| anonim_4396 a întrebat:

Te consideri înțelep/înțeleaptă? Ce înseamnă înțelepciunea pentru voi?

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Referitor la posibilitatea de a deveni mai intelept prin "a-ti limita progresul"" Un om care nu cauta sa fie intelept si nici nu-l intereseaza sa duca o viata morala nu-si va dori niciodata sa se depaseasca pe el insusi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ivan_Ana_1995):

Poti sa nu te gandesti 100 de ori, poti sa te gandesti odata si bine!

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ce ti-am scris:''cine se faleste cu intelepciunea (se mandreste )nu este intelept''.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om are puterea lui de intelegere.Vedem ca Solomon i-a cerut lui Dumnezeu intelepciune, si Dumnezeu i-a dat.La El este toata intelepciunea si puterea.Din mana Lui primim toate lucrurile.

Cel intelept isi cunoaste limitele, intelege adevaratele valori.(prov.19:8)si modul in care sa isi traiasca viata(psalm.90:12).Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu.(Iov 32:9)Nu varsta aduce intelepciune, ci in om lucrarea celui atotputernic da pricepere.Inteligenta o poti obtine prin citire, invatare, studiu.
Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu, pentru ca ea este trasatura lui Dumnezeu.In Hristos, Fiul Sau, sunt ascunse toate comorile intelepciunii şi ale stiintei (Col. 2:3), El Insusi a fost facut intelepciune pentru noi. Dumnezeu este sursa intelepciunii, o primim de la El prin citirea si cunoasterea Scripturilor (2 Tim.3:15), prin recunoasterea lucrarilor dumnezeiesti (Ps. 19:7), prin intermediul rugaciunii. Apostolul Iacov sfătuieste pe cei carora le lipseste intelepciunea să o ceara cu credinta de la Dumnezeu si ea le va fi data (Iacov 1:5)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Daca atat ai inteles din ce am spus eu, sngurul meu raspuns, la problema in discutie, este AMIN.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur sa ''aud ''acest cuvant in gura ta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg insa cu ce devine mai intelept? Dupa teoria ta deviza inteleptului ar fi:cauta sa devi cat mai imoral si doreste-ti cat mai putina intelepciune, pentru a deveni super-intelept.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei vezi, de aceea nu intelegi tu ce vreau eu si Biblia sa iti spunem!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sper ca nu te referi la raspunsul meu pentru "Samai"! Daca da inseamna ca pentru a deveni cat mai cult, trebuie sa fiu cat ma lenes si sa citesc cat mai putin. Logica este aceiasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce atata incelepciune?! Viata-i frumoasa, have fun, las-o incolo de intelepciune laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Nu era o critica ci o completare!

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt nihilist. Sa ma explic: eu nu stiu nimic cu siguranta, eu doar cred in unele lucruri.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.Sunt la inceputul intelepciunii se pare. big grin, Praise the Lord.