| Maomau a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biserica si religiile bazate pe "credinta irationala" fac din oameni normali niste oi din turma, adica ii dezumanizeaza transformandu-i in animale, in timp ce stiinta ne-a dovedit ca are posibilitatea sa duca societatea catre progres si dezvoltare spirituala prin educatia moderna pusa pe baze stiintifice si astfel sa formeze oameni cu Constiinta, oameni adevarati, pentru ca se stie ca diferenta intre om si animal este exact faptul ca omul are CONSTIINTA!
1) Nu credeti ca ar trebui interzisa predarea religiilor in scoli si interzisa frecventarea bisericilor pentru copii sub 18 ani?
2) Oare din ce cauza vi se pare normal ca toti copii sa fie indoctrinati religios, si apoi tot voi sa va plangeti ca "lumea este rea" cand rautatea o bagati chiar voi, preotii si scoala, cu forta in sufletele unor copii nevinovati, si prea slabi sa se poata apara de urgia voastra.

Nu vi se pare acest lucru o mare ticalosie, tinand cont de faptul ca nu este niciun secret pentru nimeni ca biserica crestina este cea mai criminala organizatie criminal-mafiota din istoria omenirii?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

1) Nu ar fi o idee rea.
2) Ai dreptate.
Asa este, Biserica Judeo-Crestina este cea mai criminala organizatie din istorie.

48 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Acum 2 ani umblai cu steaua in autobuz, iar acum ai trecut la politici? Nu-i cam abrubta ascensiunea?

| RAY a răspuns:

Adevarul e ca exagerezi ai un forum anti-crestinism ce castigi cu asta?

| Maomau explică (pentru RAY):

Ce este exagerat?
Faptul ca ma refer la o realitate?
Poi daca fascismul este interzis prin Lege atunci de ce sa fie permisa doctrina crestina stiindu-se ca biserica crestina a facut mult mai multe bicisnici ca fascismul?
2 Exact atat cat castigi si tu.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu mi se pare ok. Copilul, asa cum invata stiinta, invata si spiritualitate. Mi s-ar parea impartial sa nu-l lasi sa invete despre religie. Cand creste, este capabil sa aleaga singur ce sa creada si ce nu. Plus ca astazi religia in scoli se bazeaza mai mult pe dezbateri despre comportamentul in societate, dragori, sex, alcool. Nu vad nimic rau sincer.

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Ce are religia cu spiritualitatea?
Sa minti si sa santajezi copiii cu maimutoiul cu puteri supranaturale (am zis aca ca e facut dupa chipul si asemanarea omului)sau sa iei bani de la saraci excrocandu-i ca injtermediezi cu Domnul Nimeni, se numeste spiritualitate?
Sau te pomenesti ca spiritualitatea are de-a face cu aparatele de tortura pe care le-a folosit biserica pentru a convinge pe cei care nu cred intr-un Dumnezeu care ucide bebelusi si incita la crime?
Dezbaterile despre droguri si sex nu este nevoie sa se tina in ora de religie pentru ca religia ea insasi este un drog si preotii sunt niste curvari, asa ca a vorbi despre droguri si sex in orele de religie este ca si cum ai lua lectii de moralitate de la cei mai mari borfasi!

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Repet, nu vad nimic rau in asta. Oricum ei aleg singuri cand cresc.

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Cand sunt copii au multe alte prioritati privind educatia si invatatura, cand vor ajunge maturi si vor avea discernamant, atunci e treaba lor personala ce cale aleg, dar sa-i santajezi de mici cu scopul de a-i abera profitand de capacitatea lor redusa de a intelege fenomenul religios si de lipsa lor de aparare, este o adevarata CRIMA!

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Eu n-am vazut niciun santaj.

| Maomau explică (pentru Chαяtreux):

Nu?
Oare cum se explica faptul ca nu vezi ceea ce toata lumea vede?
Sau poate nu stii ce inseamna cuvantul santaj?
Cand il ameninti pe copil ca va ajunge in iad, nu cumva se chema santaj?

| Chαяtreux a răspuns (pentru Maomau):

