S-a zis iarăşi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărţire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter.
33. Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45. Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46. Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru?
47. Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru?
48. Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.

| ateuNEGATIV a răspuns:

As vrea sa vad si asta dar nu cred ca voi vedea voi sunteti doar crestinii cu numele bine cu ortodoxii n-am nimic ei sunt crestinii ca na asa le-a spus mamica dar mari sfintii pocaiti oare vor face asta? parcarile sunt pline de masinii scumpe nu judec

| kriystina19 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Vad ca te descurci bine sa copiezi din biblie dar oare te descurci sa implinesti macar 20% din ceea ce scrie.
Chiar mi-as dori, sa stiu ca implinesti voia lui Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru kriystina19):

Eu imi implinesc voia mea nu a altuia, cand fac ceva rau exista legii care sa ma pedeapsaca

| kriystina19 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Atunci inseamna ca nu mai are nici un rost sa mai scrii capitole intregi din biblie pe sait daca tot nu le respecti.
Pentru ce te mai chinuiesti o sa iti obosesti degetele si la batranete o sa suferi de parchinson. happy

| cristi202 a răspuns (pentru kriystina19):

Stai linistita, Raymusic, dupa ce copiaza pasaje intregi din Biblie, mai apoi ii injura bine pe crestini si Biblia. Ce sa-i faci, mai sunt si specimene dintre acestea. Norocul lor e ca Dumnezeu ii iubeste si pe ei.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru kriystina19):

Eu unu intru pe TPU ca sa ajut pe cine pot eu unu am raspuns la intrebare nu tie fara suparare dar biblia nu e doar pentru pocaiti nu scrie asa ceva

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Pe cine am injurat eu? asa crestin esti

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Mai uita-te prin raspunsurile tale. Poate ca nu ai injurat pe fata, dar ce ai spus uneori despre crestini, a fost poate mai dur ca o injuratura buna.

| iKronstadt a răspuns:

Dacă-mi pierd viața cum mai pot înțelege ce este credința adevărată? Tu gândești ce spui, sau o arzi la veselie pe teme religioase?

| Danielcristian a răspuns:

Buna intrebare, foarte buna, asa ar trebui sa fie toti oameni, Eu da, am casa, masina etc, si sincer daca maine ar trebui sa le vind ca sa ajut pe cineva asi faceo.

Averea pe pamint nu semnifica nimica comparativ cu averea mintuiri mele.
In biblie scrie clar, nu va faceti comori pe mamint, unde le maninca moliile, asa ca eu deja am dat avansul pentru casa din ceruri unde nu o sa mai am de renovad tot la 5 ani (modernizare), unde curentul, gazul mincarea vor fi gratis+ apa vieti.

Si tare mia-si dori sa fie tot pamintul acolo.

| alex945 a răspuns:

Gresiti dumnezeu si isus zzzzice pocaitiva e singura cale catre domnul