| Maomau a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biserica si religiile bazate pe "credinta irationala" fac din oameni normali niste oi din turma, adica ii dezumanizeaza transformandu-i in animale, in timp ce stiinta ne-a dovedit ca are posibilitatea sa duca societatea catre progres si dezvoltare spirituala prin educatia moderna pusa pe baze stiintifice si astfel sa formeze oameni cu Constiinta, oameni adevarati, pentru ca se stie ca diferenta intre om si animal este exact faptul ca omul are CONSTIINTA!
1) Nu credeti ca ar trebui interzisa predarea religiilor in scoli si interzisa frecventarea bisericilor pentru copii sub 18 ani?
2) Oare din ce cauza vi se pare normal ca toti copii sa fie indoctrinati religios, si apoi tot voi sa va plangeti ca "lumea este rea" cand rautatea o bagati chiar voi, preotii si scoala, cu forta in sufletele unor copii nevinovati, si prea slabi sa se poata apara de urgia voastra.

Nu vi se pare acest lucru o mare ticalosie, tinand cont de faptul ca nu este niciun secret pentru nimeni ca biserica crestina este cea mai criminala organizatie criminal-mafiota din istoria omenirii?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

1) Nu ar fi o idee rea.
2) Ai dreptate.
Asa este, Biserica Judeo-Crestina este cea mai criminala organizatie din istorie.

48 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Acum 2 ani umblai cu steaua in autobuz, iar acum ai trecut la politici? Nu-i cam abrubta ascensiunea?

| TheBlackEmo a răspuns (pentru Inferno):

Iarta-i Doamne ca nu stiu ce zic! AMIN

| RisenLight a răspuns:

Tinand cont ca tu ai pus intrebarea tot tu declari raspunsul castigator (care m-a socat insa nu cred ca are sens sa iti spun lucruri ce pur si simplu nu le accepti si nu le intelegi )... dar cu toate acestea o sa iti raspund la intrebarile tale cu 2 intrebari:
De unde vine constiinta si de ce ne spune ca unele lucruri sunt bune altele rele prin simpla senzatie de vinovatie?
Si o alta intrebare : De unde ai argumentele pentru a afirma ca biserica crestina este o astfel de organizatie?
Iar ultima intrebare big grine unde a venit inspiratia si stiinta primilor inventatori si oameni intelectuali, si subliniez Primi oameni, oare s-a intamplat spontan(daca da atunci toata stiinta ar fi doar o intamplare)sau ceva a cauzat acest lucru?

| Maomau explică (pentru RisenLight):

Argumentele le gasesti in Istorie, si in special in istoria bisericii crestine.
Nimic nu a aparut spontan, viata a evoluat pina la ceea ce vedem azi in mai mult de un miliard de ani, si asta nu este spontan!

| RisenLight a răspuns (pentru Maomau):

Cu asa raspuns ai dovedit ca habar nu ai despre ce vorbesti laughing
Si ca sa te adancesc si mai tare :
Cum a evoluat viata si prin ce mijloace, chiar nu sti daca tot sustii astfel de lucruri(subliniez ca nu mi-ai spus de unde a aparut inteligenta primilor inventatori si nu mi-ai dat un raspuns clar, de aici deducand faptul ca sustii ca stiinta este un lucru inexplicabil din punct de vedere al aparitiei laughing )
Apoi de ce nu imi spui tu cateva argumente serioase si creditabile in acest sens daca sustii ca le sti laughing
Cred ca nu ai ce sa imi reprosezi dar te las sa incerci

| GRs a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Zise cel care jigneste ca un cocalar.

| TheBlackEmo a răspuns (pentru GRs):

Ba retardatule! Vezi ca îti curg mucii din nas, sterge si dupa vorbeste (daca pricepi metafora)!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

http://www.mediafax.ro/......xa-9976820
E o statistica reala?

| Chαяtreux a răspuns:

Nu mi se pare ok. Copilul, asa cum invata stiinta, invata si spiritualitate. Mi s-ar parea impartial sa nu-l lasi sa invete despre religie. Cand creste, este capabil sa aleaga singur ce sa creada si ce nu. Plus ca astazi religia in scoli se bazeaza mai mult pe dezbateri despre comportamentul in societate, dragori, sex, alcool. Nu vad nimic rau sincer.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu am de unde sa stiu, dar nu cred ca este o statistica chiar reala. Dar cine poate fi de vina pentru asta? Si daca stau sa ma gandesc, cei care s-au declarat religiosi, desi ei nu sunt, au facut-o pentru a nu supara membri familiei, iar daca au avut acest "bun simt" nu cred ca ei sunt pleava societatii. In plus, cine poate fi de vina ca ei nu au putut fi sinceri?
Daca "placutii" lui Dumnezeu se fac vinovati de "falsuri", problema este mai mare, pentru ca ei conduc, ei sunt pildele si ei stabilesc valorile(intr-o oarecare masura, prin interpretare).
Sarbatori fericite!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Sarbatori fericite si tie! happy
Eu ma gandeam doar ca pe mine nu m-a intrebat nimeni. Eu, familia mea, multi dintre cunoscutii mei nici macar nu am fost recenzati. laughing

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Ce are religia cu spiritualitatea?
Sa minti si sa santajezi copiii cu maimutoiul cu puteri supranaturale (am zis aca ca e facut dupa chipul si asemanarea omului)sau sa iei bani de la saraci excrocandu-i ca injtermediezi cu Domnul Nimeni, se numeste spiritualitate?
Sau te pomenesti ca spiritualitatea are de-a face cu aparatele de tortura pe care le-a folosit biserica pentru a convinge pe cei care nu cred intr-un Dumnezeu care ucide bebelusi si incita la crime?
Dezbaterile despre droguri si sex nu este nevoie sa se tina in ora de religie pentru ca religia ea insasi este un drog si preotii sunt niste curvari, asa ca a vorbi despre droguri si sex in orele de religie este ca si cum ai lua lectii de moralitate de la cei mai mari borfasi!

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Repet, nu vad nimic rau in asta. Oricum ei aleg singuri cand cresc.

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Cand sunt copii au multe alte prioritati privind educatia si invatatura, cand vor ajunge maturi si vor avea discernamant, atunci e treaba lor personala ce cale aleg, dar sa-i santajezi de mici cu scopul de a-i abera profitand de capacitatea lor redusa de a intelege fenomenul religios si de lipsa lor de aparare, este o adevarata CRIMA!

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Eu n-am vazut niciun santaj.

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Nu?
Oare cum se explica faptul ca nu vezi ceea ce toata lumea vede?
Sau poate nu stii ce inseamna cuvantul santaj?
Cand il ameninti pe copil ca va ajunge in iad, nu cumva se chema santaj?

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Frate, ce vede toata lumea? Faptul ca tu si inca 10 care habar n-au ce inseamna cu adevarat sa fii ateu, bazaie pe net despre efectele negative ale religiei asta nu inseamna ca asa si este. Ca in orice alta categorie, exista oameni si oameni. Asa si in religie exista oameni care cred in Dumnezeu pentru ca ii sunt recunoscatori ca le-a dat sansa la existenta, oameni pe care pur si simplu nu ii intereseaza nimic, si isi fac doar datoria de crestin, (crezand ca asa au un bilet in rai, insa cand ies din biserica se bat si injura ca la usa cortului), exista oameni care sunt precum robotii, din prea multa frica de Dumnezeu. N-are treaba religia din scoala. Ea e aceeasi pentru toti crestinii [de aceeasi confesiune]. Depinde de capacitatile intelectuale ale fiecaruia, si de abilitatile de a intelege anumite lucruri.