Frate, ce vede toata lumea? Faptul ca tu si inca 10 care habar n-au ce inseamna cu adevarat sa fii ateu, bazaie pe net despre efectele negative ale religiei asta nu inseamna ca asa si este. Ca in orice alta categorie, exista oameni si oameni. Asa si in religie exista oameni care cred in Dumnezeu pentru ca ii sunt recunoscatori ca le-a dat sansa la existenta, oameni pe care pur si simplu nu ii intereseaza nimic, si isi fac doar datoria de crestin, (crezand ca asa au un bilet in rai, insa cand ies din biserica se bat si injura ca la usa cortului), exista oameni care sunt precum robotii, din prea multa frica de Dumnezeu. N-are treaba religia din scoala. Ea e aceeasi pentru toti crestinii [de aceeasi confesiune]. Depinde de capacitatile intelectuale ale fiecaruia, si de abilitatile de a intelege anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune ma si fa tu o scoala, unde sa aduni genii.si cand vor fi mari si tu batran, vom mai vedea ce atitudine ai geniile astea fata de un balast inutil ca tine depasit de generatii si de vremuri.bleg mai esti si nu mai mori.nu ca m-ar incalzi cu ceva faptul ca traiesti sau nu, mie infiderent, dar TREZESTE_TE GAGIULE LA REALITATE>lasa prostiile si pe dumnezeu in pace.veziti de viata ta stiintifica, dar fii realist si logic.gandeste maomau.gandeste.

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Poi tocmai ca gandesc am pus intrebarea, si tot pentru ca gandesc am propus solutiile de mai sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naaaa? tu faci ca papaiani in filmul un suras in plina vara.vii cu idei si vrei si o bursa pentru asta? pune-le frate in aplicare si demontreaza ceia ce sustii.fa ceva, fiindca o mie de vorbe doi bani nu fac.ma? crestinismul a construit biserici, cantine ale saracilor.au largit cimitirele fiindca sa-mi fie cu iertare, dar cred ca fiecare isi doreste locul sau de doi metri dreptunghi.stiinta cu drmul ei, pe unde impletindu-se cu credinta si religia, pe unde despartindu-se si atacandu-se.da drumul la fapte.de ce nu gandesti? crezi ca daca eu sant crestin si copii mei la fel nu cresc la fel la tine? unul e credincios, altul e roker si fiica inca crede in mos craciun si il asteapta.ori crezi ca pentru calculatoru asta ma duc sa intreb popa cum sa lucrez cu el? ori vine dascalul si mi-l repara? ori crezi ca eu m-am facut otelar, stand in genunchi si cantand psalmi? vino-ti ma in fire, ca religie istorie si stiinta stim cu totii.ori crezi ca e nevoie de tine pe TPU, tu fiind destept tare noi prosti si vrei tu sa ne luminezi? pai gresesti amarnic nene pierzandu-ti timpil cu noi.stai bland.ca eu de pilda imi traiesc viata, copii mei la fel.dar nu ti-a spus nimeni ca atunci cand tu stai la calc, viata trece pe langa tine? daca vrei sa intrebi ceva intreaba.dar tu esti obsedat.tie asa de frica de viata si de faptele tale? fii pe pace ca Dumnezeu nu-si pune mintea cu cei slabi la mansarda.are cine sa si-o puna.

| Adrianetc a răspuns:

Crezi ca biserica face oamenii rai si irationali? Te cred ca majoritatea oamenilor sunt ca o turma, fac ceva fara sa se documenteze.Dar avand in vedere ca esti ateu, cum sa crezi ca Biserica este un loc sfant si drept daca nici macar nu ai fost acolo.Mai ales ca Dumnezeu nu se gaseste la colt de strada, sau in carti filozofice si stiintifice, Dumnezeu se cauta in Cuvantul Lui, in Biserica.Nu cred ca ar trebui interzisa predarea religiilor in scoli si interzica frecventarea bisericilor pentru copii sub 18 ani, un verset spune : Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea.Ar trebuii sa se predea Biblia la scoli, si sa le explice concret de ce se fac unele lucruri, nu sa faca semnul crucii fara sa stie si alte datini. Rautatea o baga crestinismul? Sa te intreb, cati criminali violatori, sinucigasi, pedofili sunt crestini? 2. Sa spunem ca copilul este obligat sa faca unele lucruri.Cand va creste mare va avea discernamant si va putea alege. Oamenii nu sunt obligati fortat,inlantuiti ca sa faca ce spune Biserica. Biserica este o organizatie criminala? Pe ce baza spui asta? Pe baza impietririi inimii si orbirea ta sufleteasca.E adevarat ca unii folosesc Biserica in scopuri politice, si pentru putere, dar acea Biserica este lipsita de Dumnezeu. Biblia spune : Cautati-l mai intai pe Isus, iar celelalte lucruri vi se vor da pe de-asupra. Daca ai citii Biblia,ai vedea ca nimic din ce scrie ea nu influenteaza omul ca sa omoare,sa fure, etc. Dimpotriva, legile lui Dumnezeu spun sa nu omori, sa nu furi, sa nu fi desfranat, sa nu minti. Dar omul are libertatea sa faca ce vrea, si este indiferent de Dumnezeu. In concluzie, nu Biserica face pe om rau si criminal etc. Ci omul in sine este pacatos si alege ce sa faca cu viata lui, avand o consecinta dupa moarte.

