| anonim_4396 a întrebat:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire" (2 Timotei 3:16)
Credeti voi ca Sfanta Carte este Cuvantul lui Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cu totul vrednic de crezut este acest verset!
Din proprie experienta zic ca Biblia invata,mustra,indreapta si da intelepciune!
Multe lucruri le credeam bune, dar Biblia, adica Cuvantul lui Dumnezeu mi-a deschis ochii si mi-a aratat ca de fapt sunt rele!
Binecuvantat sa fie Dumnezeu pentru Harul Sau bogat!

| muffy1 a răspuns:

Binenteles, chiar ca ateu, fara a fi ironic, cred ca biblia e cuvantul adevarat, la fel cum cred ca coranul este cuvantul adevarat, la fel cum cred ca evreii au dreptate si la fel cum cred ca absolut toti care cred in un zeu au dreptate
nu e absolut nici o diferenta la crestinism fata de alte religii, la ce ai spus tu, bine la crestini e iisus, la arabi mohamed si tot asa, nu la asta ma refer. dar mesajul asta pe care il dai acu, e...caracterizeaza toate religiile
"uu dar biblia spune ca e singura si eu cred in ea", da dar la fel asa spun toate cartile sfinte ale fiecarei religii
"uu, dar alte carti nu vb de zeul care trebuie" da, dar la fel spun toate celelalte religii.
"uu dar cartea mea ma invata cum sa traiesc bine viata si sa fiu om bun si sa ajung in rai" da, dar la fel, asa spun toate celelalte carti ale celorlalte religii
sunt cam 2 miliarde de oameni ce nu cred in zei, atei, busshisti, daoisti si etc
raman 5 miliarde de oameni, crestini musulmani si tot asa, toti cred ca religia lor e adevarata, toti cred ca singura carte adevarata e a lor, toti au impresia ca ceilalti gresesc si binenteles, cum spuneai: trebuie sa indrepte la restul privirea catre cer
nu e nici o diferenta intre voi, absolut nic una, nici macar la mesajul asta cu corectitudinea religiei si, exceptand diferentele, nici la dogma nu prea e diferenta
voi in schimb sunteti incapabili sa vedeti asta, si binenteles trebuie automat sa considerati pe altii ca gresesc si voi ca sunteti presus, singuri ice stiu adevarul, si poate asta nu ar fi un lucru rau, fiecare cu credinta lui, dar aveti tupeul imens sa incercati sa schimbati mentalitatea celorlati ca nu e ca a voastra, cu toate ca aveti la fel de multe justificari sa faceti asta cum au absolut toate religiile. si e putin cam, ciudat, adica sa luam crestinismul, zeu atotputernic, atot stiitor etc, voi care credeti stiti ca ajungeti in rai, de ce va ajuta neaparat sa gandeasca toti ca voi'? da stiu faza cu turma de oi din biblie, si stiu ca voi va considerati doar o turma si gandirea individuala e pacat, dar lasand oamenii, e super zeu, nu il ajuta cu absolut nimic si nici nu ii face rau de nu cred altii in el, nu pierde din putere, nici nu devine mai puternic, serios, de aia si zice biblia, liber arbitru, e un lucru f importanta asta, pot sau nu sa cred in el, e vointa lui sa am liber arbitru nu? de ce vrei tu ca om sa imi iei asta, de ce daca am optiunea sa aleg, tu trebuie sa imi bagi pe gat credinta ta si sa imi spui ca e singura adevarata? spui ca dzeu m-a creat si stie tot si face tot, k, lasand la o parte liberul arbitru, ideea asta are ca rezultat logic, dzeu stia dinainte sa ma nasc ca voi fi ateu, sau mai mult de el face pe fiecare, el m-a facut ateu, cine esti tu sa ii contrazici lucrarea?
oricum ideea era ca ai la fel de multa dreapte cu biblia ca a fi cuvantul lui dzeu, cum au absolut toti ceilalti din alte religii, orice alt raspuns pe care ai vrea sa il dai sa arati ca e diferit de alte religii, ghici ce, le pot da si restul care vor sa arate ca nu, a lor e diferita
aveti exact la fel de multa dreptate, si gresiti exact la fel de mult
deci problema nu se pune de eu sunt in stare sa accept biblia drept unic cuvant, ci de voi crestinii sunteti in stare sa acceptati ca restul sunt egali cu voi si cartile lor sfinte sunt la fel de adevarate ca biblia?

| Dandanache a răspuns:

Scriptura se refera aici strict la Vechiul Testament. Admitand ca e adevarat, despre Noul Testament nu avem nicio marturie ca forma sa canonica e insuflata de Dumnezeu.

| eandopuncttk a răspuns:

Ema stii ca te iubesc. da... mai lasa-ne dracului cu porkariile astea

| EmaS a răspuns (pentru eandopuncttk):

Si eu scriu tocmai pentru ca va iubesc si imi pasa de sufletul vostru.Va veni o zi in care vei intelege de ce ma straduiesc atat de mult sa va indrept privirile spre cer!

| eandopuncttk a răspuns (pentru EmaS):

Vai mai ranit! cauta si iubeste prin alte parti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Biblia ne civilizezaza ne invata cum sa venim in ajutorul celor nenorociti, lipsiti uitati si parasiti.Nici o alta carte nu poate sa aiba un asemenea impact in viata cuiva cum are Biblia.Ea are putere de tranformare de eliberare de vindecare.Sufletul meu stie unde isi va petrece vesnicia.Dar al tau stie? Oricum, tie nu iti pasa de sufletul tau.Ai demonstrat acest lucru de atatea ori.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Fals.Crezi ca daca ceri ca trupul tau sa fie ars dupa moarte, vei scapa? Nu te insela.Vei invia pentru a te infatisa inaintea dreptului Judecator.Eu personal am invatat cum sa acord primul ajutor si la propriu si la figurat.O sa zbori usor dar in iad!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca cineva nu a stiut cum sa influenteze poporul si cum sa ia bani de la popor si s-a trezit sa faca o biserica, sa inventeze un zeu si inca 223312 de sfinti si sa aleaga si un exemplu pentru " Asa NU! ". Si oamenilor sa le fie frica sa nu ajunga sa fie arsi in " iad ". E cum le spui copiilor povestea cu bau-bau ca sa nu faca nu stiu ce boacana. Gen " Nu manca prajiturile ca vine tiganca si te fura. ".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce suflare ma bibia e copie dupa cartea mortilor a egiptenilor

Răspuns utilizator avertizat