| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca in Biblie in capitolul Ioan 8:44, suntem invatati ca Diavolul este Tatal Minciunii si ca il recunoastem prin faptul ca el inca de la inceputuri UCIDE oameni, cum va explicati ca in scena cu Adam si Eva si cu sarpele, Dumnezeu MINTE si sarpele spune adevarul (ca li se vor deschide ochii) si cum va explicati ca Dumnezeu UCIDE copii in Exod 10 versul 27?

Cine este Diavolul daca Dumnezeu este mincinos si ucigas, adica are caracteristici care se potrivesc Diavolului?

Sunteti voi crestinii siguri ca il urmati pe Dumnezeu?
Nu va e frica ca sunteti inselati?
Oare cum se explica faptul ca biserica lui Dumnezeu este cea mai criminala institutie din Istoria Umanitatii?
DSaca biserica lui Dumnezeu face Crime si imbarliga la minciuni, oare cum ar trebui sa fie biserica Diavolului, cumva una care aduce pace, bunastare si flori?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biserica diavolului este biserica satanista si eu cred ca tu faci parte din ea.Biserica crestina este zidita pe Hristos.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Intr-adevar, este exact asa cum spui tu!
Biserica crestina este zidita pe Hristos de catre Diavol!
Adica de Tatal Minciunii si al crimelor, ca din cauza asta e plina de minciuni si a comis atat de multe crime incat nici biserica pe care o numesti tu satanista nu a comis nici macar radical de ordinul 100 din cate a comis religia zidita de Diavol (prin minciuna si crime) pe mitul rabinului Isus!

| martzian a răspuns:

Ai grija, prietene! Nu te juca cu focul. Dumnezeu NU este ucigas. Este diferenta intre dreptate si crima. Dreptatea nu este faradelege, crima da.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Eu nu ma joc cu nici un foc ci exprim o realitate, cand esti Dumnezeu si esti perfectiunea intrupata si zeul iubirii, atunci DE CE UCIZI COPII NEVINOVATI!
Ce dreptate e aceea SA UCIZI BEBELUSI?
Chiar nu-ti dai seama ce spui?

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Cu cat esti mai indignat, cu atat ar trebui sa incepi a realiza cat de grozav este pacatul in ochii lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Poi daca Dumnezeu este atat de suparat pe pacatosi incat sa ucida bebelusi nevinovati, atunci de ce le promiteti voi pocaitii tuturor curvelor betivilor si talharilor ca vor fi iertati daca se pocaiesc?
Oare Dumnezeu nu judeca cu aceeasi unitate de masura pacatul si ii iarta pe ucigasi, curve si talhari, si ii ucide pe bebelusi nevinovati?
Tu chiar nu realizezi ca te incurci in propriile tale minciuni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Fa diferenta intre V.T. si N.T. te rog caci Isus a venit sa mituiasca lumea nu sa o piara.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Evident ca fac diferenta intre VT si NT!
Diferenta este ca VT cuprinde Legea data lui Moise de catre Dumnezeu personal, iar NT este un text scris sub comanda unui criminal ca falsul apostol Pavel, care, el criminalul Pavel dfeclara ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI! (Filipeni, capitolul 3, versetele 6, 7, 8, )!
Poi am ajuns sa ne peesham pe Legea lui Dumnezeu pentru ca asa ii dictau interesele unui criminal care era constient ca a incalcat prima Lege a lui Dumnezeu, si anume pe aceea cu Sa nu ucizi!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Prietene, faptul ca tu intelegi nu inseamna ca eu ma "incurc in propriile minciuni". Masoara-ti cuvintele! Ceea ce nu intelegi tu este ca dreptatea lui Dumnezeu e diferita de cea a oamenilor. El este sfant si are autoritate peste toate lucrurile si fiintele. Dumnezeu ii iarta pe toti cei ce PRIMESC iertarea, deja oferita - obtinuta la Calvar. Toti oamenii se nasc in pacat, nu este niciunul fara pacat - spune Biblia. Stii ce e tare? Tu te plangi de soarta altora (care, apropo, vor fi judecati conform cu nivelul la care erau la momentul mortii) dar nu te gandesti la propria eternitate.

Hai sa iti mai spun un lucru si cu asta inchei. Vei sta, intr-o buna zi, inaintea lui Dumnezeu, cu "dreptatea" ta in maini - adica cu mainile goale. Vei intelege in ce mod un Dumnezeu sfant se raporteaza la pacat. Vei da socoteala cu privire la propria viata. Ai face bine sa te pregatesti din timp pentru momentul asta. Ferocitatea asta si falsa bunatate nu impresioneaza pe nimeni. Nu eu am omorat pe cineva si nu mi-a fost usor sa cunosc, la randu-mi, natura sfanta a Lui Dumnezeu. Eu nu promit iertare nimanui, Dumnezeu este cel ce o ofera.

| martzian a răspuns:

Citindu-ti provocarile mi-am reamintit de modul in care cel rau l-a abordat pe Isus, atunci cand a fost ispitit. El a citat din Cuvant: "este scris".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugar te-as ruga sa studiezi mai mult Biblia inainte sa spui lucru care sa le regreti mai tirziu.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Fi sigur ca am studiat-o mai bine cu tine ...si cu diferenta ca atunci cand am studiat-o am avut mintea la mine si am rationat mereu ceea ce am citit si nu am acceptat toate tampeniile contradictorii

| SakonSIUkon a răspuns:

Nu noi nu avem treaba cu preotii din biserica noi avem treaba cu Dumnezeu iar el poate ca a ucis pruncii ca drept pedeapsa pentru pacatele parintilor dar nu cred ca el a facut asta Diavlol stapan pe rele Dumnezeu pe bune.

| Dorugar explică (pentru SakonSIUkon):

Poi ce fel de Dumnezeu e acela care ucide prunci nevinovati si ii iarta pe parintii pacatosi?