| Maomau explică (pentru Adrianetc):

Dragutule ...vezi ca il contrazici chiar pe Isus!
Isus spune ca biserica lui Dumnezeu este corpul fiecarui om si nu in cladirile de piatra in care se strang doar fariseii.
2 Ce spune biblia nu are nicio valoare si ca dovada vedem ca nici Dumnezeu si nici Isus nu recomanda NICIODATA NIMANUI sa citeasca BIBLIA!

| Adrianetc a răspuns (pentru Maomau):

Se pare ca esti neinformat :Biblia nu trebuie numai citită, ca orice altă carte, ci ea trebuie mâncată. Cum spune proorocul Ieremia: „Când am aflat cuvintele Tale, le-am mâncat". In alt verset scrie :Biblia este un hambar cu grâu ceresc; un grâu care, îndată ce ajunge la pământul inimii, încolţeşte şi face „mai întâi iarbă verde, apoi spic şi pe urmă grâu deplin în spic", adică roduri de fapte bune. In alt verset scrie :Alături de pâinea şi hrana cea trecătoare de care are lipsă corpul nostru, noi trebuie să simţim lipsă de hrana de care are nevoie şi sufletul nostru, viaţa noastră cea duhovnicească. Noi trebuie să simţim o neîncetată foa-me după Cuvântul lui Dumnezeu. Daca-L iubeste pe Isus pazesti si poruncile :Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele. Biblia nu are valoare? esti neintelep se pare :Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Maomau):

Ba da, DUMNEZEU ne spune sa citim scriptura sa nu ne insele nimeni, Citeste!

| Alphawolf a răspuns (pentru Adrianetc):

"Sa te intreb, cati criminali violatori, sinucigasi, pedofili sunt crestini?" - Nu stiu ce intelegi tu prin crestin, dar uite statisticile: http://www.mediafax.ro/......xa-9976820
Sa nu faci confuzia sa-i clasezi pe cei care nu sunt conform asteparilor tale, ale altora sau ale bisericii in randul ateilor... ca ei nu sunt atei.

"Daca ai citii Biblia, ai vedea ca nimic din ce scrie ea nu influenteaza omul ca sa omoare, sa fure, etc." - Nu mai spune, chiar asa? Probabil ca tu nu ai citit V.T.-ul de afirmi asa ceva, sau poate ca tu alegi doar ce-ti convine din Biblie.

Afimatia ta " Sa spunem ca copilul este obligat sa faca unele lucruri.Cand va creste mare va avea discernamant si va putea alege." - este contrazisa de invatatura biblica "Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." si de inca una reala "Invata un copil sa ucida, iar el va ucide".

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

http://www.mediafax.ro/......xa-9976820
E o statistica reala?

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu am de unde sa stiu, dar nu cred ca este o statistica chiar reala. Dar cine poate fi de vina pentru asta? Si daca stau sa ma gandesc, cei care s-au declarat religiosi, desi ei nu sunt, au facut-o pentru a nu supara membri familiei, iar daca au avut acest "bun simt" nu cred ca ei sunt pleava societatii. In plus, cine poate fi de vina ca ei nu au putut fi sinceri?
Daca "placutii" lui Dumnezeu se fac vinovati de "falsuri", problema este mai mare, pentru ca ei conduc, ei sunt pildele si ei stabilesc valorile(intr-o oarecare masura, prin interpretare).
Sarbatori fericite!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Sarbatori fericite si tie! happy
Eu ma gandeam doar ca pe mine nu m-a intrebat nimeni. Eu, familia mea, multi dintre cunoscutii mei nici macar nu am fost recenzati. laughing

| 3xfemeie a răspuns:

Tu esti rezultatul indoctrinarii de
care vorbesti? Vezi ca mai propuneau unii pe undeva sa se desfiinteze scoala.
Poate adera la ideile tale.

| RisenLight a răspuns:

Tinand cont ca tu ai pus intrebarea tot tu declari raspunsul castigator (care m-a socat insa nu cred ca are sens sa iti spun lucruri ce pur si simplu nu le accepti si nu le intelegi )... dar cu toate acestea o sa iti raspund la intrebarile tale cu 2 intrebari:
De unde vine constiinta si de ce ne spune ca unele lucruri sunt bune altele rele prin simpla senzatie de vinovatie?
Si o alta intrebare : De unde ai argumentele pentru a afirma ca biserica crestina este o astfel de organizatie?
Iar ultima intrebare big grine unde a venit inspiratia si stiinta primilor inventatori si oameni intelectuali, si subliniez Primi oameni, oare s-a intamplat spontan(daca da atunci toata stiinta ar fi doar o intamplare)sau ceva a cauzat acest lucru?

| Maomau explică (pentru RisenLight):

Argumentele le gasesti in Istorie, si in special in istoria bisericii crestine.
Nimic nu a aparut spontan, viata a evoluat pina la ceea ce vedem azi in mai mult de un miliard de ani, si asta nu este spontan!

| RisenLight a răspuns (pentru Maomau):

Cu asa raspuns ai dovedit ca habar nu ai despre ce vorbesti laughing
Si ca sa te adancesc si mai tare :
Cum a evoluat viata si prin ce mijloace, chiar nu sti daca tot sustii astfel de lucruri(subliniez ca nu mi-ai spus de unde a aparut inteligenta primilor inventatori si nu mi-ai dat un raspuns clar, de aici deducand faptul ca sustii ca stiinta este un lucru inexplicabil din punct de vedere al aparitiei laughing )
Apoi de ce nu imi spui tu cateva argumente serioase si creditabile in acest sens daca sustii ca le sti laughing
Cred ca nu ai ce sa imi reprosezi dar te las sa incerci

| Dilavia a răspuns:

Auzi! sa stii ca avem nevoie de stinta pentru a afla lucruri noi dar credinta bate stinta asa ca mai bine nu mai puneai intrearea asta tampita nu gandesti normal esti bolnav du-te la doctor! poate te trezesti dupa moarte ca te judeca si verdictul va fi 'in iad cu el' pentru ca nu ai crezut in credinta si in dumnezeu ti-ar place? sa petreci o eternitate acolo in chin treaba ta nu ne priveste pe noi cei de pe TPU ce faci u cu viata ta asa ca nu mai pune intrebari sataniste pe acest sit eu am incercat sa iti deschid ochii oricum mai am sa postez cateva raspunsuri si devin senior si cand voi deveni senior o sa cer sa ti se stearga contul!

| TheBlackEmo a răspuns:

Du-te ma dracu cu filozofiile tale de retardatul naibii! Cacamas pe stiinta ta stiinta ta iubita care a omorat atatia oameni la hiroshima, vezi ca te denunt aici sa ti se anuleze contul, du-te dracu de retardat!

| OmulĂla a răspuns (pentru TheBlackEmo):

: )) Dragă Sergiuandroxana (lol), denunță liniștit zi și noapte, dar s-ar putea ca tocmai tu să fii acela suspendat. Ce filozofii, copile? De la care spital ai evadat?
De ce ți-ai luat costumul de cangur agresiv?

| DyNo a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Corect, au murit oameni la Hiroshima, in schimb, japonezii nu au stat sa-si linga ranile cu religia, ci s-au pus pe treaba, si la mai bine de un an de la dezastru aproape ca si-au revenit complet.
Ia gandeste-te un pic, daca s-ar fi intamplat in Romania acel dezastru? O tara in care Crestinismul este in floare, chiar daca numarul practicantilor nu este deosebit de mare. Crezi ca ne-am fi revenit la fel de repede ca japonezii dupa un an de zile?
Vrei sa-i fie inchis contul? De ce? Doar s-a exprimat liber fara sa incalce nicio regula. Tu ai inceput sa-l injuri si sa-l jignesti, drept care nu-ti apartine, tu ar trebui sa fi cel suspendat.

| GRs a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Reciteste intrebarea. Esti exemplul potrivit pentru ce s-a scris in prima fraza. laughing

| TheBlackEmo a răspuns (pentru OmulĂla):

Ba voi credeti ca stiinta e mai buna ca credinta în Dumnezeu? Cine a creat oamenii? Dumnezeu! Voi o sa zice-ti ca am evoluat din maimute! Maimutele cine le-a facut? Dumnezeu! O sa ziceti ca universul! Universul cine l-a facut? Dumnezeu! O sa ziceti ca a fost creat prin bing-bang, ei si ala cine l-a facut? DUMNEZEU!

| Maomau explică (pentru TheBlackEmo):

Noi nu credem nimic, ca de aia suntem atei!
Noi vorbim pe baza dovezilor produse de stiinta, in timp ce voi va bazati pe credinta voastra oarba, tocmai din cauza ca nu aveti dovezi!
Tiand cont de aceasta constructie logica, nu ti se pare ca ceva scartie in cazul vostru?

| OmulĂla a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Poți, băiețaș, să aduci argumente solide pentru afirmațiile ce le faci? Dumnezeu, Dumnezeu, Dumnezeu. Arată-mi DE CE crezi tu că Dumnezeu le-a făcut pe toate.
Oare de ce îmi pierd eu vremea acum?
P.S. Dumnezeu e responsabil și pentru faptul că nu știi să scrii?

| Inferno a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Stiinta nu a ucis niciodata, stiinta este cunoasterea asupra fenomenului, atat. Fenomenul poate fi aplicat in diferite metode, daunatoare societatii sau nu.

| Inferno a răspuns (pentru OmulĂla):

Nu stiu de ce insisti sa porti o discutie cu asemenea mamifere involuate, fiinte de genul acesta trebuie dresate cu ajutorul fricii, nu al ratiunii.

| Inferno a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Am sa iti pun o intrebare,la care te rog sa imi raspunzi.
Dumnezeu este un creator perfecti si absolut.
Creatia sa nu este pur intamplatoare ci cu un scop precis fiind de o complexistate inimaginabila.
Bun,dar atunci cum imi explici tu existenta fiintelor ca tine? De ce ar crea Dumnezeu asemenea fiinte? Nu folosesc la nimic, nu sunt "complexe", deloc, ba mai mult sunt pliine de defecte, analfabetismul, incultura si ingoranta fiind doar unele.
Iar daca ai sa-mi spui ca Dumnezeu mai si greseste si din aceasta cauza mai ies si specimene ca tine, tin sa te anunt ca Dumnezeu nu poate gresi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DyNo):

A auzit si el de Hiroshima si gata, stiinta e dă naşpa. Dar cu inchizitia cum era? Li se dadeau narcise sau trandafiri ereticilor? Sau orhidee, ca "ie" mai scumpe thinking + o cutie cu bomboane de ciocolata.

| Inferno a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Baiete m-am inselat,esti un exemplar minunat din specia Homo sapiens sapiens ce cred si sper ca si tu ai sa crezi asta, ca poate demonstra inexistneta unui creator suprem. Daca vrei, da-mi adresa ta, si te prezint teologilor ca "Dovada incontestabila a inexistentei divinitatii", apoi putem face nenumarate teste, incepand cu disectia cutiei craniene pentru a intelege modul de functionare al uni organism atat de inferior, probabil ai maxilarele mult mai mari, daca este asa, fi mandru. Esti unul din ultimii hominizi ce mai traieste si in zilele noastre.

| OmulĂla a răspuns (pentru Inferno):

Câteva minute pe zi sunt condus de un autosadism feroce.

| DyNo a răspuns (pentru Mădă0611):

El spune ca stiinta a provocat mari pierderi de vieti, dar ipocrizia atinge cote maxime cand el ( mai mult ca sigur ca este un adolescent ), foloseste zilnic telefonul mobil, calculatorul, portelanul, electricitatea si multe altele, fara de care nu-si poate inchipui viata. Acestea sunt rezultate ale "sfintilor" din stiinta, nu am auzit pana acum de un "sfant" din religie sa inventeze un lucru precum telefonul mobil, sau electricitatea.

| TheBlackEmo a răspuns (pentru Inferno):

Iarta-i Doamne ca nu stiu ce zic! AMIN

| GRs a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Zise cel care jigneste ca un cocalar.

| TheBlackEmo a răspuns (pentru GRs):

Ba retardatule! Vezi ca îti curg mucii din nas, sterge si dupa vorbeste (daca pricepi metafora)!

| Vlad43 a răspuns:

Nu avea tu grija de acest lucrul serioswinking

| Adus a răspuns:

HAi PA!

| Adus a răspuns:

BA geniul vietii daca nu vrei sa fii crestin, pleaca nu te obliga nimeni. treci la ateism si nu mai fa tu propaganda pe TPU... nu mai incerca sa ne schimbi ideile, pentru. ca nici noi nu putem sa le schimbam pe ale tale. Du-te la ateism convins si lasa-ne!

| Maomau explică (pentru Adus):

Poi n-ai zis tu "hai Pa"?
Atunci de ce mai postezi, ai uitat ce ai scris?
Hai pa!